Πλοήγηση μέσω κινητού, εκτός σύνδεσης.

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Φέτος το καλοκαίρι χρησιμοποίησα το Here WeGo στην Αλβανία σε offline mode και δούλεψε μια χαρά , το συστήνω .

το μόνο εάν πάρεις λάθος στροφή πχ δεν κάνει επαναπροσδιορισμό διαδρομής αλλά σε γυρίζει πίσω συνέχεια μέχρι να πάρεις την στροφή που σου είπε εξαρχής .
εαν απλά κανείς ενα περασμα για να πας Μαυροβούνιο δεν θα χρειαστείς και ιδιαίτερα πράγματα .
Μάλλον αυτό μου έκανε και εμένα. Αφού έχασα τη πρώτη στροφή, συνέχισα μέχρι να ξαναβγώ στη διαδρομή ξανά αλλά δε κατάφερε ποτέ να κάνει επαναπροσδιορισμό. Γύρισα στο ξενοδοχείο να συνδεθώ στο WiFi και να αρχίσει να δείχνει ξανά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Map Factor Navigator,είναι ότι καλύτερο μπορείς να σχεδιάσεις και διαδρομές στον υπολογιστή σου και να τις φορτώσεις στο κινητό. Υποστηρίζει χάρτες open street που ειναι δωρεάν και Τομ Τομ με 13 ευρώ τον χρόνο

Στάλθηκε από το moto g32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Παιδιά καλημέρα!
Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να ανοίγω τα αρχεία με τους χάρτες κατευθείαν από το Tapatalk;
Κάποτε μου τα άνοιγε και εδώ και δύο χρόνια μου βγάζει ερωτηματικό όπως παρακάτω

Με αποτέλεσμα να αγγαρευω τον thenos για να μου τα στείλει με email ώστε να μπορέσω να το ανοίξω μέσω gpx viewer.


Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί δεν τα κατεβάζεις από τον browser?
Κάνε λήψη αρχείου από την σελίδα και θα σου πει να το ανοίξεις απευθείας στην εφαρμογη
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Παιδιά καλημέρα!
Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να ανοίγω τα αρχεία με τους χάρτες κατευθείαν από το Tapatalk;
Κάποτε μου τα άνοιγε και εδώ και δύο χρόνια μου βγάζει ερωτηματικό όπως παρακάτω

Με αποτέλεσμα να αγγαρευω τον thenos για να μου τα στείλει με email ώστε να μπορέσω να το ανοίξω μέσω gpx viewer.


Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Mε το που κλικάρεις πάνω τους , κάνουν αυτόματα download....συνήθως.
Μετά πας στους χάρτες που διαβάζουν τον τύπο αρχείων που κατέβασες και τα εισάγεις σαν tracks από τα ΄΄files΄΄.

Αν δεν πετύχει αυτό , αγγαρεύεις τον thenos και στα στέλνει σε email ,δοκιμασμένη λύση ,όπως λες.
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Γιατί δεν τα κατεβάζεις από τον browser?
Κάνε λήψη αρχείου από την σελίδα και θα σου πει να το ανοίξεις απευθείας στην εφαρμογη
Κώστα ευχαριστώ!
Το έκανα και κατέβασα τους χάρτες μια χαρά!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κώστα ευχαριστώ!
Το έκανα και κατέβασα τους χάρτες μια χαρά!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάει το μεροκάματο... :rolleyes:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ένα "κακό" που έχουν οι διάφορες άλλες εφαρμογές σε σχέση με τους χάρτες της Google ,είναι πως δεν έχουν κάποια σημεία ενδιαφέροντος.
Δηλαδή: χρησιμοποιώ τις εφαρμογές maps.me και mapy.cz που είναι μια χαρά στο να βάλεις πλοήγηση από σημείο σε σημείο, μάλιστα σε κάποια βόλτα είχε τους χωματόδρομους στα πέριξ της Μονής μακελαριας,όμως έψαχνα χθες να βάλω σαν σημείο,το σημείο κατασκήνωσης του τροφυ/τρονυ και δεν το έβρισκε.
Δεν το πήγα ψάχνοντας στον χάρτη (θα το κάνω όταν βρω χρόνο αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι),αλλά πληκτρολογώντας το όνομα στην αναζήτηση,σε ελληνικά και αγγλικά.
Όπως και να έχει έχω κατεβάσει και χάρτη για εκτός σύνδεσης πλοήγηση στο Google maps και έχω το παλιό μου κινητό για αυτή τη δουλειά.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Μάλλον αυτό μου έκανε και εμένα. Αφού έχασα τη πρώτη στροφή, συνέχισα μέχρι να ξαναβγώ στη διαδρομή ξανά αλλά δε κατάφερε ποτέ να κάνει επαναπροσδιορισμό. Γύρισα στο ξενοδοχείο να συνδεθώ στο WiFi και να αρχίσει να δείχνει ξανά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
έχεις κατεβάσει τους ofline maps? γιατι έγω πήγα με την ίδια εφαρμογη μέχρι βοσνία και δούλευε κανονικά
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Ναι κανονικά. Μέχρι το ξενοδοχείο με πήγε χωρίς πρόβλημα. Αφήσαμε τα πράγματα και όταν ξεκινήσαμε να πάμε σε ένα αξιοθέατο, ενώ μου έβγαλε τη διαδρομή, στη συνέχεια σταμάτησε να δείχνει πλοήγηση.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αν γυρισουμε το χρονο μερικες δεκαετιες πισω, θα δουμε πως η πλοηγηση ξεκινησε χωρις να υπαρχει το ιντερνετ. Αρα το πιο λογικο στην πλoηγηση ειναι να εχουμε μια handheld συσκευη, 100% λειτουργικη με μονη συνδεση ... τους δορυφορους προσδιορισμου θεσης, ενος ή περισσοτερων συστηματων. Σημερα, η επικουρικη χρηση του ιντερνετ εχει ως βασικο σκοπο το traffic data.

