Ποδηλατρική Ελληνική Υπαιθρος...γούστα είναι να...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...γούστα ειναι να βρίσκεις τροπο οτι κι αν κανεις με οτι κι αν εισαι να περνάς καλα...

Οτι εχει τιμονι και ροδες μάς αρεσει...και οχι απαραιτητα μονο μοτοσυκλετα...
Τραβας το δρομο απ'αυτού που λεμε κι εδω χαμου κι αγναντευεις τον Χελμο νωρις ξημερωμα...

Ενα παλιο ποδηλατακι ηταν η αφορμη και ειπα να δροσιστω λιγο στις ομορφιες της Γης που μεγαλωσα

Την ωρα που βγαινει ο Ηλιος μεσα στη φυση ειναι μαγευτικη η αισθηση...

Και αφου τρωγοντας και τραβωντας εικονες ανοιγει η ορεξη ανηφοριζα κι ανηφοριζα και ως εδω...για σημερα ειναι αρκετα.Ειχαμε περασει στο προσφατο συναπαντημα στα μερη μου Home sweet Χωμ(α) απο δω και ξυπνησαν μνημες ομορφες...

Ανασες,τζούρες και παμε να ξεδιψασουμε λιγο παρακατω στις Πηγες του Αροανειου στο Πλανητερο


Πισω χωριο και κραταμε οσα ειδαμε...Μαζεϊκα


Το ποδηλατακι αν και δεν βοηθαει για πολλα,το ειδα σαν ευκαιρια για να βγαλω γουστα συνδιαζοντας αυτο που μου αρεσει...μοναχικες βολτες και μπανηστηρι τριγυρω...αφορμη λοιπον και το επομενο ξημερωμα παλι στους δρομους...Σιακατ'αυτη τη φορα...
Παίρνω δρομο την 111 και χαζευοντας γυρω μου φτανω απο την μια Παναγιά στα Μαζεϊκα,στην Παναγιτσα

Ομορφο χωριουδακι μεσ'την ηρεμια και παντα βλεπεις μια ιστορικότητα σε καθε μερος εδω κατω

Βλεπεις ομως οτι περνάς τη ωρα σου και μεσα σε τετοια περασματα και φευγει η κουραση...

42 χιλιομετρα εγραψε το κοντερακι στο ποδι σημερα...ρε περασαμε ομορφα λεμε παρα τις ανηφοριές που εφερνε το ποδηλατακι στο τσιτωμα...ομορφιες λεμε...
Ειπαμε...τρωγοντας ανοιγει η ορεξη και αναπαντεχη ευχαριστη εκπληξη η κουβεντα με φιλο απο τα παλια...
-Ρε με αυτο πηγες εκει κατω;
-Ναι απαντησα με μια φυσικοτητα ξεροντας οτι "ναι αλλά εχμμμ ναι"...εχοντας μια "ένοχη" εκφραση στο προσωπο πιανοντας οτι κατι θελει να πει...
-Ξαναπας μου λεει;
-Βεβαια λεω,τα αγαπαω τα μερη εδω κατω...
-Οκ παρε το δικο μου να πας...
........το κοιταζω σαν βλακας,ειλικρινα...
-ελα ρε;εχεις ποδηλατο;
-Ναι λεει...θα στο αφησω και παρτο να πας κατω και οπου θες,εσυ αποφασιζεις...
Ουτε καν ηξερα οτι ο Παναγιωτης ειναι βετερανος σε τρεξιμο,σε ορειβατικους συλλογου,σε Μαραθωνιους στα βουνα σε σε σε ...και μαλιστα εφυγε και βιαστικα γιατι ειχε να κανει μια 10αρα για συντηρηση ειπε τρεχοντας στο Χελμο...στην κουβεντα αργοτερα ειδα οτι ειχε παλμαρε που θα ζηλευε καθενας...αλλά χαμηλων τονων και μιλουσε με μια ζωντανια και ελπαμπε οταν τον ρωτουσα που και πως...
...αντε να κοιμηθεις τωρα...ουτε τι ποδηλατο δεν ειπε...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...
Το πρωι ξυπνησα νωριτερα...για μενα ηταν οτι καλυτερο ειχα καβαλησει σε ποδηλατο ως σημερα...κλαϊν μαϊν για μερικους θα μου πεις,γιατι παιζουν πολυ καλυτερα κλπ κλπ...Εννεοιται και σας θαυμαζω που σας βλεπω εδω μεσα να μας δειχνετε τα ποδηλατακια σας και τις ομορφιες...
Αλλά για μενα φιλε,αυτο το ΚΤΜακι ηταν το τόπ ως σημερα...

