Πράγματα που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Νέο παντελονάκι σε χαρούμενα Αυστριακά χρώματα παλιάς κοπής



Το παραπάνω παντελόνι είναι η έκδοση DAKAR Overboots 2021 της KLIM. Είχα τη τύχη/ατυχία να υπάρχει ένα τελευταίο κομμάτι στο νούμερο μου που μεταφράστηκε σε μια τιμή προσφοράς αλλά και σε ένα κάπως περίεργο χρώμα (η αγορά έγινε από MAKAN). Ελπίζω να μη χαλάει συχνά.

Όντας ευχαριστημένος από ένα γκρι KLIM DAKAR που έχω από το 2015 και επειδή η τιμή ήταν καλή, το αγόρασα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία στο χρώμα.
Το παλιό μου DAKAR του 2015 ζει και βασιλεύει αν εξαιρέσεις κάποιες επιφανειακές φθορές στα δερμάτινα τμήματα που έχει στο εσωτερικό τμήμα στο ύψος της γάμπας και προς τα κάτω τα οποία όμως είναι άνευ σημασίας. Είναι σε πραγματικά άριστη λειτουργική κατάσταση με ανάλογα σημάδια χρήσης.
Πρέπει να σημειώσω πως το "παλιό" είναι ένα παντελόνι που παραπέμπει σε αρκετά υψηλότερη κλίμακα τιμής σε σχέση με το καινούριο.
Αν κάποιος δει μεμονωμένα το DAKAR του 2021 θα δει ένα αρκετά καλό παντελόνι, αλλά αυτό του 2015 είναι πολύ καλύτερο σε πολλά σημεία.

Ωραίο το πετρικαλι, θα φαίνεσαι από μακριά στο βουνό. Ή μήπως θες να το ταιριάξεις με κάτι άλλο πορτοκαλί και είπες να ξεκινήσεις με το παντελόνι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Γκρι έπρεπε να ξαναπάρεις.

Στο πορτοκαλί δεν δουλεύουν τα φερμουάρ τις Τρίτες... :pointu:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ChristosGR γκρι θα έπαιρνα αλλά δεν είχε στο νούμερο μου και τελικά η προσφορά ήταν αρκετά δελεαστική.

Να συμπληρώσω τις διαφορές που εντόπισα.
  1. Το παλιό έχει λίγο πιο χοντρά υφάσματα και εξωτερικά και στην εσωτερική επένδυση.
  2. Το παλιό είχε εξαερισμούς εμπρός και πίσω. Οι εμπρός εξαερισμοί είναι με φερμουάρ ενώ οι πίσω είναι δυο μικρά ανοίγματα προστατευμένα από το νερό, επομένως και καλύτερη κυκλοφορία αέρα. Το καινούριο έχει μόνο τους εμπρός εξαερισμούς με τα φερμουάρ.
  3. Το παλιό έχει ενισχυμένα φερμουάρ με τέτοιο σχεδιασμό στις ραφές ώστε να προστατεύονται από το ύφασμα για να μη περνάει το νερό. Το καινούριο δεν έχει τόσο ενισχυμένα φερμουάρ (είναι λεπτότερο) αλλά είναι αδιάβροχα, χωρίς όμως τη κάλυψη από το ύφασμα του παντελονιού. Στο καινούριο τα φερμουάρ στις τσέπες έχουν άλλο χρώμα για να μην τα μπερδεύειες με αυτά των εξαερισμών (συμβαίνει στο παλιό).
  4. Το παλιό έχει πολλά σημεία με ύφασμα τύπου ακορντεόν για την άνεση στις κινήσεις. Στο νέο, αυτό μάλλον υποκαταστάθηκε από το λεπτότερο ύφασμα.
  5. To παλιό είχε μικρές αντανακλαστικές ταινίες από τη 3Μ, στο καινούριο δεν αναφέρεται η προέλευση.
  6. Το παλιό ήταν ραμμένο στην Taiwan, το καινούριο στο Bagladesh.



