Πληροφοριες για Svalbard

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Οπως αναφερει και ο τιτλος χρειαζομαι πληροφοριες για το Svalbard της Νορβηγιας( το βορειότερο σημειο της Ευρώπης) Δεν θα ειναι μοτοσυκλετιστικη εκδρομη αλλα δεν μπορω να βρω πληροφοριες ευκολα. Υπαρχει σκεψη με το ετερον ημυσι να μεταβούμε στο νησι αρχες Οκτωβριου καθως τοτε θα ειναι εφικτο να φυγουμε οι δυο μας και τοτε μπορει καποιος να δει το βορειο σελας . Γενικα ψαχνω πληροφοριες αλλα δεν μπορω να βρω περα των κλασσικων που εχουν καποια ταξιδιωτικα γραφεια. Σημειωση : Δεν με ενδιαφερει οργανωμενη εκδρομη .
Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οι μερες που χρειαζομαστε για εκει για το κυνηγι του βορειου σελας . Επισης τι αλλο μπορει καποιος να κανει εκει συν οποιοδηποτε αλλο tip .
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το βορειο Σελας λογικα στις αρχες οκτωβριου δεν θα το δειτε , απο το Δεκεμβριο και μετα και αν ειστε τυχεροι.
Παιζει να ειναι οτι πιο μαγικο εχω δει .
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Κωστα μετα απο λιγα που μπορεσα να βρω για το συγκεκριμενο νησι ειναι οτι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να το δεις μεσα στον Οκτωβριο λογω της τοποθεσιας του. Γι αυτο εχω αρχισει να ψαχνομαι γενικα και να συλλεγω πληροφοριες . Καλη εποχη επισης ειναι το Μαρτιο ειδα . Εσυ απο ποιο μερος το ειδες φιλε και τι εποχη;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τέλος Ιανουαρίου από την Ισλανδίας , πολλά χιλιόμετρα μακριά από το Ρέικιαβικ ( βασικά μακριά από φωτορυπανση)
Την πρώτη μέρα που έφτασα , τις επόμενες μέρες δεν ήταν ορατό .
Υπάρχει και πρόβλεψη ποιες μέρες θα φαίνεται και από πια περιοχή , σαν την πρόβλεψη για τον καιρό !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Οπως αναφερει και ο τιτλος χρειαζομαι πληροφοριες για το Svalbard της Νορβηγιας( το βορειότερο σημειο της Ευρώπης) Δεν θα ειναι μοτοσυκλετιστικη εκδρομη αλλα δεν μπορω να βρω πληροφοριες ευκολα. Υπαρχει σκεψη με το ετερον ημυσι να μεταβούμε στο νησι αρχες Οκτωβριου καθως τοτε θα ειναι εφικτο να φυγουμε οι δυο μας και τοτε μπορει καποιος να δει το βορειο σελας . Γενικα ψαχνω πληροφοριες αλλα δεν μπορω να βρω περα των κλασσικων που εχουν καποια ταξιδιωτικα γραφεια. Σημειωση : Δεν με ενδιαφερει οργανωμενη εκδρομη .
Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οι μερες που χρειαζομαστε για εκει για το κυνηγι του βορειου σελας . Επισης τι αλλο μπορει καποιος να κανει εκει συν οποιοδηποτε αλλο tip .
Νομίζω πήγε πέρσι ο @giamil, αν δεν τον βρεις ρώτα την γριά, είναι στο λελος team :p

Α και σιγά μην πήγαινες εκεί με μηχανή και ειδικά ΚΤΜ :friend:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομίζω πήγε πέρσι ο @giamil, αν δεν τον βρεις ρώτα την γριά, είναι στο λελος team :p

Α και σιγά μην πήγαινες εκεί με μηχανή και ειδικά ΚΤΜ :friend:
Αμα ειχα 1 μηνα ελευθερο θα σου λεγα εγω:D οταν γερασω και τα εχω τακτοποιημενα ολα θα εχω παρει gs και θα ξαναπαω :p. Τον ξερω το Γιαννη ρε ;) χρησιμη η πληροφορια:laugh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω πήγε πέρσι ο @giamil, αν δεν τον βρεις ρώτα την γριά, είναι στο λελος team :p

Α και σιγά μην πήγαινες εκεί με μηχανή και ειδικά ΚΤΜ :friend:
Μπαρκαρε ο λελος ξανα :roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα τον βρουμε το Γιανναρο μωρε Τεο . Ποτε επιστρεφει ?
Χαχαχα
Σε κανα 6μηνο.
Σημερα πεταξε αυριο μπαρκαρει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα του στειλω μνμ να μας τα πει γραπτως ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν, ο Γιάννης δεν πήγε εκεί. Πήγε σε διάφορα μέρη στη Νορβηγία, αλλ΄όχι εκεί.
Όμως κι αυτός μου είπε ότι για να δεις το σέλας, πρέπει να πας τέτοια εποχή, χειμώνα. Ότι είπε πιο πάνω κι ο Κωστής @onroad ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Λοιπόν, ο Γιάννης δεν πήγε εκεί. Πήγε σε διάφορα μέρη στη Νορβηγία, αλλ΄όχι εκεί.
Όμως κι αυτός μου είπε ότι για να δεις το σέλας, πρέπει να πας τέτοια εποχή, χειμώνα. Ότι είπε πιο πάνω κι ο Κωστής @onroad ;)
Ναι ρε αγορι απλα παιζει ρολο και η περιοχη αυτο λεω. Στο συγκεκριμενο νησι απο τον Οκτωβρη εως τον Μαρτιο ο ηλιος δεν ανατελει καθολου οποτε ειναι πιθανον να το δεις. Απλα ψαχνω πληροφοριες για το μερος γιατι προφανως χρειάζεται ενας προγραμματισμός
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι ρε αγορι απλα παιζει ρολο και η περιοχη αυτο λεω. Στο συγκεκριμενο νησι απο τον Οκτωβρη εως τον Μαρτιο ο ηλιος δεν ανατελει καθολου οποτε ειναι πιθανον να το δεις. Απλα ψαχνω πληροφοριες για το μερος γιατι προφανως χρειάζεται ενας προγραμματισμός
φίλος πολύ βόρεια αυτά τα μέρη.... δεν πήγα ποτές:D
δεν ξέρω, τι να σε πω;
ότι μ' είπαν, σ' είπα:):)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κοιταξε να δεις πως εχουν τα ερωτηματα σου...:thinking:

Οπως αναφερει και ο τιτλος χρειαζομαι πληροφοριες για το Svalbard της Νορβηγιας( το βορειότερο σημειο της Ευρώπης)
1. Δεν θα ειναι μοτοσυκλετιστικη εκδρομη
2.Υπαρχει σκεψη με το ετερον ημυσι να
3. να φυγουμε οι δυο μας
4.Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ...
νταξ...το πιασαμε το υπονοουμενο...καλα να περασεις βρε...ΚΛΙΚ

Επισης τι αλλο μπορει καποιος να κανει εκει συν οποιοδηποτε αλλο tip .
εκει μπορει να παει καποιος ΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και ΧΩΡΙΣ γυναικα και να περασει ΣΟΥΠΕΕΕΕΕΡ...:pointu::friend:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και πως ακριβως θα παει Μαθο με μοτοσυκλετα καποιος εκει? Εκτος και αν τη μετατρεψει σε σκαφος :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
Top Bottom