Ποια "action" κάμερα θα έπαιρνες το 2020;

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Η καλύτερη κάμερα είναι να μην έχεις κάμερα
Σου αρέσει κάτι ?!!!????
Σταματας!
Βγάζεις κράνος
Κάθεσαι δίπλα από την μηχανή,χάμω και κοιτας το θέμα , τον πίνακα που σου αρέσει τόση ώρα ώστε να γεμισει το είναι σου από αυτό
Μετά φεύγεις ..
Η καλύτερη κάμερα απο όλες και τσάμπα
Πλακα πλακα..


Πας βολτα και σκεφτεσαι... Μπαταρια εξτρα πηρα? Καρτα Μνημης? Εχω αλλη μαζι? Τραβαει καλα? Πηρα το powerbank? Το καλωδιο να την φορτιζω στο μηχανακι αν μεινει?

Εχω και εγω καμερα (Rollei 90€) και παιρνω ενιοτε μαζι να κανω τον χαβα μου, αλλα μεχρι εκει, οσο τραβηξει, γιατι νομιζω χανω την ουσια.

ΕΙναι ωραιο να απαθανατιζεις τις βολτες σου και τα ομορφα τοπια, αλλα πολυ ψαξιμο βρε αδερφε. Αναλυσεις 2K, 4K, Gopro 1, Gorpo 2,... Gopro 328
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πλακα πλακα..


Πας βολτα και σκεφτεσαι... Μπαταρια εξτρα πηρα? Καρτα Μνημης? Εχω αλλη μαζι? Τραβαει καλα? Πηρα το powerbank? Το καλωδιο να την φορτιζω στο μηχανακι αν μεινει?

Εχω και εγω καμερα (Rollei 90€) και παιρνω ενιοτε μαζι να κανω τον χαβα μου, αλλα μεχρι εκει, οσο τραβηξει, γιατι νομιζω χανω την ουσια.

ΕΙναι ωραιο να απαθανατιζεις τις βολτες σου και τα ομορφα τοπια, αλλα πολυ ψαξιμο βρε αδερφε. Αναλυσεις 2K, 4K, Gopro 1, Gorpo 2,... Gopro 328
Δεν ειναι τόσο σύνθετα τα πράγματα, από ένα σημείο και μετά γίνεται συνήθεια.
Εκτός αν είσαι τύπος επιρρεπής στους ψυχαναγκασμους οπότε εκεί όντως παίζει ρόλο.
Καλώς ή κακώς το video έχει αρκετή ασχολία και θέλει χρόνο. Αν κάποιος δεν έχει κάτι από τα παραπάνω καλύτερα να μην ασχοληθεί καθόλου :)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Δεν ειναι τόσο σύνθετα τα πράγματα, από ένα σημείο και μετά γίνεται συνήθεια.
Εκτός αν είσαι τύπος επιρρεπής στους ψυχαναγκασμους οπότε εκεί όντως παίζει ρόλο.
Καλώς ή κακώς το video έχει αρκετή ασχολία και θέλει χρόνο. Αν κάποιος δεν έχει κάτι από τα παραπάνω καλύτερα να μην ασχοληθεί καθόλου :)
Αυτο μονο.. Επειδη ασχολουμαι με το editing για αλλα πραγματα, γιαυτο το λεω.

Η αληθεια ειναι πως αν δεις ενα καλογυρισμενο βιντεο η μια γαματη φωτο, σου αρεσει και θες να το κανεις και εσυ. Αλλα απαιτουνται και τα αναλογα παρελκομενα. Τεσπα εμενα μου αρεσει να κραταω τα πραγματα απλα :friendship:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αυτο μονο.. Επειδη ασχολουμαι με το editing για αλλα πραγματα, γιαυτο το λεω.

Η αληθεια ειναι πως αν δεις ενα καλογυρισμενο βιντεο η μια γαματη φωτο, σου αρεσει και θες να το κανεις και εσυ. Αλλα απαιτουνται και τα αναλογα παρελκομενα. Τεσπα εμενα μου αρεσει να κραταω τα πραγματα απλα :friendship:
Εκτός των παρελκομενων απαιτείται και πολύς χρόνος .
Ίσως αυτό είναι το βασικότερο νομιζω
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πλακα πλακα..


Πας βολτα και σκεφτεσαι... Μπαταρια εξτρα πηρα? Καρτα Μνημης? Εχω αλλη μαζι? Τραβαει καλα? Πηρα το powerbank? Το καλωδιο να την φορτιζω στο μηχανακι αν μεινει?

Εχω και εγω καμερα (Rollei 90€) και παιρνω ενιοτε μαζι να κανω τον χαβα μου, αλλα μεχρι εκει, οσο τραβηξει, γιατι νομιζω χανω την ουσια.

ΕΙναι ωραιο να απαθανατιζεις τις βολτες σου και τα ομορφα τοπια, αλλα πολυ ψαξιμο βρε αδερφε. Αναλυσεις 2K, 4K, Gopro 1, Gorpo 2,... Gopro 328
Καλα τα ηλεκτρονικα και οι δυνατοτητες τους, αλλα πολυ ¨σκλαβιά¨ αδελφε μου!!!
Οχι αλλοι φορτιστες, οχι αλλα καλωδια.... και ¨αγχος¨ στη ζωη μας!
Καβαλαμε τη μηχανη οπως ειμαστε.......... (σχεδον;))!!!!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πλακα πλακα..


Πας βολτα και σκεφτεσαι... Μπαταρια εξτρα πηρα? Καρτα Μνημης? Εχω αλλη μαζι? Τραβαει καλα? Πηρα το powerbank? Το καλωδιο να την φορτιζω στο μηχανακι αν μεινει?

Εχω και εγω καμερα (Rollei 90€) και παιρνω ενιοτε μαζι να κανω τον χαβα μου, αλλα μεχρι εκει, οσο τραβηξει, γιατι νομιζω χανω την ουσια.

ΕΙναι ωραιο να απαθανατιζεις τις βολτες σου και τα ομορφα τοπια, αλλα πολυ ψαξιμο βρε αδερφε. Αναλυσεις 2K, 4K, Gopro 1, Gorpo 2,... Gopro 328
Η ουσία ίσως είναι διαφορετική στον καθένα δεν όλοι για όλα.
Άλλοι τρελλενονται με τις εξελίξεις και τις δυνατότητες που παρέχουν τόσο μικρές κάμερες σήμερα ..και άλλους τούς κουράζουν .
Δεκτά όλα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η ουσία ίσως είναι διαφορετική στον καθένα δεν όλοι για όλα.
Άλλοι τρελλενονται με τις εξελίξεις και τις δυνατότητες που παρέχουν τόσο μικρές κάμερες σήμερα ..και άλλους τούς κουράζουν .
Δεκτά όλα.
Εννοειται αυτο. Δεν κραζουμε κανεναν, την αποψη μας λεμε!!! ;)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Η ουσία ίσως είναι διαφορετική στον καθένα δεν όλοι για όλα.
Άλλοι τρελλενονται με τις εξελίξεις και τις δυνατότητες που παρέχουν τόσο μικρές κάμερες σήμερα ..και άλλους τούς κουράζουν .
Δεκτά όλα.
Σαφως.. Εννοειται ειμαστε μαζι και υποστηριζουμε τεχνολογια. Και εννοειται αυτο που προσφερουν οι νεες καμερες ειναι ασυλληπτο (για εμενα). Εχω προσπαθησει να κανω καλες ληψεις ωστε να ετοιμασω κατι "καλο" αλλα δεν ειχα τον απαραιτητο χρονο να το ολοκληρωσω. Οποτε και το αφησα..
Εμενα προσωπικα με ¨αποσυντονιζει¨ η πολυ χρηση καμερας επανω στο μηχανακι γιατι χανω την ουσια της βολτας έχοντας στο μυαλο μου την ληψη. Ειπαμε εχω και εγω μια οικονομικη καμερουλα, αλλα μεχρι εκει.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το θέμα μας όμως εδω δεν είναι αν μας αποσυντονιζουν η όχι οι κάμερες στο ταξίδι μας αλλά ποια θα έπαιρνες σήμερα.
Αν δεν είσαι φαν άστα να παν!
Καλημέρα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποιό Drone δεν θα είναι απλό να αγοράσεις το 2021;

Καλά υπερβάλλω λίγο, αλλά είδαμε τι έχει γίνει με την χουαγουέι, η σειρά της DJI να μπει στο στόχαστρο του ακήρυχτου πολέμου. "Χρησιμοποιείται για να στηρίξει καταπιεστικά καθεστώτα ανά τον κόσμο" και μπαίνει σε μπλακλιστ. Ήδη έχουν καθηλώσει όσα χρησιμοποιούνται από υπηρεσίες στην χώρα, φαντάζομαι πως αυτό που έγινε με τις κεραίες τηλεφωνίας θα γίνει και σε αυτή την περίπτωση.

 

Vespower

Μέλος
Όνομα
Θανος
Μοτό
Vespa Gs160
Προσωπικα,οταν εχοντας ακομη και καμερα με ταινια,κληρονομια του μπαμπα μου φυσικα,και αφου αγορασα καμερες με βιντεοκασετα,καμερες με mini DV,μονο στα 4K ειδα την εικονα που παντα ειχα συο μυαλο μου,πως θα θελα να βλεπω και να ξαναβλεπω,δινοντας την πραγματικη διασταση αυτου που βιντεοσκοπω εκεινη τη στιγμη.

Ισως στο μελλον να βγει και 240 Κ ,δεν ξερω,αλλα το 4Κ θεωρω ειναι ενα αξιολογο εργαλειο για τον μεσο μη επαγγελματια χρηστη.

