Προγράμματα πλοήγησης.. Ποιο χρησιμοποιείτε και σε τι συσκευή;

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι καινούρια η συζήτηση, το ξέρω. Απλά νήμα εδώ δεν βλέπω (εκτός αν είναι συγχωνευμένα με το νήμα των πλοηγών

Είχα ένα motorola moto G 3rd gen, το οποίο ήταν αδιάβροχο. Και λέω είχα καταχρηστικά γιατί ακόμα το έχω, το κλειδί είναι στο "ήταν αδιάβροχο" γιατί του είχε αλλάξει οθόνη το επίσημο σέρβις, βράχηκε, χάλασε η οθόνη, ξανα-άλλαξε οθόνη το επίσημο σέρβις, ξαναβράχηκε και αντίο μοτορόλα. Μιά που είναι πλέον εκτός εγγύησης συσκευής και επισκευής... Πάμε για άλλα (και το τι κατάρα έχει φάει το επίσημο σέρβις δεν περιγράφεται).

Οπότε ο προβληματισμός του Αυγουστιάτικου χαλαρού μεσημεριού είναι... σε τι άλλα να πάμε. Το hello moto είχε μέσα Here Maps, Google Maps προφανώς, Orux και Locus χωρίς να το χρησιμοποιώ, επειδή "είναι καλό και ΘΑ το χρησιμοποιήσω κάποτε" και να μην θυμίζω πως είναι αυτά τα "θα", σαν των πολιτικών.

- Να πάω ένα (ελπίζω πιο) αδιάβροχο τηλέφωνο με την ίδια λογική, φορτώνω τα κλασικά προγράμματα για τα καθημερινά και κάτι που... θα το ψάξω για τα πιο περιπετειώδη, με μιά RAM είναι φτηνό, από 100 ευρώ για κινέζικο ή 140 για Ιάπωνα συν περίπου 80 η RAM (ή παρακάτω, αναλόγως, με την έκπτωση πχ του motoraid στο φόρουμ).

- Να κάτσω στ' αυγά μου και όταν κάποια στιγμή έχω ένα χρηματικό ποσόν "για πέταμα" της τάξης του Garmin με την όποια 5ιντση οθόνη υπάρχει εκείνη την περίοδο, να κινηθώ προς τα εκεί.


Επειδή έχω δει στο φόρουμ και την μία λύση και την άλλη σε μηχανάκια, γνώμες από χρήστες παρακαλώ.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Δεν είναι καινούρια η συζήτηση, το ξέρω. Απλά νήμα εδώ δεν βλέπω (εκτός αν είναι συγχωνευμένα με το νήμα των πλοηγών

Είχα ένα motorola moto G 3rd gen, το οποίο ήταν αδιάβροχο. Και λέω είχα καταχρηστικά γιατί ακόμα το έχω, το κλειδί είναι στο "ήταν αδιάβροχο" γιατί του είχε αλλάξει οθόνη το επίσημο σέρβις, βράχηκε, χάλασε η οθόνη, ξανα-άλλαξε οθόνη το επίσημο σέρβις, ξαναβράχηκε και αντίο μοτορόλα. Μιά που είναι πλέον εκτός εγγύησης συσκευής και επισκευής... Πάμε για άλλα (και το τι κατάρα έχει φάει το επίσημο σέρβις δεν περιγράφεται).

Οπότε ο προβληματισμός του Αυγουστιάτικου χαλαρού μεσημεριού είναι... σε τι άλλα να πάμε. Το hello moto είχε μέσα Here Maps, Google Maps προφανώς, Orux και Locus χωρίς να το χρησιμοποιώ, επειδή "είναι καλό και ΘΑ το χρησιμοποιήσω κάποτε" και να μην θυμίζω πως είναι αυτά τα "θα", σαν των πολιτικών.

