Προβολάκια Ομίχλης.. Ιδέες..

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Παιδιά θεωρώ ότι σε τέτοιου είδους προϊόντα καλό είναι να μην κοιτάμε μόνο εμφάνιση αλλά και αξιοπιστία. Σίγουρα τα Κινέζικα είναι πολύ φθηνότερα και σίγουρα τα επώνυμα είναι και κάπως υπερεκτιμημένα. Προσωπική μου άποψη είναι πάντως να δώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σκεφτείτε μόνο πόσο κινέζικα ηλεκτρομπιχλιμπίδια έχουν προξενήσει κατά καιρούς ατυχήματα (εκρήξεις, βραχυκυκλώσεις κλπ). Άντε τώρα να σου τύχει τίποτα τέτοιο και να είσαι πάνω στη μηχανή σου. Και τη βόλτα ή το ταξίδι σου θα σου χαλάσει, αλλά υπάρχει κι ο κίνδυνος να προκληθεί και καμία σοβαρότερη ζημιά και στην ίδια τη μηχανή και να τα πληρώνεις μετά πολλαπλάσια.

Θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά αλήθεια βρήκες κανένα που να μην είναι κινέζικο. Γιατί και τα επώνυμα κινέζικα είναι απλά έχουν επάνω την μάρκα ή στην καλύτερη περίπτωση είναι Taiwan με συναρμολόγηση κάπου στην Ευρώπη και πενταπλάσια τιμή.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Δεν υπάρχει συναρμολογηση στην Ευρώπη...
Καραμέλα εμπορική για να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά τιμής.
Δυστυχώς η ευτυχώς η παγκόσμια παραγωγή αγαθών υψηλής τεχνολογίας κ όχι μόνο....
Είναι China made...
Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε κ το αποδεχτουμε, τόσο πιο δύσκολα θα μας χρεώνουν τον Παναγιώτη για Δεσπότη ....

Βέβαια όλα είναι θέμα ποιότητας, υπάρχουν ευτελούς αξίας κ ποιότητας Κινέζικα προϊόντα τα οποία ανήκουν στην παραπάνω περιγραφή(ilADVas) κ τα οποία πρέπει να αποφεύγουμε,
αλλά υπάρχουν και προϊόντα τεχνολογικά απίστευτα τα οποία λόγω του διαδικτύου γίνονται άμεσα προσβάσιμα σε εμάς τους καταναλωτές.

Π. Χ.: Δεν περιμένει ο καταναλωτής πλέον ποτέ ο εισαγωγέας προβολέων θα κρίνει ότι είναι ώρα να ρίξει στην αγορά cree Led προβολείς...
Η θα πληρώνει, ο καταναλωτής, κάρο λεφτά για μια τεχνολογικά ανώτερη πρόταση....

Κάπως έτσι θεωρώ κ προσλαμβάνω, προσωπικά τα made in China προϊόντα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ετσι, συμφωνω.
Υπαρχουν ομως και προιοντα που παραγονται στην Κινα, αλλα κατοπιν παραγγελιας απο καποιους κατασκευαστες, με τα στανταρ και το σχεδιασμο των προιοντων, εκτος Κινας. Εκει πλερωνεις....;):):):)
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ετσι, συμφωνω.
Υπαρχουν ομως και προιοντα που παραγονται στην Κινα, αλλα κατοπιν παραγγελιας απο καποιους κατασκευαστες, με τα στανταρ και το σχεδιασμο των προιοντων, εκτος Κινας. Εκει πλερωνεις....;):):):)
Εκεί λειτουργεί η Κινεζική φιλοσοφία του αντιγράφειν,
είναι ασχροί σε αυτό το θέμα τα μανάρια τα Κινεζακια...
Η τεχνολογία cree είναι αμερικάνικη....
Το παρηγαγαν οι Κινέζοι κ αμέσως το κάνανε κτήμα τους...
Σε αυτό δεν χαμπαριάζουν τίποτα....

Κλεφτρονια κανονικά.
Όμως από 300 ευρώ που πωλούνται τα αμερικάνικα cree φώτα, τα Κινέζικα είναι 100 ευρώ....
Τι να λέμε άλλο?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εκεί λειτουργεί η Κινεζική φιλοσοφία του αντιγράφειν,
είναι ασχροί σε αυτό το θέμα τα μανάρια τα Κινεζακια...
Η τεχνολογία cree είναι αμερικάνικη....
Το παρηγαγαν οι Κινέζοι κ αμέσως το κάνανε κτήμα τους...
Σε αυτό δεν χαμπαριάζουν τίποτα....

Κλεφτρονια κανονικά.
Όμως από 300 ευρώ που πωλούνται τα αμερικάνικα cree φώτα, τα Κινέζικα είναι 100 ευρώ....
Τι να λέμε άλλο?

