Προβολάκια LEDs

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αυτές είναι μερικές φωτό από τα προβολάκια του τύπου:
http://www.ebay.com/itm/111028396204?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649





Κατάφερα να καλύψω το μεσαίο προβολέα, τη μεσαία και ψηλή σκάλα δηλαδή και έβγαλα αυτές τις φωτό. Δεν ξέρω αν μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα...
Γιωργο αν αυτο το προβολακι με την καθετη βιδα το εχεις εδω στη Θεσσαλονικη θελω να το δοκιμασω στις τρυπες που εχουν επανω τα καγκελα μου.
Θα μπορεσουμε και να το φωτογραφισουμε σαν αποδοση μιας και εχω ξεχωριστο διακοπτη στην εκει παροχη.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Τελευταία επεξεργασία:

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
τελικα δεν χρειάστηκε το κολλητηρι για να απενεργοποιησω τις τρεις σκαλες κ να μεινει μονο η δυνατή.
Το μονο που χρειαστηκε ηταν μ ενα μυτερό κατσαβίδι να βγει το τσιπακι που γραφει U2

Απλα θελει λιγο προσοχή





περασα κ ενα o ring


εβαλα κ σιλικόνη για καλύτερη μόνωση, και ολα καλά

το μονο που μενει ειναι η τοποθέτηση μολις βρω λιγο χρονο
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αν καταλαβα καλά στηρίζεται στο υποπλαισιο.
Ναι, στο υποπλαίσιο (αν κατάλαβα κι εγώ καλά). Λογικά στο 11 εδώ.

Και πόσο τα μεταφορικά αν επιτρέπετε ;
Subtotal: £15.34
Postage & packaging: £3.59
Total: £18.93
Δηλαδή μαζί με τα μεταφορικά ~24€. Είχα βάλει τα ίδια στο 800 με την διαφορά πως τότε είχα πάρει με θολό τζαμάκι και έκαναν διάχυση, τώρα πήρα με καθαρό, φαντάζομαι είναι πιο spot. Αυτά που είχα βάλει δεν φώτιζαν να πω την αλήθεια και πάρα πολύ, απλά ακόμα και μέρα οι οδηγοί των αυτοκινήτων έκαναν στην άκρη από τα 500 μέτρα στην Εθνική οδό, γίνεσαι δηλαδή πολύ πιο ορατός. Τα u5-u6 κτλ δεν μου αρέσουν λόγω όγκου αν και φαντάζομαι πως θα έχουν καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά το φως. Να σημειώσω πως δεν είχα κάνει καμία στεγανοποίηση (ή τουλάχιστον ο Σπύρος @enkefalos δεν μου είχε πει κάτι τέτοιο) και πως δεν έβαλαν σταγόνα νερό 1,5 χρόνο που τα είχα πάνω.
 

Thirdsir

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW GS 1200
DY 100
http://www.ebay.com/itm/111028396204?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
τα παραπάνω προβολάκια πάντος ναι, εχουν τρομερή απόδοση, αλλα μετα από 1 χρόνο κα μερικές βροχές το ένα τα έπαιξε μιάς και πήρε υγρασία και το δευτερο κάνει κατι ψιλοδιακοπές. Τα πήγα στα μαστόρια για επισκευή, αλλα κανενας δεν μπόρεσε να τα φτιάξει. Οπότε αν τα προτιμήσετε συμβουλή για εξτρα μόνωση στην ένωση με το καπακι + ότι οι αλενόβιδες που στέλνει ο κινεζος σκουριάσανε στο μηνα.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
αλλα μετα από 1 χρόνο κα μερικές βροχές το ένα τα έπαιξε μιάς και πήρε υγρασία και το δευτερο κάνει κατι ψιλοδιακοπές. Τα πήγα στα μαστόρια για επισκευή, αλλα κανενας δεν μπόρεσε να τα φτιάξει. Οπότε αν τα προτιμήσετε συμβουλή για εξτρα μόνωση στην ένωση με το καπακι + ότι οι αλενόβιδες που στέλνει ο κινεζος σκουριάσανε στο μηνα.
Κοίτα τώρα πως περιπλέκονται τα πράγματα... Έχω ακριβώς τα ίδια εδώ και 3 χρόνια (αγορασμένα απο Κίνα) χωρίς ποτέ να μου δημιουργήσουν κάποιο θέμα. Δουλεύουν σχεδόν πάντα και με όποιες συνθήκες μιας και η μηχανή δουλεύει και χειμώνα....
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Σιγά το περίπλοκο! Εμένα μου κάνει σαν κλασική κινέζικη ιστορία.. αφού στις φθηνές παραγωγές δεν υπάρχει ποιοτικός έλεγχος, τι το ψάχνουμε; Βγαίνουν 10 που δουλεύουν κι άλλα 3-4-5 που δεν. Αν είσαι τυχερός και πήρες από τα καλά, μεγειά σου και χαρά σου.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σιγά το περίπλοκο! Εμένα μου κάνει σαν κλασική κινέζικη ιστορία.. αφού στις φθηνές παραγωγές δεν υπάρχει ποιοτικός έλεγχος, τι το ψάχνουμε; Βγαίνουν 10 που δουλεύουν κι άλλα 3-4-5 που δεν. Αν είσαι τυχερός και πήρες από τα καλά, μεγειά σου και χαρά σου.
Αυτος ειναι κ ο λογος που τα Κινεζικα ειναι πολυ δυσκολη Γλωσσα...οτι κι αν του πεις μετα τού εμπορα,στο παιζει Κινεζος...:D
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Εγώ τα έχω επάνω 2 χρόνια χωρίς προβλήματα στεγανότητας, τοποθετημένα ανάποδα. Από ότι βλέπω στο ebay το λάστιχο από πίσω είναι λίγο διαφορετικό;
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το βιδάκι από πίσω συνεχώς χαλαρώνει



