Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και ..yet μια ακομα ερωτηξη: οι Givi Trecker Outback εχουν quick release μηχανισμο και τις βαζει/βγαζει κανεις σχετικα ευκολα στην μηχανη, οπως και τις πλαστικες βαλιτσες, πχ Monokey, οι οποιες ομως εχουν διαφορετικα καγκελα. Ισχυει το ιδιο πχ και για τις Motech Trax ή τις Touratech Zega Pro2 ? Δηλαδη μπαινουν/βγαινουν ευκολα ή θελουν καποια μικρη "δουλεια"?
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και ..yet μια ακομα ερωτηξη: οι Givi Trecker Outback εχουν quick release μηχανισμο και τις βαζει/βγαζει κανεις ευκολα στην μηχανη, οπως και τις πλαστικες βαλιτσες, πχ Monokey, οι οποιες ομως εχουν διαφορετικα καγκελα. Ισχυει το ιδιο πχ και για τις Motech Trax ή τις Touratech Zega Pro2 ? Δηλαδη μπαινουν/βγαινουν ευκολα ή θελουν καποια μικρη "δουλεια"?
Θεωρω οτι οσο πιο ευκολες ειναι στο κλειδωμα, τοσο πιο ευκολα μπορει να φυγει απο το καγκελο
Αυτο πρεπει να το εξετασεις ιδιαιτερα.....
Δεν μιλαω για το τελειο κλειδωμα των gs.......γιατι θα με πειτε μανιακο με τα gs:p
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
[quote="XLGeorge, post: 156448, Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τις πλαστικες K40 της Kappa και δεν ειχα θεμα, αλλα χωραγα τα πραγματα οριακα. Ποια ειναι η γνωμη αυτων που εχουν 37αρες βαλιτσες αλουμινιου?[/quote]


Μία ερώτηση και εγώ τις κ40 χρησιμοποιώ,η μεταλλικές 37αρες έχουν πιο μεγάλη χωρητικότητα;;;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Και ..yet μια ακομα ερωτηξη: οι Givi Trecker Outback εχουν quick release μηχανισμο και τις βαζει/βγαζει κανεις σχετικα ευκολα στην μηχανη, οπως και τις πλαστικες βαλιτσες, πχ Monokey, οι οποιες ομως εχουν διαφορετικα καγκελα. Ισχυει το ιδιο πχ και για τις Motech Trax ή τις Touratech Zega Pro2 ? Δηλαδη μπαινουν/βγαινουν ευκολα ή θελουν καποια μικρη "δουλεια"?
Επειδή είχα τις Touratech Zega Pro2 στη προηγούμενη μηχανή μπορώ να πω ότι οι Givi Trecker Outback (αυτές έχω τώρα) έχουν ακόμη πιο εύκολο μηχανισμό.
Εγώ τον θεωρώ και πιο καλό/σταθερό :)

Επειδή κοιτάζεις για ΚΤΜ 1190 έχε κατά νου πως αν πάρεις τις touratech από τα power parts:
- είναι touratech zega χωρίς τον εύκολο μηχανισμό που έχουν οι pro2
- τα κάγκελα touratech της ΚΤΜ (power parts - made in India) δεν είναι ίδια με τα κάγκελα της touratech
- στα κάγκελα της ΚΤΜ μπαίνουν μόνο οι touratech βαλίτσες που πουλάει η ΚΤΜ (31 & 45 λίτρα)
Ενώ αν πάρεις touratech κάγκελα μπορείς να βάλεις βαλίτσες σαν σετ ως εξής: 31 & 38 λίτρα ή 38 & 45 λίτρα.

EDIT: θέλω να πω πως ότι σετ πάρεις να είναι είτε touratech ή ΚΤΜ power parts/touratech
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μία ερώτηση και εγώ τις κ40 χρησιμοποιώ,η μεταλλικές 37αρες έχουν πιο μεγάλη χωρητικότητα;;;
Ε οχι βεβαια, ειναι 3 λιτρα μικροτερες η καθε μια (40-37 :p:D) γι'αυτο ρωταγα παραπανω αν βολεψουν.
 
Reactions: S.P

nik800

Μέλος
Επειδή είχα τις Touratech Zega Pro2 στη προηγούμενη μηχανή μπορώ να πω ότι οι Givi Trecker Outback (αυτές έχω τώρα) έχουν ακόμη πιο εύκολο μηχανισμό.
Εγώ τον θεωρώ και πιο καλό/σταθερό :)

Επειδή κοιτάζεις για ΚΤΜ 1190 έχε κατά νου πως αν πάρεις τις touratech από τα power parts:
- είναι touratech zega χωρίς τον εύκολο μηχανισμό που έχουν οι pro2
- τα κάγκελα touratech της ΚΤΜ (power parts - made in India) δεν είναι ίδια με τα κάγκελα της touratech
- στα κάγκελα της ΚΤΜ μπαίνουν μόνο οι touratech βαλίτσες που πουλάει η ΚΤΜ (31 & 45 λίτρα)
Ενώ αν πάρεις touratech κάγκελα μπορείς να βάλεις βαλίτσες σαν σετ ως εξής: 31 & 38 λίτρα ή 38 & 45 λίτρα.

