Πληροφορίες για πρώην Γιουγκοσλαβία

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Έχει ανέβει κανείς με αυτοκίνητο?
Τι χαρτιά ζητάνε?

Το αμάξι είναι στο όνομα του πατέρα μου που έχει πεθάνει
και δεν προλαβαίνω να το μεταβιβάσω
Θέλω να φτάσω μέχρι Ολλανδία
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θεωρητικά δεν θα έχεις προβλήματα αλλά θα σου έλεγα να μην το κάνεις .

Κανονικά χρειάζεσαι εξουσιοδότηση για την παραχώρηση του αυτοκινήτου και μεταφρασμένη στα αγγλικά για να περάσεις τα σύνορα.
Αν μπλέξεις λοιπόν θα σου χαλάσει όλο το ταξίδι , έξοδα και γραφειοκρατία για μια απερισκεψία.

Από εμένα είναι ΟΧΙ , δεν περνάς στην επόμενη φάση .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εγώ πάντως για Σερβία που ανεβοκατεβαίνω με το αμάξι που είναι στο όνομα της μητέρας μου δεν έχω κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία εξουσιοδότηση εννοείται. Στα Σκόπια ζητάνε πράσινη κάρτα και το πολύ πολύ κάνουν και έναν έλεγχο την πινακίδα αν είναι κλεμμένο το αυτοκίνητο στα σύνορα και στην Σερβία και στα Σκόπια.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει ανέβει κανείς με αυτοκίνητο?
Τι χαρτιά ζητάνε?

Το αμάξι είναι στο όνομα του πατέρα μου που έχει πεθάνει
και δεν προλαβαίνω να το μεταβιβάσω
Θέλω να φτάσω μέχρι Ολλανδία
Νίκο η διαδικασία είναι λίγη ώρα στην αρμόδια ΔΟΥ και λίγα χρήματα σε διεκπεραιωτή, πραγματικά τίποτα. Ακόμα και αν φεύγεις Παρασκευή το έχεις φτιάξει.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
δεν ειναι τοσο απλο,πρεπει να γινουν διαδικασιες κληρονομιας.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχω ανεβει με μηχανη που δεν ηταν στο ονομα μου, ειχα εξουσιοδοτηση απο τον κατοχο σε ελληνικα και αγγλικα απο αστυνομια. Δεν μου τη ζητησε ποτε και κανεις, ουτε στο εβγα προς Αλβανια /Μαυροβουνιο/Σερβια/ΒΜακ ουτε στο εμπα. Στο τμημα που φτιαξαμε την υπευθυνη δηλωση μου ειπε ο αξυπ οτι αν θα τη ζητησουν θα τη ζητησουν μονο οι δικοι μας, τους αλλους το μονο που τους νοιαζει ειναι να ειναι νομιμο το αυτοκινητο (με χαρτια/πινακιδα) και να εχει ασφαλεια (πρασινη καρτα).

Οι Κροατες ειναι που ειναι γενικα λιγο σκατορατσα, ειναι και πριχτες, ισως εκει να σου τα ζαλισουν λιγο. Στο Batrovci πχ μου ειχαν κανει θεμα για τα χαρτια του σκυλου μπαινοντας απο Σερβια. Κανεις αλλος απο τα αλλα 2 συνορα που περασα με τον σκυλο στο αμαξι δεν ασχοληθηκε καν, εκει μονο τα χαρτια του πεντιγκρι δεν ζητησε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχει ανέβει κανείς με αυτοκίνητο?
Τι χαρτιά ζητάνε?