Χωρίς να λέω ότι το καινούριο δεν είναι ένα παντελόνι του επιπέδου της KLIM είναι σαφές πως έχουν αρκετές έξυπνες "εκπτώσεις" στο νέο μοντέλο των entry level παντελονιών της. Τα παλιά παραπέμπουν σε παντελόνια ακριβότερης κατηγορίας και κατά τη γνώμη μου δικαιολογούσαν περισσότερο τη συνήθη τιμή γύρω από τα 200€ που έχουν τα DAKAR σε σχέση με τα καινούρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
και οι Acerbis:
Αυτές τις επιγονατίδες έχει κανείς ιδέα πως θα αντικαταστήσω ένα λουράκι / κούμπωμα που έχασα ?

υγ. μην μου πείτε να μιλήσω με acerbis , το κανα και η απάντηση ήταν δεν πωλούνται χωριστά ( δλδ πάτε καινούργιες )
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραίο το πετρικαλι, θα φαίνεσαι από μακριά στο βουνό. Ή μήπως θες να το ταιριάξεις με κάτι άλλο πορτοκαλί και είπες να ξεκινήσεις με το παντελόνι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Δε μας δείχνεις και το δικό σου παντελόνι; Από περιέργεια ρωτάω :p
Αν ήταν ποτέ να πάρω κάτι από την ακατανόμαστη, αυτό θα είχε τα χρώματα και το logo της εταιρείας με τα αλυσοπρίονα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτές τις επιγονατίδες έχει κανείς ιδέα πως θα αντικαταστήσω ένα λουράκι / κούμπωμα που έχασα ?

υγ. μην μου πείτε να μιλήσω με acerbis , το κανα και η απάντηση ήταν δεν πωλούνται χωριστά ( δλδ πάτε καινούργιες )
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αυτές τις επιγονατίδες έχει κανείς ιδέα πως θα αντικαταστήσω ένα λουράκι / κούμπωμα που έχασα ?

υγ. μην μου πείτε να μιλήσω με acerbis , το κανα και η απάντηση ήταν δεν πωλούνται χωριστά ( δλδ πάτε καινούργιες )
Κοίτα στον καλυβιωτη με τα είδη ραψιματος. Έχει σίγουρα χοντρό λάστιχο. Ίσως έχει και κούμπωμα. Αλλιώς κούμπωμα σε αξεσουάρ ορειβατικά στην polo θυμάμαι είχε ανταλλακτικά τέτοια, απλά δεν θα είναι ίδιο με τα υπόλοιπα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δε μας δείχνεις και το δικό σου παντελόνι; Από περιέργεια ρωτάω
Αν ήταν ποτέ να πάρω κάτι από την ακατανόμαστη, αυτό θα είχε τα χρώματα και το logo της εταιρείας με τα αλυσοπρίονα.
Το δικό μου ίσα ίσα που έχει πορτοκαλί, λες να θέλει κάθε Τρίτη μάστορα;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το δικό μου ίσα ίσα που έχει πορτοκαλί, λες να θέλει κάθε Τρίτη μάστορα;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Σατανά! Περίμενα να δω περισσότερο πορτοκαλί... την γλύτωσες αυτήν τη φορά!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πρόσφατα παρέλαβα αυτούς τους καθρέφτες αλλά δεν τους έχω τοποθετήσει ακόμα.



Bonus το μπρελόκ που έστειλαν μαζί.
Δεν βάζω λινκ και τιμή γιατί θα φάω κράξιμο...
Βασικά παρήγγειλα το "SAS & charcoal canister delete" (κλασική μετατροπή/αφαίρεση σε ΚΤΜ/Husqvarna) αλλά αν αγόραζα κι άλλα πράγματα θα γλιτωνα τα μεταφορικά κι έτσι παρήγγειλα αυτούς τους καθρέφτες. Τουλάχιστον έτσι νιώθω ότι δικαιολογώ την αγορά.

Θα δείχνει έτσι:



 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πρόσφατα παρέλαβα αυτούς τους καθρέφτες αλλά δεν τους έχω τοποθετήσει ακόμα.



Bonus το μπρελόκ που έστειλαν μαζί.
Δεν βάζω λινκ και τιμή γιατί θα φάω κράξιμο...
Βασικά παρήγγειλα το "SAS & charcoal canister delete" (κλασική μετατροπή/αφαίρεση σε ΚΤΜ/Husqvarna) αλλά αν αγόραζα κι άλλα πράγματα θα γλιτωνα τα μεταφορικά κι έτσι παρήγγειλα αυτούς τους καθρέφτες. Τουλάχιστον έτσι νιώθω ότι δικαιολογώ την αγορά.