- Να πάω ένα (ελπίζω πιο) αδιάβροχο τηλέφωνο με την ίδια λογική, φορτώνω τα κλασικά προγράμματα για τα καθημερινά και κάτι που... θα το ψάξω για τα πιο περιπετειώδη, με μιά RAM είναι φτηνό, από 100 ευρώ για κινέζικο ή 140 για Ιάπωνα συν περίπου 80 η RAM (ή παρακάτω, αναλόγως, με την έκπτωση πχ του motoraid στο φόρουμ).

- Να κάτσω στ' αυγά μου και όταν κάποια στιγμή έχω ένα χρηματικό ποσόν "για πέταμα" της τάξης του Garmin με την όποια 5ιντση οθόνη υπάρχει εκείνη την περίοδο, να κινηθώ προς τα εκεί.


Επειδή έχω δει στο φόρουμ και την μία λύση και την άλλη σε μηχανάκια, γνώμες από χρήστες παρακαλώ.
Εχω ενα Garmin zumo390.Το αγορασα τον 10ο του 2016 ,στο Τροφυ του 17 εφαγε πολυ νερο -χαλαζι-λασπη(τοχω χυμα πανω στο τιμονι μιας και η μοτο εχει μονο ενα μασκακι και τοτε δεν ειχε ουτε αυτο).Στο τελος της ημερας λοιπον ειμαι στους νιπτηρες του καταφυγιου με ενα βρεγμενο πανακι στα χερια και απελπισμενος κοιτω την καταλασπωμενη συσκευη,τοτε ερχεται καποιος διπλα μου και μου λεει"" Garmin ειναι"",μου το βουταει απ τα χερια και το πεταει μεσα στον γεματο νιπτηρα(Μουρθε να τον πλακωσω στις μαπες)....Ειχε δικιο, ετσι το πλενω απο τοτε.
Μονο παραπονο :ωρες ωρες δεν κανει καλη επαφη η συσκευη στην βαση με αποτελεσμα να μην εχω συνεχη φορτιση στο χωμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@amyroukai

Στις ασφάλτινες και χωμάτινες εξορμίσεις, συνήθιζα να παίρνω μαζί μου το BLACKVIEW BV6000. Κινητό made in China, αδιάβροχο και με μεγάλη μπαταρία. Κούμπωνα το sygic για πλοήγηση και το wikiloc για καταγραφή της διαδρομής και μαζί με το δέκτη GPS και 2 SIM, είχε αυτονομία έως και 6 ώρες συνεχούς πλοήγησης και καταγραφής. Επίσης, έχει πολύ δυνατό δέκτη gps, ο οποίος δεν έχανε το σήμα σχεδόν ποτέ, εκτός βέβαια από παρατεταμένα τούνελ κτλ. Όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση, σκέψου ότι σε μια χωμάτινη στην Κωπαίδα μου έφυγε από τη μηχανή (λόγω δικού μου λάθους στήριξης), έπεσε μέσα στις λάσπες, το πήρα χαμπάρι μετά από κάνα μισάωρο (εννοείτε ότι δε γύρισα να το ψάξω), πέρασαν 3 μέρες, το βρήκε αγρότης που όργωνε με το τρακτερ, προσπαθούσε να το ενεργοποιήσει σχεδόν 1,5 μήνα (επειδή δεν είχε το ειδικό καλώδιο φόρτισης ) και μόλις κατάφερε και το άνοιξε είδε το email μου (το είχα στην μπροστινή οθόνη σε περίπτωση που χαθει, ΕΥΤΥΧΩΣ), μου έστειλε email, έμεινα μαλ@κας μόλις το διάβασα, τον πήρα τηλέφωνο και μου το έστειλε στο σπίτι.
Το έχω ακόμα βασικά και δουλεύει όπως την πρώτη μέρα.

