Ποιό είναι το "καλύτερο" που έχεις οδηγήσει;

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Ρε παιδιά διαβάζοντας αυτό το θέμα, πραγματικά έχω μάθει για μοτοσυκλέτες των οποίων αγνοούσα μέχρι και την ύπαρξη.
Μια απορια μου γεννάται όμως... Όσοι αναφέρετε παλιότερα μηχανάκια κατοχής σας, αφού ήταν τα καλύτερα, γιατί τα δώσατε;
Το ρωταω μιας κι εγώ η μόνη απάντηση που θα έδινα είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα... Όλα όσα πέρασαν από την κατοχή μου μου έχουν αφήσει πραγματικά τις καλύτερες μνήμες και όταν τα αγόραζα ένιωθα τρισευτυχισμένος που έφτασα κι άλλον ένα στόχο.
Αλλά για να μην τα έχω πια προφανώς δεν ήταν και τα «καλύτερα». Κάτι έλλειπε για να τα δώσω...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Μάστορα η μαμά επίτηδες το έχει γραναζωμενο να βγάζει τόσα. Δύναμη έχει όση θες. Για επιταχύνεις ήταν στημμενο το εργαλείο. Προφανώς έχει πειράξει γραναζωμα. Με την γεωμετρία που έχει το μηχανάκι άμα πατήσει δυνατά φρένα από 267 καλό ταξίδι στην αιωνιότητα!!
Δεν είχε πειράξει τίποτα,220 μπορεί να δίνει ο κατασκευαστής αλλά αυτό ίσως είναι τα χιλιόμετρα ασφαλείας σε εισαγωγικά.
Σε όλες τις μηχανές κ αυτοκίνητα δίνονται πιο λίγα από την πραγματική τελική ταχύτητα του οχήματος στα τεχνικά χαρακτηριστικά, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είχε πειράξει τίποτα,220 μπορεί να δίνει ο κατασκευαστής αλλά αυτό ίσως είναι τα χιλιόμετρα ασφαλείας σε εισαγωγικά.
Σε όλες τις μηχανές κ αυτοκίνητα δίνονται πιο λίγα από την πραγματική τελική ταχύτητα του οχήματος στα τεχνικά χαρακτηριστικά, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ.
Είναι 50 χλμ Λεό... Δεν δικαιολογεί τέτοια διαφορά.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
XLS 185 1985 πρώτη μου μηχανή και μεγάλη αγάπη. Σχεδόν κοιμόμουν στην σέλα της. :D
950 ADV δικό μου
Multi 1200 Enduro
XL 185 S...τι μου θύμησες τώρα...
Δουλεύοντας στις διακοπές του σχολείου κ καλοκαιρια...έχω μαζέψει το ποσο
Ψαχνωντας τις αγγελίες βρίσκω ένα..λίγα χλμ κ χρόνια..
Ο τύπος έχει γραφείο στη πλατεία Κολωνακίου το έχω εδώ μου λέει έλα να το δεις..
Πάω την επόμενη...κουκλί το άτιμο..σε ασπρο - κόκκινο.. σχεδόν κούτα..τα βρίσκουμε στη τιμή .. υπάρχει ένα θέμα όμως είμαι 17αρης.. χρειάζεται ο πατέρας για τα διαδικαστικά..
Γυρνάω σπίτι του το ξεφουρνιζω..δεν αντιδρά ούτε φασαρία τίποτα..τον παίρνω την επόμενη (ούτε σε αναμμένα κάρβουνα να καθόμουν)..πάμε ο τύπος το είχε έτοιμο καθαρό ..κ εκεί ο φαδερ μου πετάει την ατάκα..
Άμα θέλεις πάρτο...αλλά εμένα ξέχασε με...με έριξε στο φιλότιμο..έκανα πίσω... βέβαια έπνιξα τον πόνο μου στο C 50..που είχα ήδη δύο χρόνια....
Πέρασαν τόσα χρόνια κ το θυμάμαι σαν να ήταν χθες ρε παιδιά...!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε παιδιά διαβάζοντας αυτό το θέμα, πραγματικά έχω μάθει για μοτοσυκλέτες των οποίων αγνοούσα μέχρι και την ύπαρξη.
Μια απορια μου γεννάται όμως... Όσοι αναφέρετε παλιότερα μηχανάκια κατοχής σας, αφού ήταν τα καλύτερα, γιατί τα δώσατε;
Το ρωταω μιας κι εγώ η μόνη απάντηση που θα έδινα είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα... Όλα όσα πέρασαν από την κατοχή μου μου έχουν αφήσει πραγματικά τις καλύτερες μνήμες και όταν τα αγόραζα ένιωθα τρισευτυχισμένος που έφτασα κι άλλον ένα στόχο.
Αλλά για να μην τα έχω πια προφανώς δεν ήταν και τα «καλύτερα». Κάτι έλλειπε για να τα δώσω...
Έχει απαντηθεί νομίζω. Ποιο είναι το καλύτερο που έχεις οδηγήσει. Το καλύτερο που έχεις οδηγήσει δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο που μπορείς να έχεις για πολλούς και διάφορους λόγους. Τα περισσότερα κείμενα συντροφεύονται από κάποιες εξηγήσεις που αφορούν ηλικία, συναισθηματική κατάσταση, timming είναι πολλά που μπορούν να εξηγήσουν γιατί υπήρχε πριν και μετά και γιατί σε κάποιες περιπτώσεις δηλώνετε ότι "πολύ θα ήθελα να το ξαναείχα".
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ρε παιδιά διαβάζοντας αυτό το θέμα, πραγματικά έχω μάθει για μοτοσυκλέτες των οποίων αγνοούσα μέχρι και την ύπαρξη.
Μια απορια μου γεννάται όμως... Όσοι αναφέρετε παλιότερα μηχανάκια κατοχής σας, αφού ήταν τα καλύτερα, γιατί τα δώσατε;
Το ρωταω μιας κι εγώ η μόνη απάντηση που θα έδινα είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα... Όλα όσα πέρασαν από την κατοχή μου μου έχουν αφήσει πραγματικά τις καλύτερες μνήμες και όταν τα αγόραζα ένιωθα τρισευτυχισμένος που έφτασα κι άλλον ένα στόχο.
Αλλά για να μην τα έχω πια προφανώς δεν ήταν και τα «καλύτερα». Κάτι έλλειπε για να τα δώσω...
Γιατί αν δεν οδηγούσαμε τα υπόλοιπα, δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι το καλύτερο...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
MadMar γιατί πολλά από αυτά δεν ήταν δικά μας

