Προγράμματα πλοήγησης.. Ποιο χρησιμοποιείτε και σε τι συσκευή;

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
448€ έχει το 610 στο skroutz.
Αυτό λέω... πλέον θα το βρίσκουμε όλο και πιο προσιτό! ;)
Πριν 2 χρόνια είχε 600+:confused::oops::oops:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Εχω τα τελευταια δυο χρονια το tom tom via.150 ευρω και δωρεαν ανανεωσεις.Πολυ καλη ενημερωση,χαρτογραφηση,ανταποκριση,ρανταρ και καμερες αψογο.
Μοναδικο μειονεκτιμα του,το οτι δεν ειναι αδιαβροχο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχω τα τελευταια δυο χρονια το tom tom via.150 ευρω και δωρεαν ανανεωσεις.Πολυ καλη ενημερωση,χαρτογραφηση,ανταποκριση,ρανταρ και καμερες αψογο.
Μοναδικο μειονεκτιμα του,το οτι δεν ειναι αδιαβροχο.
Για χωμα το εχεις δοκιμασει;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εκαψα απο νερα(συμβαινουν αυτα) το 276..
Περασα σε ενα nuvi 200 την αναβαση και το city navigator europe της garmin και με πηγε παντου στον ποντο ...

Απο το χωματοδρομο στα συνορα της Ρωσιας με τη Νορβηγια μεχρι το σρχηγειο του Μεταξα αναμεσα Ρουπελ και Νευροκοπι.
Οι χαρτες κ ο χειριστης τους ειναι αυτοι που κανουν το μηχανημα να αποδωσει ...στο 99 τοις εκατο των περιπτωσεων.

adv phone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εκαψα απο νερα(συμβαινουν αυτα) το 276..
Πώς το κατάφερες αυτό?:eek: Είναι ΙΡ Χ7 το εργαλείο.....:confused::confused::confused::confused:
Περασα σε ενα nuvi 200 την αναβαση και το city navigator europe της garmin και με πηγε παντου στον ποντο ...

Απο το χωματοδρομο στα συνορα της Ρωσιας με τη Νορβηγια μεχρι το σρχηγειο του Μεταξα αναμεσα Ρουπελ και Νευροκοπι.
Οι χαρτες κ ο χειριστης τους ειναι αυτοι που κανουν το μηχανημα να αποδωσει ...στο 99 τοις εκατο των περιπτωσεων.

adv phone
Αυτό που λες ισχύει. Αλλά δεν καλύπτει πάντα κάποιον που θέλει να σχεδιάσει λεπτομερώς μια διαδρομή στο σπίτι του και να την εκτελέσει την επόμενη μέρα. Εκεί παίζει ρόλο και το μηχάνημα, εκτός από τους χάρτες και τη γνώση του χρήστη. Και κυρίως παίζει ρόλο στην ευκολία και στην ταχύτητα με την οποία γίνονται οι μετατροπές και οι "μεταβάσεις" από συσκευή (Η/Υ) σε συσκευή (GPS).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτό που λες ισχύει. Αλλά δεν καλύπτει πάντα κάποιον που θέλει να σχεδιάσει λεπτομερώς μια διαδρομή στο σπίτι του και να την εκτελέσει την επόμενη μέρα. Εκεί παίζει ρόλο και το μηχάνημα, εκτός από τους χάρτες και τη γνώση του χρήστη. Και κυρίως παίζει ρόλο στην ευκολία και στην ταχύτητα με την οποία γίνονται οι μετατροπές και οι "μεταβάσεις" από συσκευή (Η/Υ) σε συσκευή (GPS).
Ετσι συμφωνω...καθως και αν δεχεται η συσκευη τετοιες προγραμματισμενες διαδρομες(πχ trackpoints limit)να αποθηκευτουν εκει.Συνηθως μονο χαρτογραφικες+ποδηλατικες εχουν τετοια δυνατοτητα...
Να αναφερουμε επισης και τη εξαιρετικη ορατοτητα οθονης μιας καλης Garmin συσκευης παντος καιρου ακομα και κοντρα-ηλιο...κατι που δυστυχως δεν εχουν αλλες συσκευες.
Οπως επισης και το LM δηλαδη την εφ ορου ζωης αναβαθμιση Χαρτων που εχουν καποιες καλες Garmin...Αυτο τουλαχιστο εξασφαλιζει λιγοτερο κοπο και ψαξιμο για...τους γνώστες(σκεψου για μη γνώστες)...

