Πλοήγηση μέσω κινητού, εκτός σύνδεσης.

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Προγραμματίζω το πρώτο μου σοβαρό ταξίδι στο εξωτερικό. Ελλάδα Αλβανία και Μαυροβούνιο. Επειδή σκέφτομαι να έχω μόνο το κινητό μου για πλοήγηση, υπάρχουν αξιόπιστες εφαρμογές πλοήγησης που να λειτουργήσουν σωστά εκτός σύνδεσης; Σε ένα μικρό ταξίδι στη Β. Μακεδονία χρησιμοποίησα την HERE MAPS, αλλά τη δεύτερη ημέρα όταν έβαλα τον προορισμό ζητούσε σύνδεση για να ξεκινήσει. Πήγα στο ξενοδοχείο, την άνοιξα ξανά με internet, και μετά με καθοδήγησε κανονικά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ χρησιμοποιώ google maps.
Σε χώρες που δεν λειτουργεί περιαγωγή, σχεδιάζω όπου έχω wifi και κρατάει την διαδρομή χωρίς σύνδεση.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Δεν έχω ψαχτεί και πολύ με τους χάρτες, από το κινητό με το google maps πλοηγούμαι. Έχω όμως κατεβάσει τους χάρτες των περιοχών στις οποίες θα κινηθώ ώστε αν δεν υπάρχει σύνδεση να έχω χάρτες και πλοήγηση. Απλά νομίζω στους χάρτες εκτός σύνδεσης δεν υπάρχει η πληροφόρηση στο αν για παράδειγμα έχει γίνει ένα τρακάρισμα ή αν κάποιος δρόμος είναι για κάποιο λόγο κλειστός κτλ. Κατα τ άλλα η πλοήγηση με τους χάρτες εκτός σύνδεσης του google maps λειτουργεί κανονικά.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καλά τα λέει ο Γιώργος.
Κατεβάζεις τον ή τους χάρτες που θες να έχεις εκτός σύνδεσης και σου κάνει κανονικά πλοήγηση και χωρίς ίντερνετ.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Δοκίμασε και τα Maps.me, κατεβάζεις χάρτες για offline πλοήγηση αναλογα την περιοχή που σε ενδιαφέρει (δεν ειναι αναγκη να κατεβάσει ολη την χώρα). Υπάρχει και το Mapy.cz αλλά αν θυμάμαι καλα αν κ δουλεύει offline δεν εχει επιλογές για αποφυγή διοδίων κλπ αλλα μου αρεσουν οι χάρτες του για χωμάτινα κομμάτια
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Έχω κατεβάσει το OsmAnd και κάποιες φορές που το έχω δοκιμάσει λειτουργεί εκτός σύνδεσης!! Έχει και μια ωραία επιλογή για να σε πηγαίνει από " μη ασφαλτόστρωμενους" δρόμους
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για το gpx viewer τι γνώμη έχετε? :thinking:
Το pro που προσφατως χρησιμοποιησα για πρωτη φορα μια χαρα μου φανηκε και με απλο interface χωρις πολλα πολλα
Αλλα φυσικα δεν ειναι για πλοηγηση παρα μονο για να ακολουθησει καποιος καποιο ιχνος
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Για το gpx viewer τι γνώμη έχετε? :thinking:
Εγω το χρησιμοποιησα για το ιδιο λογο και για τις χωρες που αναφερεις απλα κατεβαζεις τον χαρτη-διαδρομη που εχεις φτιαξει απο google maps και το κανεις gpx.
Online με Maps to GPX Converter
Εννοειται αγορασμενο το gpxviewer pro και κατεβασμενους χαρτες των χωρων που πας
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Προγραμματίζω το πρώτο μου σοβαρό ταξίδι στο εξωτερικό. Ελλάδα Αλβανία και Μαυροβούνιο. Επειδή σκέφτομαι να έχω μόνο το κινητό μου για πλοήγηση, υπάρχουν αξιόπιστες εφαρμογές πλοήγησης που να λειτουργήσουν σωστά εκτός σύνδεσης; Σε ένα μικρό ταξίδι στη Β. Μακεδονία χρησιμοποίησα την HERE MAPS, αλλά τη δεύτερη ημέρα όταν έβαλα τον προορισμό ζητούσε σύνδεση για να ξεκινήσει. Πήγα στο ξενοδοχείο, την άνοιξα ξανά με internet, και μετά με καθοδήγησε κανονικά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό με το here συμβαίνει αρκετές φορές.
Θα δοκιμάσω το maps.me που λέει ο mariner