Επίσης τα δύο δίχρονα που έγραψα εγώ , δεν ήταν τα καλύτερα αλλά τα πιο τρομακτικά (και σε αυτό οφείλεται στο μικρό φάσμα και το ξέσπασμα και επίσης η απειρία)

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν είχε πειράξει τίποτα,220 μπορεί να δίνει ο κατασκευαστής αλλά αυτό ίσως είναι τα χιλιόμετρα ασφαλείας σε εισαγωγικά.
Σε όλες τις μηχανές κ αυτοκίνητα δίνονται πιο λίγα από την πραγματική τελική ταχύτητα του οχήματος στα τεχνικά χαρακτηριστικά, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ.
πρέπει να υπολογίσουμε βέβαια και το κλέψιμο στα κοντέρ! Θυμάμαι είχα πάρει ένα FAzer 600 φίλου παλιά το πρώτο υγρόψυκτο και είδαι 246km/h κοντέρ. Άντε να ήταν 220 πραγματικά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πρέπει να υπολογίσουμε βέβαια και το κλέψιμο στα κοντέρ! Θυμάμαι είχα πάρει ένα FAzer 600 φίλου παλιά το πρώτο υγρόψυκτο και είδαι 246km/h κοντέρ. Άντε να ήταν 220 πραγματικά.
Δεν ξέρω τι υπονοείς για τις Άφρικα 1000/1100 που γράφουν 200 αλλά δεν τα βλέπουν πραγματικά παρά μόνο αν πέσουν από ικανό γκρεμό.