Γενικα αυτο που βλεπω "σαπιζοντας" καιρο τωρα στα GPS παντος τυπου ειναι οτι για καλο χωμα θελουμε απο μια καλη συσκευη:
1.Δυνατοτητα να περνάμε tracks εκει.
2.Αδιαβροχο
3.Ανεκτα μεγαλη οθονη,ειδικα οδηγωντας να μην εχεις θεμα
4.Οθονη ευδιακριτη παντος καιρου
5.Σημα δορυφορου να ΜΗΝ χανεται...
6.Ανθεκτικη συσκευη και
7.εννοειται ενημερωμενους καλους χωματινους χαρτες
8.ταχυτητα δεδομενων και εναλλαγης διαδρομων
9.sd καρτα
...στα συν εν τελει, βάζεις ολα οσα θετικα και παραπανω απο οσα θελουμε,διαθετουν πλεον οι συγχρονες συσκευες για χωμα...ακομα και Ρωσικους δορυφορους πιανουν καποιες...κλπ κλπ...

Προσωπικα...ολο και πιο κοντα σε μια garmin Montana ερχομαι...οταν το κουβεντιαζω :cool::hungry::Watching:...ελπιζω κααααποια στιγμη...:confused::cool:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ετσι συμφωνω...καθως και αν δεχεται η συσκευη τετοιες προγραμματισμενες διαδρομες(πχ trackpoints limit)να αποθηκευτουν εκει.Συνηθως μονο χαρτογραφικες+ποδηλατικες εχουν τετοια δυνατοτητα...
Να αναφερουμε επισης και τη εξαιρετικη ορατοτητα οθονης μιας καλης Garmin συσκευης παντος καιρου ακομα και κοντρα-ηλιο...κατι που δυστυχως δεν εχουν αλλες συσκευες.
Οπως επισης και το LM δηλαδη την εφ ορου ζωης αναβαθμιση Χαρτων που εχουν καποιες καλες Garmin...Αυτο τουλαχιστο εξασφαλιζει λιγοτερο κοπο και ψαξιμο για...τους γνώστες(σκεψου για μη γνώστες)...

Γενικα αυτο που βλεπω "σαπιζοντας" καιρο τωρα στα GPS παντος τυπου ειναι οτι για καλο χωμα θελουμε απο μια καλη συσκευη:
1.Δυνατοτητα να περνάμε tracks εκει.
2.Αδιαβροχο
3.Ανεκτα μεγαλη οθονη,ειδικα οδηγωντας να μην εχεις θεμα
4.Οθονη ευδιακριτη παντος καιρου
5.Σημα δορυφορου να ΜΗΝ χανεται...
6.Ανθεκτικη συσκευη και
7.εννοειται ενημερωμενους καλους χωματινους χαρτες
8.ταχυτητα δεδομενων και εναλλαγης διαδρομων
9.sd καρτα
...στα συν εν τελει, βάζεις ολα οσα θετικα και παραπανω απο οσα θελουμε,διαθετουν πλεον οι συγχρονες συσκευες για χωμα...ακομα και Ρωσικους δορυφορους πιανουν καποιες...κλπ κλπ...

Προσωπικα...ολο και πιο κοντα σε μια garmin Montana ερχομαι...οταν το κουβεντιαζω :cool::hungry::Watching:...ελπιζω κααααποια στιγμη...:confused::cool:
Το Μοντάνα τόση ώρα περιέγραφες!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Το montera ειναι ενα montana αλλα με λειτουργικο Android οπου θεωρητικα μπορεις να επεμβεις βαζοντας και αλλα λογισμικα.

Ακομα δεν απεδειξε την αξια του μιας και το Αndroid ολοενα και βγαινει σε νεες εκδοσεις και το Montera δεν ακολουθει...

Μου θυμιζει λιγο μια παλαιοτερη υλοποιηση της garmin που ήταν ενα tablet εποχης με Win και πολλοι το φαγαν αμασητο (και γω μαζι, το
εχω ακομα...θαμενο καπου στα της μοτο)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το montera ειναι ενα montana αλλα με λειτουργικο Android οπου θεωρητικα μπορεις να επεμβεις βαζοντας και αλλα λογισμικα.