Ειδα επισης στο νημα δεν αναφερθηκε η Βελγικη insta που εχει καποια μοντελα οπως το 360 που κανουν παπαδες.Φτηνη δεν τη λες,αλλα ξεφευγει απ τη φαση της Go Pro
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δεν το έλεγα τα 4Κ να είναι για το μέσο χρήστη προς το παρών... πρέπει να έχεις πολύ καλό υπολογιστή για να μην τυρανιεσαι στο editing..
Η insta360 παίζει σε άλλα χωράφια που και η gopro με την fusion και την Max είναι εκεί από καιρό (στο 360) όχι ότι η insta δε γ@μει και με την one r και με την one x
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vespower

Μέλος
Όνομα
Θανος
Μοτό
Vespa Gs160
Δεν το έλεγα τα 4Κ να είναι για το μέσο χρήστη προς το παρών... πρέπει να έχεις πολύ καλό υπολογιστή για να μην τυρανιεσαι στο editing..
Η insta360 παίζει σε άλλα χωράφια που και η gopro με την fusion και την Max είναι εκεί από καιρό (στο 360) όχι ότι η insta δε γ@μει και με την one r και με την one x
Ριξε μια ματια εαν θες στο βιντεακι π εχω ανεβασει εδω στα ταξιδιωτικα...Ε,οτι editing εκανα το κανα στο κινητο,δεν χρησιμοποιησα υπολογιστη!Θα μ πεις εκει θα μπορουσα να κανω πολλα περισσοτερα!Δεκτον,γι αυτο κ εβαλα εδω το βιντεο,να δω πως φαινεται και σ ενα "τριτο ματι" .

Η insta 360 παρεπιπτοντως λειτουργει μονο μεσω της εφαρμογης της για κινητο,καταλαμβανοντας αρκετο χωρο & χωρις να επεξεργαστεις το βιντεο σου απο υπολογιστη
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ριξε μια ματια εαν θες στο βιντεακι π εχω ανεβασει εδω στα ταξιδιωτικα...Ε,οτι editing εκανα το κανα στο κινητο,δεν χρησιμοποιησα υπολογιστη!Θα μ πεις εκει θα μπορουσα να κανω πολλα περισσοτερα!Δεκτον,γι αυτο κ εβαλα εδω το βιντεο,να δω πως φαινεται και σ ενα "τριτο ματι" .

Η insta 360 παρεπιπτοντως λειτουργει μονο μεσω της εφαρμογης της για κινητο,καταλαμβανοντας αρκετο χωρο & χωρις να επεξεργαστεις το βιντεο σου απο υπολογιστη
καλή φάση και με τα κινητά .,αλλα δεν συγκρίνεται η επεξεργασία στον υπολογίστη και αναλόγος με τα προγράμματα που δουλεύεις εχεις τεραστια ελευθερια στην επεξεργασία
και οχι έτοιμα φιλτρα και εφε.,,τεσπα οπως βολεύεται ο καθένας


έχει εφαρμογή και για desktops η insta αν είχε μονο για κινητά δεν την έπερνε κανείς.,.,:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Επανέρχομαι στο θέμα κάμερα και μηχανή και μπορεί κανείς να δει, ύστερα από λιγότερο απο 2 χρόνια, πόσα έχουν αλλάξει κι εξελιχθεί στην τεχνολογία των καμερών και να φανταστούμε τι μπορεί να ακολουθήσει στο μέλλον. Παταθέτω αυτό το βίντεο, ως μια μικρή εικόνα από τις πάρα πολλές δυνατότητες που δίνει πλέον η Insta 360 X3.
Το editing σε αυτήν την περίπτωση έχει 2 φάσεις.
Η πρώτη είναι να επιλέξεις που θα κατευθύνεις το "βλέμμα" της κάμερας και ύστερα το κανονικό editing οπως όλα τα απλά βίντεο.
Πολλοί θεωρούν αυτη την έξτρα διαδικασία, επιπλέον χρόνο, όμως αν σκεφτούμε πόσο χρόνο γλυτώνει κανείς από το να μην χρειάζεται να αλλάζει συνέχεια θέση και γωνία λήψης στη κάμερα κάθε φορά, τότε ο χρόνος είναι υπέρ μας.
Η επεξεργασία μπορεί να γίνει είτε στο κινητό είτε στον υπολογιστή.
Η εφαρμογή που έχει αναπτύξει η "Insta 360" είναι μοναδική και δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο. Το συγκεκριμένο βίντεο, δουλεύτηκε κατα το ήμιση στο κινητό πριν πάει στον υπολογιστή για το τελικό αποτέλεσμα.
Θα μπορούσε όμως να υπάρχει και μια εκδοχή που να ήταν εξ ολοκλήρου φτιαγμένη στο κινητό, θέλει δυνατή συσκευή παρόλα αυτά, όπως άλωστε σε οτιδήποτε έχει να κάνει με επεξεργασία βίντεο.

 
Top Bottom