Ναι Χάρη, είπα συμφωνώ.
Αλλά πάντα υπάρχει η BMW, η Honda, Mercedes, Toyota, ανάκατες τις βάζω τις "μαμάδες-μητριές" γιατί δεν παίζει ρόλο το brand name σ' αυτό το θέμα, που σχεδιάζει και παραγγέλνει. Η Κίνα παράγει, αντιγράφει, αλλά δε μπορεί να δώσει ακριβώς το ίδιο προϊόν στην αγορά χωρίς τη στάμπα αυτού που το παρήγγειλε.
Πχ το σαζμάν στα BMW, από το 2012 νομίζω, παράγονται στην Ινδία. σκέτα όμως δεν τα βρίσκεις στα 300 γιούρα ας πούμε, αντί για το 1,5 χιλιάρικο που ζητάει η BMW. Τα led που φοράω στο μηχανάκι μου μπορεί να έχουν παραχθεί στην Κίνα (δεν το έχω ψάξει) και μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα στο ίδιο μέγεθος, ανώνυμα κινέζικα. Δεν έχουν όμως την ίδια βάση, ούτε την καλωδίωση για την ECU/CAN BUS. Το ίδιο κι οι διακόπτες, το καντράν κλπ.
Δυστυχώς αυτά δε μπορώ να τα βρω χωρίς τη στάμπα BMW και να τα πληρώσω στο 1/4 της τιμής. Για κάποια ανταλλακτικά γίνεται (δίσκος συμπλέκτη, τακάκια, κάποια φώτα κλπ) αλλά όχι για όλα.
Αυτό λέω.
Παραμένει όμως σωστη η άποψή σου, ότι αν το βρω από Κίνα και μου κάνει, το πήρα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ναι Χάρη, είπα συμφωνώ.
Αλλά πάντα υπάρχει η BMW, η Honda, Mercedes, Toyota, ανάκατες τις βάζω τις "μαμάδες-μητριές" γιατί δεν παίζει ρόλο το brand name σ' αυτό το θέμα, που σχεδιάζει και παραγγέλνει. Η Κίνα παράγει, αντιγράφει, αλλά δε μπορεί να δώσει ακριβώς το ίδιο προϊόν στην αγορά χωρίς τη στάμπα αυτού που το παρήγγειλε.
Πχ το σαζμάν στα BMW, από το 2012 νομίζω, παράγονται στην Ινδία. σκέτα όμως δεν τα βρίσκεις στα 300 γιούρα ας πούμε, αντί για το 1,5 χιλιάρικο που ζητάει η BMW. Τα led που φοράω στο μηχανάκι μου μπορεί να έχουν παραχθεί στην Κίνα (δεν το έχω ψάξει) και μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα στο ίδιο μέγεθος, ανώνυμα κινέζικα. Δεν έχουν όμως την ίδια βάση, ούτε την καλωδίωση για την ECU/CAN BUS. Το ίδιο κι οι διακόπτες, το καντράν κλπ.
Δυστυχώς αυτά δε μπορώ να τα βρω χωρίς τη στάμπα BMW και να τα πληρώσω στο 1/4 της τιμής. Για κάποια ανταλλακτικά γίνεται (δίσκος συμπλέκτη, τακάκια, κάποια φώτα κλπ) αλλά όχι για όλα.
Αυτό λέω.
Παραμένει όμως σωστη η άποψή σου, ότι αν το βρω από Κίνα και μου κάνει, το πήρα!
Συμφωνώ, δεν υποτιμώ τα επώνυμα....
Ότι πληρώνεις παίρνεις...

Νόμος!
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA



Μια φωτο με ολα τα φώτα αναμμένα. Βλέπετε τη μεσαία με xenon, τα Μαμα fog προβολακια και τα... θηρία.
Και μένα μερικές φορές μου τη δίνει το μέγεθος τους αλλά όποτε με πιάνει νύχτα στα βουνα, με αποζημιώνουν με το αποτέλεσμα...

Τη φωτογραφία έβγαλε ο n.l. πριν απο μερικές ημέρες. Μας έπιασε η νύχτα πανω στα μερη του. Με έβαλε μπροστά για να δει ποσο φωτίζουν τα προβολακια. Μπορεί να αναφέρει για την απόδοση τους.

Το κοστος τους ειναι περίπου 120 ευρω το ζευγάρι απο Αγγλία.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νταξ, από φώς καμιά σχέση...
Αλλού τα led:cool:
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
να πω και για τα δικα μου;;;; LED

τα μαμά BMW ειδαν και ουτε ακούμπησεν!!!
Ο Λαμπρος που τα ακριβό πλήρωσε οταν τα βαλε μαζι τους,,, εφαγε νηλα!!!

Εγω τα πλερω 125€ κ τα μαμα 400€ και ανω, δεν θυμάμαι

Το αποτελεσμα ειναι απο θεμα απόδοσης 5 φορες πάνω το κινέζικο απο το βαβαρεζικο
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
να πω και για τα δικα μου;;;; LED

τα μαμά BMW ειδαν και ουτε ακούμπησεν!!!
Ο Λαμπρος που τα ακριβό πλήρωσε οταν τα βαλε μαζι τους,,, εφαγε νηλα!!!

