Προέκταση / αντάπτορας καλωδιου φορτιστή cteck

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Θελω να περάσω καινουργιο καλωδιο με ακροδέκτες απο την μπαταρία μέσα στην ασφαλειοθήκη άλλα δεν ξερω αν αξίζει να δώσω τα λεφτά που ζητάει η ctek ή να πατήσω ενα κόψιμο τα καλώδια ? , βασικά δεν ειναι τόσο τα χρήματα όσο καποιες σκέψεις που κάνω οπως :
Bλεπουμε εδω ο μαμα αντάπτορας έχει και ασφαλειο-θηκη αλλα και ενα τύπου βολτόμετρο , θα μου πείτε τώρα ναι ειναι πολλά τα 15 ευρώ ρε φίλε και μας πρήζεις?
Οχι δεν είναι... Η αληθεια ειναι οτι βολευει και ειναι και στεγανό όμως θα πρέπει να κοπεί και να μπουρντιστεί γιατί εχω την εντύπωση ότι το μηκος εκτός του οτι ειναι λιγο μικρό 55 cm αν δεν κάνω λάθος , αν τελικά χρειαστεί να το μεγαλώσω σε μήκος θα πρέπει αυτό να γινει με καποιο καλώδιο μεγαλύτερης η μικροτερης διατομής αν δεν βρώ το ίδιο ?
Επίσης το βολτόμετρο που εχει δεν θα καταναλώνει μπαταρία ?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επειδη δεν καταλαβα, θελεις να βαλεις μονιμο καλωδιο για τον φορτιστη πανω στην μηχανη, μεσω της ασφαλειοθηκης?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θελω να περάσω καινουργιο καλωδιο με ακροδέκτες απο την μπαταρία μέσα στην ασφαλειοθήκη άλλα δεν ξερω αν αξίζει να δώσω τα λεφτά που ζητάει η ctek ή να πατήσω ενα κόψιμο τα καλώδια ? , βασικά δεν ειναι τόσο τα χρήματα όσο καποιες σκέψεις που κάνω οπως :
Bλεπουμε εδω ο μαμα αντάπτορας έχει και ασφαλειο-θηκη αλλα και ενα τύπου βολτόμετρο , θα μου πείτε τώρα ναι ειναι πολλά τα 15 ευρώ ρε φίλε και μας πρήζεις?
Οχι δεν είναι... Η αληθεια ειναι οτι βολευει και ειναι και στεγανό όμως θα πρέπει να κοπεί και να μπουρντιστεί γιατί εχω την εντύπωση ότι το μηκος εκτός του οτι ειναι λιγο μικρό 55 cm αν δεν κάνω λάθος , αν τελικά χρειαστεί να το μεγαλώσω σε μήκος θα πρέπει αυτό να γινει με καποιο καλώδιο μεγαλύτερης η μικροτερης διατομής αν δεν βρώ το ίδιο ?
Επίσης το βολτόμετρο που εχει δεν θα καταναλώνει μπαταρία ?
Αυτό είναι μια αναμονή για να κουμπώνεις απευθείας τον φορτιστή. Να σε ρωτήσω, δεν είχε έξτρα καλώδιο μέσα στην αρχική συσκευασία που το βάζεις μόνιμα πάνω στη μπαταρία; Πρέπει να είχε κανονικά.
ΟΚ, δεν έχει ασφαλειοθήκη και την έδειξη φόρτισης (δεν είναι βολτόμετρο) αλλά το θεωρώ υπερβολή από τη στιγμή που υπάρχει πάνω στη συσκευή.
Εγώ το αυτοκίνητο το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στον ctek χωρίς πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω πάρει το εξτραδακι που δίνει η ctek που έχει ασφάλεια, αναμονή για κούμπωμα και ένδειξη αν η μπαταρια θέλει φόρτιση.

Οπότε την έχω στο γκαράζ τη βάζω για φόρτιση και η μπαταρία είναι μονίμως γιομάτη.

Μη μπλέξεις με άλλες λύσεις.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Αυτό είναι μια αναμονή για να κουμπώνεις απευθείας τον φορτιστή. Να σε ρωτήσω, δεν είχε έξτρα καλώδιο μέσα στην αρχική συσκευασία που το βάζεις μόνιμα πάνω στη μπαταρία; Πρέπει να είχε κανονικά.
ΟΚ, δεν έχει ασφαλειοθήκη και την έδειξη φόρτισης (δεν είναι βολτόμετρο) αλλά το θεωρώ υπερβολή από τη στιγμή που υπάρχει πάνω στη συσκευή.
Εγώ το αυτοκίνητο το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στον ctek χωρίς πρόβλημα.
Eιχε κοπεί και το εχω χάσει , πλέον εχω μόνο τα κορκοδιλακια

Έχω πάρει το εξτραδακι που δίνει η ctek που έχει ασφάλεια, αναμονή για κούμπωμα και ένδειξη αν η μπαταρια θέλει φόρτιση.

Οπότε την έχω στο γκαράζ τη βάζω για φόρτιση και η μπαταρία είναι μονίμως γιομάτη.

Μη μπλέξεις με άλλες λύσεις.
τι μήκος έχει φτάνει απο την μπαταρία μεχρι την ασφαλειο-θήκη ? Εσυ που εχεις το κούμπωμα χαμηλα στη μπαταρία η το περνας στον χώρο της ασφαλειο-θήκης ?

