Ποια "action" κάμερα θα έπαιρνες το 2020;

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Χρήστο έχω την gopro7black με τρεις μπαταρίες.
Η κάθε μπαταρία είναι σχεδόν 2 ώρες συνεχούς εγγραφής σε ποιότητα 1080/50fps.
Τα περί ποιότητας νομίζω τα ξέρεις, αυτό όμως που κάνει τη διαφορά, είναι το γεγονός ότι έχεις την επιλογή ότι με το που πατάς το rec, η κάμερα ανοίγει και γράφει, και με το που το ξαναπατάς, σταματάει την εγγραφή και σβήνει, πράγμα το οποίο εξοικονομεί απίστευτα τη μπαταρία.
Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό το χαρακτηριστικό σε άλλες κάμερες, απλά το αναφέρω να το έχεις σαν πληροφορία.

Είχα δυο κινέζικες στο παρελθόν και ενώ ήταν ανυεκτικές κτλ, δεν είχαν καλή αυτονομία μπαταρίας και το βιντεο ποιοτικά ήταν χάλια.
Έγραφες μια όμορφη διαδρομή και μόλις την έβαζες στο pc για να την δεις ξενέρωνες.
Έτσι αποφάσισα να τα σκάσω και να πάρω την καλύτερη στο είδος.
Η 7black με την 8black τι διαφορές έχουν ? Τι αναβάθμιση έγινε μήπως γνωρίζεις!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο βρε παιδιά.

Γράφοντας 2-3 ώρες διαδρομή σε 4Κ, τι GB χρειάζονται? Είναι θέμα νομίζω, τι χωρητικότητας HD χρειάζεται για να αποθηκεύονται 5-6 βόλτες συν ότι αλλά αρχεία υπάρχουν στο PC.
Θέλω να πω, μήπως το 4Κ είναι υπερβολή?

Ον τοπικ,
Είχα μια κινεζικά (nabi hd), μέτρια κάμερα που έπασχε στην σταθεροποίηση. Πήρα μια git up από συμφορουμίτη και ενώ είχα επιφυλάξεις, η σταθεροποίηση είναι πολύ καλύτερη. Νομίζω ότι εκεί έπασχαν οι χαμηλότερης τιμής κάμερες. Τώρα στα 300€ σίγουρα θα είναι καλές όλες!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο βρε παιδιά.

Γράφοντας 2-3 ώρες διαδρομή σε 4Κ, τι GB χρειάζονται? Είναι θέμα νομίζω, τι χωρητικότητας HD χρειάζεται για να αποθηκεύονται 5-6 βόλτες συν ότι αλλά αρχεία υπάρχουν στο PC.
Θέλω να πω, μήπως το 4Κ είναι υπερβολή?

Ον τοπικ,
Είχα μια κινεζικά (nabi hd), μέτρια κάμερα που έπασχε στην σταθεροποίηση. Πήρα μια git up από συμφορουμίτη και ενώ είχα επιφυλάξεις, η σταθεροποίηση είναι πολύ καλύτερη. Νομίζω ότι εκεί έπασχαν οι χαμηλότερης τιμής κάμερες. Τώρα στα 300€ σίγουρα θα είναι καλές όλες!
2-3 30αρες η και 40αρες καρτουλες με βολεύουν μια χαρά σε ταξίδι
2-3 ώρες είναι πολλά μικρά 5λεπτα βαριά 10λεπτα από μένα και δύσκολα να τις φτάσω με 2-3 μέρες ταξίδι για παραπάνω παίρνω και σκληρό μαζί να είμαι σίγουρος.

Επίσης 1080P high definition είναι αρκετό για να μπορείς να το δουλεύεις κιόλας και να το βλέπεις και σχεδόν παντού.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η 7black με την 8black τι διαφορές έχουν ? Τι αναβάθμιση έγινε μήπως γνωρίζεις!
Στην ποιότητα του βίντεο δεν έχει γίνει κάποια ιδιαίτερη βελτίωση, παρά μόνο ότι η 8 έχει καλύτερο αντικραδασμικό.
Επίσης υπάρχει πληθώρα αξεσουάρ που συνεργόζονται μόνο με την 8, μικρόφωνο, έξτρα οθόνες για σέλφι και τα λοιπά, έχει καλύτερο ήχο και καλύτερη φωτογραφία, όχι από θέμα φακού αλλά έχει καλύτερο λογισμικό επεξεργασίας φωτό.
Κάνει καλύτερο timelapse και timewrap και επίσης δεν έχει εξωτερική βάση που κουμπώνει όπως η 7, αλλά η βάση με τα ποδαράκια είναι πλέον ενσωματωμένη στο κυρίως σώμα της κάμερας.

