Προγράμματα πλοήγησης.. Ποιο χρησιμοποιείτε και σε τι συσκευή;

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ok Στεφανε καταλαβα.Για να πας ομως απο ιχνος σε ιχνος δεν πρεπει να εχεις υπολογισει πώς θα πας;Δηλαδη αν υπαρχει δρομος αναμεσα στα δυο ιχνη που επιλεγεις;Εαν δεν υπαρχει δρομος;
Το ρωταω γιατι εχει τυχει σε βουνο να μπορω να παω απο σημειο σε σημειο γιατι υπηρχε βατότητα αλλά οχι δρομος...Πώς μπορω ομως να το ξερω αυτο απο το σπιτι,απο το PC και οχι να αναγκαστω να ειμαι εκει για να το διαπιστωσω;
Θενκς Χρηστο για τις πληροφοριες και εσενα...


Να αυτο λεω...πώς την ακολουθω εφοσον δεν γνωριζω τις συνθηκες που θα βρω εκει;
Μα δεν ξέρεις...
Το ίχνος το δημιουργείς στον Η/Υ, πάνω σε χαρτογραφ. δρόμους.
Kώστα, ότι σου είπε ο Χρήστος κι ο Στέφανος!!!!
Τα έχω πει κι εγώ στο παρελθον και στο gsforum και στο gsmotoclub.
Αυτό που λες ότι ζητάς, απλά δεν παίζει ρε φιλαράκι, με την καμία όμως!!!!:D:D:D
Δεν υπάρχει σύστημα να σου λέει τη βατότητα!
Αν μπορείς να βγάλεις άκρη με το google earth κι ότι βλέπεις εκεί, καλώς! Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Όλα τα συστήματα/λογισμικά πλοήγησης, βασίζονται στα δεδομένα των χαρτών, οι οποίοι έχουν καθορισμένη τη βατότητα των μονοπατιών, χωματόδρομων, δρόμων κλπ. Πέραν των δρόμων κάθε μορφής, όλα είναι "αδιάβατα" για τη συσκευή!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εβαλες τον κοσμο στην "πριζα" και τωρα τους αφηνεις στο ελεος:p
Εγώ είμαι στην πρίζα με τα gps από το 1996:D:D:D:D

Rockwell......
λέει κάτι σε κάποιον????........:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Απ τον Άη Βασίλη το ζήτησε τότε!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ είμαι στην πρίζα με τα gps από το 1996:D

Rockwell......
λέει κάτι σε κάποιον????........:rolleyes:

Αμα σου πω τι διαβασα...:Watching:και λεω...ρε λες;...Να ηταν αληθεια τελικα;...:eek:





















roswell...:yew::pointu::pointu:

 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Τibo και igo8.

Στάλθηκε από το HTC Wildfire S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Μηνά, καλα το επανεφερες το θεμα.. :ok:

Οκ, καλο ειναι να μαθαινουμε πολλα (εως ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!) για το θεμα, αλλα το βασικο "concept" του θεματος ηταν τα "απλα" προγραμματα πλοηγησης, που χρησιμοποιουμε οι "κοινοι θνητοι"..

(Τι να τον κανω τον υπερεξειδικευμενο σχεδιασμο σε pc, οταν ειμαι στην Πορτογαλια σημερα και στη Γαλλια αυριο? :wacky: )

Το λοιπον, σημερα πρωτοδοκιμασα το "Route66" (aka Navigate 6)

Πολυ απλο, πολυ κατατοπιστικο, πολυ ενδιαφερον! :)

(Οποιος ενδιαφερεται, π.μ... :rolleyes: )
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μηνά, καλα το επανεφερες το θεμα.. :ok:

Οκ, καλο ειναι να μαθαινουμε πολλα (εως ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!) για το θεμα, αλλα το βασικο "concept" του θεματος ηταν τα "απλα" προγραμματα πλοηγησης, που χρησιμοποιουμε οι "κοινοι θνητοι"..

(Τι να τον κανω τον υπερεξειδικευμενο σχεδιασμο σε pc, οταν ειμαι στην Πορτογαλια σημερα και στη Γαλλια αυριο? :wacky: )

Το λοιπον, σημερα πρωτοδοκιμασα το "Route66" (aka Navigate 6)

Πολυ απλο, πολυ κατατοπιστικο, πολυ ενδιαφερον! :)

(Οποιος ενδιαφερεται, π.μ... :rolleyes: )
Aθανάσιε....
από το 1ο ποστ στο είπα:)
Πες ακριβώς τι ζητάς, με τη σωστή ορολογία. Όλα όσα είπαμε οι ενδιάμεσοι (napster, calfas, mathosalas) δε σε αφορούν. Ψάχνεις κάτι για συσκευή android, ή iphone κλπ. Οπότε όσα γράψαμε, άκυρα για το θέμα σου. Αυτό το route66, μήπως πρέπει να είσαι συνδεμένος για να δουλέψει?
Αν ναι, άστο. Όταν έχεις σύνδεση, μόνο google maps:cool:
Όλα τα υπόλοιπα είναι για όταν είσαι εκτός σύνδεσης.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Οκ, καλο ειναι να μαθαινουμε πολλα (εως ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!) για το θεμα, αλλα το βασικο "concept" του θεματος ηταν τα "απλα" προγραμματα πλοηγησης, που χρησιμοποιουμε οι "κοινοι θνητοι"..