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχω κατεβάσει το OsmAnd και κάποιες φορές που το έχω δοκιμάσει λειτουργεί εκτός σύνδεσης!! Έχει και μια ωραία επιλογή για να σε πηγαίνει από " μη ασφαλτόστρωμενους" δρόμους
+1 για το OsmAnd
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
Προγραμματίζω το πρώτο μου σοβαρό ταξίδι στο εξωτερικό. Ελλάδα Αλβανία και Μαυροβούνιο. Επειδή σκέφτομαι να έχω μόνο το κινητό μου για πλοήγηση, υπάρχουν αξιόπιστες εφαρμογές πλοήγησης που να λειτουργήσουν σωστά εκτός σύνδεσης; Σε ένα μικρό ταξίδι στη Β. Μακεδονία χρησιμοποίησα την HERE MAPS, αλλά τη δεύτερη ημέρα όταν έβαλα τον προορισμό ζητούσε σύνδεση για να ξεκινήσει. Πήγα στο ξενοδοχείο, την άνοιξα ξανά με internet, και μετά με καθοδήγησε κανονικά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τό angry στο βάζω για το θέμα Μακεδονία.. όχι να λέμε και μεταξύ μας τους γύφτους... Μακεδόνες.. και μάλιστα βόρειους... Γράφεις ότι πηγές ένα μικρό ταξίδι εκεί...αν αυτοί σού κάνουν για Μακεδόνες τότε τί να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Συμφωνώ μαζί σου. Ήταν και θα είναι Σκόπια και δε πρόκειται να το χωνέψω ότι πήραν αυτή την ονομασία. Το πιο φτωχό Μακεδονικό χωριό είναι καλύτερο από τη μεγαλύτερη πόλη τους. ΑΛΛΑ. Πλέον αυτή είναι η νέα τους ονομασία. Δε μπορούμε να το παραβλέψουμε αυτό, όσο και να μη συμφωνούμε.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ μαζί σου. Ήταν και θα είναι Σκόπια και δε πρόκειται να το χωνέψω ότι πήραν αυτή την ονομασία. Το πιο φτωχό Μακεδονικό χωριό είναι καλύτερο από τη μεγαλύτερη πόλη τους. ΑΛΛΑ. Πλέον αυτή είναι η νέα τους ονομασία. Δε μπορούμε να το παραβλέψουμε αυτό, όσο και να μη συμφωνούμε.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εδώ και πολλά χρόνια είμαστε οι μόνοι που λέμε αυτή την χώρα Σκόπια.
Επειδή έχω ταξιδεψει πολύ στα Βαλκάνια καταντάει και αστείο όπου το έχω πει ....δυστυχώς.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
περσι που χάθηκα λογο πλοήγησης, σε ενα ξενοδοχείο που βρήκαμε τυχαία σκιστήκαν να μας εξυπηρετήσουν
και στα μπιτολα που καθησα μια χαρα άνθρωποι μου φανήκαν
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
περσι που χάθηκα λογο πλοήγησης, σε ενα ξενοδοχείο που βρήκαμε τυχαία σκιστήκαν να μας εξυπηρετήσουν
και στα μπιτολα που καθησα μια χαρα άνθρωποι μου φανήκαν
Οκ.. δεν λέω.. όλοι οι λαοί έχουν τους μεν και τούς δε.. αυτοί όμως είναι πραγματικά γύφτοι. Έχω συνεργείο αυτοκινήτων και πολλά ταξί από Καλλιθέα Χαλκιδικής έρχονται πρίν την σεζόν να κάνουν την συντήρηση. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί λένε για αυτούς.. μπαίνουν στο κατάλυμα και στην κυριολεξία τό ρημάζουν.. και από χρήματα;;; μέχρι και τα νερά για μια βδομάδα που υα κάτσουν από εκεί τα φέρνουν.. δεν είναι απλά γύφτοι.. είναι φτωχογυφτοι..
Ναι δεν λέω.. αυτή είναι πλέον η ονομασία του κράτους τους.. αλλά όχι δεν γίνεται να συναινεσω να τους λέω έτσι.. ΠΟΤΈ όπου και αν βρεθώ
Ένα μεγάλο συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα για το οποίο έκανες ερώτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους αυτούς.
Μπορώ να πω μάλιστα ότι στη Θεσσαλονίκη μου φέρθηκαν πολύ χειρότερα
απ ότι κει πέρα.
Μου έσπασαν το πίσω τζάμι απ τη γκορόλα
μου έκλεψαν το μπουφάν
και δεν έχασαν ευκαιρία να με προσβάλουν ότι τους είπα ότι είμαι από την Κάτω Αχαγιά.
Ε ΚΑΙ?

