Πληροφορίες για το φράγμα Μεσοχώρας

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Κάπου έχει πάρει το μάτι μου για ένα τούνελ στο φράγμα της Μεσοχώρας, μήπως μπορεί καποιος να με πληροφορήσει για αυτό ; καθώς και για διαδρομές εκει γύρω ;

Σκέφτομαι η επόμενη ημερήσια βόλτα να είναι προς τα έκει ...

Ευχαριστώ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα σε ενημερώσω αύριο. ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρες...!
Από την Πύλη έως και αρκετά προς Άρτα υπάρχουν τούνελ όπως αυτό της Γκρόπας μετά τα Στουρναραίικα,με μεγαλύτερο αυτό που ξεκινάει από την Μεσοχώρα και βγαίνει πάνω από το φράγμα.
Από διαδρομές έχει πολλές αξιόλογες και χωμάτινες.
Πες μου εσύ το πλάνο σου πρώτα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Κάπου έχει πάρει το μάτι μου για ένα τούνελ στο φράγμα της Μεσοχώρας, μήπως μπορεί καποιος να με πληροφορήσει για αυτό ; καθώς και για διαδρομές εκει γύρω ;

Σκέφτομαι η επόμενη ημερήσια βόλτα να είναι προς τα έκει ...

Ευχαριστώ
στα χωρια της Πυλης βγαζει
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Μπορείς να κάνεις τον παρακάτω κύκλο και να ανέβοκατεβεις Θεοδώριανα
ΕΟ Άρτας Τρικάλων προς Επαρ.Οδ. Κορυφής-Νεραίδας

Απο το φραγμα της Μεσοχωρας μπορεις να κανεις αυτο αλλα ειναι χωμα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Ισως ο thenos ξερει καλυτερα την κατασταση του.

Χάρτες Google

Μετα μπορεις να ανεβεις Γαρδίκι - Αθαμανία με συνεχεια προς Τζουρτζια και να ξαναμπεις στο δρομο του Ασπροποτάμου.

Η σκυτάλη στο thenos
 
Τελευταία επεξεργασία:

Two wheels Traveler

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Africa twin 750
Καλημέρα ! Πριν το φράγμα είναι το τούνελ , ανεβαίνοντας από Πύλη προς Βουλγαρέλι , ασφάλτινα πάντα .

Διαδρομές εκεί γύρω έχει προς Θεοδώριανα και τον διπλό καταρράκτη τους ονόματι Γκούρα αν θυμάμαι καλά ( μονοπάτι πάει ) , στα Θεοδώριανα ρώτα αν το μονοπάτι - χωματόδρομος που περνάει τη Περιστέρα ( βουνό ) προς Μελισσουργούς περνάει ... ( είναι ζόρικο έχει και τσοπανόσκυλα )...

Εναλλακτικά από Αθαμάνιο προς Καστανιά κ' χωριό Πηγές , θα πάρεις το κλειδί για τη Μονή Σέλτσου από το καφενείο του χωριού και θα συναντήσεις ένα κομμάτι Σουλιώτικης Ιστορίας ( αν σε ενδιαφέρει φυσικά ) ... ( Μποτσαραίοι - Λενιώ του Μπότσαρη , ενδείξεις προς διάβασμα )...

Από κάτω είναι η γέφυρα κοράκου η οποία σε περνάει στα Δυτικά Άγραφα και Τζουμέρκα ουσιαστικά τέλος .

Συνεχίζοντας Τζουμέρκα για χώμα πρέπει να ψαχτείς λίγο , είναι λίγο δύσκολα τα βουνά λόγω αποστάσεων οικισμών - χωριών , αλλά ασφάλτινα είσαι οκ...
Τέλος ακολουθώντας τον Αχελώο , βγάζεις μεικτή διαδρομή χώμα - άσφαλτο και βλέπεις φράγματα - παραλίες - παλαιοβυζαντινές εκκλησίες ( όπως η κόκκινη εκκλησιά στο δρόμο Βουλγαρέλι - Μελάτες )

Από το φράγμα της Μεσοχώρας και πάνω είναι τα χωριά του ασπροποτάμου ( Ψάχτο σε ντοκυμαντερ της Τσόκλη στο youtube ) , και αν παραμείνεις Τζουμέρκα σκέψου σοβαρά την επίσκεψη σε Συρράκο Καλαρρύτες κ' το χωριό Καταρράκτες όνομα και πράγμα...( Πάρε και μαγιό ) !!!