και οτι οι βίδες δεν είναι ανοξείδωτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Εγώ τα έχω επάνω 2 χρόνια χωρίς προβλήματα στεγανότητας, τοποθετημένα ανάποδα. Από ότι βλέπω στο ebay το λάστιχο από πίσω είναι λίγο διαφορετικό;
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το βιδάκι από πίσω συνεχώς χαλαρώνει



και οτι οι βίδες δεν είναι ανοξείδωτες.
Παιρνεις ανοξειδωτες με 1 ευρω,βαζεις και ενα παξιμαδι ασφαλεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Αυτα εχουνε καλυτερο φως η τα παρακατω?

 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Από σύγκριση που κάναμε με τον Πασχάλη, τα παραπάνω έχουν πολύ συγκεντρωμένο φώς, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις τίποτα πιό πλάι, λόγω του έντονου κοντράστ. Το μάτι τυφλώνεται από τη φωτισμένη περιοχή που είναι πολύ περιορισμένη και παραπλάϊ όπου και δεν φωτίζεται δεν μπορεί να δεί τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Από σύγκριση που κάναμε με τον Πασχάλη, τα παραπάνω έχουν πολύ συγκεντρωμένο φώς, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις τίποτα πιό πλάι, λόγω του έντονου κοντράστ. Το μάτι τυφλώνεται από τη φωτισμένη περιοχή που είναι πολύ περιορισμένη και παραπλάϊ όπου και δεν φωτίζεται δεν μπορεί να δεί τίποτα.
Ετσι ακριβως.

adv phone
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Από σύγκριση που κάναμε με τον Πασχάλη, τα παραπάνω έχουν πολύ συγκεντρωμένο φώς, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις τίποτα πιό πλάι, λόγω του έντονου κοντράστ. Το μάτι τυφλώνεται από τη φωτισμένη περιοχή που είναι πολύ περιορισμένη και παραπλάϊ όπου και δεν φωτίζεται δεν μπορεί να δεί τίποτα.
Ετσι ακριβως.

adv phone
Δηλαδη αν καταλαβα καλα δεν φεγγουν μακρια οσο τα cree ,αλλα πλαγια?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δηλαδη αν καταλαβα καλα δεν φεγγουν μακρια οσο τα cree ,αλλα πλαγια?
Αν τα σηκωσεις φτανουν κι αυτα το ιδιο μακρια αλλα χανεις απο τον περιμετρικο φωτισμο σε ενταση.Δες στο Επος εχω μια φωτο στη δση για Αγιο Κοσμα οπου ειναι αναμμενα.

adv phone
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Αν τα σηκωσεις φτανουν κι αυτα το ιδιο μακρια αλλα χανεις απο τον περιμετρικο φωτισμο σε ενταση.Δες στο Επος εχω μια φωτο στη δση για Αγιο Κοσμα οπου ειναι αναμμενα.

adv phone
Δεν καταλαβαινω απο τη φωτο πολλα πραγματα.Δεν μου πηγε στο μυαλο να τα κοιταξω στην βολτα.Εσυ αν δεν κανω λαθος ειχες και τα αλλα πριν.Λογικα αυτα κανουνε καλυτερη δουλεια.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Cree από ότι διάβασα, είναι μία εταιρεία μου φτιάχνει τα LED. Ξεκίνησε στην Αμερική και μεταφέρθηκε για ευνόητους λόγους στην Κίνα. Σχεδόν όλα τα LED που βρίσκουμε στην αγορά είναι CREE. Από εκεί και πέρα τα παίρνουν οι διάφοροι κατασκευαστές προβολακίων και φακών και τα τοποθετούν στις συσκευές τους. Δεν κατάλαβα αν η CREE φτιάχνουν και τα κάτοπτρα. Πάντως και τα δύο εν λόγω προβολάκια φοράνε LEDs CREE.
 
Top Bottom