Πάει πολύς καιρός που λέω ότι δεν είμαι δάσκαλος ούτε επαναστάτης
για ν αλλάξω το κόσμο.,
Βασικά στην άσχημη φάση που είμαι δεν δίνω και δεκάρα.
Αναρωτιέμαι όμως αν αντί για το τσαμπουκά του εμπάργκο
ο Μαλακαντρέας είχε πει...
-Μακεδόνες είστε? Οκ άρα είστε αδέρφια μας
Πάρτε διαβατήριο Ελληνικό (ΕΕ)
και πάτε όπου τραβάει η όρεξη σας
Πάρτε και δάνεια
Πάρτε και βοήθεια
Πάρτε και στρατό
Ανοίγω και τα σύνορα
Πάρτε πάρτε πάρτε
Τόσα πέταξαμε, τόσους φέραμε εδώ
Τι είχαμε να χάσουμε?

Αναρωτιέμαι πραγματικά τι θα είχε συμβεί αν για μια φορά στη ζωής μας
είχαμε φερθεί σαν άνθρωποι....

Γιατί όπως είχε πει κι ο Φούριο Κολόμπο στο βιβλίο του οι άλλοι...
-Εμείς είμαστε οι άλλοι των άλλων !

Βρίστε με ελεύθερα, συνηθισμένος είμαι.
Ότι έγραψα όμως δεν το έγραψα αβασάνιστα
Η Β Μακεδονία έχει πολύ περισσότερες ομοιότητες
με την Ελλάδα απ όσες μπορεί κανείς να φανταστεί
και για αιώνες ήταν ένας λαός φιλικός προς εμάς
που τον ανταμείψαμε με..... ξύλο
Εμείς....
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
το maps.me το κατεβασα..ηδη σχεδιασα τη διαδρομη για κροατια..αξιολογο δειχνει...
οντως of line ειναι..
θα το δοκιμασω την κυριακη εντος ελλαδας
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Και εγώ το κατέβασα. Φαίνεται αρκετά καλό και με πολλές πληροφορίες. Θα το έχω για backup.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Φέτος το καλοκαίρι χρησιμοποίησα το Here WeGo στην Αλβανία σε offline mode και δούλεψε μια χαρά , το συστήνω .

το μόνο εάν πάρεις λάθος στροφή πχ δεν κάνει επαναπροσδιορισμό διαδρομής αλλά σε γυρίζει πίσω συνέχεια μέχρι να πάρεις την στροφή που σου είπε εξαρχής .
εαν απλά κανείς ενα περασμα για να πας Μαυροβούνιο δεν θα χρειαστείς και ιδιαίτερα πράγματα .
 
Top Bottom