Ποια λαδια? (Γνωμες..)

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εντελως φιλικα, το πως το βλεπουμε με το ματι το λαδι δεν εχει να κανει απολυτως τιποτα με τις ιδιοτητες του. Θελει πολλεεεεεες δοκιμές διαφορων τυπων για να καταλάβεις τι λενε τα λαδια σου.

Εξαλλου απ'όσο ξερω καμια εταιρια μοτο δεν ασχολείται με πετρελαϊκα. Τα Yamalube και Suzuki ειναι Motul και τα Honda ειναι Mobil & Castrol αν δεν κανω λαθος.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ναι εννοειτε δεν αντιλεγω αλλα επεσαν πολλα λαδια στα χερια μου και μου φανηκαν ποιο στιβαρα, απο πολλα ελαια ακομα και απο ακριβα αυτοκινητου τυπου ams και castrol που σκοπο εχουν στην ακριβη ποιοτητα χωρις διαφορα, στην τριβη η στην αποδοση... Επισης υποστηριζω οτι ενας τυπος ακριβως του ιδιου λαδιου ακριβως η ιδια συσκευασια αλλο περιεχομενο προοριζεται για παραδειγμα στην γερμανια και αλλο στην ιταλια.... Οπως γινεται σε πολλα αναλωσημα ακομα και σε καροτσες αυτοκινητων... Φτωχοτερη χωρα πιο χαμηλης ποιοτητα εισαγωμενα αντικειμενα και ας μου καρφιτσωνουν τα iso πανω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Repsol 15W 50 για. Varadero 1000 τι λετε?
Η repsol εχει καλο ονομα στην αγορα ( την ειχα δοκιμασει καποιο διαστημα) αλλα γιατι 15-50?. Εγω στα mk2 μου περασα απο αρκετες μαρκες motul, castrol, αλλα παντα ιξωδες 10-40 η 5-40. Κατεληξα στην bel rey 10-40 γιατι ηταν διαχρονικα το καλυτερο και για το σασμαν (χωρις χτυπηματα ταχυτητων) και για τον κινιτηρα ( αθορυβη λειτουργια του κινητηρα χωρις να το καιει).
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
πληροφοριακά και μόνο..........

Στην τελευταία μου αγορά λαδιών (Bardhal) έστειλα μυνημα στην εταιρία με φωτογραφίες από τα μπουκάλια μπρος πίσω και με διαβεβαίωσαν ότι είναι ένταξη.

Όποτε πριν ανοίξετε τα μπουκάλια κάντε ένα κόπο και στείλε το μέιλ στην εκάστοτε εταιρία.

Δεν νομίζω να μην σας απαντησουν


Γνώμη μου έτσι;;
 

a1s7trea

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
Honda Varadero MK2
Η repsol εχει καλο ονομα στην αγορα ( την ειχα δοκιμασει καποιο διαστημα) αλλα γιατι 15-50?. Εγω στα mk2 μου περασα απο αρκετες μαρκες motul, castrol, αλλα παντα ιξωδες 10-40 η 5-40. Κατεληξα στην bel rey 10-40 γιατι ηταν διαχρονικα το καλυτερο και για το σασμαν (χωρις χτυπηματα ταχυτητων) και για τον κινιτηρα ( αθορυβη λειτουργια του κινητηρα χωρις να το καιει).
Ειχα παει για service σε ενα απο τα καλα ονοματα για Varadero και μου ειπε να βαζω 15w-50 για το συγκεκριμενο moter, για να μην το καει...

Repsol, βαζω εδω και 5Κ χιλμ περιπου, δεν μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα στο κιβωτιο σε σχεση με τα 5100 Motul (και εκει φορυσα τα 10w-40).

Τωρα ειναι να αλαλξω λαδια και ψαχνω να δψ μηπως βαλω κατι αλλο.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Έτσι για να πεταχτω κι εγώ.... πήρα φουλ συνθετικά motorex 10-50 να βάλω στο αγρίμι μου και θέλω να δω τι και πως (μετά τα motul στο στρώμα....)
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Έτσι για να πεταχτω κι εγώ.... πήρα φουλ συνθετικά motorex 10-50 να βάλω στο αγρίμι μου και θέλω να δω τι και πως (μετά τα motul στο στρώμα....)
Χωρίς να είμαι γνώστης των ΚΤΜ, νομίζω Θοδωρή ότι φουλ συνθετικά δεν είναι ότι καλύτερο για μονοκύλινδρο ....
Κάθε πότε θα τα αλλάζεις?

(Και για να είμαι ειλικρινής, μόνο αν σκόπευα να κάνω πενταψήφιο αριθμό χλμ χωρίς δυνατότητα αλλαγής των λαδιών θα τα έβαζα σε οποιαδήποτε συνηθισμένη μοτοσυκλέτα, αρκεί να μην έχει το μοτέρ της δεχτεί σοβαρές βελτιώσεις αύξησης απόδοσης...)
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ειχα παει για service σε ενα απο τα καλα ονοματα για Varadero και μου ειπε να βαζω 15w-50 για το συγκεκριμενο moter, για να μην το καει...

Repsol, βαζω εδω και 5Κ χιλμ περιπου, δεν μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα στο κιβωτιο σε σχεση με τα 5100 Motul (και εκει φορυσα τα 10w-40).

Τωρα ειναι να αλαλξω λαδια και ψαχνω να δψ μηπως βαλω κατι αλλο.
Η Honda λέει ότι συνίσταται 10w-40. Τέτοιο έβαζα στο δικό μου mk3 (Castrol gp1) και η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλα καλοκαιρινά ταξίδια με πολλή εθνική υπήρχε μικρή κατανάλωση λαδιού (πχ στο ματάκι ελέγχου κατέβαινε ούτε στην μέση η στάθμη στα 5000χλμ ).

