Ποιό είναι το "καλύτερο" που έχεις οδηγήσει;

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Για πάμε λίγο...έτσι κουβέντα να γίνεται....
Το καλύτερο μηχανάκι που έχεις οδηγήσει...δεν παίζει ρόλο η κατηγορία, ποιό είναι αυτό που σε "έφτιαξε" περισσότερο, αυτό που έχει μείνει στο μυαλό σου να σου χάρισε την μεγαλύτερη ευχαρίστηση, να σου έκανε την καλύτερη εντύπωση, είτε από γκάζι, είτε από άνεση, είτε από στήσιμο, ότι θες...αυτό το ένα, το διαφορετικό...

Και μια περιγραφή του λόγου που σου έμεινε αυτο το μηχανάκι...
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Street Triple 675 για την αισθητικη, το ωραιο στησιμο, τον ωραιο ηχο, την αθλητικη συμπεριφορα οντας ταυτοχρονα και πρακτικο.

Virago 250 γιατι εκανα το πρωτο μου ταξιδι εκτος Αθηνας μολις ειχα διπλωμα στα χερια μου, Αθηνα - Πατρα απο παλια εθνικη.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Ωραιο θεμα!
Παντα μου αρεσαν τα supersport. Οταν εφτασε η στιγμη να δωσω το kawasaki Z750 θα επαιρνα σκυφτο ετσι και αλλιως.
Βρηκα το gsxr που ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο.
Ετυχε ομως και καβαλησα και R1, GSXR1000, HAYABUSA.
Αυτο ομως που μου εμεινε σαν απωθημένο, που μου αφησε την πιο ωραια αισθηση ηταν το kawasaki ZX10R 08.
Προσωπικα το πιο ωραιο supersport που εχω οδηγησει. Απιστευτη αισθηση, γκαζι κλπ.
Θα το ηθελα καποια στιγμη στο "ονειρικο" γκαραζ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
RD500lc... Το είχε πάρει φίλος μου το μακρινό 1984.
Ισως κάποιοι γνωρίζουν τον "κάβουρα" στην Νεα Σμύρνη.
Πηγαίναμε κάθε ΣΚ στον Ωρωπό και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως γλυτώσαμε από τον χάρο.
Ίσως να φταίει και η τοτε ηλικία, αλλά ακόμα θυμάμαι την "περίεργη" δύναμη που ειχε.
Εγώ τοτε είχα ένα gpz550, που ήθελα να του βάλω φωτιά, μετά από το 500.

Δυστυχως μετά από 1 χρόνο το καρφωσε πίσω από ένα φορτηγό χωρίς να πάθει τίποτα ο ίδιος.
Άγιο είχαμε με τον διάολο.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Ktm 640 enduro '02 με 18άλιτρο ρεζερβουάρ. Το είχα 5 χρόνια, έκανα μαζί του 45000 χλμ και δεν βαρέθηκα ποτέ να τ οδηγάω μέχρι την τελευταία μέρα που το είχα. Ακόμα και τώρα στα 44 πλέον - έχουν περάσει 19 χρόνια από τότε που τ αγόρασα - το θυμάμαι με νοσταλγία. Αυτό όμως που νομίζω πως έχει μεγαλύτερη σημασία, δεν είναι τόσο το μηχανάκι καθαυτό (αν και το συγκεκριμένο θεωρώ πως είναι καταπληκτικό εργαλείο για την εποχή του και όχι μόνο, και δεν το λέω επειδή το είχα) αλλά αυτά που έχεις κάνει μ αυτό, οι αναμνήσεις, οι εκδρομές, οι διακοπές, τα πρόσωπα, όμορφες καταστάσεις που είναι άρρηκτα συνδεδεμένες μαζί του..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Επειδή το "καλύτερο" έχει εισαγωγικά στον τίτλο, θα πω ότι το καλύτερο για εμένα είναι αυτό που έχω τώρα στην κατοχή μου. Ήταν όνειρο για εμένα και ακόμα δεν το πιστεύω ότι το έχω στο γκαράζ μου. Οι βόλτες μαζί του, για εμένα, είναι οι καλύτερες μέχρι σήμερα, τόσο εντός όσο και εκτός δρόμου.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
ZX - 12 R ωμή δύναμη. Δεν θα ξεχάσω, ο φίλος (κοσοβαρος) που το είχε, σε κλειστό κομμάτι, βρήκε το δεξί φτεράκι (είχε 2 φτεράκια αριστερά δεξιά κάτω από το zx12r) στην άσφαλτο.
R 1100 gs, μια τεράάάάστια τετάρτη, που έβγαζα όλη την Επίδαυρο.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Η καλύτερη ανάμνηση που έχω με μοτοσυκλέτα είναι η πρώτη βόλτα - δικάβαλος πιτσιρικάς φυσικά - με ένα KAWASAKI Z1300

Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη αλλά αυτή που κλικάρει όλα τα κουτάκια μου μέχρι και σήμερα...1999 Aprilia RSV Mille
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το πιο διασκεδαστικό ήταν ένα z1000r Eddie Lawson replica με ohlins και μαυρη kerker. Πειραιά Λαυριο μια ατελείωτη παντα, τρομοκρατία σε ότι Καινουργιο μηχανάκι είχε βγει βόλτα και πολυ πολυ γέλιο. Νομίζω πρεπει να παω να το ξαναζητησω μια βόλτα
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το καλύτερο μηχανάκι είναι αυτό που σου άφησε τις δυνατότερες συγκινήσεις...
Το μακρινό 1981 ένα c50 στρογγυλοφάναρο 12v ήρθε για να με στοιχειώσει τα βράδια (άυπνος μέχρι το πρωί, καθώς η μάνα δεν με άφηνε μετά τις 10 έξω με το παπί...).
Η πρώτη συγκινησιακή μηχανή ήταν ένα ταπεινό CB400N, Όχι δικό μου, φίλου που το χρησιμοποιούσα σαν καθημερινό.
Η πρώτη ονείρωξη ήταν ένα χακί ΧΤ550. Αυτό που ούτε έστριβε, ούτε φρέναρε, αλλά σήκωνε την ρόδα με τρίτη χωρίς σκέψη και ήταν και γκομενοπαγίδα... ;)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
TDR 250
Δύναμη ...κράτημα ..φρένα..πολύ μπροστά για την εποχή του..
VFR 800
Ποιότητα...εξαιρετικό δούλεμα...ακόμα κ σήμερα είναι μακράν..
C 50
Είχα κ αλλά 50αρια πριν αλλά χωρίς δίπλωμα...με το Χόντα νόμιμος 16αρης πλέον έκανα το πρώτο "ταξίδι"...στους εξωτικούς....Αγίους Θεοδώρους..!!!!!!!
 
Top Bottom