Προβληματικη ενδειξη καυσιμου

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εδω και λιγο καιρο η ενδειξη βενζινης στο '07 R1200GS παρουσιαζει το εξης προβλημα.
Ενω εχει βενζινη το ντεποζιτο, η ενδειξη βενζινης στο καντραν δειχνει μηδεν (καμια παυλα) και στον υπολογιστη ταξιδιου τα εναπομειναντα χιλιομετρα κατεβαινουν πολυ γρηγορα στο μηδεν.Επισης, αναβει το κιτρινο θαυμαστικο με την σημειωση FUEL! διπλα.
Καποια στιγμη μπορει να ξεκολλησει και να δειχνει τη σωστη ενδειξη, αλλα συντομα παλι συμβαινουν τα παραπανω.
Διαρροη βενζινης δεν υπαρχει.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τσεκ σε συνεργείο, για την "τριχα".....που μετράει το καύσιμο.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Συνήθως παρουσιάζεται λόγω κάποιου μικροκοψίματος στην ταινία μέσα. Συνήθως μπορεί να φτιαχτεί με την παροχή λίγο πιο έντονου ρεύματος.. Αν σου αρέσουν οι DIY καταστάσεις ρίξε μια ματιά στο παρακάτω: http://advrider.com/index.php?threads/fuel-strip-fix.844902/
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Υποψιαζομαι οτι η βλαβη σχετιζεται με την αντικατασταση αντλιας βενζινης που εγινε με ανακληση στην αντιπροσωπεια λιγοτερο απο 1000 χλμ πριν, αλλα εχουν περασει μηνες απο τοτε.Μπορω να ζητησω δωρεαν αντικατασταση της "τριχας" με βαση το παραπανω?
Παντως αν πρεπει να πληρωσω κανα δυο κατασταρικα για να λειτουργει σωστα η ενδειξη, δεν θα το κανω, αφου με μια γρηγορη αναζητηση, διαπιστωσα οτι το νεο αναταλλακτικο ειναι καταδικασμενο να ξαναχαλασει, μια και απο το '10 και μετα αντικατασταθηκε απο την BMW με κλασικο φλοτερ που δεν μπαινει στα παλαιοτερα μοντελα ομως.
Θα υπολογιζω την πληροτητα του ντεποζιτου μηδενιζοντας το χιλιομετρητη, κατι που εκανα με πολυ παλαιοτερης τεχνολογιας μοτοσυκλεττες που ειχα στο παρελθον.
Φανταστικο!
 

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Έχω αυτό το μικρό προβληματάκι εδώ κ δύο χρόνια. Κάθε φορά που βάζω βενζίνη από γειτονική χώρα (έχω δοκιμάσει Σκόπια, Αλβανία Βουλγαρία Τουρκία αλλά και Ιταλία πρόσφατα) το πρόβλημα λύνεται για κανένα μήνα. Και μετά πάλι τα ίδια.
Είμαι πεπεισμένος πλέον μετά από δύο χρόνια παρατηρήσεων ότι παίζει ρόλο και η ποιότητα των καυσίμων

Στάλθηκε από το SM-G900FD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Kωστα ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην αραιη χρηση της μοτοσυκλετας που κανει το μετριας ποιοτητας εξαρτημα να κολλαει...
Αν βγαλεις πολους μπαταριας για λιγο μπορει να επανελθει αν οχι δοκιμασε με φουλαρισμα κι αν παλι οχι sorry αλλα γραψτο στ'.... σου!!!
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Kωστα ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην αραιη χρηση της μοτοσυκλετας που κανει το μετριας ποιοτητας εξαρτημα να κολλαει...
Αν βγαλεις πολους μπαταριας για λιγο μπορει να επανελθει αν οχι δοκιμασε με φουλαρισμα κι αν παλι οχι sorry αλλα γραψτο στ'.... σου!!!
Έτσι είναι... έχουν περάσει απ' το ντεπόζιτο πολλά διαφορετικά χαρμάνια ευρωπαϊκής βενζίνας αλλά το εξάρτημα παραμένει προβληματικό. Το πρόβλημα το διαπίστωσα (έμεινα στο δρόμο) μετά από "χειμερία νάρκη" της μοτοσυκλέτας κατά την οποία λιγώθηκε η μπαταρία (δεν είχα την δυνατότητα να την φορτίζω). Γενικά το πρόβλημα είναι συχνό στα βόρεια κλίματα... :(

Η αποσύνδεση της μπαταρίας δεν βοηθά... θέλει ένα πιό ισχυρό ηλεκτρικό σόκ (αλλά δεν προτρέπω κανέναν να το κάνει).
 
