Πληροφορίες για Λευκάδα

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Τέλος μήνα έχω τρία ρεπό συνεχόμενα και ως γνωστό δεν χάνονται αυτές οι ευκαιρίες.

Προορισμός η Λευκάδα (πρώτη μου φορά) με σκηνή 27 και 28 Ιουνίου (μάλλον σε οργανωμένο στο camping στο χωριό Επίσκοπος για να αποφύγω εκπλήξεις). Γενικά ότι πληροφορία έχετε να προτείνετε σχετικά με το που πρέπει οπωσδήποτε να πάω, τι πρέπει να δω και τι να αποφύγω, δεκτή.

Teaser...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πόρτο κατσίκι .. Εγκρεμνοι, είναι μαστ για εμένα!
Αν και άκουσα ότι δεν υπάρχει πλέον τρόπος να κατέβεις στο πρώτο.
Κάθισμα είναι ωραία.... Γενικά έχει πολύ γύρα και ομορφιες.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πευκουλια για μπανιο κι ελευθερο καμπινγκ.
Καρυες για καλο φαγητο, μακρια απο τουριστικα πρότυπα !!
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Καρύες για φαγητό οπωσδήποτε!!Φαντάστηκα είναι στους καταρράκτες πάνω από το Νυδρί,νομίζω λεγονται δημοσαρη.Απο παραλίες οπωσδήποτε Πόρτο κατσίκι και μετά από εκεί ακρωτήριο Λευκάτα..Στην άλλη μεριά του νησιού λίγο πριν την βασιλική υπαρχει η παραλία αμμουσα και διπλα από αυτήν υπάρχει ένα μικρό κολπακι που λέγεται αμμουσω αν θυμάμαι καλά είναι ήσυχα και όχι τουριστικα,και τέλος το Αγιόφυλι το οποίο το έχουν κάνει τουριστικο, υπάρχει χωματόδρομος βατος από την βασιλική.τα υπόλοιπα δεν τα αναφερω γιατί παρά ειναι τουριστικά για τα γουστα μου.
 

mikes

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Honda CBF 500, Yamaha YBR 250
Πόρτο κατσίκι .. Εγκρεμνοι, είναι μαστ για εμένα!
Αν και άκουσα ότι δεν υπάρχει πλέον τρόπος να κατέβεις στο πρώτο.
Κάθισμα είναι ωραία.... Γενικά έχει πολύ γύρα και ομορφιες.
για πορτο κατσικι μια χαρα ειναι ο δρομος... για εγκρεμνους ειναι εντελως διαλυμενος..

λοιπον μιας και η λευκαδα ειναι το νησι μου...
πορτο κατσικι οπωσδηποτε, καθισμα μια κοινη παραλια ειναι κατ'εμε δεν εχει να δειξει κατι συγκλονιστικο..
καταρακτες του δημοσαρη, εξω απο το νυδρι
μια γυρα στα ορεινα χωρια (καρυα, εγκλουβη εξανθεια δρυμωνας κτλ κτλ..)
το φαραγγι της μελισσας κοντα στη μονη φανερωμενης
το χωριο μου τηνομορφη βασιλικη (αν δε παινεψεις το σπιτι σου.. :roflmao::roflmao: )
εννοειται τον φαρο αμα εχεις μηχανακι ον-οφ
τη παραλια αγιοφιλι απο βασιλικη ειτε με το μηχανακι (μονο ον-οφ) ειτε με το καραβακι
τη διαδρομη απο το χωριο αγιος ηλιας μεχρι τη καρια.. εκτος απο τη πρωην βαση του νατο η υπολοιπη δεν εχει κατι να δειξει, αλλα ειναι φοβερο στροφιλικι..
και φυσικα βολτα στην αγορα και τα σοκακια της πολης της λευκαδας

ο γυρος του νησιου ειναι καπου στα 80 χλμ οποτε αμα κανεις ενα συνδυασμο 3-4 μερων για επισκεψη ανα ημερα προλαβαινεις να δεις πολα μεσα σε 3 μερες
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Nα αποφυγεις να παραγγειλεις αν δεν δεις πρωτα τιμοκαταλογο.:D

Στο Πορτο Κατσικι θα πας οπωσδηποτε,αλλα θα παρεις δικη σου ομπρελα,γιατι αν πληρωσεις ξαπλωστρα δεν ξερω αν θα σε κρατησουνε τα ποδια σου να ξαναανεβεις.