Το μοναδικό μειονέκτημα που έχει, όπως και όλα τα smartphones, είναι η αδυναμία απόδοσης της οθόνης στην έντονη ηλιοφάνεια οπου για εμένα ήταν αποτρεπτικός παράγοντας να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το κινητό για πλοήγηση στη μηχανη.
Πρόβλημα, το οποίο έλυσα αγοράζοντας το GARMIN 276cx, το οποίο αποδίδει εκπληκτικά σε όλες τις συνθήκες φωτισμού, έχει αδιαβροχοποίηση IP68, κάνει πλοήγηση με καταγραφή και ένα σωρό άλλες λειτουργίες όπως απεικόνηση καιρικών συνθηκών στη διαδρομή σου, δορυφορική εικόνα της διαδρομής που έχεις χαράξει (πολύ χρήσιμο όταν είσαι στο βουνό και είσαι σε σημείο που ενώνονται 3 ή 4 χωματόδρομοι), μεγάλη οθόνη 5 ιντσών (αρκεί μια ματιά για να δεις ακριβώς που είσαι) και άλλα πολλά. Επίσης, το σήμα του GPS είναι πολύ καλό, δεδομένου ότι χρησιμοποιεί τα δυο πιο γνωστά συμπλέγματα δορυφόρων (GPS + GLONASS), ΔΕΝ έχει οθόνη touch, πράγμα το οποίο άλλους τους βολεύει και άλλους όχι, αντιθέτως έχει κουμπιά δεξιά της οθόνης που από εκεί κάνεις τα πάντα. Προσωπικά, έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος, εκτός από κάποιες λειτουργικές λεπτομέρειες όπως το αργό panning στο χάρτη όταν τον έχεις φορτώσει με όλα τα POI κτλ, καθώς επίσης και ορισμένα κολλήματα που κάνει όταν έχεις φορτώσει τη δορυφορική απεικόνηση μαζί με κάποιο άλλο software. To τελευταίο είχα διαβάσει ότι η garmin προσπαθεί να το βελτιώσει στα updates λογισμικού που κάνει κατά καιρούς.
Επίσης, έχει τσουχτερή τιμή και η υπηρεσία BirdsEye (δορυφορική απεικόνηση) είναι με ετήσια συνδρομή.

Αυτά.
:)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ενδιαφέρον αυτό γιατί υπάρχει το φετινό BV5800pro το οποίο έχει μεγαλύτερη οθόνη (5,5 αντί 4,7 ίντσες) και μπαταρία (5580 αντί 4500 mΑh) και είναι φτηνότερο από το (καταργημένο επισήμως) BV6000 του 2016. Βέβαια δεν έχει βαρόμετρο/βαθύμετρο/γενική αίματος και ούρων που έχει το 6000 αλλά νομίζω ότι άνετα μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά, η μονάδα του GPS υποτίθεται ότι είναι εξίσου ισχυρή (τεστ δεν έχω βρει ακόμα αλλά θα το ψάξω). Το Sony xperia M5 ήταν η άλλη εναλλακτική αλλά δεν διαβάζω τα καλύτερα για το λογισμικό του και επίσης είναι "παρατημένο" από την Sony λόγω παλαιότητας και χαμηλών πωλήσεων, συν το ότι η μπαταρία του είναι μισής χωρητικότητας και η οθόνη του όχι από τις πιο λαμπρές.


