Ποτέ μόνοι στα Βουνά....το νου μας!!!

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Ευτυχώς. Τέλος καλό όλα καλά
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ηταν κοντά σε κατοικημένη περιοχή.... και σώθηκε!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχουμε πολλούς Μοναχολυκους που γυρνούν στα βουνα μόνοι τους και πρέπει να υπάρχουν τρόποι που θα διασφαλίζουν την ασφάλεια τους.
Εγώ προσωπικά δεν έχω βρεθεί ποτέ μόνος μου σε βουνό και μακριά από πολιτισμό, πάντα έχω παρέα ή τουλάχιστον πάω Δικαβαλος.
Είναι γεμάτο παγίδες και απρόοπτα εκεί πάνω.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Βέβαια παίζει και το παρακάτω μαραφέτι για τους μοναχικούς τύπους, το οποίο το φοράς πχ στον καρπό και μπορεί να σου σώσει τη ζωή.

SPOT Gen3, Satellite Messenger | SPOT

Το εχει ο @onroad και μπορεί να πει περισσότερα.

Βέβαια, πάλι δεν καλύπτεται η περίπτωση που κάποιος πέσει αναίσθητος, οπότε το πρόβλημα παραμένει.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
... και βέβαια πάντα υπάρχει η δυνατότητα κλήσης του αριθμού έκτακτης ανάγκης 112.

περισσότερα εδώ

Ευρωπαϊκός Αριθμός Έκτακτης Ανάγκης

Γιατί όταν κινδυνεύουμε πρέπει να καλούμε αμέσως το «112» -Απαντά σε 9 δευτερόλεπτα
Ναι, απλά το άρθρο γράφει ότι το τσαντάκι του είχε πέσει λίγο μακρυά, συν ότι στα βουνά δεν ξέρω αν θα υπάρχει πάντα σήμα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βέβαια παίζει και το παρακάτω μαραφέτι για τους μοναχικούς τύπους, το οποίο το φοράς πχ στον καρπό και μπορεί να σου σώσει τη ζωή.

SPOT Gen3, Satellite Messenger | SPOT

Το εχει ο @onroad και μπορεί να πει περισσότερα.

Βέβαια, πάλι δεν καλύπτεται η περίπτωση που κάποιος πέσει αναίσθητος, οπότε το πρόβλημα παραμένει.
Υπάρχουν πολλά συστήματα, όλα όμως προϋποθέτουν ότι κάποιος ξέρει πού περίπου είσαι και σ' έχει το νου του! Παρακολουθεί την κίνησή σου, ή ειδοποιείται ότι είσαι ακίνητος για πολλή ώρα. Και φυσικά αν είσαι αναίσθητος (δεν απαντάς σε κλήσεις κλπ) ή απλώς ανήμπορος να απαντήσεις, στέλνει βοήθεια στο στίγμα που γνωρίζει -πλέον. Το κάνει κάθε σύστημα tracking αυτό (τα καλά που παρακολουθούνται από server, όχι τα χύμα/free..) , το κάνει κι ο Pandora στην κορυφαία του έκδοση, πιθανώς κι ο Scorpio 1100.

Η καλύτερη λύση πάντως, παραμένει η παρέα! Ποτέ μόνος εκτός κυρίου και δευτερεύοντως οδικού δικτύου! (Και στην άσφαλτο, πχ από Σκούρτα προς Πύλη μπορεί να συμβεί κάτι. Μπορεί να σε βρουν γρήγορα, αλλά μπορεί και όχι)
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Ναι, απλά το άρθρο γράφει ότι το τσαντάκι του είχε πέσει λίγο μακρυά, συν ότι στα βουνά δεν ξέρω αν θα υπάρχει πάντα σήμα.
Δεν έχω διαβάσει, ούτε αναφέρθηκα σε κάποιο συγκεκριμένο άρθρο.
Η αναφορά μου έγινε επικουρικά και αφορά γενικά τις δυνατότητές μας σε δύσκολες καταστάσεις.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Αυτό νομίζω αφορά τη μη λειτουργία της δυνατότητας του 112 να αποστέλλει μαζικά μηνύματα στις sim μίας συγκεκριμένης περιοχής. (πχ πρόσφατα στο Μάτι)
Η λειτουργία που μας ενδιαφέρει και αναφέρομαι λειτουργεί. Έχω κάνει στο παρελθόν χρήση επιτυχώς.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
H κληση 112 ειναι πολυ χρησιμη, αρκει να εισαι σε θεση να την πραγματοποιησεις.
Τα δυσκολα ερχονται, οταν δε μπορεις!
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Η χρησιμότητά της παραμένει και είναι πολύτιμη ακόμη και σε κάποιον που θα συναντήσει τυχαία ένα συμβάν, ή ακόμα και στον φίλο - συνοδοιπόρο μας, αφού εντοπίζει το στίγμα σε περίπτωση άγνοιάς του και διευρύνει τα περιθώρια κάλυψης δικτύου της εταιρείας μας.
Φυσικά και δεν είναι πανάκεια...

ΥΓ Το κινητό τηλέφωνο ποτέ σε τσαντάκι, πάντα σε ασφαλή τσέπη πάνω μας, και ει δυνατόν συσκευή ανθεκτική σε κρούσεις και νερό.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κινητο παντα σε καποια τσεπη και οχι σε τσαντακι κλπ που μπορει να μην το φτανει κανεις. Αυτο εφ'οσον δεν εχει χασει κανεις τις αισθησεις του οπως ειπωθηκε πιο πανω - ενας φιλος εφυγε καποτε στο δρομο Λαρισα-Τρικαλα ακριβως εξω απο την Αποκατασταση της Λαρισας στις 7μμ και τον βρηκε η αστυνομια στις 4 το πρωι ψαχνοντας παντου, καθως ειχε πει στη γυναικα του οτι φευγει απο Λαρισα για Τρικαλα και αυτη τους ξεσηκωσε να ψαξουν. Σ'αυτη την περιπτωση καποιο tracing device που εχει κανεις πανω του βοηθαει να τον εντοπισουνε.
 
Top Bottom