Έχω μιά απορία τώρα, αν δινόταν η ευκαιρία να ξαναοδηγήσει κάποιος αυτό που του είχε κάνει την τρελή εντύπωση πριν πόσα χρόνια, πως θα του φαινόταν σήμερα.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Αυτό που με είχε τρομάξει πραγματικά ήταν ένα maico 500. Δεν ήταν το καλύτερο αλλά σίγουρα ήταν το πιο τρομακτικό. Και όχι δεν θα ήθελα να το ξανά οδηγήσω. Με τπτ . Απλα μιλάμε για εφιάλτη.



Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Ωραιο θέμα!
Το πιο γρήγορο που είχα οδηγήσει ήταν μια hayabusa 1300.
Θυμάμαι είχα ανοίξει λίγο απότομα την 2ρα μέχρι τις 5.5,6.000 rpm & τρόμαξα... Άρχισε να κάνει μπαντιλικια για πλακα...
Μιλάμε για τρομακτική ροπή και δύναμη!!

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω μιά απορία τώρα, αν δινόταν η ευκαιρία να ξαναοδηγήσει κάποιος αυτό που του είχε κάνει την τρελή εντύπωση πριν πόσα χρόνια, πως θα του φαινόταν σήμερα.
Αυτό είναι μια πολύ σωστή απορία. Ίσως κάποια από αυτά σήμερα να μας ξενερώνανε ή να μη μας εντυπωσίαζαν τόσο πολύ, έχοντας πλέον περισσότερες εμπειρίες και πιο σφαιρική άποψη γύρω από μοτοσυκλέτες.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Αυτό που με είχε τρομάξει πραγματικά ήταν ένα maico 500. Δεν ήταν το καλύτερο αλλά σίγουρα ήταν το πιο τρομακτικό. Και όχι δεν θα ήθελα να το ξανά οδηγήσω. Με τπτ . Απλα μιλάμε για εφιάλτη.



Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο 0.46, φαίνεται να πέφτει κάτι σαν παξιμάδι από τον κινητήρα ή τον λαιμό; :thinking:
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Μια απορια μου γεννάται όμως... Όσοι αναφέρετε παλιότερα μηχανάκια κατοχής σας, αφού ήταν τα καλύτερα, γιατί τα δώσατε;...
Ποιός λέει πώς τα δώσαμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε παιδιά διαβάζοντας αυτό το θέμα, πραγματικά έχω μάθει για μοτοσυκλέτες των οποίων αγνοούσα μέχρι και την ύπαρξη.
Μια απορια μου γεννάται όμως... Όσοι αναφέρετε παλιότερα μηχανάκια κατοχής σας, αφού ήταν τα καλύτερα, γιατί τα δώσατε;
Το ρωταω μιας κι εγώ η μόνη απάντηση που θα έδινα είναι ότι δεν το έχω πάρει ακόμα... Όλα όσα πέρασαν από την κατοχή μου μου έχουν αφήσει πραγματικά τις καλύτερες μνήμες και όταν τα αγόραζα ένιωθα τρισευτυχισμένος που έφτασα κι άλλον ένα στόχο.
Αλλά για να μην τα έχω πια προφανώς δεν ήταν και τα «καλύτερα». Κάτι έλλειπε για να τα δώσω...
Με το ζόρι οι περισσότεροι αποκτούν μια μοτοσυκλέτα και στην πορεία την πουλάνε για να παρουμ μια νεότερη κλπ κλπ
Τυχεροι όσοι κατάφεραν και κράτησαν πάνω από μια μηχανή στην κατοχή τους.
Πέρα από καλή οικονομική κατάσταση, χρειάζεται και χωρος και φυσικά αντοχές κρεβατομουρμουρας.
 