Οι φτηνότερες λύσεις σε "gps μοτοσικλέτας" είναι το TOM TOM 450 και τα Garmin 395 και 396 αλλά μιλάμε για 500 αντί 200 ευρώ. Που προφανώς έχουν το κατιτίς τους σε αξία λόγω του ότι κάποια πράγματα που όπως λες θέλουν 2-3 προγράμματα στο τηλέφωνο στα δίνουν έτοιμα, αλλά αν είναι "δυόμιση φορές καλύτερα" δεν ξέρω. Και για αυτό λέω ότι πραγματικά θέλω να έχω "λεφτά για πέταμα" πριν πάρω ένα τέτοιο μαραφέτι.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Πολύ καλή λύση τα bv, αλλά για εκτός δρόμου πλοήγηση και χρήση. Gpx και. KLM αρχείων, δεν ενδείκνυται. Δεν βρήκα καμία εφαρμογή ποτέ να κάνει σωστή δουλειά εκεί. Οπότε μόνο garmin νομίζω για εκτός δρόμου. Εντός δρόμου εδώ και πολλά χρόνια για εξωτερικό και γενικότερα χρησιμοποιώ igo prime σε Android. Απλά και αυτό υστερεί σε χρήση ετοίμων διαδρομών.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Ενδιαφέρον αυτό γιατί υπάρχει το φετινό BV5800pro το οποίο έχει μεγαλύτερη οθόνη (5,5 αντί 4,7 ίντσες) και μπαταρία (5580 αντί 4500 mΑh) και είναι φτηνότερο από το (καταργημένο επισήμως) BV6000 του 2016..
Εγώ έχω το bv9000 για την μοτό και είμαι ευχαριστημένος. Έχει βγάλει οδοιπορικό Λεωνίδιο (περασμένη η διαδρομή στο orux maps) με βροχή συν κάποια χώματα.
Έχω επίσης το bv9000pro ως κινητό και πάλι δεν έχει κάνει κιχ (νερά στην δουλειά, άμμους στην θάλασσα, νερά στην βάρκα κλπ). Γενικώς είμαι ικανοποιημένος.
Μειονέκτημα σίγουρα η απευθείας έκθεση στον ήλιο που δεν βλέπεις την οθονη, αλλά προσωπικά επειδή δεν με κυνηγάει καμία αρκούδα κάπως βρίσκω την άκρη να δω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να μπαίνουν τα θέματα σε σειρά. Το garmin είναι προφανής και δοκιμασμένη λύση, αλλά φαίνεται πως δεν είναι μονόδρομος.

Το τηλέφωνο δεν θα χρησιμοποιείται ως τηλέφωνο αλλά σαν GPS μόνο, ίσως του βάλω μιά καρτούλα CU να υπάρχει ή την κάρτα data που έχω σε ένα χρεποtablet και μοιράζεται τα ΜΒ του συμβολαίου κινητής. Οπότε βάζοντας κάτω τις τιμές και το τι προσφέρει το κάθε ένα, το 5800pro είναι το VFM για την δουλειά που συζητάω. Τα υπόλοιπα BV είναι ακριβά για ΑΥΤΗΝ την χρήση που το θέλω πάντως χαίρομαι που διαβάζω ευχαριστημένους χρήστες.

Το orux και το locus αμφότερα έχουν καλές κριτικές για χρήση true adventure για αυτό τα είχα βάλει και στο άλλο τηλέφωνο. Αμφότερα έχουν έντονης κλίσης καμπύλη εκμάθησης και δεν προσφέρουν τις αυτονόητες ευκολίες του Google maps και Here maps σε ότι αφορά "διαλέγω διεύθυνση και έφυγα" για τις καθημερινές μετακινήσεις σε άγνωστη αστική περιοχή. Για χρήση true adventure χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα κατασκευής διαδρομής (άλλη συζήτηση αυτή) και εξαγωγή/εισαγωγή στα Orux/Locus. Συν το θέμα "χάρτες" που είναι σημαντικό για εκτός δρόμου και που πρέπει να βρεις και να εγκαταστήσεις (επίσης άλλη συζήτηση με αρκετό ενδιαφέρον).

