Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Με τετοιο ογκο απο Κινα θα περασουν σιγουρα τελωνειο..
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Υπάρχουν και κάτι κινεζικές


Pazoma η μάρκα τους, το μόνο που ξέρω/είχα από αυτήν ήταν ένα σετ σπαστές μανέτες αλουμινίου, πολύ καλές για τα λεφτά τους και ολα καλά μετά από 5 χρόνια που της είχα.
Τις κοίταζα τις προάλλες αυτές τις βαλίτσες, ενδιαφέρουσες μου φαίνονται.
Πληροφορίες δεν βρήκα σχεδόν τίποτα από κάποιον που να τις έχει, οκ δεν θα είναι νομίζω το ίδιο όσο τίποτε πολύ επώνυμες αλλά για χαλαρές καταστάσεις δεν βλέπω να είναι άσχημες, πχ διακοπές με την γυναίκα σε κάμπιγκ κτλ, το μόνο που με προβληματίζει(εκτός του ότι δεν έχω λεφτά..) είναι το τελωνείο που τώρα τα τσιμπάνε όλα όχι σαν τις παλιές καλές εποχές που έφερες μισό drz400 από Αμερική και ούτε γάτα ούτε ζημία με "σωστή συνεννόηση"στον έμπορο...


Αυτές εδώ δεν είναι;

http://m.ebay.com/itm/Custom-Aluminium-Motorcycle-Side-Case-Side-Box-Pannier-FOR-2009-2012-BMW-F800R-/192183994846?hash=item2cbf0f09de:g:cLMAAOSwKytZFAqc&_trkparms=pageci%3A7c305dc3-88b2-11e7-a445-74dbd1803d44%7Cparentrq%3A13abd82115e0aa12ed5392e5ffea16a8%7Ciid%3A2
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally


Pazoma η μάρκα τους, το μόνο που ξέρω/είχα από αυτήν ήταν ένα σετ σπαστές μανέτες αλουμινίου, πολύ καλές για τα λεφτά τους και ολα καλά μετά από 5 χρόνια που της είχα.
Τις κοίταζα τις προάλλες αυτές τις βαλίτσες, ενδιαφέρουσες μου φαίνονται.
Πληροφορίες δεν βρήκα σχεδόν τίποτα από κάποιον που να τις έχει, οκ δεν θα είναι νομίζω το ίδιο όσο τίποτε πολύ επώνυμες αλλά για χαλαρές καταστάσεις δεν βλέπω να είναι άσχημες, πχ διακοπές με την γυναίκα σε κάμπιγκ κτλ, το μόνο που με προβληματίζει(εκτός του ότι δεν έχω λεφτά..) είναι το τελωνείο που τώρα τα τσιμπάνε όλα όχι σαν τις παλιές καλές εποχές που έφερες μισό drz400 από Αμερική και ούτε γάτα ούτε ζημία με "σωστή συνεννόηση"στον έμπορο...


Αυτές εδώ δεν είναι;

http://m.ebay.com/itm/Custom-Aluminium-Motorcycle-Side-Case-Side-Box-Pannier-FOR-2009-2012-BMW-F800R-/192183994846?hash=item2cbf0f09de:g:cLMAAOSwKytZFAqc&_trkparms=pageci%3A7c305dc3-88b2-11e7-a445-74dbd1803d44%7Cparentrq%3A13abd82115e0aa12ed5392e5ffea16a8%7Ciid%3A2
Παίζουν και οι Pazoma αλλά και οι Quro

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Εγώ από την άλλη για βαλίτσες έχω επιλέξει κάτι πλαστικές αδιάβροχες εργαλειοθηκες εμπνευσμένος από την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού .Ψάχνοντας για τύπου Pelican βαλίτσες ,(γιατί ήθελα να μπορώ να τις χρησιμοποιώ και για onoffαδες για να μπορώ να ασφαλίζω διάφορα πραγματα),καθώς και ιδέες για προσαρμογή τους σε κάγκελα, έπεσα πάνω σε άρθρα σε φόρουμ σχετικά με τις εργαλειοθηκες Ridgid στα οποία εμφανιζόνται πολύ ανθεκτικές ακόμα και σε πτωσεις.τα αντίστοιχα προϊόντα έρχονται με διαφορετική επωνυμία στην Ελλαδα -"Keter". Για πλαϊνές βαλίτσες είδα ότι χρησιμοποιούν την 22 pro organizer η οποία βρίσκεται και Ελλαδα ,προς περίπου 38€ η μία.
Παμφθηνη λύση και παμφθηνη και η αντικατάσταση της σε περίπτωση φθοράς.δοκιμαστηκαν στα Άγραφα πριν λίγες μέρες.σε λίγες μέρες θα κάνω μια "παρουσίαση" μόλις μπορέσω.η εσωτερικη χωρητικότητα τους αφού αφαιρέσεις όλα τα πρόσθετα που έχει για εργαλεία είναι 23.5 lt.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@yns τις είδα τις Κινέζικες, οικονομικές, αλλά σαν ποιότητα δεν ξέρω τι θα είναι..
Βασικά αυτές που έδειξε ο @Smias είναι πολύ στενές και έχουν ένα μεντεσέ μόνο..
Πάντως 2mm αλουμίνιο δεν είναι με τίποτα...
Και με προβλημάτισαν οι πλαστικές βάσεις που έχει για να στηριχτούν στα κάγκελα..
Τις έχουν γεμάτο τρύπες για να γλιτώσουν υλικό? βάρος? και αν το υλικό δεν είναι τόσο ανθεκτικό σε κραδασμούς κτλ.
θα κυνηγάμε τις βαλίτσες??
Την άποψή μου λέω επειδή ασχολήθηκα και έφτιαξα..

