Πλοήγηση μέσω κινητού, εκτός σύνδεσης.

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Δεν με ενδιαφέρει τόσο η εγγραφή της βόλτας μου και η δημιουργία μετέπειτα του gpx αρχείου αλλά η επεξεργασία πχ μιας διαδρομής που έχω πάρει από το φορουμ πχ ή μιας δικιάς μου διαδρομής που έχω δημιουργήσει στο gpx studio και θέλω να την επεξεργαστώ στα γρήγορα στο κινητό μου πάνω στη βόλτα είτε γιατί δεν περνάει κάποιος δρόμος είτε γιατί πήρα κάποιες πληροφορίες από ντόπιους και θέλω να την παραμετροποίησω και εννοείτε δεν έχω μαζί μου pc.Με το osmand παίζοντας λίγο με τα προφίλ (motorcycle bike car κτλ) κάνω τη δουλειά μου όσον αφορά τη «σύνδεση σημείων-χώμα ασφάλτος διόδια κτλ» απλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κάτι καλύτερα.
Αν σε μπέρδεψα προσπέρασε το :)))
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν σε μπέρδεψα προσπέρασε το :)))
κανενα μπερδεμα. Απλα εγω σε τοσο μικρη οθονη δεν καθομαι να κανω edit διαδρομων. Ολα γινονται στο PC. Ξερω πως ειναι εφικτο στο osmand + locusmap. Αλλα δεν το εχω κανει ουτε μια φορα. Και οι 2 αυτες εφαρμογες εχουν "track edit"
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η επεξεργασία πχ μιας διαδρομής που έχω
τι κανω εγω με το osmand
  • δεν πειραζω κανενα gpx file. Το εχω να φαινεται στην οθονη και του αλλαζω χρωμα πχ μπλε
  • κανω μια νεα διαδρομη στο osmand με κοκκινο χρωμα με σημεια αφετηριας - τερματισμου ιδια με του gpx
  • βαζω / βγαζω 1 ή περισσοτερα ενδιαμεσα σημεια, ωστε να περασω απο εκει που θελω εγω
με αυτο τον τροπο, πολυ ευκολα ανα πασα στιγμη (ακομα και στην διαρκεια της πλοηγησης) κανω οτι θελω σε ιχνος "route" και οχι σε "track"
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η επεξεργασία πχ μιας διαδρομής που έχω
αν ακομα ψαχνεις, εδω υπαρχουν οι επισημες οδηγιες των εταιρειων osmand + locus στις σελιδες που εχουν στο ιντερνετ για το track edit. Ελπιζω να σου δωσουν ιδεες / βοηθεια


 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Διαβάζοντας της οδηγείς χρήστη του νέου μου μεταχειρισμένου κινητού Nokia XR20 βλέπω:

Συμβουλή: Εάν θέλετε να εντοπίζετε τοποθεσίες όταν δεν διατίθενται δορυφορικά σήματα,
για παράδειγμα, όταν βρίσκεστε σε κλειστό χώρο ή ανάμεσα σε ψηλά κτίρια, ενεργοποιήστε
το Wi-Fi για να βελτιώσετε την ακρίβεια του εντοπισμού θέσης.

Αυτό δεν το ήξερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό το λέει γιατί υπάρχει περίπτωση να πιάσει κάπου κάποιο δίκτυο το οποίο είναι καταχωρημένο στον χάρτη της google που δεν μας παρακολουθεί καθόλου ως διεύθυνση οπότε να βοηθήσει το τηλέφωνό σου να βρει το που είσαι.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η επομενη φωτογραφια ειναι απο την συσκευη μου με android 10. Προσωπικα εχω συσκευη χωρις καρτα sim και εχω στιγμα μονο απο τους δορυφορους. Οσοι διαβασουν στην αριστερη φωτογραφια στο κατω μερος το κειμενο, θα ενημερωθουν για το μεγιστο δυνατο αριθμο βοηθειας που η συσκευη εχει για προσδιορισμο θεσης.