EDIT: θέλω να πω πως ότι σετ πάρεις να είναι είτε touratech ή ΚΤΜ power parts/touratech
Επειδη ειμαι αναμεσα σε πλαστικες μαμα bmw-motech-givi για το f800...
υπαρχει καποια απο τις 3 που υστερει σε κατι..(για τα ιδια λιτρα παντα) οσον αφορα
1.το ευκολο κρατημα(χερια) λαβη
2.το κλειδωμα στη μηχανη(ευκολια)
3.τν αντοχη..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Οι γυναίκες οσον αφορα τα πράγματα είναι σαν τα αγριόχορτα. Οσο τα αφηνεις απλωνουν! Εγω της δινω μια 40 και οτι χωράει το παιρνει :-ο. Στο 3ο ταξίδι και μετα αφησε και χωρο για ψωνια. Με το καλο το ταξιδι!
Υ,Γ οι αλουμινίου εχουν το πλεονεκτημα να παιρνουν και σακο απο πανω

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ερωτηξη: αν βαλω πανω πχ καγκελα Touratech, υπαρχουν ανταπτορες για τις κλασικες πλαστικες βαλιτσες Givi/Kappa? Η "δενεται" καποιος με τις μεταλικες για τις οποιες εβαλε τα καγκελα?



Υπάρχουν αντάπτορες της sw-motech για κάγκελα Givi ώστε μα μπουν βαλίτσες trax.

Απο motoraid στα 70€ αν θυμάμαι καλα γιατι το κάναμε σε 2 μηχανακια ως τωρα.

Αν θες και βαλίτσες trax μτχ υπάρχουν και μτχ ώστε να βγει φθηνότερα το εγχείρημα μιας και έχεις τα κάγκελα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Επειδη ειμαι αναμεσα σε πλαστικες μαμα bmw-motech-givi για το f800...
υπαρχει καποια απο τις 3 που υστερει σε κατι..(για τα ιδια λιτρα παντα) οσον αφορα
1.το ευκολο κρατημα(χερια) λαβη
2.το κλειδωμα στη μηχανη(ευκολια)
3.τν αντοχη..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι μαμά BMW δεν έχουν τα κάγκελα όπως οι υπόλοιπες, οι βαλίτσες ειναι ποιοτικές μεν αλλα εγω προσωπικά θέλω και το κάγκελο για προστασία χωρίς βαλίτσες.

Οι απλές touratech zega θεωρώ πως ειναι η καλύτερη λύση ποιότητας-τιμής ή καλύτερα η ποιοτικότερη επιλογή στην καλύτερη τιμη ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Επειδη ειμαι αναμεσα σε πλαστικες μαμα bmw-motech-givi για το f800...
υπαρχει καποια απο τις 3 που υστερει σε κατι..(για τα ιδια λιτρα παντα) οσον αφορα
1.το ευκολο κρατημα(χερια) λαβη
2.το κλειδωμα στη μηχανη(ευκολια)
3.τν αντοχη..
μια χαρά τις βρίσκω αυτές που αναφέρεις. Όποιες μεταλλικές και να διαλέξεις μια χαρά θα είναι. Λόγω ανταγωνισμού είναι εφάμιλλες όλες.
το πρόβλημα με τις μαμά πλαστικές είναι η απουσία
* χερουλιών για εύκολη μεταφορά και
* γαντζων για να προσδένεις κάποιο σάκο από πάνω τους
Το πλεονέκτημά τους όμως είναι ότι δεν εξέχουν από τη μηχανή τα κάγκελα
 

nik800

Μέλος
Ευχαριστω για τη βοηθεια παδια!!
Οι τουρατεκ καλες..αλλα δν θα παω προς τα εκει,δν με τρελαινουν!!Σε μπεμπε δν παω..
Μαλλον για motech με βλεπω!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Εγω πάντως εαν δεν είχα τις Ατλας θα έπερνα τους ρινόκερους... http://www.heavyduties.ro/panniers/ ...
Τις έχω δει και έχουν όντως ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς όμως αν κλειδωνουν στα κάγκελα και αν μπαινοβγαινουν εύκολα;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Τις έχω δει και έχουν όντως ενδιαφέρον. Ξέρει κανείς όμως αν κλειδωνουν στα κάγκελα και αν μπαινοβγαινουν εύκολα;
Ήταν ο λόγος που με απέτρεψε να τις αγοράσω.
Είχα ψάξει πάρα πολυ να βρω κριτικές πριν 2 χρόνια και έλεγαν οι ελάχιστες κριτικές ότι υστερούν στον μηχανισμό.
Βασικά έλεγαν ότι βγαίνουν πολύ εύκολα, τόσο πολύ που μπορούν να φύγουν στην πορεία...