αναλογα τις αναγκες πλοηγησης που εχει καθε ενδιαφερομενος, θα επιλεξει και την καταλληλη λυση πλοηγησης. Σημερα, στις offline λυσεις προτεινω τις Here WeGO, Tomtom και το OsmAnd, να συνυπαρξουν στην συσκευη μας για πληρη ερασιτεχνικη καλυψη πλοηγησης σε πολη - ταξιδια - φυση. Και εγω αυτες εχω, συν 3 ακομα
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μάλλον αυτό μου έκανε και εμένα. Αφού έχασα τη πρώτη στροφή, συνέχισα μέχρι να ξαναβγώ στη διαδρομή ξανά αλλά δε κατάφερε ποτέ να κάνει επαναπροσδιορισμό. Γύρισα στο ξενοδοχείο να συνδεθώ στο WiFi και να αρχίσει να δείχνει ξανά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό το πρόγραμμα έχει μια επιλογή στο μενού που λέει κάτι σαν γουορκ οφ λάιν
Αν δεν είναι τσεκαρισμένη θέλει σύνδεση
(έπαθα κι έμαθα)

Πάντως παίδες στην Αθήνα ακόμα και για διαδρομές που ξέρω κοιτάω πάντα γκουγκλ μαπς
Απίστευτο?
Σε γλιτώνει από πολλά βάσανα γιατί βλέπει το μπουτιλιάρισμα
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Εμένα μου το έκανε μετά τα Τίρανα, είχε ενημερωθεί όταν σταμάτησα για φαγητό και όταν ξεκινήσαμε άρχισε να με βάζει από κάτι χωράφια παράλληλα με τον κεντρικό. Άρχισα να βρίζω αλλά μετά είδα ότι με γλίτωσε από μποτιλιάρισμα λόγω τράκας...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Φέτος το καλοκαίρι χρησιμοποίησα το Here WeGo στην Αλβανία σε offline mode και δούλεψε μια χαρά , το συστήνω .

το μόνο εάν πάρεις λάθος στροφή πχ δεν κάνει επαναπροσδιορισμό διαδρομής αλλά σε γυρίζει πίσω συνέχεια μέχρι να πάρεις την στροφή που σου είπε εξαρχής .
εαν απλά κανείς ενα περασμα για να πας Μαυροβούνιο δεν θα χρειαστείς και ιδιαίτερα πράγματα .
καλημερα,