Προσωπικά δεν ξέρω αν θα έδινα τα 80 ευρώ παραπάνω για να πάω στην 8.

Περισσότερα εδώ.

GoPro Hero8 Black Vs. GoPro Hero7 Black: Worth the Upgrade? | Digital Trends
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο βρε παιδιά.

Γράφοντας 2-3 ώρες διαδρομή σε 4Κ, τι GB χρειάζονται? Είναι θέμα νομίζω, τι χωρητικότητας HD χρειάζεται για να αποθηκεύονται 5-6 βόλτες συν ότι αλλά αρχεία υπάρχουν στο PC.
Θέλω να πω, μήπως το 4Κ είναι υπερβολή?

Ον τοπικ,
Είχα μια κινεζικά (nabi hd), μέτρια κάμερα που έπασχε στην σταθεροποίηση. Πήρα μια git up από συμφορουμίτη και ενώ είχα επιφυλάξεις, η σταθεροποίηση είναι πολύ καλύτερη. Νομίζω ότι εκεί έπασχαν οι χαμηλότερης τιμής κάμερες. Τώρα στα 300€ σίγουρα θα είναι καλές όλες!
Πλεον υπάρχουν κάρτες μνήμης 128 ή 256 gb οι οποίες γράφουν σε υψηλή ταχύτητα που απαιτεί το 4κ.
Το θέμα είναι ότι για να απολαύσεις 4Κ, πρέπει να έχεις και τηλεόραση 4Κ οι οποίες είναι ακόμα πανάκριβες, και μιλώ για αυτές που πραγματικά αποδίδουν 4Κ.
Τώρα βγαίνει και το 8Κ.
Γενικά δεν αξίζει να χώνεις συνεχώς χρήμα για τέτοιες εφαρμογές, έχουν γίνει και αυτά σαν τους υπολογιστές.
Δίνεις 2000 για τηλεόραση 4Κ και του χρόνου το ίδιο μοντέλο έχει πέσει στα 600 ευρώ, κάνοντας εσένα να νιώθεις μ@λάκας που έχεις δώσει τόσα χρήματα.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Προσοχή στις συμβατότητες με τις κάρτες!!!! Εμένα π.χ. οι hero 3 και 4 παίρνουν μέχρι 64GB class 10....είχα βάλει μία 128gb απλη οχι "γρηγορη"και μετά από λίγη ώρα δεν εγραφε και νόμιζα ότι είχε πρόβλημα η καμερα αλλά ήταν θέμα της συμβατότητας με την κάρτα... στην υποστήριξη της GoPro στο site της προτείνει και κάρτες ανάλογα με το μοντέλο... όπως επίσης δεν κατεβάζει την εφαρμογή σε τηλέφωνο με παλιότερο Android... εγώ την εφαρμογή GoPro app την κατέβασα στο κινητό της κόρης μου που έχει Android 6 πιο καινουργιο από το δικό μου...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν βλέπω κατι με μπλε γράμματα ..
Αστειάκι ήθελα να κάνω...Sorry
Μάλλον δεν έγινε κατανοητό.