Και από τις 3D φωτογραφίες στην ιστοσελίδα τους κάτι τέτοιο φαίνεται - τουλάχιστον εμένα δεν με ικανοποιεί ο μηχανισμός που βλέπω:



 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Ήταν ο λόγος που με απέτρεψε να τις αγοράσω.
Είχα ψάξει πάρα πολυ να βρω κριτικές πριν 2 χρόνια και έλεγαν οι ελάχιστες κριτικές ότι υστερούν στον μηχανισμό.
Βασικά έλεγαν ότι βγαίνουν πολύ εύκολα, τόσο πολύ που μπορούν να φύγουν στην πορεία...

Και από τις 3D φωτογραφίες στην ιστοσελίδα τους κάτι τέτοιο φαίνεται - τουλάχιστον εμένα δεν με ικανοποιεί ο μηχανισμός που βλέπω:



Τσιμπας και ενα τετοιο: http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=419&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
Και εισαι κούκλος...
:happy:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ήταν ο λόγος που με απέτρεψε να τις αγοράσω.
Είχα ψάξει πάρα πολυ να βρω κριτικές πριν 2 χρόνια και έλεγαν οι ελάχιστες κριτικές ότι υστερούν στον μηχανισμό.
Βασικά έλεγαν ότι βγαίνουν πολύ εύκολα, τόσο πολύ που μπορούν να φύγουν στην πορεία...

Και από τις 3D φωτογραφίες στην ιστοσελίδα τους κάτι τέτοιο φαίνεται - τουλάχιστον εμένα δεν με ικανοποιεί ο μηχανισμός που βλέπω:



Δείτε παραπάνω στο ποστ #218 τι έφτιαξα εγώ. Κόστος ~60 ευρώ και για τις 2 βαλίτσες καθότι έναν παρόμοιο μηχανισμό που ενέπνεε... ανησυχία είχα κι εγώ για τις παλιές ρουμάνικες που είχα.




Με αυτόν τον μηχανισμό έκανα πολλά (μα πολλά λέμε) χιλιόμετρα σε χώμα, φουλ φορτωμένος και είχα και κάποιες πτώσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είναι όμως πανάκριβες....
Έτσι όπως είδα το λινκ, νομίζω ότι 1100 γιούρα είναι με τα κάγκελα. Αν είναι έτσι, δεν τις λες κι ακριβές.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Έτσι όπως είδα το λινκ, νομίζω ότι 1100 γιούρα είναι με τα κάγκελα. Αν είναι έτσι, δεν τις λες κι ακριβές.
Είναι όντως με τα κάγκελα αλλά είναι 31 + 39 λίτρα. Οι αντίστοιχες "κανονικού" μεγέθους 41 + 47 κοστίζουν 1220 γιούρα (με τα κάγκελα). http://www.ebay.it/itm/COPPIA-VALIGIE-ALLUMINIO-RAID-QUICK-41-47-TELAI-BMW-1200-R-GS-ADV-05-13-/271796633452?hash=item3f48577f6c:g:apUAAOSwNSxU-VRT
Και έχεις δίκιο, δεν είναι ακριβές, είναι (όπως έγραψα) πανάκριβες! :D :p
Οι Givi Trekker Outback των 48 λίτρων, μαζί με βάσεις για R1200 GS κοστίζουν τα 2/3: http://www.ebay.it/itm/GIVI-COPPIA-VALIGIE-LATERALI-TREKKER-OUTBACK-NERO-48-LT-STAFFE-BMW-R-1200-GS-/390805443037?hash=item5afdd1d1dd:g:4AMAAOxyhXRTMD1H
Βέβαια δεν ξέρω αν είναι ασύμμετρες (δε νομίζω) και έχω την εντύπωση πως έχουν 1,5 mm πάχος (ενώ οι MyTech είναι 2mm στην περιφέρεια και 1,5 σε πάτο και καπάκι). Από την άλλη οι Givi έχουν μηχανισμό που δεν χρειάζεται να ανοίξεις το καπάκι για να την αφαιρέσεις, πράγμα που δεν έχουν οι MyTech.
 
Top Bottom