Εκεί έχει να κάνει με το τί ζητά ο καθένας!!!Πραγματικά δεν είναι δύσκολο να περιηγηθείς στην Ευρώπη...Αλλά είναι δύσκολο σε μια πρωτεύουσα να βρείς το ξενοδοχείο που έχεις κάνει book!!Επιπλέον επιλογή την οποία 80% την ακολουθώ είναι ότι δεν κάνω book απλά πάω που περίπου θέλω και όταν φτάσω εμπιστεύομαι το GPS να μου βρεί κάτι...Το ίδιο ισχύει σε camping...

Μετά έχεις επιλογές με POI που δεν μπορούμε να φανταστούμε τι είναι ικανοί μερικοί άνθρωποι να κάνουν ΡΟΙ εκτός από τα βασικά που είναι ξενοδοχεία ΑΤΜ και φαρμακεία-βενζινάδικα...

Στο παραπάνω θέμα πιστεύω ότι ο Κώστας ενδιαφέρεται να ενυμερωθεί λίγο παραπάνω και για τα εκτός δρόμου...

Εκεί ισχύουν τα παραπάνω που γράφτικα για ίχνει πορείες κτλ κτλ!!

Καλό είναι το θέμα να εμπλουτίζετε συνέχεια, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο σκέψεις λειτουργεία μιας συσκευής GPS και φαίνετε και από την χρήση γιατί να ξέρετε 2 ίδια GPS στο ίδιο μέρος θα σε πάνε απο αλλού!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
το τρακ= ίχνος! Το βλέπεις και το ακολουθείς. Δεν κάνει πλοήγηση το "GPS" σου! Μόνο στην αρχή, ή στο τέλος του μπορεί να σε οδηγήσει.
το ρουτ, είναι πλήρης διαδρομή (αυτό που δημιουργείται στο googlemaps ή google earth, όταν του βάζεις εκκίνηση, ενδιάμεσα σημεία και τερματισμό), στην οποία σε "πάει" το τζιπιες. Υπολογίζει χρόνους, ταχύτητες, αποστάσεις, σου λέει που nα στρίψεις κλπ. Τα πάντα, κανονική πλοήγηση. Χρήσιμο, όταν δεν ξέρεις τίποτα για την περιοχή και θες πλοηγό.
Για το βουνό, θες το τρακ. Κομματάκι δύσκολο να το φτι'αξεις.... Καλό κι εύκολο, όταν στο δίνουν (κάποιος που το έγραψε), ή όταν το φτιάχνεις ρουτ στο google earth και μετά το μετατρέπεις σε αρχείο gdb με το tyre.(πλήρες πρόγραμμα που δουλεέυει και μόνο του, χωρίς να θες κάτι επιπλέον) ή με το gpsbabel (open source πρόγραμμα που απλά, εύκολα και γρήγορα μετατρέπεις οτιδήποτε σε οτιδήποτε και δουλεέυις με base camp ή mapsource).


By Forester...
χαχαχαχαχα


Τώρα είδα το "by forester":rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Kαι λέω, πού τα ξέρω αυτά .....
Τι ωραία που λέει ο Στέφανος:pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
.................

Εκεί ισχύουν τα παραπάνω που γράφτικα για ίχνει πορείες κτλ κτλ!!

Καλό είναι το θέμα να εμπλουτίζετε συνέχεια, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο σκέψεις λειτουργεία μιας συσκευής GPS και φαίνετε και από την χρήση γιατί να ξέρετε 2 ίδια GPS στο ίδιο μέρος θα σε πάνε απο αλλού!!!