Ακομα δεν απεδειξε την αξια του μιας και το Αndroid ολοενα και βγαινει σε νεες εκδοσεις και το Montera δεν ακολουθει...

Μου θυμιζει λιγο μια παλαιοτερη υλοποιηση της garmin που ήταν ενα tablet εποχης με Win και πολλοι το φαγαν αμασητο (και γω μαζι, το
εχω ακομα...θαμενο καπου στα της μοτο)
Ναι το έχει και αυτό που λες, αλλά δεν είναι το βασικό του + σε σχέση με το ΜΟΝΤΑΝΑ!
Το βασικό είναι ότι πιάνει και GLONAS και ότι έχει WiFi ! Πέραν των λοιπών που κάνεις με WiFi, συνεργάζεται και με τις action cameras της Garmin.
Τώρα για ποιο βαλάντιο είναι, ώστε να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες...? Άλλη κουβέντα ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τώρα για ποιο βαλάντιο είναι, ώστε να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες...? Άλλη κουβέντα ;)
Καλα...αυτη την κουβεντα μην την ανοιξουμε...βαλαντιοVS σωστη χρηση αυτων...αλλη πολυ διαφορετικη κουβεντα και φοβαμαι οτι απο το GPS θα το γυρισουμε στην...πολιτικη :rolleyes:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλα...αυτη την κουβεντα μην την ανοιξουμε...βαλαντιοVS σωστη χρηση αυτων...αλλη πολυ διαφορετικη κουβεντα και φοβαμαι οτι απο το GPS θα το γυρισουμε στην...πολιτικη :rolleyes:
:pointu:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Δες μας το ανελυσες τελικα φιλε forester... :D



2 φορες εχω παει βολτα με πλοηγο που ειχε garmin και οι 2 το εβριζαν σε καποια φαση, σε κατι κορυφες. :D:D:D
Eιχε αναφερθει και εδω μεσα, orux maps με χαρτη απο google maps και φορτωμα σε κινητο android.
Εγω προσωπικα εχω ενα sony CS1 GPS logger και το wikiloc στο κινητο (πιο καλο, γιατι εχει και δυνατοτηα για waypoints/POI να γραφεις σημειωσεις) για να καταγραφω διαδρομες και να τις εχω στο αρχειο μου...

Αυτοί που δεν έκαναν δουλειά με GPS της Garmin, σε δύο κατηγορίες κατατάσσονται:
- Δεν "μυρίζουν" το θέμα πλοήγηση-προσανατολισμός-τήρηση κατεύθυνσης, ή/και δεν ξέρουν άριστα το εργαλείο τους και πώς δουλεύει.
- Δεν έχουν το σωστό Garmin για τη δουλειά που το θέλουν [άλλο πλοηγοί (Zumo κλπ) κι άλλο GPS (Montana, Oregon, 276 κλπ)]

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος τη δουλειά που γίνεται στα καθαρά GPS με χρήση και του Η/Υ, με οποιοδήποτε σύστημα android κλπ.
Τώρα αν κάποιος έχει χάρτες του 20.... στη συσκευή του, αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως όχι της Garmin.


spam off, αν θετε συνεχίζουμε την κουβέντα αλλού... ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δες μας το ανελυσες τελικα φιλε forester... :D