Το κέρδος θεωρητικά (μην περιμένεις τρελές διαφορές ;)) καλύτερη κατανάλωση, ευστροφία κινητήρα και καλύτερη λίπανση μέχρι να ζεσταθεί.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Χωρίς να είμαι γνώστης των ΚΤΜ, νομίζω Θοδωρή ότι φουλ συνθετικά δεν είναι ότι καλύτερο για μονοκύλινδρο ....
Κάθε πότε θα τα αλλάζεις?

(Και για να είμαι ειλικρινής, μόνο αν σκόπευα να κάνω πενταψήφιο αριθμό χλμ χωρίς δυνατότητα αλλαγής των λαδιών θα τα έβαζα σε οποιαδήποτε συνηθισμένη μοτοσυκλέτα, αρκεί να μην έχει το μοτέρ της δεχτεί σοβαρές βελτιώσεις αύξησης απόδοσης...)
Το "πλάνο" είναι να τα αλλάζω κάθε 2500-3000 Χλμ... Όπως κάνουν σχεδόν όλοι με 640.

Και το μανουαλ φουλ συνθετικό αναφέρει ως προτεινόμενο (motorex power synt 4t)
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Το "πλάνο" είναι να τα αλλάζω κάθε 2500-3000 Χλμ... Όπως κάνουν σχεδόν όλοι με 640.

Και το μανουαλ φουλ συνθετικό αναφέρει ως προτεινόμενο (motorex power synt 4t)
Πάσο :)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το "πλάνο" είναι να τα αλλάζω κάθε 2500-3000 Χλμ... Όπως κάνουν σχεδόν όλοι με 640.

Και το μανουαλ φουλ συνθετικό αναφέρει ως προτεινόμενο (motorex power synt 4t)
Τσαμπα λεφτα ρε συ Θοδωρη. Το συνθετικο εχει νοημα για την μεγαλυτερη διαρκεια του και τα μεγαλυτερα διαστήματα αλλαγών. Αν ειναι να τα αλλαζεις καθε 2-3000χλμ ειναι μεγαλη η διαφορα στα λεφτα με ενα ημισυνθετικο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα repsol και στο Ιαπωνικό θαύμα λειτουργούσαν εξαιρετικά, απλά δεν τα βρίσκω εύκολα. Τελευταίες αλλαγές ήταν με lIqui moly τα οποία είναι επίσης καλά στο μοτέρ του και στο κιβώτιο.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ειχα παει για service σε ενα απο τα καλα ονοματα για Varadero και μου ειπε να βαζω 15w-50 για το συγκεκριμενο moter, για να μην το καει...

Repsol, βαζω εδω και 5Κ χιλμ περιπου, δεν μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα στο κιβωτιο σε σχεση με τα 5100 Motul (και εκει φορυσα τα 10w-40).

Τωρα ειναι να αλαλξω λαδια και ψαχνω να δψ μηπως βαλω κατι αλλο.
service σε ενα απο τα καλα ονοματα για Varadero μεγάλη κουβέντα αυτό & είναι & Αύγουστος

15w-50 για το συγκεκριμενο moter, για να μην το καει εάν έχεις κάνει τουλάχιστον 3 εκατοντάδες χλμ & καις λαδάκι οκ πάσο , εάν όχι να ακολουθήσεις τον κατασκευαστή στο 10-40 ότι μάρκας γουστάρεις & αγαπάς
 
Τελευταία επεξεργασία:

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Ειχα παει για service σε ενα απο τα καλα ονοματα για Varadero και μου ειπε να βαζω 15w-50 για το συγκεκριμενο moter, για να μην το καει...

Repsol, βαζω εδω και 5Κ χιλμ περιπου, δεν μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα στο κιβωτιο σε σχεση με τα 5100 Motul (και εκει φορυσα τα 10w-40).

Τωρα ειναι να αλαλξω λαδια και ψαχνω να δψ μηπως βαλω κατι αλλο.
Δωδεκα χρονια Varadero 10-40 ιξωδες με καταληξη στα bel Rey. Και τα mοtul 5100 ειναι καλα που βαζεις .
Σου καιγανε λαδι? Καλοκαιρι σε ταξιδι ισως τσιμπησουνε λιγο λαδι αλλα φυσιολογικο.
Τα μονα λαδια που εκαψε το Vara ηταν τα συνθετικα ( μια αλλαγη οταν ψαχνομουνα σαν κι εσενα)και απο τοτε μονο ημισυνθετικο.
 

a1s7trea

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
Honda Varadero MK2
Δωδεκα χρονια Varadero 10-40 ιξωδες με καταληξη στα bel Rey. Και τα mοtul 5100 ειναι καλα που βαζεις .
Σου καιγανε λαδι? Καλοκαιρι σε ταξιδι ισως τσιμπησουνε λιγο λαδι αλλα φυσιολογικο.
Τα μονα λαδια που εκαψε το Vara ηταν τα συνθετικα ( μια αλλαγη οταν ψαχνομουνα σαν κι εσενα)και απο τοτε μονο ημισυνθετικο.
Για τα γνήσια λάδια της Honda στο Varadero έχει κανείς άποψη?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
motul v300 μονο με εστερες και ληξεις φορ εβερ
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Για τα γνήσια λάδια της Honda στο Varadero έχει κανείς άποψη?
Πραγματικά γνήσια λάδια Honda δεν υπάρχουν,αυτοκόλλητο τυπώνουν μόνο!!!Συνηθως τις Honda είναι Castrol.
 
Top Bottom