Πληροφορία για Ταΰγετο - Μονή Καψοδεματούσα -φαράγγι ρίντομο

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Η άνοιξη έρχεται και το μυαλό κάνει σχέδια ξανά για μέρη ονειρεμένα . . .
τον Ταΰγετο τον έχω περάσει οριζοντίως - καθέτως - διαγώνια από ψηλά , αλλά τα φαράγγια του δεν τα επισκέφτηκα ακόμη.
Ξέρει λοιπόν κανείς φίλος αν ο χωματόδρομος που ξεκινά απο την περιοχή στο Ανατολικό (απέναντι απο την Αλτομιρά) και κατεβαίνει
στην Παναγία Καψοδεματούσα μέσα στο φαράγγι , είναι βατός για βαρύ και φορτωμένο μηχανάκι ? ειδικά το κατέβασμα και η κοίτη περνάει ?
θα ανάψω και κερί στον πληροφοριοδότη ... !
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Από τα αγαπημένα μου μέρη, πηγαίνω και με μηχανή αλλά και με απλό ψηλό αυτοκίνητο (όχι 4Χ4).
Το κινητό δεν πιάνει μέσα στο φαράγγι, άμα μείνεις καλοκαίρι μπορεί κάποιος να σε βρει. Τέτοια εποχή για μερικές μέρες μπορεί να μην περάσει άνθρωπος, θα γυρίσεις με τα πόδια.:D
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ευχαριστώ Γιώργο για τις πληροφορίες , άρα μπορώ να πάω με το 800 φορτωμένο και άν μείνω δεν με χαλάει να . . . μονάσω εκεί !
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Κάνε υπομονή, τα ποτάμια κατεβάζουν αρκετό νερό. Ήθελα και εγώ να κάνω 2 περάσματα σε διαφορετικές περιοχές η μία ήταν η περιοχή στο ρίντομο η άλλη πάνω Ήπειρο πρός Κόνιτσα, αλλά έμαθα πρίν καμια 20 μέρες ότι υπάρχει ακόμα πολύ νερό γενικά.
Από Κόνιτσα φώτο φίλου αρκετές μέρες πρίν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: dan

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μέχρι να κατέβεις στο φαράγγι είναι βατός χωματόδρομος με κάποια απότομες κατηφορικές στροφές.
Μετά μέσα στο φαράγγι ο <δρόμος> είναι μέσα στην κοίτη του ποταμιού όλο κροκάλα ποταμίσια. Θα πηδάει και θα γλιστράει στις λείες κροκάλες, αλλά πας κανονικά μέχρι τον οικισμό Ρίντομο (μερικά χιλιόμετρα μετά την Καψοδεματούσα) και λίγο μετά στο εκκλησάκι της Αγίας Μαρίνας.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μέχρι να κατέβεις στο φαράγγι είναι βατός χωματόδρομος με κάποια απότομες κατηφορικές στροφές.
Μετά μέσα στο φαράγγι ο <δρόμος> είναι μέσα στην κοίτη του ποταμιού όλο κροκάλα ποταμίσια. Θα πηδάει και θα γλιστράει στις λείες κροκάλες, αλλά πας κανονικά μέχρι τον οικισμό Ρίντομο (μερικά χιλιόμετρα μετά την Καψοδεματούσα) και λίγο μετά στο εκκλησάκι της Αγίας Μαρίνας.
Πόσο φρέσκια είναι η εικόνα που έχεις για την περιοχή ενδιαφέροντως? Γιατί με ενδιαφέρει και έχω άλλη εικόνα για εκεί.
 
Reactions: dan

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η άνοιξη έρχεται και το μυαλό κάνει σχέδια ξανά για μέρη ονειρεμένα . . .
τον Ταΰγετο τον έχω περάσει οριζοντίως - καθέτως - διαγώνια από ψηλά , αλλά τα φαράγγια του δεν τα επισκέφτηκα ακόμη.
Ξέρει λοιπόν κανείς φίλος αν ο χωματόδρομος που ξεκινά απο την περιοχή στο Ανατολικό (απέναντι απο την Αλτομιρά) και κατεβαίνει
στην Παναγία Καψοδεματούσα μέσα στο φαράγγι , είναι βατός για βαρύ και φορτωμένο μηχανάκι ? ειδικά το κατέβασμα και η κοίτη περνάει ?
θα ανάψω και κερί στον πληροφοριοδότη ... !
Άμα κατέβεις στην περιοχή θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε και τη διαδρομή Καρδαμύλη - Εξωχώρι - δάσος Βασιλικής - Μονή Γιάτρισσας - Μηλιά - Καρυοβούνι (σταματάς για φαΐ κάτω από τον πλάτανο) - Στούπα.