Θα δείχνει έτσι:



Ωραίοι καθρέφτες, το σκεφτόμουν για το δικό μου μέχρι που είδα τιμή...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ωραίοι καθρέφτες, το σκεφτόμουν για το δικό μου μέχρι που είδα τιμή...
Συμφωνώ, το ανέφερα από την αρχή για τη τιμή.
Τους πήρα γιατί είναι universal και μπορούν να μεταφερθούν σε οποιαδήποτε μηχανή στο μέλλον και το κυριότερο ότι καθρέφτη έχω βάλει βλέπω τους ώμους μου. Πιστεύω με αυτούς να λυθεί αυτό το θέμα.
Αλλά αυτοί που πήρα δεν είναι 100% της Rottweiler (οι οποίοι πάνε γύρω στα 250 με 300 ευρώ λόγω αμερικάνικου προϊόντος)
Τους πήρα από αυτό το κατάστημα (μιας και μόνο αυτοί είχαν το SAS/canister delete kit που ήθελα άμεσα).
Αν παρατηρήσεις φαίνονται τα γράμματα RM που είναι το κατάστημα που τους φτιάχνει www.rally-motor.nl
Χρησιμοποιούν δικούς τους καθρέφτες πάνω στις βάσεις της Rottweiler (γι΄αυτό και βγαίνουν φτηνότερα). Εξήγει ακριβώς στην ιστοσελίδα τους.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Συμφωνώ, το ανέφερα από την αρχή για τη τιμή.
Τους πήρα γιατί είναι universal και μπορούν να μεταφερθούν σε οποιαδήποτε μηχανή στο μέλλον και το κυριότερο ότι καθρέφτη έχω βάλει βλέπω τους ώμους μου. Πιστεύω με αυτούς να λυθεί αυτό το θέμα.
Αλλά αυτοί που πήρα δεν είναι 100% της Rottweiler (οι οποίοι πάνε γύρω στα 250 με 300 ευρώ λόγω αμερικάνικου προϊόντος)
Τους πήρα από αυτό το κατάστημα (μιας και μόνο αυτοί είχαν το SAS/canister delete kit που ήθελα άμεσα).
Αν παρατηρήσεις φαίνονται τα γράμματα RM που είναι το κατάστημα που τους φτιάχνει www.rally-motor.nl
Χρησιμοποιούν δικούς τους καθρέφτες πάνω στις βάσεις της Rottweiler (γι΄αυτό και βγαίνουν φτηνότερα). Εξήγει ακριβώς στην ιστοσελίδα τους.
τα 170 ευρώ είναι για τον ένα καθρέφτη ή για σετ;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
τα 170 ευρώ είναι για τον ένα καθρέφτη ή για σετ;
για σετ. Οτι έβαλα στη φωτογραφία παραπάνω.
και σου δινουν και 2 ανταλλακτικά τζάμια/καθρέφτες σε περίπτωση που σπάσει κανένα στο μέλλον
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πρόσφατα παρέλαβα αυτούς τους καθρέφτες αλλά δεν τους έχω τοποθετήσει ακόμα.



Bonus το μπρελόκ που έστειλαν μαζί.
Δεν βάζω λινκ και τιμή γιατί θα φάω κράξιμο...
Βασικά παρήγγειλα το "SAS & charcoal canister delete" (κλασική μετατροπή/αφαίρεση σε ΚΤΜ/Husqvarna) αλλά αν αγόραζα κι άλλα πράγματα θα γλιτωνα τα μεταφορικά κι έτσι παρήγγειλα αυτούς τους καθρέφτες. Τουλάχιστον έτσι νιώθω ότι δικαιολογώ την αγορά.

Θα δείχνει έτσι:



Καλοφόρετα Τζωρτζ!
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Είχα σταμπάρει από πριν τι ρούχα θα αγόραζα. Είχα καταλήξει σε σετ Adventure evo της nordkapp πάνω-κάτω μετά από και τα πολύ καλα σχόλια που είχα εδώ. Μολις δοκίμασα το μπουφαν δεν μου πηγαινε, δεν καθόταν πάνω μου καλα. Δοκιμάζω το παντελόνι, μου ήταν buggy αρκετά και τα πατζάκια αρκετά πιο μακριά από οτι θα έπρεπε. Δεν είχε κάτι σε XS οπότε πρεπει να συνεχίσω το ψάξιμο για παντελόνι.

