Πράγματα που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Eίπα να ανοίξω ένα νήμα ώστε να προσθέτουμε αντικείμενα απο παραγγελίες που παραλάβαμε / αγοράσαμε σήμερα.

Ιδέα κλεμένη από άλλο φόρουμ. Εψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ μας.


Ξεκινάω εγώ με τις νέες μου μπότες Sidi Adventure 2 Gore-Tex και τις επιγονατίδες Acerbis Impact Evo 3.0. Εχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου να τα φοράω πάντα οταν πηγαίνω μακρινές βόλτες.





και οι Acerbis:


και όλα μαζί αν και υπερκαλύπτει το ενα το αλλο



Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές και για τα δύο. Ανετες οι μπότες, με εμφανώς παραπάνω προστασία από της Forma Terra. Να πω την αλήθεια μου τις περίμενα λίγο πιο ευκαπτές από οτι είναι. Σίγουρα η αρθρωση κάνει θαυματα αλλά στο περπάτημα παραμένει μια μικρή αίσθηση μπότας σκί.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μεγια μεγια!!
Και εγω γι αυτες κοιταω να αγορασω... Αν τις ''δουλεψεις'' λιγακι γραψε εντυπωσεις.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Δοκίμασες αν η επικαλαμίδα μπαίνει εντός της μπότας;
ναι μπαίνει κανονικά.

Edit: Με ενημέρωσε ο Μήτσος οτι τελικά φοριέται Επιγονατίδα > Παντελονι > Μπότα οπότε παρτε τη φωτογραφία απλα σαν δοκιμή :p

kon/nos θα επανέλθω ναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ναι μπαίνει κανονικά. Δεν είμαι 100% σίγουρος αν το 'σωστό' ειναι να μπει απο μέσα ή από έξω ή αν είναι επιλογή του καθενός. Νομίζω με βόλεψε περισσότερο από εξω η επιγονατίδα αν και δεν τα εχω δει σε βόλτα ακόμη.

kon/nos θα επανέλθω ναι!
Σε εντουρομπότα που ανεβαίνει λίγο ψηλότερα μπαίνει μόνο από μέσα. Ίσως σε adv μπότα θα έπρεπε η επικαλαμίδα να μη κατεβαίνει τόσο χαμηλά. Πάντως αν εσύ αισθάνεσαι πιο καλά από έξω το αφήνεις και από έξω αρκεί να μην μετακινείται η επιγονατίδα/επικαλαμίδα. Επίσης αν την έβαζες από μέσα στα περάσματα από ποτάμια, πιθανόν να έχανες ένα μικρό μέρος της πολύ καλής αδιαβροχοποίησης που έχουν αυτές οι μπότες.
Όταν δοκιμάσεις τον συνδυασμό της επιγονατίδας με τη μπότα θα ήταν πολύ χρήσιμο να έχουμε τις πληροφορίες σου.
Εγώ πούλησα τις Forma Terain Enduro γιατί με τις επιγονατίδες που έχω μου μάτωναν τα πόδια στο καλάμι σε κάθε βόλτα, υπέφερα κυριολεκτικά. Έχω βέβαια και κάτι γάμπες σα μποτίλιες υγραερίου....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
georgeps ωραίο θέμα άνοιξες! Θα βαρεθείτε να με διαβάζετε.

Αυτές οι Acerbis Impact Evo 3.0 είναι value for money, αλλά το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι ότι γδέρνουν το δέρμα. Θα χρειαστεί να φοράς ψηλές κάλτσες για επιγονατίδες (έτσι ώστε να μην έρχονται κατευθείαν σε επαφή με το πόδι).
Παθών και μαθών, τις άλλαξα με αντίστοιχο ζευγάρι της Leatt.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eίπα να ανοίξω ένα νήμα ώστε να προσθέτουμε αντικείμενα απο παραγγελίες που παραλάβαμε / αγοράσαμε σήμερα.

Ιδέα κλεμένη από άλλο φόρουμ. Εψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ μας.


Ξεκινάω εγώ με τις νέες μου μπότες Sidi Adventure 2 Gore-Tex και τις επιγονατίδες Acerbis Impact Evo 3.0. Εχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου να τα φοράω πάντα οταν πηγαίνω μακρινές βόλτες.





και οι Acerbis:


και όλα μαζί αν και υπερκαλύπτει το ενα το αλλο



Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές και για τα δύο. Ανετες οι μπότες, με εμφανώς παραπάνω προστασία από της Forma Terra. Να πω την αλήθεια μου τις περίμενα λίγο πιο ευκαπτές από οτι είναι. Σίγουρα η αρθρωση κάνει θαυματα αλλά στο περπάτημα παραμένει μια μικρή αίσθηση μπότας σκί.
Τις συγκεκριμένες επικαλαμιδες τις έχω αρκετά χρόνια και τις έχω χρησιμοποιήσει και με τις forma και με τις sidi, φυσικά από μέσα.
Πολύ καλές οι επιλογές σου, άνεση και προστασία.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Eίπα να ανοίξω ένα νήμα ώστε να προσθέτουμε αντικείμενα απο παραγγελίες που παραλάβαμε / αγοράσαμε σήμερα.

Ιδέα κλεμένη από άλλο φόρουμ. Εψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ μας.


Ξεκινάω εγώ με τις νέες μου μπότες Sidi Adventure 2 Gore-Tex και τις επιγονατίδες Acerbis Impact Evo 3.0. Εχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου να τα φοράω πάντα οταν πηγαίνω μακρινές βόλτες.





και οι Acerbis:


και όλα μαζί αν και υπερκαλύπτει το ενα το αλλο



Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές και για τα δύο. Ανετες οι μπότες, με εμφανώς παραπάνω προστασία από της Forma Terra. Να πω την αλήθεια μου τις περίμενα λίγο πιο ευκαπτές από οτι είναι. Σίγουρα η αρθρωση κάνει θαυματα αλλά στο περπάτημα παραμένει μια μικρή αίσθηση μπότας σκί.
:like::like::like::like::like::drt:
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Τις ιδιες επιγονατιδες εχω και η αληθεια ειναι οτι μεχρι ενα βαθμο σου αφηνουν σημαδι στο καλαμι . Με ψηλη καλτσα ομως καθονται κουτι.

Τις τεσταρα ουκ ολιγες φορες και κανανε τη δουλεια τους μια χαρα παντως.
(βλ Τροφφυ 2020 τουμπιδι)
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Ωραίο θέμα..

Για να παίρνουμε ιδέες να θαυμάζουμε και να κατασταραφουμε μια ώρα αρχυτερα. Εδώ κοιτάζουμε να κάνουμε αποτοξίνωση!!
Αποποίηση Ευθύνης
Ο Τοπικ Στάρτερ (σε αυτή τη περίπτωση εγώ ο Γιώργος) και το φόρουμ advride.gr δεν αποδέχονται ουδεμία ευθύνη ή υποχρέωση αναφορικά με τις πληροφορίες στον παρόν νήμα καθώς και τυχόν οικονομικές δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν από τυχόν διάβασμα αυτουνού.

Οι πληροφορίες στην πλατφόρμα δεν συνιστούν επαγγελματικές ή εμπορικές συμβουλές (αν χρειάζεστε συγκεκριμένες συμβουλές, θα πρέπει πάντα να απευθύνεστε σε κατάλληλα καταρτισμένους επαγγελματίες). :brs:

:hh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίο θέμα! :ok:
Με γεια και καλοφορετα τα αξεσουάρ...;)
Μια παρατήρηση...
Οι επιγονατίδες έχουν L & R.
Στη φωτό τις φοράς ανάποδα...
Και έτσι φυσικά μπαίνουνε αλλά θα αρχίσουν να σε ενοχλούν πολύ σύντομα στη βόλτα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραίο θέμα! :ok:
Με γεια και καλοφορετα τα αξεσουάρ...;)
Μια παρατήρηση...
Οι επιγονατίδες έχουν L & R.
Στη φωτό τις φοράς ανάποδα...
Και έτσι φυσικά μπαίνουνε αλλά θα αρχίσουν να σε ενοχλούν πολύ σύντομα στη βόλτα...
Mr Monk εσύ;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ήταν μαθητής μου... :p
Κι εμένα αγαπημένος. Έχω κάτι τέτοια ψυχαναγκαστικά. Μια άσκηση που κάνω στον εαυτό μου είναι που δε διορθώνω το προστατευτικό αυτοκόλητο της μπουκάλας με το λογότυπο KYB.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νέο παντελονάκι σε χαρούμενα Αυστριακά χρώματα παλιάς κοπής



Το παραπάνω παντελόνι είναι η έκδοση DAKAR Overboots 2021 της KLIM. Είχα τη τύχη/ατυχία να υπάρχει ένα τελευταίο κομμάτι στο νούμερο μου που μεταφράστηκε σε μια τιμή προσφοράς αλλά και σε ένα κάπως περίεργο χρώμα (η αγορά έγινε από MAKAN). Ελπίζω να μη χαλάει συχνά.

Όντας ευχαριστημένος από ένα γκρι KLIM DAKAR που έχω από το 2015 και επειδή η τιμή ήταν καλή, το αγόρασα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία στο χρώμα.
Το παλιό μου DAKAR του 2015 ζει και βασιλεύει αν εξαιρέσεις κάποιες επιφανειακές φθορές στα δερμάτινα τμήματα που έχει στο εσωτερικό τμήμα στο ύψος της γάμπας και προς τα κάτω τα οποία όμως είναι άνευ σημασίας. Είναι σε πραγματικά άριστη λειτουργική κατάσταση με ανάλογα σημάδια χρήσης.
Πρέπει να σημειώσω πως το "παλιό" είναι ένα παντελόνι που παραπέμπει σε αρκετά υψηλότερη κλίμακα τιμής σε σχέση με το καινούριο.
Αν κάποιος δει μεμονωμένα το DAKAR του 2021 θα δει ένα αρκετά καλό παντελόνι, αλλά αυτό του 2015 είναι πολύ καλύτερο σε πολλά σημεία.

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Νέο παντελονάκι σε χαρούμενα Αυστριακά χρώματα παλιάς κοπής



Το παραπάνω παντελόνι είναι η έκδοση DAKAR Overboots 2021 της KLIM. Είχα τη τύχη/ατυχία να υπάρχει ένα τελευταίο κομμάτι στο νούμερο μου που μεταφράστηκε σε μια τιμή προσφοράς αλλά και σε ένα κάπως περίεργο χρώμα (η αγορά έγινε από MAKAN). Ελπίζω να μη χαλάει συχνά.

Όντας ευχαριστημένος από ένα γκρι KLIM DAKAR που έχω από το 2015 και επειδή η τιμή ήταν καλή, το αγόρασα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία στο χρώμα.
Το παλιό μου DAKAR του 2015 ζει και βασιλεύει αν εξαιρέσεις κάποιες επιφανειακές φθορές στα δερμάτινα τμήματα που έχει στο εσωτερικό τμήμα στο ύψος της γάμπας και προς τα κάτω τα οποία όμως είναι άνευ σημασίας. Είναι σε πραγματικά άριστη λειτουργική κατάσταση με ανάλογα σημάδια χρήσης.
Πρέπει να σημειώσω πως το "παλιό" είναι ένα παντελόνι που παραπέμπει σε αρκετά υψηλότερη κλίμακα τιμής σε σχέση με το καινούριο.
Αν κάποιος δει μεμονωμένα το DAKAR του 2021 θα δει ένα αρκετά καλό παντελόνι, αλλά αυτό του 2015 είναι πολύ καλύτερο σε πολλά σημεία.

Ωραίο το πετρικαλι, θα φαίνεσαι από μακριά στο βουνό. Ή μήπως θες να το ταιριάξεις με κάτι άλλο πορτοκαλί και είπες να ξεκινήσεις με το παντελόνι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom