Προβολάκια Ομίχλης.. Ιδέες..

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Γενικοτερα εγω θα ελεγα σε οποιον δε θελει να μπει σε ηλεκτρολογικες αλλαγες, μια πρωτη πολυ καλη κινηση για τη βελτιωση του φωτισμου ειναι μια καλη λαμπα. Εγω εβαλα πολυ προσφατα αυτη και η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη σε σχεση με τις φτηνες.
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
την χρησιμοποιω τον τελευταιο χρονο ...πραγματικα μια απο τις καλυτερες , αν οχι η καλυτερη! Το κυριοτερο ειναι πως δεν χρειαζεται απολυτως καμια μετατροπη!!!
 

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
Τα Χριστουγεννα περιπου παρελαβα αυτο το πακετο



που περιειχε



και μεσα τα 2 κουτια ειχανε





τα παρηγγειλα απο εδω LED 10w στο κοστος των 16.10 ευρω



Τα φωτα της μηχανης τα εχω κλειστα
Eδω με τα HELLA









και εδω με τα LED





Ολες οι φωτο τραβηχτηκαν απο το ιδιο κινητο σε ιδιες συνθηκες. Επειδη ομως απο μπροστα με τα LED απλα δεν βλεπεις τιποτα εκανα focus για να δειτε πως φαινετε το χρωμα τους


Aπλα τα φως που βγαζουνε τα LED δεν συγκρινονται με τα HELLA .Kλασης πιο δυνατο.Απιστευτο φως απο 10w.Δεν το πιστευα οτι θα ειχανε τοση διαφορα με αντιστοιχα των 110w......
Και το ευρος των LED ειναι πιο μεγαλο

Απο καταναλωση... ??

Στο ρελαντι (με φωτα παντα κλειστα) τα HELLA 12.1V και τα LED 14V.
Με τα φωτα ανοιχτα τα HELLA 11.4V (δεν θυμαμαι ακριβως) και τα LED 12.1V.
Στις 4.500 στροφες με τα φωτα ανοιχτα τα HELLA 13.4V και τα LED 14.3V (με τα φωτα μονο εχω ενδειξη 14.4V)

Απο θεμα κατασκευης τα HELLA απλα δεν παιζονται.Tα εχω 4 χρονια και απλα ειναι σαν καινουργια.Κατασκευη στιβαρη και πληρως αδιαβροχη.
Με τα LED θα δειξει ....εαν καουνε εχασα 16 ευρω.....κοινως στα @@ μου

ps : πιστευω οτι μονο με τα LED μεσα στην πολη κανω ανετα πορεια
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Τα Χριστουγεννα περιπου παρελαβα αυτο το πακετο



που περιειχε



και μεσα τα 2 κουτια ειχανε





τα παρηγγειλα απο εδω LED 10w στο κοστος των 16.10 ευρω



Τα φωτα της μηχανης τα εχω κλειστα
Eδω με τα HELLA









και εδω με τα LED





Ολες οι φωτο τραβηχτηκαν απο το ιδιο κινητο σε ιδιες συνθηκες. Επειδη ομως απο μπροστα με τα LED απλα δεν βλεπεις τιποτα εκανα focus για να δειτε πως φαινετε το χρωμα τους


Aπλα τα φως που βγαζουνε τα LED δεν συγκρινονται με τα HELLA .Kλασης πιο δυνατο.Απιστευτο φως απο 10w.Δεν το πιστευα οτι θα ειχανε τοση διαφορα με αντιστοιχα των 110w......
Και το ευρος των LED ειναι πιο μεγαλο

Απο καταναλωση... ??

Στο ρελαντι (με φωτα παντα κλειστα) τα HELLA 12.1V και τα LED 14V.
Με τα φωτα ανοιχτα τα HELLA 11.4V (δεν θυμαμαι ακριβως) και τα LED 12.1V.
Στις 4.500 στροφες με τα φωτα ανοιχτα τα HELLA 13.4V και τα LED 14.3V (με τα φωτα μονο εχω ενδειξη 14.4V)

Απο θεμα κατασκευης τα HELLA απλα δεν παιζονται.Tα εχω 4 χρονια και απλα ειναι σαν καινουργια.Κατασκευη στιβαρη και πληρως αδιαβροχη.
Με τα LED θα δειξει ....εαν καουνε εχασα 16 ευρω.....κοινως στα @@ μου

ps : πιστευω οτι μονο με τα LED μεσα στην πολη κανω ανετα πορεια
Ε βαλε και καμμια φωτο απο την μηχανη....Πως δειχνουν;ομορφα;
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Τελικά άλλη μια γραμμή ηλεκτρισμού, από τις περιγραφές σε άλλο νήμα μου,( http://www.advride.gr/index.php?threads/3085/) χρησιμοποιήθηκε και τοποθέτησα δύο Led προβολείς που από καιρό είχα αγοράσει.
Οι συγκεκριμένοι είναι 2χ10 watt ο καθένας μέσα σε βαρειά κατασκευή αλουμινίου.
Ο λόγος που δεν τους έβαζα ήταν ότι δεν με είχαν πείσει αισθητικά.
Για όλα όμως έρχεται ο χρόνος και να:


Καρφί


Διασποράς



Βάσεις από εξαρτήματα υδραυλικών κλπ



Διακόπτης hella με φως για το on


 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Από φως ☀ μαμάνε, με τους απέναντι τα έχω βρει στις ρυθμίσεις αλλά όταν πλησιάζω κάποιον από πίσω, πρέπει να τους σβήνω γιατί απλά είναι πολύ δυνατό το φως.
Να πω εδώ ότι ο δεξιός είναι drive (καρφί) και ο αριστερός διάχυσης, είχα αγοράσει 2 σετ...

Παρακάτω με τα νέα φώτα αναμμένα



Για σύγκριση με μεγάλη ξενον



Και διασταύρωσης απλή




Δεν πολυφαίνεται στις φωτογραφίες αλλά το φως από την μεγάλη ξενον είναι τουλάχιστον διπλάσιο σε όγκο αλλά και στο μακρος

Συμπέρασμα ότι αξίζει ο κόπος ειδικά σε ερημικές, μοναχικές διαδρομές, μεγάλη βοήθεια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Morniac

Μέλος
Όνομα
Morniac Zaratus
Μοτό
Vstrom K4 650
To εαν φαινονται ομορφα ειναι προσωπικο θεμα , μιας και τα εχω βαλει σε μια βαση κατασκευης μου (κουκλακια φαινονται, φωτο με τα LED θα ανεβει σε λιγο)

(εδω με τα HELLA που με τα LED δεν εχει διαφορα)

Με τους απεναντι οχι δεν εχω αν και πιστευω οτι με βλεπουνε πια πιο νωρις....
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Παύλο με τρώει να βάλω αν και είμαι σίγουρος ότι θα έχω πρόβλημα με τη δέσμη. Απλά περιμένω γιατί η εξέλιξη είναι ραγδαία, ήδη κυκλοφόρησε λάμπα με παθητική ψύξη προχωρά το θέμα.
Πάντως το φως αυτής της τεχνολογίας είναι γεωμετρικά πολαπλασιο των γνωστών εφαρμογών.

Φαντάσου να κάνεις βράδυ Καρπενήσι Φουρνά Καρδίτσα...
Με αυτά τα φώτα έχεις 30% συντομότερο ταξίδεμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ωραιος ο Χαρης. Στον προβολεα τελικα θα βαλεις λαμπα led;
Τελικά μπήκε η Led Η4 που είχα, την έβαλα στο Cagiva.
Δεν ξέρω τι να το κάνω τόσο φως χαχαχα


Το Cagiva έχει δύο προβολείς γυάλινους, την Led την έβαλα στον αριστερά και ανάβει μικρή μεγάλη σκάλα



Αύριο βράδυ θα το βγάλω έξω να δω πόσο ξύλο θα φάμε από τους απέναντι

 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πάντως Χάρη, απ' ότι φαίνεται από την φωτογραφία, μάλλον θα τα ακούσεις τα γαλλικά σου από τους απέναντι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Καλυτερα να αντικαταστησει καποιος την λαμπα του με λαμπα led,η να βαλει συστημα xenon?
 

PanTri

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
F800GS 2015
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι χαρούμενος κάτοχος ενώς f800gs του '15.Θελω να αναβαθμίσω λίγο τα φώτα, κυρίως πορείας τα οποία νομίζω ότι δεν έχουν βααααθος. Βοηθούν τα προβολακια;; Εχω διαβάσει στο forum για κάποια γερμανικά στα 100€.Βρήκα παράλληλα και αυτά Интернет-магазин Pack 2 40 Вт LED вспомогательный туман легкие сборки Детская безопасность дальнего мотоцикла для BMW R1200GS F800GS | Aliexpress для мобильных. Αξίζουν κατά την γνώμη σας;; Ευχαριστώ.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Φίλε ότι και να βάλεις θα βελτιωθεί γιατί όντως τα φώτα έχουν ένα θεματάκι. Εγώ έχω αυτά 1Pair 10W LED High Power Work Light Off Road Driving Fog Lamp Spot Motorcycle Motocicleta Accesorios Moto https://s.click.aliexpress.com/e/bd11vmkg
Μην φανταστείς ότι είναι τέλεια αλλά είναι σαφώς καλύτερα από πριν. Αν έβαζα τώρα θα έβαζα αυτά που έδειξες εσύ.
 
Top Bottom