Στάλθηκε από το Γάτο-phone, χρησιμοποιώντας Gatto-talk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εννοούσα, πόσους σκληρούς να έχεις στο pc για να αποθηκεύεις βίντεο και τόσο υψηλής ανάλυσης!
Εύλογη απορία, είχα την ίδια αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των δημιουργών τα ανεβάζουν στο youtube, οπότε συνήθως ότι περισσεύει πηγαίνει στον κάλαθο των αχρήστων. Τα αρχεία 4Κ είναι τεράστια και δύσκολα στο edit, οπότε όσοι ασχολούνται με αυτά συνήθως έχουν πολύ καλά μηχανήματα και είναι επαγγελματίες, ίσως για αυτούς έχουν λόγο ύπαρξης αυτές οι αναλύσεις.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εύλογη απορία, είχα την ίδια αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των δημιουργών τα ανεβάζουν στο youtube, οπότε συνήθως ότι περισσεύει πηγαίνει στον κάλαθο των αχρήστων. Τα αρχεία 4Κ είναι τεράστια και δύσκολα στο edit, οπότε όσοι ασχολούνται με αυτά συνήθως έχουν πολύ καλά μηχανήματα και είναι επαγγελματίες, ίσως για αυτούς έχουν λόγο ύπαρξης αυτές οι αναλύσεις.
Μα γι' αυτο ρωτάω αν τελικά είναι υπερβολή το 4Κ. Προσωπικά, όσα βίντεο έχω ανεβάσει στο YouTube, έχουν χειρότερη ανάλυση από όταν τα βλέπω στο PC και ας είναι 720p ή 1080p, μάλλον γίνεται κάποια έξτρα επεξεργασία για μικρότερο μέγεθος του αρχείου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μα γι' αυτο ρωτάω αν τελικά είναι υπερβολή το 4Κ. Προσωπικά, όσα βίντεο έχω ανεβάσει στο YouTube, έχουν χειρότερη ανάλυση από όταν τα βλέπω στο PC και ας είναι 720p ή 1080p, μάλλον γίνεται κάποια έξτρα επεξεργασία για μικρότερο μέγεθος του αρχείου.
Ειναι υπερβολή όντως.
Το θέμα της ανάλυσης στο YouTube έχει να κάνει με την κωδικοποίηση που κάνεις στο αρχείο ευθύς εξαρχής. Στην ουσία πρέπει να εξάγεις το βίντεο σε ανάλυση 2Κ για να "ξεγελάσεις" το software του YouTube να χρησιμοποιήσει τον codec για υψηλές αναλύσεις. Έτσι δε σου μειώνει την ανάλυση.
Είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα γιατί ανέβαζα σε 1080/50 και το βίντεο που έβλεπα στο σωλήνα ήταν γεμάτο pixels ενώ είχα επιλέξει αν βλέπω σε HD. Στην ουσία το YouTube χρησιμοποιούσε τον codec χαμηλής ανάλυσης γιατι του έδωσα βίντεο κωδικοποιημενο σε 1080.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εύλογη απορία, είχα την ίδια αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των δημιουργών τα ανεβάζουν στο youtube, οπότε συνήθως ότι περισσεύει πηγαίνει στον κάλαθο των αχρήστων. Τα αρχεία 4Κ είναι τεράστια και δύσκολα στο edit, οπότε όσοι ασχολούνται με αυτά συνήθως έχουν πολύ καλά μηχανήματα και είναι επαγγελματίες, ίσως για αυτούς έχουν λόγο ύπαρξης αυτές οι αναλύσεις.
Μα γι' αυτο ρωτάω αν τελικά είναι υπερβολή το 4Κ. Προσωπικά, όσα βίντεο έχω ανεβάσει στο YouTube, έχουν χειρότερη ανάλυση από όταν τα βλέπω στο PC και ας είναι 720p ή 1080p, μάλλον γίνεται κάποια έξτρα επεξεργασία για μικρότερο μέγεθος του αρχείου.
Ειναι υπερβολή όντως.
Το θέμα της ανάλυσης στο YouTube έχει να κάνει με την κωδικοποίηση που κάνεις στο αρχείο ευθύς εξαρχής. Στην ουσία πρέπει να εξάγεις το βίντεο σε ανάλυση 2Κ για να "ξεγελάσεις" το software του YouTube να χρησιμοποιήσει τον codec για υψηλές αναλύσεις. Έτσι δε σου μειώνει την ανάλυση.
Είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα γιατί ανέβαζα σε 1080/50 και το βίντεο που έβλεπα στο σωλήνα ήταν γεμάτο pixels ενώ είχα επιλέξει αν βλέπω σε HD. Στην ουσία το YouTube χρησιμοποιούσε τον codec χαμηλής ανάλυσης γιατι του έδωσα βίντεο κωδικοποιημενο σε 1080.

Επειδη το χω ψαξει αρκετα το θεμα με τα βιντεο απο καμερες Gopro κλπ οπως και Youtube εχω να πω τα εξης.

Το 4Κ ναι μεν ειναι τρομερο σε ποιοτητα αλλα, οι μπαταριες στην καμερα δεν κρατανε καθολου, η καρτα μνημης τιγκαρει για πλακα και για να τα κανεις επεξεργασια μετα θες τρομερα δυνατο μηχανημα.