Τελευταία επεξεργασία:

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το φλασαρισμα με τον αναπτηρα τζακιου προτιμω να μην το κανω γιατι ειμαι λιγο γκαντεμης.Τους πολους της μπαταριας Πασχαλη, φοβαμαι να τους ακουμπησω μετα την τελευταια λαχταρα που επαθα με τη μοναδα abs.Θα πρεπει να το ξεπερασω αυτο το τελευταιο, αλλα ξανα δεν φορτιζω τη μπαταρια , ουτε και ξεκιναω τη μηχανη με καλωδια.
Συντομα θα ξαναμπει συνεργειο για βαλβιδες και φιλτρο αερα και θα δουμε τι θα πει ο Dr. Makis.
Παντως απο ο,τι καταλαβαινω αποκλειεται να σχετιζεται με την αλλαγη αντλιας βενζινης.
Θα το γραψω στα ... φρυδια μου μαλλον.

Ευχαριστω για την ανταποκριση.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Κωστα το 2012 οταν εβγαζα κι εβαζα την αντλια για να κολλησω το σπασιμο στην ενωση με το ταχυσυνδεσμο ειχε κολλησει για κανενα μηνα στο μηδεν..
Μετα που βρηκα μια μτχ και την εβαλα ξαφνικα πηρε μπρος κ δουλευε κανονικα..Γραψτο κανονικα:)
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Μετά τρεις τεσσερις μήνες από την ανάκληση της αντλίας έχω και γω τα ίδια. Ανεξάρτητα από ποιότητα καυσίμου, απλά έτσι γουστάρει. Διάβασα ένα τυπάκι στα εξωτερικά την άλλαξε μόνος του και χωρίς καλιμπρασιόν σε συνεργείο λειτουργεί οκ . Κάποια στιγμή θα το δοκιμασω και γω ..
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Μετά τρεις τεσσερις μήνες από την ανάκληση της αντλίας έχω και γω τα ίδια. Ανεξάρτητα από ποιότητα καυσίμου, απλά έτσι γουστάρει. Διάβασα ένα τυπάκι στα εξωτερικά την άλλαξε μόνος του και χωρίς καλιμπρασιόν σε συνεργείο λειτουργεί οκ . Κάποια στιγμή θα το δοκιμασω και γω ..
Ενδιαφερον.Ιδια μοτοσυκλετα και μοντελο και ο ιδιος, υποθετω , αντιπροσωπος εκανε την εργασια ανακλησης.
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Πως γινεται ρε παιδια ενω στο καντραν δειχνει οτι δεν υπαρχει καθολου βενζινη (καμια παυλα), στον υπολογιστη ταξιδιου να γραφει 0 χλμ απομενουν, αλλα την καταναλωση βενζινης να την υπολογιζει σωστα?
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Ενδιαφερον.Ιδια μοτοσυκλετα και μοντελο και ο ιδιος, υποθετω , αντιπροσωπος εκανε την εργασια ανακλησης.
Απ'ότι διάβασα και στο εξωτερικό έχουν παρατηρηθεί παρόμοιες αστοχίες μετά από ανάκληση αντλίας βενζίνης. Δεν ξέρω αν είναι φάουλ του τεχνικού ή της διαδικασίας αλλαγής του strip, πάντως είναι κάτι που η BMW θα έπρεπε εδώ και καιρό να έχει λύσει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πως γινεται ρε παιδια ενω στο καντραν δειχνει οτι δεν υπαρχει καθολου βενζινη (καμια παυλα), στον υπολογιστη ταξιδιου να γραφει 0 χλμ απομενουν, αλλα την καταναλωση βενζινης να την υπολογιζει σωστα?
Γιατι ο υπολογισμος της μεσης καταναλωσης, ουδεμία σχεση εχει με ντεπόζιτο και τριχα ενδειξης καυσιμου.
Αντιθετα, το range έχει! 0 λιτρα στο ντεποζιτο, αφου δε μετραει, 0 χλμ αυτονομια....:cool:
 
Top Bottom