di koukos

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
kawasaki versys 1000 2019
Ωραιο θεμα
Τελη δεκαετιας 90 και με βρισκει με ενα suzuki gs 550 katana το κρατησα κανα χρονο και μετα απο μεγαλη γκρινια του γερου μου το πουλησα για να παρω αυτοκινητο Το ειχα στην κατοχη μου κανα χρονο Ε αυτο το μηχανακι με στοιχιωνει ειναι το καλυτερο που ειχα δεν το ευχαριστηθηκα οσο θα ηθελα ξαναπηρα μηχανη αλλα αυτο μου εμεινε αποθημενο απο τοτε δεν ξαναπουλησα τιποτε χωρις να το βαρεθω
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Ξεκίνησα να έχω δικιά μου μηχανή το 1996 ένα virago 250 το κράτησα 2 χρόνια και μετά πήρα ένα τρανσαλπ 600 όπου αντικαταστάθηκε από το αρτι αφιχθέν 650 το 2000, το 2003 πηρα ένα cbf 600 το οποίο στραπατσαρίστηκε όταν ένα χοιροβοσκοσ με ένα αγροτικό μου έκλεισε τον δρόμο
κατόπιν πήρα το Honda hornet, είμαστε στο 2006 όπου περίμενα σαν παλαβός να κατέβω Ελλάδα για να το πάρω,
γαλάζιο χρώμα, όνειρο σκέτο το κράτησα 1 1/2 χρόνο μόνο και το έδωσα με μεγάλη στεναχώρια γιατί έπρεπε να φύγω στις Η Π Α.
Οταν γύρισα το 2009 πήρα μετα από λίγο ένα fazer 600 s2 το οποίο μου φαίνονταν ψόφιο το έδωσα και πήρα ένα street triple το κράτησα 6 μήνες και κατόπιν πηρα το r1200r αλλά με κούρασε η Σέλα του, κουτσούρι σκέτο και το 2011 πήρα το μηχανάκι που γούσταρα τρελά το monster 1100, με το που το πήγα σπίτι άρχισε η ατελείωτη γκρίνια, πούλα το ειναι αηδία, δεν σου πηγαίνει ειναι σαν πορδή κλπ κλπ όπου μετά από 1 χρόνο ατελείωτης γκρίνιας το έδωσα…….
πήρα ένα gs1200 to tricolore αλλά είχα ξενερώσει τα μάλα
το έδωσα και πηρα ένα tmax το οποίο δεν μπόρεσα ποτε να καταλάβω γιατί έχει τέτοιο φανατικό κοινό κατόπιν το 2016 πήρα το gs1250 το κράτησα 1 χρόνο το οποίο με τα κάγκελα ζύγιζε 267 κιλά, τεράστια μαλακια και πεταμένα 25 χιλιάρικα
στα ενδιάμεσα πηρα ένα triumph scrambler το οποίο είχε ´αθλιες αναρτήσεις και μόνο φινέτσα
το 2017 πηρα ένα gs750 όπου το 2018 αντικαταστάθηκε από ένα t100 το οποίο μετά από βροχές έφευγε η επικάλυψη του κινητήρα το έδωσα πηρα ένα Honda cb500 x έσπασε όμως ένας δίσκος και έτσι από το 2019 έμεινα χωρίς μηχανή
Από όλες αυτές τις μηχανές οι πιο αγαπημένες ήταν το hornet, και το virago οι μόνες μηχανές με τις οποίες είχα λίγο χρόνο να κάνω λίγες βόλτες και μικρά ταξιδάκια
η πιο καλοστημένη όμως μηχανή για εμένα την οποία απολάμβανα και θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως ονειρική ήταν το monster
