Ποιοι είναι οι καλύτεροι τρόποι για να συντηρήσεις μπότες μοτοσυκλέτας;

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Με ποιος τρόπους μπορούμε να συντηρήσουμε τις μπότες μοτοσυκλέτας, έτσι ώστε Να μη σκάσουν και να μη σκιστούν και να κρατήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο την αδιαβροχοποίηση τους;

Θα ήθελα τα φώτα σας, μιας και είμαι πραγματικά λαβωμένος σε αυτό το θέμα....
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ωραιο θέμα ψηλέ!:ok:
Εγώ, διαβάζοντας τις ταμπελίτσες μόνο, με βρεγμένο πανί, τις καθαρίζω, με μαλακη βούρτσα τις δύσκολες βρωμιές και ύστερα επάλειψη με κρέμα για περιποίηση δέρματος.

Για να μας διαφωτίσουν οι γνώστες!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Έχω χρησιμοποιήσει: σκέτο νερό, αλοιφή camel και βαζελίνη...κάπου έχω κάνει κάποια μ@λ@κί@ και έχουν σκάσει.... Άσε που ειδικά το καλοκαιρινό παντελόνι που είναι ανοιχτόχρωμο τα έχω κάνει τα μπατζάκια (εσωτετικά) κατάμαυρα.....


Οπότε, άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για παρακολούθηση!!!
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Ωραιο θέμα ψηλέ!:ok:
Εγώ, διαβάζοντας τις ταμπελίτσες μόνο, με βρεγμένο πανί, τις καθαρίζω, με μαλακη βούρτσα τις δύσκολες βρωμιές και ύστερα επάλειψη με κρέμα για περιποίηση δέρματος.

Για να μας διαφωτίσουν οι γνώστες!
Και εγώ μία από τα ίδια με το Χρήστο.Καθάρισμα με βρεγμένο σφουγγάρι,σκούπισμα με στεγνό πανί και πέρασμα με κρέμα για δέρματα.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Βαζελίνη από καινούριες για αδιαβροχοποιηση κ παίρνουν κ τη φόρμα του ποδιού χωρίς να κάνουν τσακίσεις.
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Έχω χρησιμοποιήσει: σκέτο νερό, αλοιφή camel και βαζελίνη...κάπου έχω κάνει κάποια μ@λ@κί@ και έχουν σκάσει.... Άσε που ειδικά το καλοκαιρινό παντελόνι που είναι ανοιχτόχρωμο τα έχω κάνει τα μπατζάκια (εσωτετικά) κατάμαυρα.....


