Πληροφορίες για Άλπεις

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Χαιρετώ την παρέα,

Τέλος Αυγούστου θα έχω 2 εβδομάδες άδεια και προγραμματίζω να πάω (μόνος) Άλπεις. Μέχρι στιγμής έχω κλείσει μόνο τα καράβια για Βενετία. 11 μέρες καθαρές για εκεί. Το καράβι Βενετία φτάνει μεσημέρι (κατά τις 13:00). Σίγουρα θέλω να πάω Δολομίτες, Stelvio, Grossglockner, Hallstatt. Οι χώρες που θέλω να επισκεφτώ οπωσδήποτε είναι Ιταλία, Αυστρία, Σλοβενία (Ιουλιανές Άλπεις). Θα προτιμούσα σε κάποια σημεία να μείνω 2 βράδια για να οδηγήσω τουλάχιστον μία μέρα χωρίς βαλίτσες. Για παράδειγμα, διάβασα ότι για να δείς Δολομίτες βοηθά πολύ 2 μέρες διαμονή στην Cortina d'Ampezzo.

Η διαμονή θα είναι σίγουρα χωρίς σκηνή. Δε θέλω να κλείσω τίποτα από εδώ για να είμαι ευέλικτος (καιρός, βλάβες κτλ..). Σκέφτομαι έχοντας ένα γενικότερο πλάνο να κλείνω με booking δωμάτιο με κλειστό parking την ίδια ημέρα.

Οι μέρες νομίζω είναι αρκετές. Αν αξίζει, μπορώ να επισκεφτώ Ελβετία. Η περιοχή προς το Interlaken έχω ακούσει αξίζει.
Salzburg, Innsbruck και στα κάστρα στο Garmisch-Partenkirchen έχω πάει. Δεν καίγομαι να ξαναπάω. Λουμπλιάνα όμως όχι. Αν δε με βγάζει εκτός θα ήθελα να την δω. Σκεφτόμουν την πρώτη μέρα να κάνω εκεί την πρώτη διανυκτέρευση ή προς την επιστροφή.

Γενικότερα ζητάω να μου πείτε σημεία, πάσα που σας άρεσαν, ή και πρόγραμμα ημέρας.
Τι χρειάζεται να έχω σε κάθε χώρα; Βινιέτα; Τιμές; Νόμισμα;
Για την Ελβετία ισχύει ότι η βινιέτα είναι 40 ευρώ;


Τι χάρτες προτείνετε; Θα έχω GPS εκτός από το κινητό αλλά μου αρέσει να δουλεύω και με χάρτη. Με απλές εκτυπώσεις θα βγάλω άκρη;
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ιουνιο ημουν Δολομιτες και λιγο απο Αυστρια οποτε τα εχω σχετικα φρεσκα αν και δεν εχω πολλα να πω μιας και εχω απαντησεις μονο για ενα μικρο κομματι του ταξιδιου σου!
Cortina θα μεινεις οπωσδηποτε ενα διημερο για να δεις ολα τα γνωστα πασα. Giau, Sella, Gardena, Pordoi, Fedaia κτλ με την ησυχια σου. Οντας στη Cortina να κανεις οπωσδηποτε το πασο Tre Croci. Ωραια χαραξη, γρηγορες στροφες και καταληγει στην ομορφη λιμνη Misurina! Αγαπημενο αν και μικρο! Διαμονη Bormio για να ανεβεις το Stelvio απο τη καλη μερια και να περασεις και στο πηγαινε προς Bormio το υπεροχο Gavia. Να πας Lago di Braies αν και θα γινεται χαμος. Εγω ημουν τυχερος γιατι εβρεχε σχεδον ολη μερα και τη πετυχα χωρις να κυκλοφορει ψυχη. Αν σε βγαζει ο δρομος σου Lago di Garda και να κανεις και τον ομορφο και μοναδικο αν και παρα πολυ συντομο SP38. Ενα απο τα πραγματα που εκανα γυρω απο τη Cortina που η φυση οργιαζει ειναι να μπαινω σε μικρα δρομακια που χωνονται μεσα στα βουνα και συνηθως καταληγουν σε απιστευτα καταφυγια!
Grossglockner αν ανεβεις και εχεις πλαναρει διανυκτερευση εκει να μεινεις στο Heiligenblut. Ωραιο και παραδοσιακο χωριουδακι με θεα τις Αλπεις. Κλειστο παρκινγκ γενικα δε χρειαζεται πουθενα περα απο τις μεγαλες πολεις. Δυστυχως πας περιοδο που θα γινεται σε πολλα μερη χαμος. Υπομονη κι επιμονη! Οι Δολομιτες ειναι απιθανοι! Αυστρια βινιετα γυρω στα 5,00€ νομιζω. Μολις περασεις τα συνορα σε βενζιναδικο. Για τις υπολοιπες χωρες δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν εχω παει ακομα..