τωρα ψήνομαι ξανά γιατί το σαράκι δεν φεύγει εχει περάσει και το θέμα με την μέση για να δούμε…..
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ξεκίνησα να έχω δικιά μου μηχανή το 1996 ένα virago 250 το κράτησα 2 χρόνια και μετά πήρα ένα τρανσαλπ 600 όπου αντικαταστάθηκε από το αρτι αφιχθέν 650 το 2000, το 2003 πηρα ένα cbf 600 το οποίο στραπατσαρίστηκε όταν ένα χοιροβοσκοσ με ένα αγροτικό μου έκλεισε τον δρόμο
κατόπιν πήρα το Honda hornet, είμαστε στο 2006 όπου περίμενα σαν παλαβός να κατέβω Ελλάδα για να το πάρω,
γαλάζιο χρώμα, όνειρο σκέτο το κράτησα 1 1/2 χρόνο μόνο και το έδωσα με μεγάλη στεναχώρια γιατί έπρεπε να φύγω στις Η Π Α.
Οταν γύρισα το 2009 πήρα μετα από λίγο ένα fazer 600 s2 το οποίο μου φαίνονταν ψόφιο το έδωσα και πήρα ένα street triple το κράτησα 6 μήνες και κατόπιν πηρα το r1200r αλλά με κούρασε η Σέλα του, κουτσούρι σκέτο και το 2011 πήρα το μηχανάκι που γούσταρα τρελά το monster 1100, με το που το πήγα σπίτι άρχισε η ατελείωτη γκρίνια, πούλα το ειναι αηδία, δεν σου πηγαίνει ειναι σαν πορδή κλπ κλπ όπου μετά από 1 χρόνο ατελείωτης γκρίνιας το έδωσα…….
πήρα ένα gs1200 to tricolore αλλά είχα ξενερώσει τα μάλα
το έδωσα και πηρα ένα tmax το οποίο δεν μπόρεσα ποτε να καταλάβω γιατί έχει τέτοιο φανατικό κοινό κατόπιν το 2016 πήρα το gs1250 το κράτησα 1 χρόνο το οποίο με τα κάγκελα ζύγιζε 267 κιλά, τεράστια μαλακια και πεταμένα 25 χιλιάρικα
στα ενδιάμεσα πηρα ένα triumph scrambler το οποίο είχε ´αθλιες αναρτήσεις και μόνο φινέτσα
το 2017 πηρα ένα gs750 όπου το 2018 αντικαταστάθηκε από ένα t100 το οποίο μετά από βροχές έφευγε η επικάλυψη του κινητήρα το έδωσα πηρα ένα Honda cb500 x έσπασε όμως ένας δίσκος και έτσι από το 2019 έμεινα χωρίς μηχανή
Από όλες αυτές τις μηχανές οι πιο αγαπημένες ήταν το hornet, και το virago οι μόνες μηχανές με τις οποίες είχα λίγο χρόνο να κάνω λίγες βόλτες και μικρά ταξιδάκια
η πιο καλοστημένη όμως μηχανή για εμένα την οποία απολάμβανα και θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως ονειρική ήταν το monster
τωρα ψήνομαι ξανά γιατί το σαράκι δεν φεύγει εχει περάσει και το θέμα με την μέση για να δούμε…..
ρε φίλε κατάθλιψη είναι η πορεία σου με τις μηχανές! 2 φορές πήρες μηχανή που πραγματικά γούσταρες και τη μία έφυγες Αμερική και την άλλη την πούλησες λόγω γκρίνιας (????!!!)

Δηλαδή γιατί να πουλήσεις μια μοτοσυκλέτα επειδή σου γκρινιάζει η γυναίκα σου?? Εκείνη άμα της γκρίνιαζες για ένα ζευγάρι παπούτσια δεν θα το φόραγε?!!

Είσαι 3 χρόνια χωρίς μηχανή, η ζωή είναι μικρή

 
Top Bottom