Οπως ειπε και ο Γιαννης για να μην σου μακελευει την ποιοτητα το youtube με τη συμπιεση η λυση ειναι μια.
Κανεις εξαγωγη το βιντεο απο το προγραμμα επεξεργασιας σε 2.7Κ η 4Κ ας ειναι τραβηγμενο σε 1080p. Το κανεις upscale δηλαδη και οταν το ανεβασεις στο youtube και το συμπιεσει , πεφτει ακριβως στην ποιοτητα που το χεις τραβηξει.

Για να δειτε σε τι κωδικοποιηση εχει βαλει το youtube το βιντεο σας πατηστε δεξι κλικ και stats for nerds. Καπου θα δειτε codecs, αν λεει vp09 ειναι η καλη κωδικοποιηση και εχει φουλ ποιοτητα το βιντεο. Αν γραφει avc , την επομενη φορα που θα ανεβασετε βιντεο καντε το κολπο που εγραψα πιο πανω, export απο το προγραμμα επεξεργασιας σε 4Κ!
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Επειδη το χω ψαξει αρκετα το θεμα με τα βιντεο απο καμερες Gopro κλπ οπως και Youtube εχω να πω τα εξης.

Το 4Κ ναι μεν ειναι τρομερο σε ποιοτητα αλλα, οι μπαταριες στην καμερα δεν κρατανε καθολου, η καρτα μνημης τιγκαρει για πλακα και για να τα κανεις επεξεργασια μετα θες τρομερα δυνατο μηχανημα.

Οπως ειπε και ο Γιαννης για να μην σου μακελευει την ποιοτητα το youtube με τη συμπιεση η λυση ειναι μια.
Κανεις εξαγωγη το βιντεο απο το προγραμμα επεξεργασιας σε 2.7Κ η 4Κ ας ειναι τραβηγμενο σε 1080p. Το κανεις upscale δηλαδη και οταν το ανεβασεις στο youtube και το συμπιεσει , πεφτει ακριβως στην ποιοτητα που το χεις τραβηξει.

Για να δειτε σε τι κωδικοποιηση εχει βαλει το youtube το βιντεο σας πατηστε δεξι κλικ και stats for nerds. Καπου θα δειτε codecs, αν λεει vp09 ειναι η καλη κωδικοποιηση και εχει φουλ ποιοτητα το βιντεο. Αν γραφει avc , την επομενη φορα που θα ανεβασετε βιντεο καντε το κολπο που εγραψα πιο πανω, export απο το προγραμμα επεξεργασιας σε 4Κ!
Ωραίες οι αναφορές σου.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δε μου λέτε και με τι κάνετε επεξεργασία τα βίντεο ρε παίδες???
Αυτό από μόνο του είναι ένα άλλο ολόκληρο θέμα .
Τα ποιο απλά και εύκολα ανάλογος τι pc έχεις, είναι αν παίζεις με widow's τo movie maker και αν δουλεύεις με mac το iMovie
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Το 2020 συγκεκριμένα θα έπαιρνα action κάμερα με σύστημα υπερύθρων για εντοπισμό ζόμπι, καθως και φίλτρο αφαίρεσης κόκκινων ματιών από βαμπίρ!
Με σκοπό να την κρατήσω και το 21, γιατι δεν ξερεις πια τι μας ξημερώνει..

Διαφορετικά.. η Gopro hero 2 ειναι για μενα η καλύτερη χωρις πολλά πολλά ομως (αντέχει και πτώση μετεωρίτη)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η καλύτερη κάμερα είναι να μην έχεις κάμερα
Σου αρέσει κάτι ?!!!????
Σταματας!
Βγάζεις κράνος
Κάθεσαι δίπλα από την μηχανή,χάμω και κοιτας το θέμα , τον πίνακα που σου αρέσει τόση ώρα ώστε να γεμισει το είναι σου από αυτό
Μετά φεύγεις ..
Η καλύτερη κάμερα απο όλες και τσάμπα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η καλύτερη κάμερα είναι να μην έχεις κάμερα
Σου αρέσει κάτι ?!!!????
Σταματας!
Βγάζεις κράνος
Κάθεσαι δίπλα από την μηχανή,χάμω και κοιτας το θέμα , τον πίνακα που σου αρέσει τόση ώρα ώστε να γεμισει το είναι σου από αυτό
Μετά φεύγεις ..
Η καλύτερη κάμερα απο όλες και τσάμπα
Θα χάναμε αυτά

 
Top Bottom