Στον Επισκοπο θα σε φαει η ζεστη,θα σου προτεινα Βασιλικη που ειναι πολυ πολυ καλυτερα.Οι μερες ειναι αρκετες για Λευκαδα,αρα μπορεις να παρεις το παπορο και να πας μια μεχρι Ιθακη,η Φισκαρδο χωρις μοτο.

Απο την πολη της Λευκαδας μεχρι και το Γενι ειναι σχετικα κλειστα και με πολυ κοσμο,εγω τα αποφευγω.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Να προσθέσω και εγώ κάποιες πληροφορίες
Η παραλία Κάθισμα είναι πολύ ωραία αν πας αργά το απόγευμα που αδειάζει από κόσμο,εκτός αυτού έχει και ενδιαφέρον ηλιοβασίλεμα (για τους ρομαντικούς :p ) και για φωτογραφίες.
Νότια κοντά στο Ακρωτήρι είναι η παραλία πλάκα η οποία έχει πρόσβαση μόνο από χωματόδρομο,είναι μικρή αλλά όμορφη και ήσυχη.
Προσωπικά κάθε φορά που πάω κάνω μια βόλτα μέχρι τον Προφήτη Ηλία που είναι πάνω από την Εγκλουβή.Αν η ατμόσφαιρα είναι καθαρή η θέα είναι φοβερή.



Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Και μη ξεχασεις να παρεις λαδοκουλουρα κ σαλαμακι σπεσιαλ.
Καποια στιγμη το καλοκαιρι θα τα γυρισω κ εγω.
Οποτε μ ενδιαφερει το θεμα
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Από τις απαντήσεις και μόνο καταλαβαίνω ότι χτύπησα φλέβα. Πέφτει μελέτη!

Να 'στε καλα παίδες για τις ψαγμένες πληροφορίες!
 

mikes

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Honda CBF 500, Yamaha YBR 250
Και μη ξεχασεις να παρεις λαδοκουλουρα κ σαλαμακι σπεσιαλ.
Καποια στιγμη το καλοκαιρι θα τα γυρισω κ εγω.
Οποτε μ ενδιαφερει το θεμα
για σαλαμι να πας κατ'ευθειαν στο καταστημα του παραγωγου (ντελιμαρης) οπου εκει μπορεις να απολαυσεις και 4-5 αναπαλαιωμενα μηχανακια των 30'ς 40'ς 50'ς...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το κατσίκι εγινε πλέον το μέρος καρατουρίστικ .,παρκινγκ επι πληρωμή πολύ μαζοποίηση η φάση.,
αν πας πανε πολύ πρωί πριν σκάσουν οι μάστιγες.,
κανε ενα μπανάκι στα όμορφα τουρκουάζ νερα και καντινα.,
όλο το νησί αξίζει να το κανεις μια ωραια γύρα αν πάρεις χωματινες διαδρομες εχει πολύ επικινδυνα πέταλα με κροκάλες αλλα σε ανταμοίβουν απο θέα.
Εγώ την επεφτα οπου με νύχτωνε!:)



 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Προορισμός η Λευκάδα (πρώτη μου φορά) με σκηνή 27 και 28 Ιουνίου...
Καλα να'μαστε και παιζει να χεις παρεα μια Γερμανιδα...δεν υποσχομαι,το βαζω στα υποψη :thinking:
 

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
Μεγάλη πέτρα για μπάνιο. Η ωραιότερη παραλία και πιο ήσυχη. Μη οργανωμένη. 5 λεπτά περπάτημα από μονοπάτι εύκολο.
Βασιλική για βόλτα και ψαροταβέρνες
 
Top Bottom