Ποια λαδια? (Γνωμες..)

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Μιας και ηρθε η ωρα τους, λεω να ψωνισω απο ΕΔΩ! καποιο απο τα εικονιζομενα..

Απο το συγκεκριμενο μαγαζι εχω ξαναψωνισει, και περα απο τις καλες του τιμες, εχει και δωρεαν αποστολη σ'ολη την Ελλαδα! :ok:

Περυσι, ειχα βαλει τα ELF MOTO 4 ROAD 10W40 και μαλλον αυτα ξανακοιταζω, αλλα σκεφτομαι και τα BELRAY THUMPER RACING 10W40 (αν και αρκετα ακριβοτερα..)
Επεισης, τα DELEK SEMI SYNTHETIC 10W40 τα ξερει κανεις? (Πρωτη φορα τα βλεπω.. o_O )

Για πειτε καμμια γνωμη!! :thinking:

(Οχι, δεν συζηταμε για το ιξωδες.. 10W-40 γραφει το manual της μηχανης μου, αυτο ξερουμε, αυτο εμπιστευομαστε, αυτο βαζουμε 10 χρονια τωρα! :p )
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/15w-50/belray-thumper-racing-15w50-4lt.html

Αυτο το χρησιμοποιω εδω και 50.000 χλμ
μετα δηλαδη απο τα πρωτα 120.000 που εγιναν με Aral.
(Τα μηδενικα ειναι ενταξει):rolleyes:

Για να τα καψει πρεπει να τη ζορισεις πολυ και να εχουν παλιωσει.
Ο ηχος της ειναι εξαιρετικος δεν ακουσα ποτε ουτε καδενες
ουτε τα διαφορα τσικ τσικ που εχεις οταν φορας τα εγκεκριμενα απο το 'καστρο'..

Γραφουν στην ετικετα πως ειναι σχεδιασμενα για μεγαλα αεροψυκτα μονοκυλινδρα
οτι πρεπει για εμας δηλαδη που εχουμε δυο απο αυτα,
ενα αριστερα κι ενα δεξια στα ποδια μας!!!

Η τιμη στο site καλη αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο..
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/15w-50/belray-thumper-racing-15w50-4lt.html Γραφουν στην ετικετα πως ειναι σχεδιασμενα για μεγαλα αεροψυκτα μονοκυλινδρα οτι πρεπει για εμας δηλαδη που εχουμε δυο απο αυτα, ενα αριστερα κι ενα δεξια στα ποδια μας!!!
Με αυτη τη λογικη, τα σκεφτομαι και εγω.. (Αλλα, ειπαμε! 10W-40! :p )

Η τιμη στο site καλη αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο..
Aπλα, συνυπολογιζω και τα δωρεαν μεταφορικα.. ;)
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Από τον συγκεκριμένο έχω πάρει κάποιες φορές τα BEL RAY τα EXP! Γενικότερα εδώ και χρόνια μόνο BEL RAY λαδάκι βάζω! Απίστευτο λάδι!!! Κατά την γνώμη από τα καλύτερα αν όχι ΤΟ καλύτερο!
Αλλά έχε υπόψιν σου πως το ίδιο λάδι δρα διαφορετικά σε διαφορετικές μηχανές. Μπορεί στην δική μου να είναι τέλειο αλλά στην δική σου να μην "ταιριάζει" και τόσο...

Δοκίμασε το πάντως!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eυχαριστω, αλλα μαλλον δεν το εθεσα σωστα.. :oops:

Εννοουσα αν τα εχει δοκιμασει κανεις, 'η εστω αν εχει ακουσει τπτ σχετικο..
και εγω πρωτη φορα τα βλεπω.
πηγαινε στα σιγουρα...;)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
και εγω πρωτη φορα τα βλεπω.
πηγαινε στα σιγουρα...;)
Εννοειται, αλλα ετσι απο περιεργεια ρωταω, καθ'οτι και γω, οπως ηδη εγραψα, τα βλεπω πρωτη φορα, ενω η τιμη τους ειναι "εξωφρενικη" (Στα 4 ευρω/λιτρο)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω καστρολ παντα 10/40 αλλα τωρα αρχίζω και καλο κοιτάω τα λικι μόλι. Κάπως έτσι Τεσπα !!!!
 
A

aeriko

Επισκέπτης
Τι σημαινει απολυτα ικανοποιημενος, μηπως μας εδινες κατι περισσοτερο.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
.. καλά 2 λύσεις υπάρχουν αναλόγως τα γούστα, την όρεξη και την τσέπη καθενός. Ή που βάζεις "μουρουνέλαιο" το πας συντηρητικά και το πετάς ανα 3-5.000 χιλ. ή που βάζεις καλά ακριβά και επώνυμα λιπαντικά, το σκίζεις και τα πετάς μετά από 10-15.000 χιλ. Διαλέγεις και παίρνεις..