Εγω τα πλερω 125€ κ τα μαμα 400€ και ανω, δεν θυμάμαι

Το αποτελεσμα ειναι απο θεμα απόδοσης 5 φορες πάνω το κινέζικο απο το βαβαρεζικο
Ποια έβαλες;
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08



Μια φωτο με ολα τα φώτα αναμμένα. Βλέπετε τη μεσαία με xenon, τα Μαμα fog προβολακια και τα... θηρία.
Και μένα μερικές φορές μου τη δίνει το μέγεθος τους αλλά όποτε με πιάνει νύχτα στα βουνα, με αποζημιώνουν με το αποτέλεσμα...

Τη φωτογραφία έβγαλε ο n.l. πριν απο μερικές ημέρες. Μας έπιασε η νύχτα πανω στα μερη του. Με έβαλε μπροστά για να δει ποσο φωτίζουν τα προβολακια. Μπορεί να αναφέρει για την απόδοση τους.

Το κοστος τους ειναι περίπου 120 ευρω το ζευγάρι απο Αγγλία.
Ακόμα και το μεσημέρι έκαναν μπαμ! ! Μετά έκαναν τη νύχτα μέρα! Από τότε αρχισα να ψάχνω για προβολακια! Δε σηκώθηκα μια μέρα και μου ρθε.Αυτον είδα και λυσσιαξα χαχαχα....Α, και δε ξέρω για σας, , εμένα μου άρεσαν στη χοντρή του. Τούμπανο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black











Η μεγαλη σκαλα xenon. Η μεσαια εργοστασιακη.
Τα led ειναι τουλαχιστον τοσο φωτεινα οσο τα xenon.
Λαμβανοντας υποψη την εμφανιση, το ταιριασμα στη μηχανη, την εργοστασιακη καλωδιωση και το μαμα διακοπτη, και οτι τα εβαλα στη μιση τιμη απο τα 600 γιουρα που κανουν, ειμαι ευτυχης.
Επιτελους, οταν μπηκε και το xenon στη μεγαλη σκαλα, εχω φωτα παντου:cool::cool::cool::cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: n.l

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
να πω και για τα δικα μου;;;; LED

τα μαμά BMW ειδαν και ουτε ακούμπησεν!!!
Ο Λαμπρος που τα ακριβό πλήρωσε οταν τα βαλε μαζι τους,,, εφαγε νηλα!!!

Εγω τα πλερω 125€ κ τα μαμα 400€ και ανω, δεν θυμάμαι

Το αποτελεσμα ειναι απο θεμα απόδοσης 5 φορες πάνω το κινέζικο απο το βαβαρεζικο
Στα δικα σου μ αρεσει που τα αναβεις κι απο μακρια Μπιλακο :cool:
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
forester έγραψε:
Λαμβανοντας υποψη την εμφανιση, το ταιριασμα στη μηχανη, την εργοστασιακη καλωδιωση και το μαμα διακοπτη, και οτι τα εβαλα στη μιση τιμη απο τα 600 γιουρα που κανουν
Συμφωνώ απόλυτα! Ανάβουν και τα δυο μαζι οταν πατας το διακοπτη ή ειναι σαν της τουρατεκ ενα και ενα.Μισή τιμή που υπάρχουν;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συμφωνώ απόλυτα! Ανάβουν και τα δυο μαζι οταν πατας το διακοπτη ή ειναι σαν της τουρατεκ ενα και ενα.Μισή τιμή που υπάρχουν;
Αναβουν και τα δυο μαζι, με το μαμα διακοπτη, ιδιο με αυτον που εχει το R1200 GS Adventure. Αλλαζει η πλατη του διακοτη φωτων/κορνας/αριστερο φλας και μπαινει απο αντβε, με τον εξτρα διακοπτη πανω πανω.
Μιση τιμη δεν υπαρχουν, ημανε τυχερος λελος και τα βρηκα.
 
Reactions: n.l

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Φρεσκαααααααα
Μαμα Led απο το Neo Adventure
240 ευρωπαικα μαζι με μεταφορικα απο το γνωστο μαγαζι στην Κρητη.
Thanks JMAR ;)





Απο το πλαι δεν χρειαζεται. Τα εβγαλε ο forester. Ιδια ειναι με τα δικα του.
Το ενα προβολακι κοστιζει 105 ευρω και η μαμα φυσα 12 ευρω.

Του Χουρχιδη ειναι πολυ πιο δυνατα αλλα δεν ειναι BMW
:p:p:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ούτε αυτά που θα βάλω πιο κάτω είναι BMW, αλλά έπαθα πλάκα με τα χαρακτηριστικά τους, σε σχέση πάντα και με την τιμή!!!!!


http://www.banggood.com/CREE-U5-Motorcycle-LED-Headlight-Waterproof-High-Power-Spot-Light-p-941300.html

Έχουν 3 λειτουργίες!!!
Μεσαία/μεγάλη σκάλα και strobe:woot::woot::woot::woot:
Και 3000LM!!!! Super λέμεεεε!!!
Δεν έψαξα να τα βρω, έπεσα πάνω τους...
 
Top Bottom