Πλ. Βάθη. Surreal με 40+

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Έχω πάει στην φαρμακαποθήκη, Χαλκοκονδύλη χαμηλά, να πάρω κάποια φάρμακα επειγόντως και παραμιλάω από τη ζέστη.
Σπάνια παίρνω μηχανή για να πάω εκεί διότι υπάρχουν πολλά ζάκια και την πειράζουν. Πιο καλά με τα πόδια.
Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ ταλαίπωρο και είμαι εκνευρισμένος για αυτά που τραβάω.
Ανοίγω την πόρτα να μπω στο κτήριο και μαζί μου μπαίνει ένας κύριος ίσως 65 ετών που κουβαλάει ένα τεράστιο κιβώτιο δεμένο μ ένα σχοινί.
Ασταναπανε σκέφτομαι, καλά είμαι.
Ευγενικός ο κύριος, τον έχω δει κι άλλες φορές και ξέρω και που δουλεύει ανοίγει την πόρτα του ασανσέρ και μου λέει να περάσω.
Δεν μπορώ όμως γιατί βγαίνει ένας κυριούλης περίπου 70 ετών, ρακοσυλλέκτης, που μαζεύει τα χαρτόνια.
Σπρώχνει ένα τεράστιο καρότσι γεμάτο άχρηστα πράματα. Κάτι παλιά φώτα, άδεια χαρτοκιβώτια και ποιος ξέρει τι άλλο.
Φοράει μπλούζα από την Κούβα με σημαία και χάρτη. Αβάνα, Σάντα Κλάρα, Βαραντέρο.
Έχω πάει σ αυτά τα μέρη σκέφτομαι.
Εντωμεταξύ μπλέκονται καρότσι με κιβώτιο.
Περιμένω ένταση αλλά δεν συμβαίνει τίποτα. Απλά ξεμπλέξουν την κατάσταση και συνεχίζουν ο καθένας στο δρόμο του.
Μπαίνουμε στο ασανσέρ εγώ και ο υπάλληλος της φαρμακευτικής και χωρίς να το καταλάβω μου ξεφεύγει ένα
-Γμστα
Αντί για απάντηση ο συνταξιδιώτης μου στο ασανσέρ μου λέει κατά λέξη.
-Ο κύριος αυτός έχει βγει στη σύνταξη και ΓΜΤαι για 100 ευρώ το μήνα. Για 100 ευρώ ΓΜΤαι κανονικά όμως. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ?
Δεν λέω τίποτα. Είμαι κουρασμένος έχω κακή διάθεση θέλω να επιστρέψω στη δουλειά.
Παίρνω τα φάρμακα και τραβάω την ανηφόρα από Σωκράτους προς Ομόνοια.
Εκεί στη Σωκράτους για όποιον δεν ξέρει είναι γεμάτο πόρνες ακόμα και το πρωί.
Όχι τίποτε ωραίες φυσικά. Οι πιο πολλές είναι ζάκια και τελευταία έχουν σκάσει και κάτι Ινδές, γριές, χοντρές και με απίστευτο.... Μακιγιάζ.
Δε μιλάω ανηφορίζω μουτρωμένος στη ζέστη και κυριολεκτικά σέρνω τα βήματα μου ως το φαρμακείο. Δεν χαίρομαι που είμαι εκεί. Κάθε άλλο θα έλεγα.
Ξαφνικά ακούω μια φωνή γυναικεία αλλά σπασμένη
-Γέλα ρε , γέλα. Το γέλιο είναι ζωή!
Κοιτάω σε μένα το λέει.
Είναι μια πόρνη χωρίς δόντια, 2 3 δόντια όλα όλα, που κάθετε στο πεζοδρόμιο κάτω, μες τη βρόμα, εμφανώς τσακισμένη από τα ναρκωτικά.
Ένας παππούς καμιά ογδονταριά ετών με παντελόνι παραλλαγής και μαύρα πέτσινα παπούτσια περνάει μπρος μου και μπαίνει σε κάποιο κατάστημα...
-Πλάκα μου κάνεις σκέφτομαι !!!!!
Και ξεσπάω στα γέλια...
Δεν μπορεί να συμβαίνει σ εμένα αυτό....
υγ
Ναι το ξέρω ότι ΘΑ έπρεπε να έχω φωτογραφική μηχανή αλλά δεν θέλω. Όχι δεν μπορώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ
Δεν υπάρχει τίποτα που είναι άγνωστο και δεν υπάρχει τίποτα που να πεις και μην το ξέρουν όλοι.
 
Top Bottom