Από μπουφάν μετά από πολλες δοκιμές κατέληξα στο Dainese Laguna Seca 3 D-Dry. Δεν ειχα σκοπό να δώσω τόσα για ενα μπουφάν(χωρις πλάτη κιόλας, αλλά κάθεται τοσο καλά πανω μου. α ρε dainese)

Ζημιά: 275 με ΦΠΑ


0 images


0 images

(οι τριχες ειναι από τον γάτο που πρόλαβε και τρίφτηκε)

και πήρα και ενα απλό σετάκι με χειμερινά γάντα που δεν ειχα.
ζημιά: -30 βέβαια βλέπω τώρα τις μέτριες κριτικές στο σκρουτζ. Θα δείξει στη πορεία με τη χρήση.


0 images


0 images
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Με γειές, καλοφόρετα!

Ποτέ δεν κατάφερα να βολευτώ χειμερινά γάντια. Δεν αντέχω αυτή την μπαταλίδικη αίσθηση που δεν καταλαβαίνεις τι πατάς και που είναι τα δάκτυλά σου.
Τελικά μετά από πολλές δοκιμές και αποτυχημένες αγορές βρήκα λύση στα δερμάτινα Racing γάντια. Μπορεί να μην είναι τόσο ζεστά όσο ένα κλασικό χειμερινό αλλά βρίσκεις σε διάφορους τύπου με κάποια να έχουν χοντρό δέρμα και φυσικά η αίσθηση που έχεις στα δάκτυλά και τον χειρισμό της μοτοσυκλέτας δεν συγκρίνεται με κανένα χειμερινό.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Με γειές, καλοφόρετα!

Ποτέ δεν κατάφερα να βολευτώ χειμερινά γάντια. Δεν αντέχω αυτή την μπαταλίδικη αίσθηση που δεν καταλαβαίνεις τι πατάς και που είναι τα δάκτυλά σου.
Τελικά μετά από πολλές δοκιμές και αποτυχημένες αγορές βρήκα λύση στα δερμάτινα Racing γάντια. Μπορεί να μην είναι τόσο ζεστά όσο ένα κλασικό χειμερινό αλλά βρίσκεις σε διάφορους τύπου με κάποια να έχουν χοντρό δέρμα και φυσικά η αίσθηση που έχεις στα δάκτυλά και τον χειρισμό της μοτοσυκλέτας δεν συγκρίνεται με κανένα χειμερινό.
δεν εχω δοκιμασει δερμάτινα και δεν το σκεφτηκα να τα δω!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
δεν εχω δοκιμασει δερμάτινα και δεν το σκεφτηκα να τα δω!
Μην νομίζεις, και εμένα μετά το τρίτο ζευγάρι χειμερινών μου ήρθε η ιδέα, ειδικά τα δυο τελευταία τα είχα πουλήσει αφόρετα :rolleyes:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Είχα καιρό που είχα φροντίσει τα κάτω άκρα, στις χωμάτινες βόλτες (μπότες, επιγονατίδες, παντελόνι overpant), αλλά για απάνω μέχρι σήμερα πήγαινα με το τεσσάρων εποχών. Εκτός από τον ιδρώτα που έριχνα, κάθε βόλτα ήταν και πλύσιμο στο πλυντήριο, αφού γίνονταν χάλια από λάσπες και το βάλε βγάλε τις προταστασιες δεν έχει πλάκα. Από σήμερα Leatt 5.5 για θώρακα, μια ψιλή μπλούζα και ένα fovos pindos για τα κρύα. Καλολασπωτα.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Είχα καιρό που είχα φροντίσει τα κάτω άκρα, στις χωμάτινες βόλτες (μπότες, επιγονατίδες, παντελόνι overpant), αλλά για απάνω μέχρι σήμερα πήγαινα με το τεσσάρων εποχών. Εκτός από τον ιδρώτα που έριχνα, κάθε βόλτα ήταν και πλύσιμο στο πλυντήριο, αφού γίνονταν χάλια από λάσπες και το βάλε βγάλε τις προταστασιες δεν έχει πλάκα. Από σήμερα Leatt 5.5 για θώρακα, μια ψιλή μπλούζα και ένα fovos pindos για τα κρύα. Καλολασπωτα.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Μοντέλος
 
Top Bottom