  1. δορυφοροι
  2. wifi
  3. bluetooth
  4. A-GPS (δικτυο κινητης τηλεφωνιας)
οι 'sensors" δεν δινουν θεση. Βοηθουν στην βελτιωση της θεσης σε συνθηκες οπως - η χρηση απο τους πεζους που περιστρεφουν γρηγορα το σωμα τους ή την οδηγηση σε τουνελ που για λιγο χανεται το σημα


 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αυτό το λέει γιατί υπάρχει περίπτωση να πιάσει κάπου κάποιο δίκτυο το οποίο είναι καταχωρημένο στον χάρτη της google που δεν μας παρακολουθεί καθόλου ως διεύθυνση οπότε να βοηθήσει το τηλέφωνό σου να βρει το που είσαι.
Επειδή φοβάσαι ότι η google σε παρακολουθεί:
Για τηλέφωνα που ακολουθούν το ασύρματο πρότυπο 802.11mc, υπάρχει μια λειτουργία στα android 9 και πάνω που επιτρέπει στο τηλέφωνο να βρίσκει την τοποθεσία του, υπολογίζοντας την απόσταση του από οποιοδήποτε ασύρματο AP, χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει οποιαδήποτε άλλη πληροφορία. Δεν χρειάζεται επίσης πλέον ούτε να συνδεθεί στο ασύρματο δυκτιο, οπότε δεν ζητάει και την άδεια να συνδεθεί, δεδομένου ότι μόνο η συσκευή σου γνωρίζει την θέση της. Εκτός αν αποφασίσεις να δώσεις την άδεια να δεις την θέση σου, οπότε η συσκευή μπαίνει στους σερβερς και αναζητά την τόποθεσια των ΑP που υπολόγισε την θέση της.
Οπότε κατά μία έννοια δεν σε παρακολουθεί η google. Εσύ της δίνεις την θέση σου οικειοθελώς. :mooning:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή φοβάσαι ότι η google σε παρακολουθεί:
Για τηλέφωνα που ακολουθούν το ασύρματο πρότυπο 802.11mc, υπάρχει μια λειτουργία στα android 9 και πάνω που επιτρέπει στο τηλέφωνο να βρίσκει την τοποθεσία του, υπολογίζοντας την απόσταση του από οποιοδήποτε ασύρματο AP, χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει οποιαδήποτε άλλη πληροφορία. Δεν χρειάζεται επίσης πλέον ούτε να συνδεθεί στο ασύρματο δυκτιο, οπότε δεν ζητάει και την άδεια να συνδεθεί, δεδομένου ότι μόνο η συσκευή σου γνωρίζει την θέση της. Εκτός αν αποφασίσεις να δώσεις την άδεια να δεις την θέση σου, οπότε η συσκευή μπαίνει στους σερβερς και αναζητά την τόποθεσια των ΑP που υπολόγισε την θέση της.
Οπότε κατά μία έννοια δεν σε παρακολουθεί η google. Εσύ της δίνεις την θέση σου οικειοθελώς. :mooning:
Δεν "φοβάμαι", αναγνωρίζω ότι συμβαίνει. Οι άδειες που λες, είναι λολ αν όντως θέλει να με παρακολουθεί κάποιος.

Μεταξύ τηλεφώνου, gps, ρολογιού, πιστωτικής κλπ, είναι αστείο να το συζητάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλά δεν είναι έτσι ακριβώς. Δεν σπαταλάνε εκατομμύρια για λογισμικά παρακολούθησης γιατί τα πράγματα είναι εύκολα.

Το παραπάνω παράδειγμα το έδωσα γιατί δείχνει την ανάπτυξη μιας τεχνολογίας που μπορει να βοηθήσει την πλοήγηση σε μια πόλη χωρίς να δείνει τα προσωπικά σου στοιχεία σε έναν πάροχο. Αρκεί να μην τα προσφέρεις εσύ.

Μπορείς να δεις πως δουλεύουν όλα αυτά (και όσον αφορά τα permissions) κατεβάζοντας τις εφαρμογές rttscan και ftmrtt και διαβάζοντας λίγο τις σελίδες του Berthold K.P. Horn στο ινστιτούτο της Μασαχουσέτης που δημιούργησε της εφαρμογες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Και γιατί να μας παρακολουθήσουν ρε παιδιά?
Δεν σε παρακολουθεί αυτός που νομίζεις. Σε παρακολουθεί αυτός που δεν νομίζεις γιατί θέλει πχ να δει ποτέ δεν είσαι σπίτι για να σου φάει το μηχανάκι. ;)
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Δεν σε παρακολουθεί αυτός που νομίζεις. Σε παρακολουθεί αυτός που δεν νομίζεις γιατί θέλει πχ να δει ποτέ δεν είσαι σπίτι για να σου φάει το μηχανάκι. ;)
Εύκολα κιόλας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν σε παρακολουθεί αυτός που νομίζεις. Σε παρακολουθεί αυτός που δεν νομίζεις γιατί θέλει πχ να δει ποτέ δεν είσαι σπίτι για να σου φάει το μηχανάκι. ;)
Έχει τόσα στον δρόμο, σιγά μην φάει το δικό μου με 2 συναγερμούς σε κλειστό γκαράζ
Γλύτωσα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
θέλει πχ να δει ποτέ δεν είσαι σπίτι για να σου φάει το μηχανάκι. ;)
Καλά για τους τύπους που ανεβάζουν όλη τους τη ζωή live στα social media αυτό είναι πανεύκολο, δεν χρειάζεται να είσαι master hacker.

Το αστείο ξεκινάει με τις εφαρμογές. Ξέρει το ιστορικό σου το Google maps, η meta, η Garmin, η αυτοκινητοβιομηχανία και η μοτοβιομηχανία μέσω του app της οθόνης, ο πάροχος μουσικής (πχ κλείδωσε το Spotify γιατί πρώτη φορά το ενεργοποίησα Αγγλία), σκάνδαλο πριν λίγο καιρό "η τηλεόραση ακούει" για τις έξυπνες, η Αλέξα, η Σίρι (όχι αυτή του Witcher) πόσοι ακόμα. Θα μου πεις κλείσε GPS και βγάλε πρόσβαση από τα πάντα.

Λίγο αδιάφορο το θέμα γενικά (τι να κρύψουμε κιόλας) αλλά δεν μπορώ να μην γελάσω κάθε φορά που βγαίνει διαφήμιση σχετική με οτιδήποτε συζητάμε στην παρέα ή που γράφουμε εδώ.


Το πιο αστείο στην παρακολούθηση ήταν φίλος πανικόβλητος "πως κλείνει η έξυπνη πλοήγηση" μάλλον γιατί την ώρα που βλέπει την παράνομη την είχε στάνταρ και του πέταξε ειδοποίηση "να σας πάω στην τάδε διεύθυνση" σε μέρα που έτυχε δουλειά και τον τρέλανε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ναι αλλά στην Ελλάδα δεν βάζουμε κάμερες στους δρόμους για να μην μας παρακολουθούν.
Στους χαζούς Άγγλους έχουν βάλει κάμερες παντού. :D
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
TomTom Go - με δωρεαν συνδρομη 12 μηνες

στο ποστ 41 21 Ιουλίου 2023 ειχα παρουσιασει την δωρεαν προσφορα απο την τομτομ Γερμανιας. Οσοι εκαναν λογαριασμο και πηραν αυτη την δωρεαν συνδρομη ας θυμηθουν πως συντομα θα ληξει και θα υπαρξει χρεωση της υπηρεσιας. Αν λοιπον δεν θελουν να χρεωθουν, μπορουν ακομα και σημερα να μπουν στον λογαριασμο τους και να κανουν ακυρωση στην δωρεαν συνδρομη τους. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα για την δωρεαν χρηση εως την ημερομηνια που θα ληξει. Εγω το εχω κανει, φαινεται στην φωτογραφια.

 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
το 2018 που κυκλοφορησε η πρωτη συσκευη στον κοσμο με δεκτη dual band GNSS, ακομα και η ιδια η broadcom διαφημιζε ακριβεια θεσης 30cm. ΠΟΤΕ κατι τετοιο δεν το ειδαν οι καταναλωτες. Ουτε απο επισημες μετρησεις των εταιρειων, ουτε απο review ιδιωτων. Δεν θα το κρυψω πως και εγω επεσα στην παγιδα του μαρκετινγκ και τους πιστεψα. Για τα επομενα 3 χρονια εψαχνα καθε νεα συσκευη που διαφημιζε δεκτη GNSS dual band να βρω ακριβεια θεσης ... αλλα ανθρακες ο θησαυρος. Σημερα εχω καταλαβει πως μονο οι επαγγελματικες συσκευες μπορουν. Στο παρακατω review βλεπουμε ποσο κατωτερο ειναι το αποτελεσμα του Xiaomi 8 απο ενα ταπεινο garmin edge 520 μονο L1 band και τιμης περιπου στα 180€. Μεχρι και σημερα κανενα smartphone δεν εχει καλυτερη ακριβεια θεσης σε ολες τις κατηγοριες τιμων. Στο ιδιο review site, εως και σημερα γινονται δοκιμες smartphone dual band με αντιπαλο μοντελα garmin και στο 90% τα garmin ειναι καλυτερα. Στο υπολοιπο 10% οι μετρησεις ειναι παραπλησιες. Η πλακα ειναι πως γινονται με garmin smartwatch dual band που πρακτικα εχουν πολυ μικρες κεραιες

Κανένα gps δεν έχει 100% ακρίβεια για στρατιωτικούς λόγους
Όσο μάλιστα πας σε χοτ περιοχές τόσο χάνεις σε ακρήβια θέσης
Το είχα παραστηρήσει κι εγώ πριν χρόνια ότι όσο πλησίαζα στην Κριμέα η απόκλειση μεγάλωνε
Πως; το κάνουν δεν ξέρω
 
Top Bottom