Το αμάξι είναι στο όνομα του πατέρα μου που έχει πεθάνει
και δεν προλαβαίνω να το μεταβιβάσω
Θέλω να φτάσω μέχρι Ολλανδία
Έχει ψαχτεί καθόλου με τεστ εμβολιασμούς κλπ τι παίζει;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
δεν ειναι τοσο απλο,πρεπει να γινουν διαδικασιες κληρονομιας.
Μην μου λες τρελά σενάρια, το έκανα με όχημα της οικογένειας. Μιά ωρίτσα στην ΔΟΥ (προ κόβιντ) πήρε, απλή δήλωση κληρονομιάς με την αξία του οχήματος από αγγελίες ανεξάρτητη από οτιδήποτε άλλο είναι κληρονομητέο. Αν έχει περάσει το τετράμηνο από τον θάνατο και δεν έχει γίνει αποποίηση θεωρείται κληρονομηθέν το όχημα και όλη η περιουσία του θανόντος, από όλους τους δικαιούχους/κληρονόμους ανεξάρτητα του αν έχουν πάει να τα δηλώσουν ή όχι. Αν ο μόνος κληρονόμος είναι ο Νίκος, νομικά είναι δικό του. Υπάρχει αφορολόγητο 150,000 ευρώ συνολικά για την κληρονομιά (με αστερίσκο που δεν έχει τόση σημασία) για κάθε κληρονόμο, οπότε αν το δηλώσει πρώτο σίγουρα πέφτει εντός του ορίου και δεν πληρώνει εφορία για να το πάρει στο όνομά του.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην μου λες τρελά σενάρια, το έκανα με όχημα της οικογένειας. Μιά ωρίτσα στην ΔΟΥ (προ κόβιντ) πήρε, απλή δήλωση κληρονομιάς με την αξία του οχήματος από αγγελίες ανεξάρτητη από οτιδήποτε άλλο είναι κληρονομητέο. Αν έχει περάσει το τετράμηνο από τον θάνατο και δεν έχει γίνει αποποίηση θεωρείται κληρονομηθέν το όχημα και όλη η περιουσία του θανόντος, από όλους τους δικαιούχους/κληρονόμους ανεξάρτητα του αν έχουν πάει να τα δηλώσουν ή όχι. Αν ο μόνος κληρονόμος είναι ο Νίκος, νομικά είναι δικό του. Υπάρχει αφορολόγητο 150,000 ευρώ συνολικά για την κληρονομιά (με αστερίσκο που δεν έχει τόση σημασία) για κάθε κληρονόμο, οπότε αν το δηλώσει πρώτο σίγουρα πέφτει εντός του ορίου και δεν πληρώνει εφορία για να το πάρει στο όνομά του.
Και εφορας...?????
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και εφορας...?????
Όταν τρέχεις σαν τον Βέγγο να κλείσει το χάος γιατί ο μακαρίτης νόμιζε ότι θα ζήσει για πάντα και δεν είχε τίποτα εύκολο και έτοιμο, κάτι μαθαίνεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όταν τρέχεις σαν τον Βέγγο να κλείσει το χάος γιατί ο μακαρίτης νόμιζε ότι θα ζήσει για πάντα και δεν είχε τίποτα εύκολο και έτοιμο, κάτι μαθαίνεις.
Έχεις δίκιο... Αναγκαστικά μαθαίνεις τα πάντα για να κάνεις την δουλειά σου.
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Ξερει κανείς αν πρεπει να ειναι και η άδεια κυκλοφορίας με λατινικους χαρακτήρες?
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Ευχαριστώ. Πληροφοριακά για αντικατάσταση άδειας οδηγησης με νέου τυπου (κάρτα) , οι χρόνοι αναμονή ειναι οι εξής : 6-7 ημέρες περιπου για την εγκριση της εγγραφης στο διαδικτυακό σύστημα του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, και άλλες 12 -14 ημέρες μετά την ψηφιακή αίτηση. Εννοείται πως πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς για την εξέλιξη, διότι η ειδοποιηση με email μπορεί να πάρει και μήνα.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Μην μου λες τρελά σενάρια, το έκανα με όχημα της οικογένειας. Μιά ωρίτσα στην ΔΟΥ (προ κόβιντ) πήρε, απλή δήλωση κληρονομιάς με την αξία του οχήματος από αγγελίες ανεξάρτητη από οτιδήποτε άλλο είναι κληρονομητέο. Αν έχει περάσει το τετράμηνο από τον θάνατο και δεν έχει γίνει αποποίηση θεωρείται κληρονομηθέν το όχημα και όλη η περιουσία του θανόντος, από όλους τους δικαιούχους/κληρονόμους ανεξάρτητα του αν έχουν πάει να τα δηλώσουν ή όχι. Αν ο μόνος κληρονόμος είναι ο Νίκος, νομικά είναι δικό του. Υπάρχει αφορολόγητο 150,000 ευρώ συνολικά για την κληρονομιά (με αστερίσκο που δεν έχει τόση σημασία) για κάθε κληρονόμο, οπότε αν το δηλώσει πρώτο σίγουρα πέφτει εντός του ορίου και δεν πληρώνει εφορία για να το πάρει στο όνομά του.
αρα ο αιτων χρειαζεται 1)πιστοποιητκο εγγυτερων συγγενων,να αποδειξει οτι ειναι ο μοναδικος συγγενης κληρονομος
2)πιστοποιητικο διαθηκης αν υπαρχει
3)πιστοποιητικο περι μη δημοσιευσης διαθηκης αν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
4)ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΥ του κληρονομηθεντος
Αυτα για να τα παραλαβεις ηλεκτρονικα πλεον χρειαζονται καποιες μερες ή βδομαδες (επι κορωνοιου μιλαμε)
και δεν γνωριζω αν υπαρχουν αλλοι κληρονομοι και θελουν κι αυτοι το αυτοκινητο τι αλλο χρειαζεται.
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Το 2018 στο ανεβασμα για σαραγιεβο μονο οι δικοι μας μουρμουρισαν λιγο στα συνορα.
(Μια υπευθηνη δηλωση ηθελαν μονο...οτι μου παραχωρει την αδεια χρησης...καπως ετσι μου τα ειχαν πει δεν θυμαμαι κ καλα.)
Η μηχανη ειναι στο ονομα της μητερας μου.


Κροατια που με σταματησαν μονο την πρασινη καρτα ζητησαν
Βοσνια τα ιδια ...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Όταν τρέχεις σαν τον Βέγγο να κλείσει το χάος γιατί ο μακαρίτης νόμιζε ότι θα ζήσει για πάντα και δεν είχε τίποτα εύκολο και έτοιμο, κάτι μαθαίνεις.
So trueeee

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Υπεύθυνη δήλωση αν ζητήσει κάποιος θα είναι οι Έλληνες, οι ξένοι να ζητήσουν και να διαβάσουν τι, και να γράφεις το κείμενο στα αγγλικά δεν λέει κάτι γιατί είναι ουσιαστικά ένα ελληνικό έντυπο με αγγλικά, αν απαιτούσαν υπεύθυνη δήλωση θα ήθελαν επίσημη μετάφραση και αναλόγως ποιες χώρες περάσεις και σφραγίδα apostille. Αυτό που τους νοιάζει είναι να μην είναι κλεμμένο αυτό το κοιτάνε με έλεγχο των χαρτιών προφανώς δηλαδή της άδειας κυκλοφορίας αν και οι περισσότεροι όπως αναφέρθηκε ζητάνε μόνο πράσινη κάρτα όπου φαίνεται και ο αριθμός κυκλοφορίας.

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Και εννοείται ότι δεν τους νοιάζουν τα αγγλικά γιατί πχ ο άλλος δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει να διαβάζει αγγλικά θα ηθελαν επίσημη μετάφραση στην γλώσσα τους

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom