Πληροφορίες KTM DUKE 690 (III)

franklin

Μέλος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
KTM DUKE 690 III (09)
Καλησπέρα στην ομάδα! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθειά σας!
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ΚΤΜ 690 DUKE (μεταχειρισμένο), και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι πρέπει να προσέξω...?
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλησπέρα στην ομάδα! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθειά σας!
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ΚΤΜ 690 DUKE (μεταχειρισμένο), και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι πρέπει να προσέξω...?
Καληςπερα φιλε μου!!! Πριν 7 χρονια σχεδον ηταν το πρώτο μου μεγάλο μοτο το μηχανακι που σκέπτεσαι να παρεις !! Μεταχειρισμένο το είχα αγοράσει και εγω απο ενα παλικάρι που το ειχε ενα χρόνο μόλις ( πρώτο χέρι) και να σου πω την αλήθεια επειδή τοτε είχα και αλλα μυαλά αλλα ηταν και καινούργιο σχετικα πήγα το ειδα μονος μου απο τα λίγα που ήξερα έκρινα οτι ηταν οκ και το πηρα επιτόπου !! Το πούλησα μετα απο 2 χρονια και αρκετα χλμ χωρις κανενα απολύτως προβλημα ! Αλλα του έκανα άριστη συντήρηση και καθε 3-4 μαξ χιλιάδες χλμ λαδια φίλτρα και τα συναφή ! Γενικα τα 690 δεν είχαν τα προβληματα των προκατόχων τους 640! Επειδή εχουν περασει και αρκετα χρονια απο το 2008 που βγήκαν τα πρώτα ανάλογα το τι μοντέλο ειναι πρόσεχε τα κλασικά ! Ποσά χλμ εχει , τσέκαρε την ημερομηνία και το χαρτί του ΚΤΕΟ να δεις αν κολανε μεταξύ τους , book service αν υπάρχει και γενικα τσέκαρε οτι μπορεις να δεις εύκολα . Δίσκους λάστιχα τακάκια κτλ . Σε πρώτη φάση αυτά ! Αν νομιζεις οτι αξίζει να κανεις ενα κόπο για να ειςαι 100% σίγουρος να το πας σε ενα συνεργειο δικό σου ώστε να ακούσει ένας ανθρωπος καλυτερα το μοτέρ του επειδή ειναι μονοκυλινδρο !αν εχει φαει ζόρια μεγάλα θα ειναι κρίμα να τα βγάλει στην πορεία σε σενα! Γενικα όμως ηταν ενα αξιόλογο μηχανακι χωρις θέματα αν γινόταν η συντήρηση που έπρεπε !


Ηταν έρωτας μεγάλος !!! Και εξακολουθεί να ειναι απο τα πιο όμορφα μοτο της κατηγορίας του
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
35000 χλμ για μοντέλο του 10', θεωρούνται πολλά?
τα 35000 χλμ αν ελέγξεις ότι όντως είναι έτσι δεν ειναι πολλά αν το μηχανάκι έχει την συντήρηση που πρέπει!! Πήγαινε σε ένα μηχανικό να στο ελέγξει όπως πρέπει πριν κάνεις την αγορά !! Ακόμα καλύτερα σε ένα εξουσιοδοτημένο ώστε να το βάλουν και στον εγκέφαλο και να το τσεκάρουν στα πάντα!
 

franklin

Μέλος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
KTM DUKE 690 III (09)
Για τo συγκεκριμένο μοντέλο, το DUKE R ;eχει διαφορά από το απλό DUKE?
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Για τo συγκεκριμένο μοντέλο, το DUKE R ;eχει διαφορά από το απλό DUKE?
To απλό είναι στην πραγματικότητα 654 κυβικά !! Δες στη συνέχεια τα πράγματα που έχει επιπλέον η έκδοση R

