Ποια είναι η καλύτερη κατανάλωση που μπορεί να επιτευχθεί με κτμ 990 adv

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα το θέμα με την κατανάλωση του 990 ,το μηχανάκι μου αρέσει πάρα πολύ και δεν θέλω να το δώσω λόγο κατανάλωσης , καταλαβαίνω πως είναι
1000 v 2 και βγάζει 100 hp , δεν έχω την απαίτηση να βγάλω 350 χμ όμως τα spec λένε 15,2 χμ ανά λίτρο χ19,5 ντεπόζιτο = 296 χμ , ανοίγω λοιπόν ένα θέμα ξεχωριστό για το συγκεκριμένο μηχανάκι για να καταθέσουμε όλοι οι κάτοχοι τις απόψεις μας μπας και βρούμε την Χρυσή τομή .
Μέχρι τώρα δεν είχα δώσει σοβαρή βάση γιατί δεν με ειχε απασχολήσει ιδιαίτερα .
Προσωπικά με 17 - 42 μπαγαζιερα τετράγωνη μονοκαβαλος δεν έχω δει να ανάβει το λαμπάκι της ρεζερβας πάνω από τα 185 χμ στο trip με ταχύτητες μέχρι 140 χμ , τώρα κάνω κάποιο service στην αντλία βενζίνης και αλλαγή γρανάζι αλλαγή σωληνάκια βενζινας και θα επανέλθω με μέτρησεις. Θα ήθελα να μάθω αν έχει να μου προσφέρει κάτι η αλλαγή χάρτη από ποιο καινούργιο μοντέλο σε αντίθεση με του 2006 ;
Επίσης στα πόσα λίτρα γυρνάει σε ρεζέρβα ;

Edit να προσθέσω ότι δεν έχω κάνει ρύθμιση βαλβίδων και το μηχανάκι κοντεύει στις 58000 και και μου λένε ότι δεν χρειάζεται ακόμη ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλος με μαμα 990 σε ταξιδι με 130, 140 σταθερα εκαιγε συνεχως 5,8 με 6,2
καναμε συνολο 2000 χλμ
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Το μεγιστο που έβγαλα ήταν 250χλμ χωρίς να ανάψει λαμπάκι.Είχα τα χωμάτινα και πήγαινα 100-120 και μαμά εξατμίσεις.Γενικα έβγαζα 210χλμ μέχρι να ανάψει λαμπάκι.
με 16 -42 ?
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Θα στείλω το ποστ στο κολητό μου που τον δουλεύω συνεχώς επειδή στις βόλτες που κάνουμε δεν έχει καταφέρει να πετύχει αυτονομία μεγαλύτερη των 180Km κι ας έχει αλλάξει 3 φορές χαρτογράφηση...

:yew:
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Καλησπέρα παλληκάρια!
Είτε δικάβαλος φορτωμένος,είτε μονός,με ταχύτητες 150-160 ,στα 200χλμ ανάβει λαμπάκι... άντε καμιά φορά στα 190...
Και το έχω πάει με λαμπάκι αναμένο μέχρι 240.Συνήθως δεν το περπατάω με ρεζέρβα,αλλά δεν έβρισκα βενζινάδικο.
990 ADV R '11,με akrapovic και χάρτη R akrapovic.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Τι λάστιχα φοράτε ρε παιδιά αν επιτρέπεται, ειδικά για αυτούς που τα καταφέρνουν καλά με τις καταναλώσεις ;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μιλάς μαζί με την ρεζέρβα ,ο φίλος σου το τερμάτισε!!!
δεν το τερματιζε καλυπταμε 200 χιλιομετρα και γεμιζαμε παντα μαζι
ειχα το απλο gs τοτε
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Τι λάστιχα φοράτε ρε παιδιά αν επιτρέπεται, ειδικά για αυτούς που τα καταφέρνουν καλά με τις καταναλώσεις ;
Mt90 και TRAIL ATTACK 3
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Από Πάτρα Αθήνα, πορεία 130-140, άναψε λαμπάκι στα 250 χλμ.
Και σκέψου ότι γέμισα Γαλαξίδι.

Σέι γουάτ νίγκα?
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Με δυο 990 ,ένα του 2011κ ένα του 2006 και τα δύο μετά τα 200κμ άναβε η ρεζέρβα με ήπια οδήγηση και στα δύο μηχανάκια .

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα το θέμα με την κατανάλωση του 990 ,το μηχανάκι μου αρέσει πάρα πολύ και δεν θέλω να το δώσω λόγο κατανάλωσης , καταλαβαίνω πως είναι
1000 v 2 και βγάζει 100 hp , δεν έχω την απαίτηση να βγάλω 350 χμ όμως τα spec λένε 15,2 χμ ανά λίτρο χ19,5 ντεπόζιτο = 296 χμ , ανοίγω λοιπόν ένα θέμα ξεχωριστό για το συγκεκριμένο μηχανάκι για να καταθέσουμε όλοι οι κάτοχοι τις απόψεις μας μπας και βρούμε την Χρυσή τομή .
Μέχρι τώρα δεν είχα δώσει σοβαρή βάση γιατί δεν με ειχε απασχολήσει ιδιαίτερα .
Προσωπικά με 17 - 42 μπαγαζιερα τετράγωνη μονοκαβαλος δεν έχω δει να ανάβει το λαμπάκι της ρεζερβας πάνω από τα 185 χμ στο trip με ταχύτητες μέχρι 140 χμ , τώρα κάνω κάποιο service στην αντλία βενζίνης και αλλαγή γρανάζι αλλαγή σωληνάκια βενζινας και θα επανέλθω με μέτρησεις. Θα ήθελα να μάθω αν έχει να μου προσφέρει κάτι η αλλαγή χάρτη από ποιο καινούργιο μοντέλο σε αντίθεση με του 2006 ;
Επίσης στα πόσα λίτρα γυρνάει σε ρεζέρβα ;

Edit να προσθέσω ότι δεν έχω κάνει ρύθμιση βαλβίδων και το μηχανάκι κοντεύει στις 58000 και και μου λένε ότι δεν χρειάζεται ακόμη ..
Εκει ειναι η αυτονομια του.. 240 250 χλμ με ρεζερβα.
Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που ΔΕΝ ξερω τι κανουν και αναβουν τα λαμπακια στα 250 χλμ... Εχει καλο ωροσκοπο φαινεται o_O

Να σπαμαρω λιγο..

Απο τοτε που εχω παρει το 660 -δεν λεω, υπνος σε σχεση με το 990 και ολοι το ξερουμε- ειδα 100χλμ ΜΟΝΟ με την ρεζερβα, κουφαλες μπετζιναδες
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το μηχανάκι όσο δουλεύει μέχρι τις 5500 στροφές δεν καιει τίποτα.

Λαμπάκι στα 250χλμ, θα σαιβεσται!

Φιλτρο ΚΝ με προφιλτρο UNI, μαμά πρόγραμμα και ξεταπωτες ακράπες γραναζωμα 16/42.

Με ρωτάς αν είναι μαμααααα
Όχι δεν είναι μαμαααααα
Δεν ειναι μαμααααα
Λαμπάκι στα 250ααααα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπάρχει 950 το οποίο έχει βγάλει 400 χλμ.

Αν θέτε το πιστεύετε,
Αν δε θέτε........ (censored)
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Ρε παιδιά πως τα πάτε και βγάζετε να πούμε 280χμ , μου το λέγε άνθρωπος με 950 και τον κοιτούσα περίεργα..
 
Top Bottom