Ξέρεις γιατί????:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το μαρτυράω και την κάνω για νάνι...:D

Παίζει ρόλο η ρύθμιση του προφίλ στην κάθε συσκευή!
Τόσο το προφίλ του χάρτη, όσο και το προφίλ του μέσου (όχημα, πεζός, 4Χ4, ποδήλατο...):cool:
Επίσης παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις αποφυγής διοδίων, χωματόδρομων κλπ.
Δύο συσκευές με default ρυθμίσεις και τους ίδιους χάρτες, θα κάνουν την ίδια ακριβώς δουλεια;)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
.. Αυτό το route66, μήπως πρέπει να είσαι συνδεμένος για να δουλέψει?
Αν ναι, άστο. Όταν έχεις σύνδεση, μόνο google maps:cool:
Όλα τα υπόλοιπα είναι για όταν είσαι εκτός σύνδεσης.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! οτι κοιταμε κατι εκτος συνδεσης! Αλλοιως θα αρκουμασταν ολοι στους google maps! (Που, με εκ των προτερων τοπικη αποθηκευση, παλι κανεις τη δουλεια σου μια χαρα και μ'αυτους.. Απλα δεν μπορεις να αποθηκευσεις μεγαλες περιοχες.. o_O)

Οσο αναφορα το route66 (μιας και το αναφεραμε), μπορεις να δουλευεις ειτε "on line" (πραμα αχρηστο, οπως προειπαμε) ειτε με τους χαρτες που μπορεις να αποθηκευσεις στη συσκευη και να τους χρησιμοποιεις off line, σαν ολα τα συνηθισμενα προγραμματα πλοηγησης! ;) )

...Αλλά είναι δύσκολο σε μια πρωτεύουσα να βρείς το ξενοδοχείο που έχεις κάνει book!!..
Μην το λες! Μην το λες!!!! :rolleyes::rolleyes:

;):p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Capitain

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
2003 Ktm 950 Adventure S
Εγω για μεσα στην Αθηνα που μου ειναι πιο χρησιμο απο οπουδηποτε αλλου, χρησιμοποιω το κινητο με google maps, το συνδεω στο κρανος και αν εχω διαλεξει τη σωστη διαδρομη με παει απικο, εκτος απο καποιες φορες που υπηρχαν καποιες μυστηριες στροφες σε στενα, κλπ..
Ειχα ενα Bmw navigator, αλλα νομιζω μου ηταν εντελως αχρηστο, το να το χρησιμοποιω μονο στα ταξιδια μου φαινοταν υπερβολη, 4-5 κατοσταρικα να περιμενουν στο συρταρι να τα βγαλω βολτα..


Sent from my iPad using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή το imapper το γνωρίζω και "κάνει παπάδες"...
Τρομερά ενημερωμένο και κατάλληλο γι' αυτούς που αρκούνται σε εκτυπωμένους χάρτες ή ως μπακάπ...
Δοκίμασε το basecamp, ευκολόχρηστο και διαβάζει απευθείας τους χάρτες της συσκευής σου. Εκεί σχεδιάζεις tracks και routes.
Χρηστο εχεις δικιο για το base camp. Το κατεβασα, επαιξα λιγο μαζι του κι οταν καταλαβα τη φιλοσοφια του, πραγματι ειναι πολυ καλο. Το imapper ουσιαστικα το αντιγραφει....
Οποτε παιζεις με το αρχικο που ειναι και δωρεαν.
1.Οντως διαβαζει τους χαρτες της συσκευης, οποτε δε χρειαζεται διπλη δουλεια οπως με το mapsourse.
2. Εισαγεις τα σημεια που θες και κανεις ιχνη και διαδρομες επιλεγοντας προφιλ μεραφορικου μεσου κι αυτο σνταποκρινεται αμεσα!!!
3. Ολα τα κανεις με χαρτη europe nt, και οταν τελειωσει η δημιουργια, γυρνας σε Αναβαση για λεπτομεριες.... Κλασσικα με αναβαση δεν κανουν πλοηγηση τα αλλα προγραμματα.

Ωραιο, μου αρεσει☺☺☺☺


Send from LG G2
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Περί ορολογίας:
Νομίζω οτι πορεία είναι η προδιαγεγραμμένη διαδρομή, δηλαδή αυτή που θέλουμε να ακολουθήσουμε και τη χαράζουμε πρίν την ακολουθήσουμε, ενώ ίχνος τα σημεία που έχουμε περάσει, το ίχνος μας στο έδαφος από όπου περάσαμε.
Τώρα η ονομασία GPS αναφέρεται σε όλα τα συστήματα που έχουν σύστημα γαιοαναφερόμενης θέσης. Είναι κατά σύμβαση μόνο η χρήση της ονομασίας GPS για τις πιό εξειδικευμένες συσκευές. Και τα τηλέφωμα που λειτουργούν με δορυφορικά καθορισμένη θέση έχουν σύστημα GPS. Και το Montana 600 κάνει πλοήγηση. Το Android δεν κάνει πλοήγηση σε χαραγμένη πορεία εκτός δρόμων και δεν κάνει καταγραφή πορείας από όσο ξέρω. :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom