Ποια λαδια? (Γνωμες..)

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τα καλύτερα στο 800άκι μου ήταν τα BelRay. Καμία σχέση με τα Castrol που έβαζε η αντιπροσωπεία.

Σεντ φρομ Ténéré phone
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Τα belray από παλιά είχαν την φήμη ότι δούλευε καλύτερα το κιβώτιο ταχυτήτων.
Τα είχα δοκιμάσει λίγο σε Transalp 650 παλιά, αλλά δεν μου άρεσε η λειτουργία του συμπλέκτη που έχανε λίγο σε προοδευτικότητα.
Μάλλον η συνταγή περισσότερα αντιτριβικά για καλύτερο σασμάν δημιουργούσε λιγότερο προοδευτική αποσύμπλεξη.

Τα λάδια πρέπει να μαυρίζουν γιατί αυτό σημαίνει ότι κάνουν καλά την δουλειά τους στον τομέα καθαρισμός του κινητήρα από κατάλοιπα της καύσης.
Οι εταιρίες λιπαντικών βάζουν ειδικά πρόσθετα γιαυτό στα λιπαντικά τους.

Εδώ και χρόνια στο Varadero χρησιμοποιούσα Castrol Power 1 10W40, χωρίς να πολυνοιάζομαι.
Θεωρώ ότι τα σύγχρονα μοτέρ αν η στάθμη του λαδιού είναι εκεί που πρέπει και αλλάζονται ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα που λένε τα manual (συν φίλτρο λαδιού...), δεν πρόκειται να χαλάσουν από υπαιτιότητα του λαδιού.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Έχει δοκιμάσει κανείς τα BARDAHL ?
Ένας γνωστός τα έβαλε στο αμάξι κ στην μοτό του κ λέει ότι οι θόρυβοι σταματησαν ,η λειτουργεια του κίνητρα είναι πιο γλυκιά αμφότερα!
 

Rallakias

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
Orange beast
Kαλησπέρα και από μένα.Για λάδια αν θέλετε σιγουριά χρησιμοποιειτe η Bardahl η Amsoil και τα δυο κατασκευαζονται Αμερικη και ειναι full synthetic 100%.


 

chaosm

Μέλος
1.000.000 θέματα στο ίντερνετ για λάδια, σπρέι αλυσίδας και αν πρέπει να βάζουμε 100αρα ή απλή βενζίνη. Παιδιά ο κάθε ένας βάζει ότι πιστεύει πώς ταιριάζει στη μηχανή του.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Περσι το καλοκαιρι ,στο GS 1200 ADV 2012 εβαλα τα AMSOIL DIRTY 10W-60 ,πολυ καλο λαδι μονο που ειδα μια μικρη καταναλωση (ισως επειδη ειχα λιγο ελαφρυ χερι),ετσι μετα απο προτροπη φιλου μου μηχανικου (ο οποιος μου ειπε οτι, σε τοσο οχι πολυστροφους κινητηρες καλο ειναι ενα ημισυνθετικο 15w-50 δεν το καιει κ καλη δουλεια κανει) ετσι εβαλα πριν λιγο αυτο ,εντυπωσεις εν καιρο
αν κ εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για τα BARDAHL .
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ποσο αγόρασες το μπαρταλ;;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τα μπαρταλ για μένα ειναι απο τα κορυφαία , το φορούσα στο πολύστροφο αμάξι μου , με αγωνιστικά χιλιόμετρα και όποτε ανοίγαμε το μοτέρ , έλαμπε .
Στο ktm έβαζα μπελ-ρεί και στο africa οτι βάζει η αντιπροσωπεία .

Στα παλιότερα έβαζα μόνο valvoline

Μόλις σταματήσω την αντιπροσωπεία στο africa θα το γυρίσω σε μπαρταλ

Τώρα για τα συνθετικά και ημισυνθετικα λαδια , σε ένα μονοκυλινδρο που δεν ανεβάζει πολλές στροφές θα έβαζα σίγουρα ημισυνθετικο γιατί δεν το αξιοποιεί το συνθετικό και φαντάζομαι "σπάει" πιο εύκολα .
Αυτα έλεγε και ο μηχανικός που με μάθαινε να φτιάχνω το παπι αλλα και αυτός είχε μάθει στου κασίδη το κεφάλι και στα βενζινοπρίονα .

Όποτε δεν ειναι επιστημονική άποψη .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Χρησιμοποιώ τα λικι μολι 15/50 και ειμαι ικανοποιημένος
Απο την άλλη ομως βλεπω οτι το καλοκαίρι το θηριώδες μποξερ μοτερ των 1200 cc καταπονείται θερμοκρασίακα ασχετως των μεγάλων ανοχών του απο φιλοσοφίας κατασκευής
Νομιζω οτι ειδικα τους πολυ ζεστούς μήνες του χρόνου θα βάλω 20/50 ( Ιούλιο αυγουστο)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειναι μεγάλη υπόθεση- κουβέντα τα λάδια ομως
Απο την μια λειτουργούν σαν βασικό αντιτριβικο-λειαντικο απο την άλλη σαν απαγωγή θερμότητας
Εδω ομως εχουμε και μια άλλη παράμετρο σε καθε μοτερ το πως ειναι δομημένο το δυκτιο λυπανσης σε σχέση ειδικότερα με την στρόφαλομπιελα και τους εκεντροφορους
Βλέπουμε οτι οταν εχουμε ιδροψυκτα μοτερ χρειαζόμαστε πιο ψηλά λάδια και οταν εχουμε αεροελαιοψυκτα μοτερ χρειαζόμαστε πιο χοντρά λάδια
Στην περίπτωση ομως των λεπτών λαδιών εχουμε καλυτερη λυπανση, λιγο παραπανω θερμοκρασίες και καταναλωση ενώ στα χοντρά λάδια χαμηλότερες θερμοκρασίες οχι καταναλωση αλλα ιςως μικρότερη αποτελεζματικοτητα σε λυπανση
βεβαιως εχει να κανει και με την παλαιότητα σε χιλιόμετρα του κινητηρα
Πολλα χιλιόμετρα πιο χοντρό λάδι λίγα χιλιόμετρα πιο λεπτό λαδι
Πολλοί παράμετροι
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Έχοντας δοκιμάσει αρκετα λάδια εχω καταλήξει σε 10-60 φουλ συνθετικά αυτοκινήτου.
Τα ημισυνθετικα θεωρώ οτι καλύπτουν τις περισσότερες ανάγκες μας..
Απλα δοκίμασα και καθιέρωσα τα φουλ συνθετικά γιατι ειδα το μοτερ μου να ερχεται πιο γρηγορα στην θερμοκρασία λειτουργίας, ανεβάζουν πιο ευκολα θερμοκρασία ομως αν πιεστεί ο boxer ΑΛΛΑ την ρίχνουν και πιο ευκολα απο τα ημισυνθετικα όταν φυγεις απο την κινηση.
Επίσης, κατι που εχω παρατηρήσει ειναι οτι μετα την αλλαγη λαδιών δεν ακουω πιο γλυκο τον κινητήρα όπως στα ημισυνθετικα.
Που σημαίνει η οτι στα 5000χλμ δεν εχουν προλάβει να σπάσουν η οτι λόγω του οτι ειναι λεπτα εχουν πιο τραχιά λειτουργία.
Απο κατανάλωση δεν εχω δει κατι αξιόλογο. Άντε να καίει 200ml.
Οι αλλαγές γινονται καθε 5000 χλμ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Διαβάζω, διαβάζω......

Φίλοι μου ο κανόνας είναι ένας!

Ακολουθούμε οδηγίες κατασκευαστή, σε ότι αφορά ιξώδες και προδιαγραφές που πρέπει να πληροί το λιπαντικό!
Η μάρκα δεν ενδιαφέρει, βάλτε ότι νομίζετε καλύτερο.
Όντως Bardhal, Liqui Moly, AMSoil είναι κορυφαία. Τα Liqui βάζω κι αν ήθελα να δοκιμάσω, θα δοκίμαζα και τα άλλα 2. Πάντα ότι λέει ο κατασκευστής σε ιξώδες και προδιαγραφές όμως!
Θα απέφευγα επίσης κάποια κορυφαία λάδια του παρελθόντος (Castrol/Motul έτσι για παράδειγμα) διότι πλέον δεν κατασκευάζονται όπως κάποτε, που έκαναν και το όνομα.
Θέλετε άλλη μια κορυφαία μάρκα?
ENEOS !!! Japan ;)
Να πω και μια ακόμα προτίμηση. Θα προτιμούσα μεταλλική συσκευασία/κονσέρβα με όλες τις ενδείξεις εισαγωγής! Κάτι δηλαδή που σίγουρα εισάγεται, όπως φτάνει στα χέρια μου!
Αυτά....
 
Top Bottom