Οπότε, άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για παρακολούθηση!!!
Το camel θα φταίει, για τις μαυρίλες τουλάχιστον. Δεν κάνει για άρβυλα, μπότες κτλ, δηλ. για εξωτερική σκληρή χρήση. Είναι ό,τι πρέπει για τα σκαρπίνια όμως!
Κι εγώ πλύσιμο με νερό για χώματα-σκόνες και μετά λίπος για δερμάτινα ή σπρέι ειδικό για gore-tex και λοιπές μεμβράνες.
Έχω μία αμφιβολία για το αν το λίπος (το οποίο κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό για παπούτσια δερμάτινα και χρήση έξω) επηρεάζει τα χαρακτηριστικά "αναπνοής" των μεμβρανών (gore-tex κτλ.).
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Για τις μαυρίλες στα μπατζάκια σίγουρα φταίει το camel....για τα σπασίματα όμως???? Δεν έχω gore-tex και είναι (ακόμα) αδιάβροχες
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Για τις μαυρίλες στα μπατζάκια σίγουρα φταίει το camel....για τα σπασίματα όμως???? Δεν έχω gore-tex και είναι (ακόμα) αδιάβροχες
Για δοκίμασε λίπος (φώκιας νομίζω είναι!) από τσαγκάρη.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Το camel μαυριζει τα παντα και με τον καιρο ''σπαει'' το δερμα.Με μια μαλακη βουρτσα για τις σκονες,στα πιο δυσκολα ένα βρεγμενο πανι και στα πιο δυσκολα με τρεχουμενο νερο στα σημεια που δεν κινδηνευει να περασει εσωτερικα φυσικα.Καπου καπου συντηρηση με λοιπος για δερμα,αλλα επαλυψη όταν είναι στεγνο και καθαρο το δερμα.Και θα είναι σαν καινούριες για πολύ καιρο!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Τίς πλένω-βουρτσίζω υπομονετικά με νεράκι και τις στεγνώνω σε σκιερό, συνήθως μέσα. Όχι ήλιο όχι αέρα. Δυο τρεις φορές με βερνικι παπουτσιων τύπου καμελ, όχι καμελ.
Τελευταία πήρα ένα σπρέι αδιαβροχοποίησης από τσαγκαρικο, με θετικό αποτέλεσμα φαίνεται και αυτό.
Παλαιότερα τις έκανα με σπρέι σιλικόνης.
Αποφάσισα να το διακοψω γιατί δεν ήμουν σίγουρος, δεν έβλεπα βελτίωση
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
άρα στην δικιά μου περίπτωση, να πάρω λίπος και να τις πασαλείψω (φαντάζομαι όχι υπερβολές.....ε??) και να το αφήσω να το αποροφήσει ε?
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
άρα στην δικιά μου περίπτωση, να πάρω λίπος και να τις πασαλείψω (φαντάζομαι όχι υπερβολές.....ε??) και να το αφήσω να το αποροφήσει ε?
ναι, μόνο να είναι καθαρές! Ακόμη και να κάνεις υπερβολές απλώς δεν θα το απορροφήσουν και θα το σκουπίσεις μετά με ένα πανί.;)
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Λιγο πολύ συμφωνώ με όλους...προτείνω σε περίπτωση που εινα βρεγμένες να μην στεγνώνουν σε καλοριφέρ,αλλα σε θερμοκρασία δωματίου..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για καθαρισμα ολων των τυπων δερματων, ενα ειναι το απολυτο προιον.
Μωρομαντιλα!
Καθαριζουν, εχουν ουδετερο pH, μυριζουν ομορφα και ειναι πανφθηνα.
Ειναι φτιαγμενα για δερματακι μωρου, οποτε για μποτες, μπουφαν κτλ, εννοειται οτι ειναι ενα και ενα. Αυτη την πληροφορια την πληρωσα παρα πολυ, και την εμαθα αφου παντρευτηκα:D!
Για τετοια θεματα, οι παντρεμενοι να ρωτατε τις γυναικες σας, οι ανυπαντροι εμας τους παντρεμενους για να μην αναγκαστητε να... παντρευτητε:p:rolleyes:!!!
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Για καθαρισμα ολων των τυπων δερματων, ενα ειναι το απολυτο προιον.
Μωρομαντιλα!
Καθαριζουν, εχουν ουδετερο pH, μυριζουν ομορφα και ειναι πανφθηνα.
Ειναι φτιαγμενα για δερματακι μωρου, οποτε για μποτες, μπουφαν κτλ, εννοειται οτι ειναι ενα και ενα. Αυτη την πληροφορια την πληρωσα παρα πολυ, και την εμαθα αφου παντρευτηκα:D!
Για τετοια θεματα, οι παντρεμενοι να ρωτατε τις γυναικες σας, οι ανυπαντροι εμας τους παντρεμενους για να μην αναγκαστητε να... παντρευτητε:p:rolleyes:!!!
...συμφωνώ και προσυπογράφω. Και λεκέδες σε υφάσματα καθαρίζουν.:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Kαι οι παντρεμενοι εχουν ψυχη!!!Και μποτες!!!
Λιπος φωκιας μετα απο καλο καθαρισμα με νερο ή και λιγο ουδετερο σαπουνι(π.χ.το σαμπουαν Της...κρυφα).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Kαι οι παντρεμενοι εχουν ψυχη!!!Και μποτες!!!
Λιπος φωκιας μετα απο καλο καθαρισμα με νερο ή και λιγο ουδετερο σαπουνι(π.χ.το σαμπουαν Της...κρυφα).
Το σαπουνι ελεγχεται σε ζυγαρια ακριβειας καθημερινα:p!!!
Θελεις να χωρισεις κοσμο εσυ, ετσι;:D
Μην τον ακουτε, παλια ειχε varadero:rolleyes:!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το σαπουνι ελεγχεται σε ζυγαρια ακριβειας καθημερινα:p!!!
Θελεις να χωρισεις κοσμο εσυ, ετσι;:D
Μην τον ακουτε, παλια ειχε varadero:rolleyes:!!!
Eκτος απο τη βαρκα, ειχα και ξανθιά!!!
Τωρα τις ''εχω'' ολες σε on off εκδοση:):)
 

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
Λιπος φωκιας το απλωνουμε με το δακτυλο (με πανακι το μισο και παραπανω θα αποροφηθει) πανω σε καθαρες μποτες.μετα με μαλακη βουρτσα το τριβουμε πολλες φορες....αποτελεσμα??αδιαβροχες καινουργιες μποτες
 
Top Bottom