Το ζήτημα της απ' ευθείας έκθεσης στον ήλιο είναι υπαρκτό όχι μόνον σαν ορατότητα της οθόνης όπου δεν είναι πολλές συσκευές που περνάνε το τεστ αλλά και σαν θέρμανση της συσκευής τόσο από την ακτινοβολία του ήλιου όσο και από την αυτόματη αύξηση της φωτεινότητας οθόνης στο μέγιστο για να ανταπεξέλθει στις συνθήκες. Προφανές και το ότι με την φωτεινότητα στο μέγιστο, η μπαταρία θα αδειάζει πιο γρήγορα, οπότε ένα αυτοσχέδιο σκίαστρο κάνει πολλά καλά μαζί.
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Χρησιμοποιώ βάση ram mount xgrip + samsung τηλέφωνο (παλιό, μόνο σαν gps πλέον) + locus map. Το μόνο αρνητικό ότι σε περίπτωση βροχής το βάζω σε tank bag...
Εξαιρετικό vfm, καθώς το μόνο που αγόρασα είναι η βάση ram mount.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Παιδες καλημερα σε ολους....επειδη παιζει ταξιδι με το αμαξακι και θελω ενα gps προγραμμα-εφαρμογη για το samsung note 3 που εχω, με χαρτες ελλαδος οσο πιο ενημερωμενους γινεται, εχει κανας φιλος να μου στειλει κατι με πμ?
Λινκ ή προγραμμα(εφαρμογη) καλοδεχουμενα
Ευχαριστω προκαταβολικα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παιδες καλημερα σε ολους....επειδη παιζει ταξιδι με το αμαξακι και θελω ενα gps προγραμμα-εφαρμογη για το samsung note 3 που εχω, με χαρτες ελλαδος οσο πιο ενημερωμενους γινεται, εχει κανας φιλος να μου στειλει κατι με πμ?
Λινκ ή προγραμμα(εφαρμογη) καλοδεχουμενα
Ευχαριστω προκαταβολικα...
Υπάρχουν πολλά δωρεάν αξιόπιστα στο play store...;)
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Παιδες καλημερα σε ολους....επειδη παιζει ταξιδι με το αμαξακι και θελω ενα gps προγραμμα-εφαρμογη για το samsung note 3 που εχω, με χαρτες ελλαδος οσο πιο ενημερωμενους γινεται, εχει κανας φιλος να μου στειλει κατι με πμ?
Λινκ ή προγραμμα(εφαρμογη) καλοδεχουμενα
Ευχαριστω προκαταβολικα...
Here we go.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
@Cube Ευχαριστω το κατεβασα...ελπιζω να ειναι καλο για Ελλαδα
Εϊναι το "παλιό καλό" Nokia Maps, πλέον ιδιοκτησίας (μεταξύ άλλων) κάμποσων αυτοκινητοβιομηχανιών, οπότε και ενημερωμένο και εύχρηστο είναι. Μερικές φορές λίγο δύστροπο χωρίς data.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
@Cube Ευχαριστω το κατεβασα...ελπιζω να ειναι καλο για Ελλαδα
Μπορείς να κατεβάσεις και χάρτες όταν είσαι εκτός σύνδεσης δλδ χωρίς data.

Επίσης υπάρχει και το maps me. Το είχα δουλέψει πολύ παλιά και ήταν καλό.

Δοκίμασε τα και οποίο σου κάτσει καλύτερα.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλησπέρα.Επειδή για εμένα έφτασε η ώρα να πάρω συσκευή gps,θα ήθελα οι γνώστες να με κατευθύνουν λίγο.
Κατέληξα σε garmin.
Θέλω δυνατότητα tracking και χάρτες Ευρώπης και χώμα.
Επίσης θέλω και την βάση που φορτίζει στην μηχανή.
Δεν θέλω κάποιο πολύ ακριβό μοντέλο αν υπάρχουν επιλογές.
Ποιο μοντέλο είναι το κατάλληλο;
Ελπίζω να μην χαλάω το θέμα,θεώρησα ότι ταιριάζει στο παρόν η ερώτησή μου.
Ευχαριστώ.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπέρα.Επειδή για εμένα έφτασε η ώρα να πάρω συσκευή gps,θα ήθελα οι γνώστες να με κατευθύνουν λίγο.
Κατέληξα σε garmin.
Θέλω δυνατότητα tracking και χάρτες Ευρώπης και χώμα.
Επίσης θέλω και την βάση που φορτίζει στην μηχανή.
Δεν θέλω κάποιο πολύ ακριβό μοντέλο αν υπάρχουν επιλογές.
Ποιο μοντέλο είναι το κατάλληλο;
Ελπίζω να μην χαλάω το θέμα,θεώρησα ότι ταιριάζει στο παρόν η ερώτησή μου.
Ευχαριστώ.
Το παίρνεις μια φορά και πρέπει να είναι Καλό καθώς και να γράφει διαδρομές αλλά και να ανανεώνονται
Garmin' sumo
Όμως και το τομτομ είναι Καλό και βαλιουφορμανευ
 
Top Bottom