Προβλημα με αισθηση φρενων xt660r 2004

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπερα παιδες, για xt660 04 δεν εχω καλη αισθηση και στο μπροστινο και στο πισω..... Εχω βαλει εδω και δυο χρονια υψηλης hell(δεν ξερω μηπως πεφτει η αποδοση τους με την χρηση και τον ηλιο) παντα το δουλευω με τακακια brembo απο yamaha και εκανα και εξαερωση προσφατα..... Τωρα ειμαι σε σκεψεις να λυσω δαγκανες και να βαλω καινουργια λαστιχακια που ειναι το πιο οικονομικο, η να αλλαξω σετακια στα τρομπακια που ειναι ακριβη λυση για γνησια (εκτος αν υπαρχουν αφτερμαρκετ που δεν ξερω που να ψαξω)...... Η αισθηση που εχω ειναι οτι μεχρι την μεση δεν εχω καλο φρενο και απο κει και μετα εχω φρενα αλλα ειναι σαν κουτσουρο...... Για πειτε καμοια ιδεα για να μην πεταω λεφτα..... Για χρηση πολης ειναι οκ αλλα στο βουνο σε κατηφορικα δεν νομιζω να με βολεψει αυτη η αισθηση.....

#xrv_world_explorer
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Καλησπερα παιδες, για xt660 04 δεν εχω καλη αισθηση και στο μπροστινο και στο πισω..... Εχω βαλει εδω και δυο χρονια υψηλης hell(δεν ξερω μηπως πεφτει η αποδοση τους με την χρηση και τον ηλιο) παντα το δουλευω με τακακια brembo απο yamaha και εκανα και εξαερωση προσφατα..... Τωρα ειμαι σε σκεψεις να λυσω δαγκανες και να βαλω καινουργια λαστιχακια που ειναι το πιο οικονομικο, η να αλλαξω σετακια στα τρομπακια που ειναι ακριβη λυση για γνησια (εκτος αν υπαρχουν αφτερμαρκετ που δεν ξερω που να ψαξω)...... Η αισθηση που εχω ειναι οτι μεχρι την μεση δεν εχω καλο φρενο και απο κει και μετα εχω φρενα αλλα ειναι σαν κουτσουρο...... Για πειτε καμοια ιδεα για να μην πεταω λεφτα..... Για χρηση πολης ειναι οκ αλλα στο βουνο σε κατηφορικα δεν νομιζω να με βολεψει αυτη η αισθηση.....

#xrv_world_explorer
Αλλαξε τσιμουχακια και θα γινουν σαν καινουρια τα φρενα! Αυτο εκανα στο ΑΧ1 , εχω και σχετικο βιντεοοοο
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Παιδια αυτο σκεφτηκα εξαρχεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να χαλανε αυτα και τα τσιμουχακια στις ζαγκανες και και να εχεις αυτη την αισθηση;;;; και ενα δευτερο ποτε καταλαβαινεις οτι θελει αλλαγη το σετακι τις τρομπας;;;;

#xrv_world_explorer
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tρομπα φρενου και δαγκανες ειναι οι εργοστασιακες?
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ναι εργοστασιακες..... Γιατι;;;; σκεφτηκα και γω μηπως δεν εχουν καλη αποδοση και απο το εργοστασιο.....

#xrv_world_explorer
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To λεω γιατι εαν πχ εχεις βαλει μεγαλυτερες δαγκανες με την ιδια τρομπα, ή εαν πηρες αφτερμαρκετ τρομπα μικροτερη απο πριν, εχει το ιδιο αποτελεσμα στην αισθηση.

Ψαξε προσεκτικα και τα σωληνακια υψηλης, μηπως καπου εχει κοπει το εξωτερικο κελυφος σε καποιο και μπαλωναρει το σωληνακι, αν και το βλεπω πολυ απιθανο. Επισης ενας ελαφρα στραβος δισκος θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα, να μην πιανει το φρενο στο πρωτο μισο αλλα μετα το μισο να πλησιαζουν τα τακακια και να κανουν επαφη ( ο στραβος δισκος σε καθε περιστροφη τα ανοιγει πιο πολυ απόσο πρεπει). Τσεκαρε λοιπον καλου-κακου τους δισκους σου.

Δεσε το βραδυ πατημενη τη μανετα του φρενου, και αστο ετσι μεχρι το πρωι. Λυστην προσεκτικα, μην την αφησεις αποτομα αλλα αργα-αργα, και βγαλτο μια βολτα. Εαν εχει βελτιωθει η κατασταση ειναι θεμα εξαερωσης. Εαν μετα τη βολτα χειροτερεψει παλι, ειναι θεμα τσιμουχων. Εαν δεν εχει βελτιωθει καθολου, ειναι μαλλον στραβοι δισκοι.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
ναι εχεις δικιο , ο πισω ειναι ελαφρος στραβος...το ξερω γιατι εχω τον στραβωσα απο βλακεια μου ..... θα το κανω και αυτο με την μανετα και θα το δοκιμασω..... Μιας που ανοιξαμε θεμα , ο στραβος ο δισκος ισιωνει σε μαστορα; και αν ναι σε ποιον;;;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Προ ολιγον ημερων με βοηθησε γνωστο μαγαζι στην καλλιροης και μου ειπε οτι πισω φοραω απο lc4 2004 και μπροστινη αριστερη απο 990 adv παρακαλω, και με εστειλε σε γνωστο ktmαγαζο να παρω σετακια για τις δαγκανες, ο λογος ειναι οτι η γιαμαχα πουλαει ολοκληρη την δαγκανα ..... Αναμενο να τελειωσουν οι γραφειοδουλειες και να τις λυσω.... Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

#xrv_world_explorer
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Προ ολιγον ημερων με βοηθησε γνωστο μαγαζι στην καλλιροης και μου ειπε οτι πισω φοραω απο lc4 2004 και μπροστινη αριστερη απο 990 adv παρακαλω, και με εστειλε σε γνωστο ktmαγαζο να παρω σετακια για τις δαγκανες, ο λογος ειναι οτι η γιαμαχα πουλαει ολοκληρη την δαγκανα ..... Αναμενο να τελειωσουν οι γραφειοδουλειες και να τις λυσω.... Θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

#xrv_world_explorer
Αμ πες το ετσι...!!!
Γι' αυτο....εχεις προβλημα...!!!
 
Top Bottom