Εαν ενοχλουν οι φωτογραφιες ας τις σβησει καποιος μοντ!
 

perister

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW R1150 2004
Bormio διαμονή
Θα σου πρότεινα το Ostelo Alpino αν δεν σε ενοχλεί η διανομή σε shared room
Είναι πολύ σούπερ μέρος σχεδόν καινούργιο και με πολύ καλο πρωινό
Έμεινα 3 βραδιά τέλος Ιουλίου
Επίσης αξίζει το Mortirolo pass που είναι επίσης κοντά και η διαδρομή προς το Livigno
Για το Stelvio καλά είναι να ξεκινήσεις πολύ νωρίς γιατί μετά αρχίζει η κίνηση και δεν θα το ευχαριστηθείς
Καλά να περάσεις!

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Εαν εχεις λιγο κουραγιο ριξε μια ματια !! Περισυ περασα σχεδον 3 βδομαδες εκει!!! γραφω αρκετες πληροφοριες που μπορει να σε βοηθησουν!!


Through the alps
Through The Alps
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Πηγαίνοντας για το πάσο Stelvio, μην χάσεις το πάσο Gavia .
Αν είναι να μείνεις κοντα στο Βόρμιο, καλύτερα μείνε στο χωριό Valdidentro, φανταστικό χωριό..
Κοντά στο zel am see, είναι οι καταρράκτες Kriml..
Hallstatt οπωσδήποτε..
Ελβετία πήγαινε αν μπορείς Gotthard pass..
Ελβετία, η βινιέτα είναι ακριβή και αυστηρή η αστυνομία.
Επίσης Ελβετία έχει ακριβή χρέωση στην Κινητή τηλεφωνία(ζωνη 2)
Ιταλία η βενζίνη πολύ ακριβή, προσπάθησε να βάλεις όσο μπορείς λιγότερα καύσιμα εκεί.
Δωμάτιο να κλείνεις κάθε μεσημέρι για εκείνη τη βραδιά από το booking.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κωστα σχετικα με χαρτες, εγω χρησιμοποιω της Michelin, τους παιρνω συνηθως στη Γαλλια και ειναι non-dechirable δηλ. δεν σκιζονται - οπως της Αναβασης. Ειναι εξαιρετικης ποιοτητας απο περιεχομενο :ok:

Συνηθως φτιαχνω τις διαδρομες πρωτα σε google maps ή στο site "via Michelin" για να δω το ποσες ωρες παιρνουν. Απο κει και μετα, τις μελεταω επισης στο χαρτινο χαρτη που θαχω μαζι και στο GPS απλα βαζω καθε φορα την επομενη πολη/χωριο πανω στη διαδρομη. Ετσι δεν θα χρειαστεις και πολλα πολλα με το Garmin Montana που μουπες οτι πηρες και πρεπει να μαθεις.

Στα χωρια που θα μεινεις δε χρειαζεται γκαραζ για τη μηχανη αλλα παρε μαζι ενα λουκετο για σταθερο σημειο, ετσι για ..peace of mind. Αυτα τα ολιγα, εχω κανει διαφορα πασα των Αλπεων κατα καιρους και αξιζουν πολυ, καλα να περασεις! :cool:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις την ετήσια βινιέτα στην Ελβετία αν δεν χρησιμοποιήσεις κάποιον από τους κεντρικούς τους δρόμους.
Δες τον χάρτη Motorways/Autobahn of Switzerland: Vignette / Toll

Έχεις μήπως ένα πρώτο πλάνο σε google maps για το πως περίπου θα κινηθείς γιατί δεν είναι μικρή η περιοχή που αναφέρεις; Έτσι θα μπορέσω να σου προτείνω διάφορες διαδρομές αλλά και σημεία ενδιαφέροντος. Πχ θα σου πρότεινα να κινηθείς και βορειότερα από το grossglockner προς berchtesgaden --> koningssee, αετοφωλιά του χίτλερ, κλπ

Οι διαδρομές που έχω κάνει εκεί και μπορώ να σου δώσω πληροφορίες είναι αυτές:
1. Austria & Dolomites Summer '13 (9 days)
2. Central Europe Summer '17 (10 days)