Με το που ανεβαινεις σε ενα ποδηλατο αρχιζεις να μετρας διαφορές και ποσο καλυτερο ειναι απο αυτο που εχεις ή οχι...νταξει...μιλαμε για αναβαθμιση σε μια μερα...άλλο πεταλι αλλη αισθηση αλλη ταχυτητα αλλη θεση αλλο το ενα αλλο το αλλο και γουσταρα...αστα αυτα και παμε να δουμε διαδρομες...
Σκοπος μου ηταν να ξαναπαω Παναγιτσα οπως χθες για να δω ποσο διαφορετικο ειναι ενα καλυτερο ποδηλατο στα ιδια πατηματα...αλλά ειπαμε ε;...τρωγοντας ανοιγει η....και κοιταζω μια ανηφορια ακομα και λεω ε δε παω ποσο να ειναι ακομα...ητανε...9 σχεδον χιλιομετρα μόνο ανηφορα!!!Μεχρι που εφτασα στο επομενο χωριο...

Μαιναλο,υψομετρο,κουραση,χαρα,ποδηλατακι,διαδρομη,ολα ανακατεμενα ενας αχταρμας...αναμεικτα συναισθηματα και προσπαθουσα να τα βαλω σε μια σειρα...ωρα για ανασες

Παμε για πισω με ενα χαμογελο γιατι θυμασαι οτι "ο,τι ανεβαινει κατεβαινει" και ειχα μπροστα σχεδον 10χιλιομετρα κατηφορας...Πωωωωω...αδειος δρομος,πεταλι,το ΚΤΜ σταθερο,τα γουστα και η καρδια στα πανω τους...59km/h ειδα μετα στο οργανακι...τι ειπες τωρα!!!
Σταση για μια φωτο...γιατι δεν ειναι μονο το πεταλι αλλά και οσα γυρω μάς κανουν παρεα στη βολτα για να μας ξεκουραζουν


Φτανω χωριο και καταβροχθισα το νερο στον κούτουλα...πιανοντας τον εαυτο μου να αναμασαει το γελιο πανω στη σελα οση ωρα τραβουσα πεταλι με το ΚαΤεΜι...58 κάτι χιλιομετρα ελεγε σημερα...Να κι αλλο προσωπικο "ενα κλικ πανω" σημερα...Σκεφτομαι..τοσα ειναι ρε Πατρα-Διακοφτο...αποκλειεται!!! Κι ομως...το καναμε και γουσταραμε...χαμογελο μενει!Αυτο ειναι...να μενει χαμογελο

Επομενη μερα θα ειχα μαζι συνοδοιπορο...σε αλλους ρυθμους αλλά πιο ανεκτιμητους αν και χαλαρους...Πας μπροστα και ακολουθω,τού λεω και φυγαμε...

Ο Χελμος απεναντι,ο ποδηλατοδρομος βοηθαει την παρεα και η φατσουλα χαμογελαει...

Φτανουμε στο πετρινο γεφυρακι και ανασες και δροσια για τον παιχτη...

μαλλον τού αρεσε κατα τα λεγομενα του...ο χαζομπαμπας ...μην ρωτατε απλα...φαινεται νομιζω...

8 κατι χιλιομετρακια για τον μικρο βολτα στη Φυση ειναι αρκετα...να μην ξεφυγουμε τελειως και αφυδατωθουμε...σαν κατι αλλους

Ωραια η βολτα που εκλεισε το ποδηλατρεικό οδοιπορικο στα χωρια μου...Η ανεκτιμητη αξία να βλεπεις ενα χαμογελο οταν προτεινεις κατι...


...αυτη ειναι η Ελλαδα μας.Οπου κι αν βρεθεις με οτι κι αν εισαι να κοιτας να περνας καλά...με γούστα. Γιατι ειναι κοντα μας το χαμογελο,δεν θελει πολλά...

Προχωραμε...:friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπραβο Κωστα, σας χάρηκα.
Παρε και μερικες φωτο για να σε κανει να πας και λιγο παραπερα απο τα μερη που πηγες κι εγω να ερθω πιο κοντα σε εσενα!! χαχαχα
Δρυοδασος Μογγοστου. Το βλεπω απ το μπαλκονι μου!! Βρε λες να το οργανωσουμε?





 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μαθο δεν πιστευω να επαθε τιποτα το 800 ε?
Ωραιος παντως και το ποδηλατο αγαπημενο μεσο βολτας με μονο μειονεκτημα τα πηδαλια!

adv phone
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μαθο δεν πιστευω να επαθε τιποτα το 800 ε?
Μπα,ολα καλα...απλα εκανε και αυτο διακοπές(απο χρηση...)και εμεινε 15 μερες στην ησυχια του.Η φαμιλυ στραφηκε σε οικολογικο αγροτουρισμο οπως συνηθιζουμε χρονια τωρα...κι οσο μεγαλωνουν τα μικρα τοσο αυξανεται η ποδηλατοπαρεα και το σουλατσο ...;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και δυο φρεσκες...ποδηλατοβόλτα Ναυπακτο σημερινη...ωραια πραματα.50κατι χιλιομετρακια και πραγματικα αυτη η Πολη ειναι αγαπημενη για τα οσα προσφερει...

Αφου κανεις 50 χλμ ασφαλτο με το συγκεκριμενο ποδηλατο........respect:hailbig:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πάω στη γωνιά μου να κλάψω γοερά. Μακάρι να μπορούσα να ποδηλατήσω κι εγώ έτσι...

Μ' έφτιαξες !
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Ωραιος ο Μαθο !!!! Η παρεα δε με τον πιτσιρικα σου ολα τα λεφτα... να τον χαιρεσαι !!!
Οσο για την Ελλαδα μας.... τα ειπες ολα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που δεν θα εκπληρωσει τα γουστα του σε αυτη την χωρα....
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εξελισεσαι επικυνδινα γερο μου...ευγε τοσο για την επιμονη κ την προσπαθεια οσο κ για την κουλτουρα που μεθοδικα διοχετευεις στην νεα γεννια,μακαρι να επραταν ολοι το ιδιο....
προχωρα δυνατα κ εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
εξελισεσαι επικυνδινα γερο μου...ευγε τοσο για την επιμονη κ την προσπαθεια οσο κ για την κουλτουρα που μεθοδικα διοχετευεις στην νεα γεννια,μακαρι να επραταν ολοι το ιδιο....
προχωρα δυνατα κ εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις!
"Μ'οποιον δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις" ελεγαν οι παλιοι...και δεν αναφερομαι μονο στα οσα προσπαθω να μαθω στον μικρο μου σωστα...με πιανεις :friendship:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Εύγε .....νέε μου!!!
Για άλλη μια φορά μας εκπλήσσεις ευχάριστα !!

AfricafoN
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Έγινε σιδερόκωλος,αφου κατάφερες και έκανες 50χλμ με το συγκεκριμένο ποδήλατο.
Εάν πάρεις πάλι το ΚΤΜ σε βλέπω να πηγαίνεις στα ασφάλτινα βουνά:yew:
 
Top Bottom