Αυτά τα ολίγα , το είχα κάνει πριν 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα , έχει πολλά αξιοθέατα η περιοχή On και Off Road . Οι κάτοικοι θα χαρούν να σε πληροφορήσουν και φυσικά στο καφενείο στο Αθαμάνιο θα μάθεις για τον Εμφύλιο δυστυχώς πολλά ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οπότε αυτήν που είχα στο μυαλό μου αποκλείεται να βγει σε μια μέρα...
Έχει μέσα και βατό χώμα...;)
Θα προσθέσω αργότερα και μία εναλλακτική που θα περνάει από το φράγμα της μεσοχώρας αν και δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δεις εκεί...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Two wheels Traveler

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Africa twin 750
Για μια ημέρα αν - αφήσεις εκτός το Καρπενήσι ( Το οποίο το κάνω και εγώ μονοήμερη , και οριακά μου φτάνει , από Χαλκίδα ξεκινάω ) - , προτείνω αυτό :


Έχει και 2-3 μέρη ενδιαφέροντος ( τα έχω βάλει , π.χ. το Ροπωτό ( χωριό φάντασμα , πολύ ατμοσφαιρικό έχει πάρει κλίση ολόκληρη η πλαγιά με το χωριό επάνω )...

Πολλά τα χιλιόμετρα , αλλά full time Οξυγόνα !!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο αλλά μάλλον δύσκολα θα το βγάλω σε μια μέρα

Google Maps
938 km μου βγάζει και πάνω από 15 ώρες...:oops:
Είσαι σίγουρος για το "ημερήσια"...?
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οπότε αυτήν που είχα στο μυαλό μου αποκλείεται να βγει σε μια μέρα...
Έχει μέσα και βατό χώμα...;)
Θα προσθέσω αργότερα και μία εναλλακτική που θα περνάει από το φράγμα της μεσοχώρας αν και δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δεις εκεί...
Οταν ειδα την διαδρομη που σκεφτεται ο Παναγιωτης ειπα μεσα μου τι ωραια μερη εχει λιγο πιο ΒΔ.
Τωρα εσυ προτείνεις λιγο πιο δεξια.
Πρεπει να μας κανεις ενα σεμινάριο, ..........σε ταβερνα της περιοχης ξερω γω!!
:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οταν ειδα την διαδρομη που σκεφτεται ο Παναγιωτης ειπα μεσα μου τι ωραια μερη εχει λιγο πιο ΒΔ.
Τωρα εσυ προτείνεις λιγο πιο δεξια.
Πρεπει να μας κανεις ενα σεμινάριο, ..........σε ταβερνα της περιοχης ξερω γω!!
:friendship:
Τακτοποίησε τις υποχρεώσεις σου και εδώ είμαστε...;)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση τα τούνελ της Μεσοχώρας όταν πέρασα το 2011 στην διαδρομή του 36ωρου της Moto Guzzi. Για κάποιο λόγο δεν είχαν μπει φώτα ακόμα. Είχαμε σταθεί λοιπόν τρεις μηχανές απ' έξω και περιμέναμε ποιος θα μπει πρώτος. Ήταν τέτοιο το σκοτάδι λες και κατέβαινες στην κόλαση! o_O
Με μεγάλη σκάλα όλοι και έβλεπες ένα μέτρο μπροστά. Αν δεν ήταν και οι άλλοι ακόμα θα περίμενα να περάσει κάποιος για να μπω :laugh::laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για μια ημέρα αν - αφήσεις εκτός το Καρπενήσι ( Το οποίο το κάνω και εγώ μονοήμερη , και οριακά μου φτάνει , από Χαλκίδα ξεκινάω ) - , προτείνω αυτό :


Έχει και 2-3 μέρη ενδιαφέροντος ( τα έχω βάλει , π.χ. το Ροπωτό ( χωριό φάντασμα , πολύ ατμοσφαιρικό έχει πάρει κλίση ολόκληρη η πλαγιά με το χωριό επάνω )...

Πολλά τα χιλιόμετρα , αλλά full time Οξυγόνα !!!
Έχεις μπει μέσα...?


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση τα τούνελ της Μεσοχώρας όταν πέρασα το 2011 στην διαδρομή του 36ωρου της Moto Guzzi.
Τι θυμηθηκες τωρα , ηταν στη γερυρα του Κοράκου στη Συκιά τα αφωτιστα τουνελ στη διαδρομη του 36ωρου.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση τα τούνελ της Μεσοχώρας όταν πέρασα το 2011 στην διαδρομή του 36ωρου της Moto Guzzi. Για κάποιο λόγο δεν είχαν μπει φώτα ακόμα. Είχαμε σταθεί λοιπόν τρεις μηχανές απ' έξω και περιμέναμε ποιος θα μπει πρώτος. Ήταν τέτοιο το σκοτάδι λες και κατέβαινες στην κόλαση! o_O
Με μεγάλη σκάλα όλοι και έβλεπες ένα μέτρο μπροστά. Αν δεν ήταν και οι άλλοι ακόμα θα περίμενα να περάσει κάποιος για να μπω :laugh::laugh:
Που να πέρναγες 10ετια '90.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Που να πέρναγες 10ετια '90.
Το κομμάτι από Μεσοχώρα προς Άρτα εννοείς...?:brr:
Είχες από πάνω το βουνό και από κάτω τον γκρεμό...
 
Top Bottom