Το 2009 η ΚΤΜ παρουσίασε την έκδοση R του Duke 690. Η R ξεχωρίζει αρχικά από το πορτοκαλί βαμμένο πλαίσιο. Ακόμη έχει αντιτριβική επίστρωση στα καλάμια του ανεστραμμένου πιρουνιού και διαφορετικό αμορτισέρ με δυνατότητες για ξεχωριστή ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης για χαμηλή και υψηλή ταχύτητα κίνησης του εμβόλου του, μαζί με μερικά εξαρτήματα από ανθρακονήματα, όπως το εμπρός φτερό. Αυτό που δεν φαίνεται εξωτερικά είναι ο μεγαλύτερος κυβισμός του κινητήρα του, που έφθασε τα 690 κυβικά. Η ΚΤΜ έφτιαξε στρόφαλο με μεγαλύτερη διαδρομή – από τα 80 στα 84,5 χιλιοστά – ανεβάζοντας τον κυβισμό στα 690 κυβικά.H έκδοση του LC4 με τα 690 κυβικά, τοποθετήθηκε και στην επόμενη έκδοση του Duke 690, που παρουσιάστηκε το 2013.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλησπερα!!!

Ειναι πολυ δυσκολο (εως ακατορθωτο) να εχει καποιος αυτο το μηχανακι και να μην το σκιζει.. ειναι σαν να μην γ@μ@ς την γυναικα σου ενα πραγμα... και θα το στριψει και θα το σουζαρει και θα κοφτιασει και θα ανοιξει με κανεναν αλλο... γι αυτο το πηρε και γι αυτο το εβγαλε η κτμ!!! Ειναι κ@υλομηχανο..

Πηγαινε σε ενα συνεργειο που ασχολειτε με κτμ (οχι σε αυτο που παει ο ιδιοκτητης) και πες στον μηχανικο να το ελεγξει να το ακουσει και να το κανει βολτα!! Αν σου δωσει το οκ προχωρα!!!

Καλως ηρθες στο advride και με το καλο να ερθεις στην πορτοκαλι ομαδα!!
 

franklin

Μέλος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
KTM DUKE 690 III (09)
Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα!
Έχω ακούσει κατα καιρούς, ότι σαν μηχανάκια, τα ΚΤΜ (συνήθως τα μονοκύλινδρα) βγάζουν προβλήματα και αγχώνομαι.... Επειδή το συγκεκριμένο είναι αρκετά ακριβό θα ειναι βλακία να μου βγάλει καμια ζημιά με το που το πάρω!

Θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς, στην περίπτωση που τοποθετηθέι άλλη έξάτμιση (akrapovic), εαν θα χρειαστεί άλλη χαρτογράφηση ο εγκέφαλος....
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα!
Έχω ακούσει κατα καιρούς, ότι σαν μηχανάκια, τα ΚΤΜ (συνήθως τα μονοκύλινδρα) βγάζουν προβλήματα και αγχώνομαι.... Επειδή το συγκεκριμένο είναι αρκετά ακριβό θα ειναι βλακία να μου βγάλει καμια ζημιά με το που το πάρω!

Θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς, στην περίπτωση που τοποθετηθέι άλλη έξάτμιση (akrapovic), εαν θα χρειαστεί άλλη χαρτογράφηση ο εγκέφαλος....
στην περνανε δωρεαν στα εξουσιοδοτημενα
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Να ξέρεις το παν είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και κατά πόσο το πρόσεχε.
Το 690 δεν έχει κανένα κουσούρι και είναι εξαιρετικά αξιόπιστο.
Και σούζες θα έχει φάει και εντο, αλλά γιαυτό το λόγο φτιάχτηκε..
Και γενικός τα μονοκυλινδρα της κτμ καλύτερα να τα οδηγεί κάποιος λίγο πιο ανήσυχος πάρα κάποιος που το οδηγεί κουτσα κουτσα με ελάχιστες στροφές..
Όσο για τα "προβληματικά" κτμ βάσει εμπειρίας μου με αρκετά κτμ φίλων και γνωστών και με 3 κτμ έως τώρα δικά μου (τα 2 τα έχω και τωρα) δεν ευθύνονται ποτέ τα κτμ αλλά οι ιδιοκτήτες. Που τα παίρνουν πιτσιρικάδες καγκουραιοι που νομίζουν ότι πήραν ΧΤ και δεν αλλάζουν λάδια ποτέ ούτε προσέχουν το ζέσταμα τους τα λάδια τα νερά τους κλπ.
Πράγματα που πρέπει να γίνονται αμέσως στη ώρα τους. Γιατί τα κτμ σου δίνουν πολλά παραπάνω αλλά είναι πιο ευαίσθητα στο να τα αφήσεις λίγο στη μοίρα τους και να μην είσαι από πάνω..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Πόσο κάνει μια εξάτμιση (akrapovic) περίπου?
Στ σαητ της ΚΤΜ νομιζω θα δεις τιμες, τις Akra που ειναι για ΚΤΜ παντως τις αγορασεις μονο απο την ΚΤΜ.