Επειδη δεν καταλαβα, θελεις να βαλεις μονιμο καλωδιο για τον φορτιστη πανω στην μηχανη, μεσω της ασφαλειοθηκης?
όχι μεσω της ασφαλειοθήκης της μηχανης.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η αναμονή είναι νομίζω 30 πόντοι.
Την έχω βγάλει δεξιά δίπλα στο ρελε της μιζας.
Σημειωτέων ότι έχω aftermarket πόδια.

Γιατί θες να την περάσεις από την ασφαλειοθηκη;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η αναμονή είναι νομίζω 30 πόντοι.
Την έχω βγάλει δεξιά δίπλα στο ρελε της μιζας.
Σημειωτέων ότι έχω aftermarket πόδια.

Γιατί θες να την περάσεις από την ασφαλειοθηκη;
30 ποντοι...........!!!!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
30 ποντοι...........!!!!!!!
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Μα τά δίνει όλα το πακέτο. Καλώδια για μόνιμα πάνω κορκοδηλακια και αν θες ανταπτορας αναπτήρα . Εγώ έχω αυτόν και τον βάζω απευθείας στον αναπτήρα .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μα τά δίνει όλα το πακέτο. Καλώδια για μόνιμα πάνω κορκοδηλακια και αν θες ανταπτορας αναπτήρα . Εγώ έχω αυτόν και τον βάζω απευθείας στον αναπτήρα .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το ίδιο τον ρώτησα και το εξήγησε ο άνθρωπος:

Eιχε κοπεί και το εχω χάσει , πλέον εχω μόνο τα κορκοδιλακια
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Το ίδιο τον ρώτησα και το εξήγησε ο άνθρωπος:
@STF σόρρυ δεν το κατάλαβα ..αλλά πουλιέται και σαν ανταλλακτικό
Να σαν αυτό ας πούμε . Αν είναι μόνιμα κι για μήνες πάνω χωρίς την επίβλεψη κάποιου καλό είναι να ειξιι όσο πιο ασφαλές γίνεται .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@STF σόρρυ δεν το κατάλαβα ..αλλά πουλιέται και σαν ανταλλακτικό
Να σαν αυτό ας πούμε . Αν είναι μόνιμα κι για μήνες πάνω χωρίς την επίβλεψη κάποιου καλό είναι να ειξιι όσο πιο ασφαλές γίνεται .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χα χα χα, και αυτό μας το έδειξε, μάλιστα το βρήκε αρκετά πιο φθηνά στα 15 ευρώ (Link στη φράση: Βλέπουμε εδώ...):

Θελω να περάσω καινουργιο καλωδιο με ακροδέκτες απο την μπαταρία μέσα στην ασφαλειοθήκη άλλα δεν ξερω αν αξίζει να δώσω τα λεφτά που ζητάει η ctek ή να πατήσω ενα κόψιμο τα καλώδια ? , βασικά δεν ειναι τόσο τα χρήματα όσο καποιες σκέψεις που κάνω οπως :
Bλεπουμε εδωο μαμα αντάπτορας έχει και ασφαλειο-θηκη αλλα και ενα τύπου βολτόμετρο , θα μου πείτε τώρα ναι ειναι πολλά τα 15 ευρώ ρε φίλε και μας πρήζεις?
Οχι δεν είναι... Η αληθεια ειναι οτι βολευει και ειναι και στεγανό όμως θα πρέπει να κοπεί και να μπουρντιστεί γιατί εχω την εντύπωση ότι το μηκος εκτός του οτι ειναι λιγο μικρό 55 cm αν δεν κάνω λάθος , αν τελικά χρειαστεί να το μεγαλώσω σε μήκος θα πρέπει αυτό να γινει με καποιο καλώδιο μεγαλύτερης η μικροτερης διατομής αν δεν βρώ το ίδιο ?
Επίσης το βολτόμετρο που εχει δεν θα καταναλώνει μπαταρία ?
EDIT: Τώρα είδα πως είναι ελαφρώς διαφορετικό!
Μα και αυτές οι εταιρείες πως κάνουν έτσι παρόμοιες τις φωτογραφίες, σα κάτι κουίζ που έβαζαν στη τηλεόραση "βρες τι λείπει".....
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
να υποθεσω οτι για λογους πρακτικοτητας θελεις να το βαλεις ψηλα στην ασφαλειοθηκη..
εγω παντως την ειχα βαλει χαμηλα στη ποδια και την ειχα πιασει με ενα δεματικο στα κενα που εχουν τα πλαστικα της μαμα ποδιας,κατι σαν αεραγωγους που ειναι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
να υποθεσω οτι για λογους πρακτικοτητας θελεις να το βαλεις ψηλα στην ασφαλειοθηκη..
εγω παντως την ειχα βαλει χαμηλα στη ποδια και την ειχα πιασει με ενα δεματικο στα κενα που εχουν τα πλαστικα της μαμα ποδιας,κατι σαν αεραγωγους που ειναι
Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ, αλλά την έχω βγάλει δεξιά γιατί έχω ποδιά aftermarket.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ, αλλά την έχω βγάλει δεξιά γιατί έχω ποδιά aftermarket.
εγω το εβρισκα φουλ πρακτικο εκει
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Πάντως είναι πολύ βολικό στο 990 που φορτίζει απ' τον "μαμά" αναπτήρα και δεν χρειάζεσαι καλώδια ή κλπ
Τα πιο παλιά δεν έχουν ή λάθος κατάλαβα ..?
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πάντως είναι πολύ βολικό στο 990 που φορτίζει απ' τον "μαμά" αναπτήρα και δεν χρειάζεσαι καλώδια ή κλπ
Τα πιο παλιά δεν έχουν ή λάθος κατάλαβα ..?
του 2006 δεν εχει..μπηκε απο το 2007
 
Top Bottom