εχω την εμπειρια στην εφαρμογη Here WeGO απο τον πρωτη εκδοση στο playstore με το ονομα Here Maps (v1) το 2014, εως και την Νο4 εκδοση που εχουν σημερα με το ονομα Here WeGo. Για τις προσωπικες μου αναγκες και σε συνδυασμο πως ολες οι συσκευες παντα ηταν 100% συσκευες πλοηγησης (χωρις sim) σε airplane mode, αντιστοιχα και οι εφαρμογες ηταν σε offline mode και καμια δεν ειχε traffic info.
Ολες οι διαδρομες εχουν γινει εντος της αττικης, αλλες φορες ως οδηγος και αλλες ως συνοδηγος. Σε οσες στιγμες ετυχε (οχι επιτηδες) να μην ακολουθησουμε την διαδρομη, σε λιγα δευτερολεπτα, παντα γινοταν απο την εφαρμογη "επανασχεδιασμος" διαδρομης. Ποτε δεν εμενε η αρχικη διαδρομη.
Δοκιμες δεν εχουν γινει στην επαρχια, δηλαδη στο εθνικο δικτυο. Εκει ομως ειναι λιγο απιθανο ο οδηγος να "αφησει" την μια και μοναδικη επιλογη που ειναι η εθνικη οδος. Οχι, δεν θα ηθελα να παω απο την παλια εθνικη οδο.

το ιδιο φυσικα εχω διαπιστωσει και απο ολες τις αλλες εφαρμογες πλοηγησης που ειχα / εχω στις συσκευες μου. Ολες κανουν μετα απο λιγα μετρα (50-100) επανασχεδιασμο διαδρομης.

αριστερα η εκδοση HERE WeGo 2.0.15189 και δεξια η HERE WeGo 4.8.250


 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Mercedes, Audi, Ford και κάποιες άλλες ακόμα μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες χρησιμοποιούν το here maps στα αυτοκίνητα τους!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papg

Μέλος
Περιοχή
Νέα Αγχίαλος Μαγνησίας.
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
Honta Transalp 600 mod1998
Δυστυχώς απ τα παλιά προγράμματα πλοήγησης ( destinator,Igo κλπ) μόνο η garmin έμεινε.Με τo Here maps κάτι γίνεται αλλα τρώει τα κολλήματά του ώρες ώρες.Το google καλό αλλα μόνο για πόλη (δεν έχει αποφυγές π.χ. χωματόδρομους)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δυστυχώς απ τα παλιά προγράμματα πλοήγησης ( destinator,Igo κλπ) μόνο η garmin έμεινε.Με τo Here maps κάτι γίνεται αλλα τρώει τα κολλήματά του ώρες ώρες.Το google καλό αλλα μόνο για πόλη (δεν έχει αποφυγές π.χ. χωματόδρομους)
Υπάρχει και η Tom tom,δεν έχω προσωπική άποψη ,σίγουρα είναι χρεωσιμη .
Απλά το αναφέρω .
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Mercedes, Audi, Ford και κάποιες άλλες ακόμα μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες χρησιμοποιούν το here maps στα αυτοκίνητα τους!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλη σου μερα,
αυτο που εγραψες ειναι σωστο, αλλα εως ενος σημειου.

- Η εταιρεια ονoμαζεται Here, ενω το here maps ειναι 2 διαφορετικα πραγματα. Το ενα ειναι ονομα προιοντος (εφαρμογη πλοηγησης) και την ιδια στιγμη περιγραφει το προιον "χαρτες" της εταιρειας, που πουλαει σε πελατες χονδρικης. Για να μην υπαρχει συγχυση απο τους καταναλωτες, πλεον η εφαρμογη οναμαζεται Here WeGO

- Η εταιρεια Here πουληθηκε απο την Microsoft το 2015 στην Volkswagen Group και σιγα σιγα μπηκαν και αλλοι μετοχοι οπως οι BMW, Mercedes-Benz Group, Intel, Mitsubishi, κτλ. Οπως ειναι λογικοι, ολοι αυτοι εχουν το δικαιωμα χρησης στα προιοντα της Here. Οσο για τους αλλους, το καλο πραγμα ολοι το θελουν να το εχουν στα προιοντα τους
πηγη https://en.wikipedia.org/wiki/Here_Technologies

Υ.Γ.
ονοματα στην πλοηγηση οπως tomtom, NNG, Garmin, sygic, κτλ. δεν εχουν "παραδωσει τα οπλα". Τα τελευταια 10 χρονια γνωριζουν τον θανατο των συσκευων πλοηγησης και εχουν λαβει τα μετρα τους. Εχουν καθε μια απο αυτες συνεργασια με καποιες εταιρειες οχηματων και παραγουν λυσεις πλοηγησης.
 
Top Bottom