Γιάννη δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα..
Πολλά φιλιά!!!! Μας λείπει η Κρήτη και η παρέα σου!!!:D:D
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κατοχος 2 σετ πλα'ι'νων Givi ενος των E41L για τα ''τοτε'' 2καβαλα ταξιδια και ενος των E21L για τα εδω τα μοναχικα.
δεν εχω πολλα να πω καθως οι βαλιτσες αυτες δεν αποτελουν κατι ξεχωριστο αλλα ειναι μια καλη κ αξιοπιστη επιλογη (αναφερομαι κ στα δυο σετ) χωρις λειτουργικα προβληματα κ ευκολια στην χρηση.
δεν εχουν μπασει νερο παρα τις βροχες που χουν φαει ενω σε μια μικρο-χωματινη διαδρομη δεν πτοηθηκαν.
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Έκανα την πρώτη εκδρομή με συνεπιβάτιδα και με τις πλαϊνές
Στο δρόμο εως τα 130 χιλ η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας ήταν εξαιρετική Ηταν σα να μην έχω βαλίτσες
Από χώρους οι δυο 37αρες για ένα τριήμερο ήταν υπέραρκετές και έμεινε και χώρος για δυο άτομα
Στο βάλε βγάλε πολύ εύκολες και σταθερές
Νομίζω πως χρειάζονται τους εσωτερικούς σάκους για να μη βγάζω τις βαλίτσες από πάνω
Το επόμενο ταξίδι θα είναι με εξοπλισμό camping φορτωμένο στις βαλίτσες και θα γράψω τις εντυπώσεις μου για τη συμπεριφορά της μηχανής και των βαλιτσών στο πολύ φόρτωμα


Σε συνέχεια εντυπώσεων των βαλιτσων έκανα ταξίδι απο Αθηνα Καλαματα Καρδαμύλη Γιάλοβα Πύλο και επιστροφή Αθηνα
Ήμουν δικάβαλος με τις βαλίτσες φορτωμένες φούλ και απάνω εξοπλισμό camping

Αυτό που μπορώ να σας πώ ότι οι βαλίτσες είναι εξαιρετικές
Με όλα αυτά τα πράγματα που φαίνονται πάνω στις βαλίτσες η μηχανή δεν κούναγε καθόλου μέχρι τα 145 χιλ που πήγα μετά την παραβίαση της συμφωνίας με την συζηγο που ήταν τα 120 χιλ max για να κάνουμε αυτό το ταξίδι
Τις συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον ενδιαφέρεται
Και δεν είναι και ακριβές
Τις αγόρασα 490,00€ από γνωστό κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου

Αναχώρηση από Γιαλοβα


Το μόνο πρόβλημα που υπήρξε ήταν στο ανέβα κατέβα της συζύγου λόγω ύψους των πραγμάτων
Επιστροφή

Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Εχει κανεις εικονα απο τις Heavy Duties; Μολις τις παρηγγειλα, η τιμη ηταν παρα πολυ δελεαστικη. Στην Ελλαδα δεν εχω δει κριτικες, αλλα στο εξωτερικο τις εχουν σε μεγαλη εκτιμηση.
Πήρα εγώ για το 1290 εξαιρετικές πολύ ωραία ποιότητα κατασκευης, όμορφες και στοιβαρές δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος!
Είχαν βέβαια μεγάλο χρόνο αναμονής αλλά το γνώριζα...
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Ποση αναμονη; Περιπου 10 μερες μου ειπε οτι θελουν απο Ρουμανια
Δεν τις είχε σε στοκ και περίμενα 4 εβδομάδες μου το είχε πει από την αρχή, φυσικά δεν είχα πληρώσει τίποτα.
Κάποτε ξέρω πως έστελνε φθηνότερα με πούλμαν αλλά πλέον όχι μου τις έστειλε με courier 4-5 μέρες αναμονή..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και μια φώτο...


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σούπερ φαίνονται.....απο την Φωτο!
Επίσης...πετα όσο γίνεται πιο γρήγορα το μπαούλο από την ουρά της κουκλας:(
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Σούπερ φαίνονται.....απο την Φωτο!
Επίσης...πετα όσο γίνεται πιο γρήγορα το μπαούλο από την ουρά της κουκλας:(
@kostasdirt
Συμφωνώ απόλυτα. Σ'αυτο το εργαλείο δε του πάει αυτή η top case καθόλου.
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Συμφωνώ αλλά βολεύει σε ταξίδια γμτ...πρέπει να βρω εναλλακτικό τρόπο για έξτρα χώρο γιατί ούτε σε εμένα αρέσει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ αλλά βολεύει σε ταξίδια γμτ...πρέπει να βρω εναλλακτικό τρόπο για έξτρα χώρο γιατί ούτε σε εμένα αρέσει...
Αδιάβροχο σάκο...
Έχει πολύ περισσότερο χώρο από τα topcase και ειναι ασφαλεστερος για τον συναναβατη!!
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Αδιάβροχο σάκο...
Έχει πολύ περισσότερο χώρο από τα topcase και ειναι ασφαλεστερος για τον συναναβατη!!
Εκεί προσανατολίζομαι και εγώ ένα καλό αδιάβροχο σάκο (λουκάνικο) απλά στο μπαούλο βολεύεις και τα κράνη σε κάποια στάση...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εκεί προσανατολίζομαι και εγώ ένα καλό αδιάβροχο σάκο (λουκάνικο) απλά στο μπαούλο βολεύεις και τα κράνη σε κάποια στάση...
Εγώ τα δένω με λουκέτο στην σέλα!!
Για ολα υπάρχει λύση!
 
Top Bottom