Edit: Παρότι είχα μαζί μου και εντυπους χάρτες με τις διαδρομές σημειωμένες πάνω τους, μπόρεσα και κινήθηκα εύκολα με google maps από κινητό με κατεβασμένους offline χάρτες. Προσοχή όμως στην στήριξη, στην αδιαβροχοποίηση και στην μόνιμη τροφοδοσία της συσκευής από την μηχανή. Κερδίζεις χρόνο με αυτόν τον τρόπο κάτι που θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό σε ένα ταξίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ολα τα μερη που εχεις πει ειναι φανταστικα εγω θα σου πω μονο ενα πραγμα να προσπαθησεις να κανεις στην Αυστρια οσο σε παιρνει χρονικα.
Καθε φορα που θα εχεις εναν προορισμο θα βλεπεις στο χαρτη σου (της michellin εχω εγω) ποια ειναι η πιο επαρχιακη διαδρομη που πηγαινει και αυτη να διασχιζεις πιστεψε με θα δεις απιθανα τοπια στις αλπεις.
Αυτες οι διαδρομες εχουν στο χαρτη το χαρακτηριστικο L(νουμερο).
Καλο ταξιδι
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για διαμονη πριν το stelvio η ακομα και πριν το gavia pass υπαρχει καποιο ενδιαφερον χωριο-οικισμος που να εχει μεινει καποιος?
Εχω ηδη στο μυαλο μου το bormio...Το χωριο Valdidentro που προτεινες @Nike δεν καταλαβα ποιο ειναι μιας και μου το βγαζει σαν ολοκληρη επαρχια.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Για διαμονη πριν το stelvio η ακομα και πριν το gavia pass υπαρχει καποιο ενδιαφερον χωριο-οικισμος που να εχει μεινει καποιος?
Εχω ηδη στο μυαλο μου το bormio...Το χωριο Valdidentro που προτεινες @Nike δεν καταλαβα ποιο ειναι μιας και μου το βγαζει σαν ολοκληρη επαρχια.
Solda στον Τονι!!! Πριν το ανεβασμα για stelvio φιλε
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@ilai Θα ερχομαι απο νοτια προς βορεια.Για εμενα η solda θα ειναι μετα το πασο.
Εκτος αν κανω καπου λαθος, γιατι ειμαι στο ψαξιμο-διαβασμα...
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Για διαμονη πριν το stelvio η ακομα και πριν το gavia pass υπαρχει καποιο ενδιαφερον χωριο-οικισμος που να εχει μεινει καποιος?
Εχω ηδη στο μυαλο μου το bormio...Το χωριο Valdidentro που προτεινες @Nike δεν καταλαβα ποιο ειναι μιας και μου το βγαζει σαν ολοκληρη επαρχια.
Via Presura 7 Isolaccia, 23038 Valdidentro.
Το ξενοδοχείο λέγεται HOTEL LA VAL.
Πολύ όμορφη διαμονή.
Πολύ όμορφο χωριό πριν το στελβιο. Βολεύει αν πας από Νότο προς Βορρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
@ilai Θα ερχομαι απο νοτια προς βορεια.Για εμενα η solda θα ειναι μετα το πασο.
Εκτος αν κανω καπου λαθος, γιατι ειμαι στο ψαξιμο-διαβασμα...
Αρα δε σε βολευει!!! Κριμα γαμωτο ειναι ωραια εκει
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Via Presura 7 Isolaccia, 23038 Valdidentro.
Το ξενοδοχείο λέγεται HOTEL LA VAL.
Πολύ όμορφη διαμονή.
Πολύ όμορφο χωριό πριν το στελβιο. Βολεύει αν πας από Νότο προς Βορρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ωραια θα το εχω κατα νου!!
Ευχαριστω!
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
στις Αλπεις φιλε δεν χρειαζεται πρόγραμμα πας και οπου σου αρεσει σταματας ,παρε οποιο δρομο βρεις μπροστασου ,είναι από τα καλυτερα μερη 10 χρονια τα γυρναω όχι συνεχεια αλλα παντα θα περασω και καπου ,μια από ιταλικες,μια από αυστρια μια ιταλικες και παει λεγοντας,ξεχνα τα σφιχτα προγραμματακαι απολασε το.απο υπνο εχει αμέτρητα ξενοδοχεια καπινκ αλλα και ενοικιαζόμενα δωματια με πολύ καλες τιμες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
στις Αλπεις φιλε δεν χρειαζεται πρόγραμμα πας και οπου σου αρεσει σταματας ,παρε οποιο δρομο βρεις μπροστασου ,είναι από τα καλυτερα μερη 10 χρονια τα γυρναω όχι συνεχεια αλλα παντα θα περασω και καπου ,μια από ιταλικες,μια από αυστρια μια ιταλικες και παει λεγοντας,ξεχνα τα σφιχτα προγραμματακαι απολασε το.απο υπνο εχει αμέτρητα ξενοδοχεια καπινκ αλλα και ενοικιαζόμενα δωματια με πολύ καλες τιμες.
Δεν ειχα σκοπο να φτιαξω και αυστηρο προγραμμα.Γι αυτο επελεξα να ερθω οδικως ελλαδα ωστε να ερθω οποτε θελω...
Πιο πολυ ρωταω γιατι ερχομενος απο Βενετια να δω σε μια ακτινα 300χλμ περιπου που θα σταματησω...
Ωστε να μπορω να βαλω και ενα πλανo ημερων στο μυαλο μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom