Ποια λαδια? (Γνωμες..)

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Στη σελίδα που έβαλες πάντως βλέπω διαφορετικά λάδια για μοτό. Τα maxlife τα έχει στην κατηγορία αυτοκινήτων. Τα synpower & durablend δίνει για μοτοσυκλέτες.
Έβαλα την σελίδα του συγκεκριμένου λαδιού, εάν βάλεις το LUBRICANT ADVISOR για να επιλέξεις τι συστήνει για την δική σου μηχανή σε παλαιότερα μηχανάκια εμφανίζει ως 1ή επιλογή το MAXLIFE.
 
Reactions: est

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Καλημερα στην παρεα!
Ξερει καποιος που μπορω να βρω τα davinci semi synthetic 10w40 και την μεταλικη φλατζα της ταπας του καρτερ? Δεν τα βρισκω πουθενα.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Καλημερα στην παρεα!
Ξερει καποιος που μπορω να βρω τα davinci semi synthetic 10w40 και την μεταλικη φλατζα της ταπας του καρτερ? Δεν τα βρισκω πουθενα.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι διάμετρο έχει η ροδέλα της τάπας; Εχω εκατοντάδες αλουμινένιες 12 και 14mm να σου δώσω αν σου κάνουν...
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Δελεαστικοτατη η τιμη των λαδιων θα ελεγα ομως δεν τα εχω ξανα ακουσει, οσο για το ιξωδες και το δικο μου μανιουαλ λεει 10w40 και 15w50. Θα το εχω στο νου μου σαν δευτερη επιλογη (οχι γιατι τα σνομπαρω η οτιδηποτε αλλο) μιας και ειναι η πρωτη φορα που θα αλλαξω λαδια μονος και προσπαθω να μαζεψω τα απαραιτητα θα ηθελα να δοκιμασω τα davinci. Οσο για την διαμετρο φιλε cubman δεν ξερω μιας κ οπως γραφω πιο πανω ειναι η πρωτη φορα, φανταζομαι οτι ολα τα f800gs 2008-2012 ειναι το ιδιο, σ ευχαριστω για την κινηση σου παντως, αν θελεις ομως μπορεις να μου πεις απο που της αγοραζεις εσυ για να εχω κ γω αμεσα προσβαση κ να μαθαινουμε κιολας οι νεοτεροι...

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ράσκος φίλε μου, ένα στενάκι η Καστοριάς, χωμένο στη Σπύρου Πάτση, απλά έχε την ροδέλα μαζί σου
ή αν σου πει κάποιος άλλος τις διαστάσεις, με 3 ευρώ θα πάρεις σακουλάκι με 100 ροδέλες μέσα :D

http://www.raskos.gr

Edit: τη βρήκα για σένα, 24Χ30Χ1,5 οι διαστάσεις της και η BMW την έχει 1,73 ντόλλαρς :eek:

http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/DiagramsMain.aspx?vid=51600&rnd=04302013

 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ράσκος φίλε μου, ένα στενάκι η Καστοριάς, χωμένο στη Σπύρου Πάτση, απλά έχε την ροδέλα μαζί σου
ή αν σου πει κάποιος άλλος τις διαστάσεις, με 3 ευρώ θα πάρεις σακουλάκι με 100 ροδέλες μέσα :D

http://www.raskos.gr

Edit: τη βρήκα για σένα, 24Χ30Χ1,5 οι διαστάσεις της και η BMW την έχει 1,73 ντόλλαρς :eek:

http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/DiagramsMain.aspx?vid=51600&rnd=04302013

Ειμουν σιγουρος οτι εισαι εξπερ στις ροδέλες
Σπαμ οφ
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Edit: τη βρήκα για σένα, 24Χ30Χ1,5 οι διαστάσεις της και η BMW την έχει 1,73 ντόλλαρς :eek:
http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/DiagramsMain.aspx?vid=51600&rnd=04302013
Η BMW επισημη...εδω,την εδινε 2€ τη μια ροδελα...:alien:εννοειται πηραν τα...ακυρα :pκαι αγορασα 20 ροδελες με 1€ απο Τοπικο καταστημα σχετικο...Η BMW εκλεισε...στο γκαραζ μου υπαρχουν οι ροδελες πλην μιας που χρησιμοποιησα...:cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η BMW επισημη...εδω,την εδινε 2€ τη μια ροδελα...:alien:εννοειται πηραν τα...ακυρα :pκαι αγορασα 20 ροδελες με 1€ απο Τοπικο καταστημα σχετικο...Η BMW εκλεισε...στο γκαραζ μου υπαρχουν οι ροδελες πλην μιας που χρησιμοποιησα...:cool:
Τι λε ρε φίλε.....ολοκληρη bmw εκλεισες:p
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Ευχαριστω πολυ! Θα παω σημερα κιολας!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εδώ και τρία τέσσερα χρονια , βάζω belray exp 10/40 ημισυνθετικο , ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Στο ταξίδι βάλε καλύτερα 15/50 για να μην στο καίει και δεν θα συμπληρώσεις καθόλου, το 10/40 είναι πιο λεπτό, πλέον και η Bmw στα διπλού εκκεντροφορου 15/50 ημισυνθετικά βάζει, επίσης είναι καλύτερο και για το νησί ειδικά λόγω υψηλών θερμοκρασιών
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευχαριστω πολυ! Θα παω σημερα κιολας!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πές για τι χρηση τη θελεις...εχω την εντυπωση οτι λογω σημειου που τοποθετειται δεν πρεπει να ειναι καλος αγωγος ηλεκτρισμου...χαλκινη πχ...οι δικες μου τετοιες ειναι.Δεν ξερω αν υπαρχουν και μεταλλικες αλλά...μην κανω και λαθος κιολας...καλου κακου πες του τη χρηση που θα την χρησιμοποιησεις ;)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Η BMW επισημη...εδω,την εδινε 2€ τη μια ροδελα...:alien:εννοειται πηραν τα...ακυρα :pκαι αγορασα 20 ροδελες με 1€ απο Τοπικο καταστημα σχετικο...Η BMW εκλεισε...στο γκαραζ μου υπαρχουν οι ροδελες πλην μιας που χρησιμοποιησα...:cool:
Τώρα, να σου πω ότι στεναχωρέθηκα...ψέματα θα σου πω :ha
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Πηρα σημερα ροδελες, δεν ηξερε αν χρειαζεται χαλκινη η αλουμινενια κ πηρα αλουμινιου 8,5 ευρω οι 100 ροδελες (κ με την ευκαιρια αν θελει καποιος να του δωσω εννοειτε) αν ξερει καποιος οτι δεν κανουν ας μου πει οσο για το πιοτο εχω παραγγειλει belrey exp 15w50 εχω ακομα γυρω στα 700χλμ μεχρι την αλλαγη κ μετα βλεπουμε.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Ευχαριστω! Και μια διορθωση Όσον αφορά το ιξώδες σε κάποιο από τα παραπάνω σχόλια μου, στο manual (f800gs 2008-20012) γράφει 10w40 η 15w40 και όχι 15w50 αυτό για την περίπτωση που βλέπει κάποιος καινούργιος και δεν έχει το manual. Επίσης το manual γράφει ότι τα λάδια θα πρέπει να είναι api sf έως sj και όχι μεταγενέστερα φαντάζομαι ότι τα μεταγενέστερα θα έχουν περισσότερα ή καλύτερα αντιτριβικα και ίσως πατινάρει ο συμπλέκτης Οπότε το πιο κοντινό Λάδι που βρήκα στα χαρακτηριστικά του κατασκευαστή είναι το Castrol power 1 10w40 jaso-ma2 api - sj ενώ το bel-ray εχει api- sm χωρίς να ξέρω αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το "api"

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δεν έχει σημασία και αυτό ;) οι προηγούμενες προδιαγραφές υπερκαλύπτονται από τις επόμενες, και όσο αφορά
τα ιξώδη είναι αμελητέα η διαφορά μεταξύ 10W40-15W40...

Μη σε αγχώνουν, μια χαρά θα δουλεύει το μηχανάκι σου :)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
στα προηγουμενα μου μηχανακια εβαζα motul και δεν ειχα κανενα παραπονο.
ομως στο στρωμα,ειδα οτι δεν μαρεσε το κιβωτιο σε σχεση με μηχανακια φιλων που χρησιμοποιουσαν αλλα λαδια.ετσι δοκιμασα silkolene και ειδα μεγαλη διαφορα στην αισθηση.
ισως παιζει ρολο οτι εχει ψυγειο λαδιου το μηχανακι,τι να πω.
απο τιμη περιπου 8ευρω το λιτρο.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
για το africanaki μου......
motoul.....σασμαν βουτυρο....λαδια μαυρα στην αλλαγη...
agip....σασμαν δυο φορες βουτυρο....λαδια καρακαταμαυρα.....
bel ray....σασμαν βουτυροτατο....λαδια μαυρα.....ισως πιο μαυρα απο τα motul....

καταληξα στα bel ray....απλως τα αλλαζω λιγο πιο νωρις...
 
Top Bottom