Δεν ξερω αν βγαζει η Wings για το Duke η οποια ειναι ιδια ποιοτητα με Akra αλλα με αλλο ταμπελακι σε καλυτερη τιμη!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Να ξέρεις το παν είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και κατά πόσο το πρόσεχε.
Το 690 δεν έχει κανένα κουσούρι και είναι εξαιρετικά αξιόπιστο.
Και σούζες θα έχει φάει και εντο, αλλά γιαυτό το λόγο φτιάχτηκε..
Και γενικός τα μονοκυλινδρα της κτμ καλύτερα να τα οδηγεί κάποιος λίγο πιο ανήσυχος πάρα κάποιος που το οδηγεί κουτσα κουτσα με ελάχιστες στροφές..
Όσο για τα "προβληματικά" κτμ βάσει εμπειρίας μου με αρκετά κτμ φίλων και γνωστών και με 3 κτμ έως τώρα δικά μου (τα 2 τα έχω και τωρα) δεν ευθύνονται ποτέ τα κτμ αλλά οι ιδιοκτήτες. Που τα παίρνουν πιτσιρικάδες καγκουραιοι που νομίζουν ότι πήραν ΧΤ και δεν αλλάζουν λάδια ποτέ ούτε προσέχουν το ζέσταμα τους τα λάδια τα νερά τους κλπ.
Πράγματα που πρέπει να γίνονται αμέσως στη ώρα τους. Γιατί τα κτμ σου δίνουν πολλά παραπάνω αλλά είναι πιο ευαίσθητα στο να τα αφήσεις λίγο στη μοίρα τους και να μην είσαι από πάνω..
χρονια τωρα απο την μετα Rotax εποχη. Αλλα ποιος τα ακουει; Μονο .......
 

franklin

Μέλος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
KTM DUKE 690 III (09)
Υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί εαν τα αναγραφόμνενα χιλιομετρα ειναι "πραγματικά"?
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί εαν τα αναγραφόμνενα χιλιομετρα ειναι "πραγματικά"?
Ναι,πας τον προηγουμενο ιδιοκτητη σε Υπνωτιστη και στα μαρτυραει ολα:secret:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Περα απο την πλακα υπαρχουν εγκεφαλοι που καταγραφουν στην μνημη τους χλμ,ομως δεν ξερω αν ο εγκεφαλος του 690 υποστηριζει αυτη την λειτουργεια.Επισης οι περισσοτεροι εγκεφαλοι (70%)καταγραφουν ωρες λειτουργειας οποτε μπορεις να υπολογισεις(κατα προσεγγιση)τα χλμ.
 

chaosm

Μέλος
Περα απο την πλακα υπαρχουν εγκεφαλοι που καταγραφουν στην μνημη τους χλμ,ομως δεν ξερω αν ο εγκεφαλος του 690 υποστηριζει αυτη την λειτουργεια.Επισης οι περισσοτεροι εγκεφαλοι (70%)καταγραφουν ωρες λειτουργειας οποτε μπορεις να υπολογισεις(κατα προσεγγιση)τα χλμ.
Δεν δεν δεν.........

Τα χλμ άμα ο άλλος ξέρει δε τα βρίσκεις που να χτυπιεσαι.

Πρέπει να κάνεις μια διασταύρωση πολλών πραγμάτων και πάλι..

Από κει και πέρα φίλε μου σε πια πόλη είναι το μηχανάκι μήπως μπορώ εγώ ή κάποιος άλλος να βοηθήσει.

Και το έχουμε πει ξανά. Τα ktm πάσχουν από μάστορα όχι από μοτέρ..

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

franklin

Μέλος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
KTM DUKE 690 III (09)
Έχει κανένας να προτίνει συνεργείο (εξουσιοδοτιμένο) για να κάνω ενα γενικό service στο duke?
 
Top Bottom