Αυτό το "αλλάζω κάθε τρεις κ λίγο, το προσέχω πάω σα "κότα" δηλ. και νομίζω ότι έχω βάλει καλά και γουστόζικα λάδια" νομίζω ότι ξεπερνάει τον ρόλο χρήσης μιας σουπερ-ντούπερ μηχανής είναι σα να καβαλάς παπάκι.. Εννοώ ότι δε μπορείς να βάλεις ορυκτέλαια και να φύγεις φορτωμένος ταξίδι ή να πας σε χώμα και να βγάλεις τα γούστα σου.. κάποια στιγμή θα σου πει το "ποίμα" το μοτέρ, σασμάν και μετάδοση..!
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Εγω καστρολ παντα 10/40 αλλα τωρα αρχίζω και καλο κοιτάω τα λικι μόλι. Κάπως έτσι Τεσπα !!!!
Τα εβαλα στον Παρασκευά (Boxer garage) και το μοτερακι μου δεν κροταλιζει τοσο τις ταχυτητες και απο θερμοκρασιες παιζω χαμηλα.
Το καλοκαιρι θα βγαλω συμπερασμα
 

Astakos

Μέλος
Περιοχή
Volos
Όνομα
Αντουαν
Μοτό
R1200GS
.. καλά 2 λύσεις υπάρχουν αναλόγως τα γούστα, την όρεξη και την τσέπη καθενός. Ή που βάζεις "μουρουνέλαιο" το πας συντηρητικά και το πετάς ανα 3-5.000 χιλ. ή που βάζεις καλά ακριβά και επώνυμα λιπαντικά, το σκίζεις και τα πετάς μετά από 10-15.000 χιλ. Διαλέγεις και παίρνεις..

Αυτό το "αλλάζω κάθε τρεις κ λίγο, το προσέχω πάω σα "κότα" δηλ. και νομίζω ότι έχω βάλει καλά και γουστόζικα λάδια" νομίζω ότι ξεπερνάει τον ρόλο χρήσης μιας σουπερ-ντούπερ μηχανής είναι σα να καβαλάς παπάκι.. Εννοώ ότι δε μπορείς να βάλεις ορυκτέλαια και να φύγεις φορτωμένος ταξίδι ή να πας σε χώμα και να βγάλεις τα γούστα σου.. κάποια στιγμή θα σου πει το "ποίμα" το μοτέρ, σασμάν και μετάδοση..!


Φιλε σχετικα με το ''συντηρητικα'' εχω να σου πω οτι το μηχανακι το χαιρομαι σε ολα του και δεν παω καθολου μα καθολου συντηρητικα ... απο ζημιες δεν εχω κανενα θεμα ουτε απο χτυπημα βαλβιδων ,οσο για το τσιμπημα!!! οταν εισαι μεσα στην πολη με 1-2 ,οτι λαδι και να βαλεις τα ιδια θα εχεις ... οσο για το Πουλι... Πουλακι μουρουνελαιο ειχα Σαρτη ;) αααα και απο τα φραγκα τα ιδια δινουμε... αν εγω κανω 2 αλλαγες η 3 και συ 1 .. στο περιπου
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Από τον συγκεκριμένο έχω πάρει κάποιες φορές τα BEL RAY τα EXP! Γενικότερα εδώ και χρόνια μόνο BEL RAY λαδάκι βάζω! Απίστευτο λάδι!!! Κατά την γνώμη από τα καλύτερα αν όχι ΤΟ καλύτερο!
Αλλά έχε υπόψιν σου πως το ίδιο λάδι δρα διαφορετικά σε διαφορετικές μηχανές. Μπορεί στην δική μου να είναι τέλειο αλλά στην δική σου να μην "ταιριάζει" και τόσο...
Χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια Motul ημισυνθετικο στα τετραχρονα μηχανακια μου. Αλλαξα προσφατα σε Bel Ray EXP στα δυο Τρανσαλπ 650 που εχω και ενω ο κινητηρας ακουγεται να δουλευει λιιγο πιο "γλυκα", το κιβωτιο αρχισε να κανει σαν ναχει "πετραδακια μεσα" γυρω στα 4000χμ, τωρα εχω 4900χμ και θα τ'αλλαξω πριν την ωρα τους (τα αλλαζω συνηθως γυρω στις 6000χμ) καθως το φαινομενο εχει γινει ενοχλητικο :mad: Και δεν ειχα παραπονεθει ποτε πριν για λαδια και κιβωτιο, σκεφτομουνα "μα τι ευαισθητο ποδι εχουν ολοι αυτοι που λενε τετοιες αποψεις για τα λαδια" :rolleyes: Εννοειται οτι θα ξαναβαλω Motul 5100 με τα οποια δεν ειχα προβλημα (ουτε και με τα Castrol που εβαζα καποτε). Ισως δοκιμασω παντως EXP Thumper στο αλλο Τρανσαλπ με τα 165Κ χμ που τσιμπαει πια λιγο λαδακι, με τα απλα EXP η καταναλωση παρεμεινε ιδια οπως και με τα Motul πριν.

Τελικα το λαδι εχει να κανει με το συγκεκριμενο μηχανακι και τη χρηση οπως ειπωθηκε παραπανω, γι'αυτο και καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
XLGeorge απο δική εμπειρία σε DR800 δεν είδα κάτι το διαφορετικό με το EXP Thumper απο το Bel Ray EXP.
Για το Τρανσαλπ με τα 165Κ χμ κοίτα και αυτό http://www.valvolineeurope.com/english/products/engine_oils/maxlife εάν το συστήνει για το δικό σου.
Η οποία Valvoline δεν το ξεχωρίζει σε auto & moto λάδι , καταρρίπτωντας το μύθο των μηχανόλαδων.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
XLGeorge απο δική εμπειρία σε DR800 δεν είδα κάτι το διαφορετικό με το EXP Thumper απο το Bel Ray EXP.
Για το Τρανσαλπ με τα 165Κ χμ κοίτα και αυτό http://www.valvolineeurope.com/english/products/engine_oils/maxlife εάν το συστήνει για το δικό σου.
Η οποία Valvoline δεν το ξεχωρίζει σε auto & moto λάδι , καταρρίπτωντας το μύθο των μηχανόλαδων.
Στη σελίδα που έβαλες πάντως βλέπω διαφορετικά λάδια για μοτό. Τα maxlife τα έχει στην κατηγορία αυτοκινήτων. Τα synpower & durablend δίνει για μοτοσυκλέτες.
 
Top Bottom