Φίλε μου , τι να αναλύσω?
Πρέπει να ξέρω τι πρόβλημα αντιμετώπισαν οι άνθρωποι που λες. Τι συσκευές είχαν και τι χάρτες φορτωμένους. Τι ήθελαν να κάνουν, πώς προσπάθησαν να το κάνουν κλπ....
Αποκλείεται πάντως να έφταιγε η συσκευή τους.
Από το 1998 δουλεύω με διάφορα GPS της Garmin. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τις συσκευές.
Μια φορά που δοκίμασα ένα Zumo 660, είδα ότι δε μου κάνει. Και δεν ξανακοίταξα συσκευές-πλοηγούς.
Επίσης, όσο κι αν έχουν εξελιχθεί τα προγράμματ και οι σχετικές εφαρμογές στα smartphones, δε με καλύπτουν. Πάντως, πράγματι κάνουν πολλά κι έχω κάποιες εγκατεστημένες κι εγώ. Όταν πας σε πιστάκια καρτ κλπ, βγάζουν πολλά στοιχεία (σε στυλ trip computer να το πω), πολύ χρήσιμα για μελέτη γυρολογίων κλπ, χωρίς να έχεις 'βοηθό" με χρονόμετρα και σημειώσεις απ' έξω.
Μέχρι εκεί όμως για μένα....
Όταν είναι για διαδρομές, θέλω pc/laptop και Base Camp. Κάνω ό,τι ακριβώς θέλω, γρήγορα και με ακρίβεια και τα περνάω στη συσκευή μου σε 3'', με την απόλυτη σιγουριά της επόμενης μέρας.
Στο Λεωνίδιο φέτος στην εκδήλωση του 1821, πέρασα διαδρομή 375 χλμ σε 20' με ένα αρχαίο laptop 10'' με ακρίβεια που την επόμενη μέρα πέτυχα απόκλιση 2 χλμ στα 375.
Και τη διαδρομή των ασφάλτινων του επόμενου Σεπτέμβρη (δες το αντίστοιχο θέμα εδώ στο φόρουμ) την πέρασα σε 20' επίσης. Αυτή που δε μπορούσε ο Πασχάλης να την βγάλει στο Google maps, γιατί παίρνει μέχρι 10 ενδιάμεσους προορισμούς.
Τι άλλο να πώ?
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Οκ. Νόμιζα ότι μιλούσες για αδυναμία να καταγραψω μία διαδρομή με κάποιο κινητό android.
Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να πάω σε διαδρομή που την συντριπτική πλειοψηφία της δεν την έχει το google maps, οπότε δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα.
Το base camp εξάγει κάποιο αρχείο για την διαδρομή που σχεδιάζεις;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οκ. Νόμιζα ότι μιλούσες για αδυναμία να καταγραψω μία διαδρομή με κάποιο κινητό android.
Το να καταγράφεις είναι σημαντικό, αλλά το να σχεδιάζεις και να εκτελείς το σχέδιο επ' ακριβώς είναι πιο σημαντικό!
Σαφώς τα android καταγράφουν πλέον.

Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να πάω σε διαδρομή που την συντριπτική πλειοψηφία της δεν την έχει το google maps, οπότε δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα.
Εδώ είναι αυτό που λέω εδώ και πολλά χρόνια, και το λέει κι ο Κώστας ο Μάθο πλέον...:cool:. Επιλέγεις εργαλείο, ανάλογα με αυτό που θες να κάνεις! Εδώ κινήσεις εντυπωσιασμού, αμφάνισης και ίματζ, απλά θα σε προδώσουν και θα εκτεθείς στη δύσκολη, βρίζοντας....! Το ίδιο και κινήσεις "να γλιτώσω 100€" κλπ.... Θα τα δώσεις κάποτε διπλά, εφόσον όντως θες να κάνεις κάτι εξειδικευμένο.
Αφού σε καλύπτουν οι συσκευές android με χρήση google maps/earth, δε συζητάμε για κάτι άλλο. Μια χαρά είσαι. Η κουβέντα γίνεται για όσους θέλουν άλλα πράγματα.

Το base camp εξάγει κάποιο αρχείο για την διαδρομή που σχεδιάζεις;
Ασφαλώς! Εκεί έγγυται η μεγάλη χρησιμότητα! Εξάγει *.gpx αρχεία που πάρα πολύ εύκολα, απλά και ταχύτητατα περνάνε στα GPS που δέχονται τέτοια αρχεία.
Το πρόγραμμα είναι δωρεάν, από το site της Garmin.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν θέλεις να κινηθείς σε χωμάτινους δρόμους και θέλεις εσύ να δημιουργήσεις αυτήν την διαδρομή (στροφή - στροφή) που θα σκολουθήσεις, τότε δημιουργείς track, σύμφωνα με το basecamp ή αλλιώς gpx αρχείο.

Πέρα από το basecamp, μπορείς να δημιουργήσεις gpx αρχεία ( Ίχνη - tracks) και από σελίδες για ποδηλάτες και να τα αντιγράψεις στην συσκευή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πώς το κατάφερες αυτό?:eek: Είναι ΙΡ Χ7 το εργαλείο.....:confused::confused::confused::confused:
Ενα σχεδον αορατο ξεκολλημα στο τζαμι της οθονης κι η υποτιμηση του προβληματος απο εμενα ηταν αρκετα...:(
 
Top Bottom