Περιλαμβάνει κάπου 30 χιλιόμετρα χωματόδρομο που φτάνει σε υψόμετρο μέχρι 1.600 μέτρα.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Άμα κατέβεις στην περιοχή θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε και τη διαδρομή Καρδαμύλη - Εξωχώρι - δάσος Βασιλικής - Μονή Γιάτρισσας - Μηλιά - Καρυοβούνι (σταματάς για φαΐ κάτω από τον πλάτανο) - Στούπα.
Ναι την έχω κάνει μερικές φορές , αξίζει όντως , ειδικά η θέα απο το διάσελο ... :ok:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ναι την έχω κάνει μερικές φορές , αξίζει όντως , ειδικά η θέα απο το διάσελο ... :ok:
Αφού έχεις έρθει πολλές φορές στην περιοχή, πιστεύω να έχεις ανέβει και στο Καλάθι, το βουνό που είναι πάνω από την Καλαμάτα και από όπου πηδάνε με τα αλεξίπτωτα ΠαράΠέντε.
Αν δεν έχεις ανέβει αξίζει, εστω κι αν περνάς βιαστικά, γιατί είναι μόνο μερικά χιλιόμετρα άσφαλτος και φτάνεις σε μία φανταστική θέα του Μεσσηνιακού σε υψόμετρο περίπου 800 μέτρα. Εκεί υπάρχει και ταβέρνα.
Άμα θέλεις συνεχίζεις με χωματόδρομο μέχρι την κορφή του Καλαθιού που είναι ο προφήτης Ηλίας σε υψόμετρο 1.200 μέτρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αφού έχεις έρθει πολλές φορές στην περιοχή, πιστεύω να έχεις ανέβει και στο Καλάθι, το βουνό που είναι πάνω από την Καλαμάτα και από όπου πηδάνε με τα αλεξίπτωτα ΠαράΠέντε.
Αν δεν έχεις ανέβει αξίζει, εστω κι αν περνάς βιαστικά, γιατί είναι μόνο μερικά χιλιόμετρα άσφαλτος και φτάνεις σε μία φανταστική θέα του Μεσσηνιακού σε υψόμετρο περίπου 800 μέτρα. Εκεί υπάρχει και ταβέρνα.
Άμα θέλεις συνεχίζεις με χωματόδρομο μέχρι την κορφή του Καλαθιού που είναι ο προφήτης Ηλίας σε υψόμετρο 1.200 μέτρα.
Με τετοιες προτασεις ξεκινανε οι σωστες κουβεντες!!! :laugh:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Με τετοιες προτασεις ξεκινανε οι σωστες κουβεντες!!! :laugh:
Μήπως επειδή έγραψα ότι υπάρχει και ταβέρνα;
Την ταβέρνα την έχω γράψει και στο αντίστοιχο νήμα.

Στο Φαράγγι του Ριντόμου δεν υπάρχει τίποτα για φαΐ, αφού δεν υπάρχει μόνημα άνθρωπος εκεί μέσα.
Μπορεί οποιος θέλει να σταματήσει στο καφενείο στο κέντρο στο ωραίο χωριό Βόρειο, πριν αρχίσει ο χωματόδρομος, όπου το καλοκαίρι φτιάχνουν και κάτι για φαΐ, σουβλάκια σίγουρα. Και να μη θέλετε να φάτε, σταματήστε για ένα καφέ και ένα σπιτικό γλυκό.

Διόρθωση, υπάρχει φαγητό και μέσα στο Φαράγγι του Ριντόμου δύο φορές το χρόνο.
Στις 2 Ιουλίου που γιορτάζει η Παναγιά η Καψοδεματούσα.
Στις 17 Ιουλίου που γιορτάζει η Αγία Μαρίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
το "σπίτι" και την "ταβέρνα" τα φορτώνω στη μηχανή για δυσπρόσιτα και έρημα μέρη !
αλλά θα τιμήσω και τα τοπικά εδέσματα βεβαίως ... δεν χάνω ευκαιρία !
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
το "σπίτι" και την "ταβέρνα" τα φορτώνω στη μηχανή για δυσπρόσιτα και έρημα μέρη !
αλλά θα τιμήσω και τα τοπικά εδέσματα βεβαίως ... δεν χάνω ευκαιρία !
Προσαρμόζω την πρόταση.
Αν περάσεις πρωί προς μεσημέρι από Καλαμάτα, θα σταματήσεις να πάρεις την παραδοσιακή στη Μεσσηνία ψητή γουρνοπούλα (σε λαδόκολλα 10 - 13 ευρώ το κιλό).



Για να την φας μέσα στο φαράγγι, καθήμενος στη μαντρούλα της εκκλησίας της Αγίας Μαρίνας.
Εκεί να κάτσεις αν δεν υπάρχει κόσμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Προσαρμόζω την πρόταση.
Αν περάσεις πρωί προς μεσημέρι από Καλαμάτα, θα σταματήσεις να πάρεις την παραδοσιακή στη Μεσσηνία ψητή γουρνοπούλα (σε λαδόκολλα 10 - 13 ευρώ το κιλό).



Για να την φας μέσα στο φαράγγι, καθήμενος στη μαντρούλα της εκκλησίας της Αγίας Μαρίνας.
Εκεί να κάτσεις αν δεν υπάρχει κόσμος.

Φίλε μου η πρότασή σου είναι απολύτως σύμφωνα με τα γούστα μου ! και θα εφαρμοστεί πάραυτα !! :happy: με την συνοδεία αποστάγματος στάφυλου !!
 
Top Bottom