Προετοιμασια 2ου ταξιδιου σε Δολομιτες-Αυστρια

akis88

Μέλος
Περιοχή
Κωπαιδα
Όνομα
Ακης
Μοτό
Caponord Etv1000
Καλημερα στην παρεα.
Εχω βαλει στοχο φετος το καλοκαιρι να επισκεφτω Δολομιτες-Σαλτσμπουργκ .Ειναι το 2ο μου ταξιδι προς τα εκει αλλα θα το κανω δικαβαλος. αυτη την φορα.
Απο θεμα εξοπλισμου για αποσκευεις υπαρχουν πλαινα σαμαρια 45λιτρων το καθενα (περιπου 90λ συνολικα) και τανκ μπαγκ 24ρι.Ηδη υπαρχει εξοπλισμος ενδυσης,χαρτες,gps,πριζα 12v για gps-κινητο,κιτ ελαστικου,μερικα εργαλεια
Ηδη σχεδιαζω ενα προγραμμα να ακολουθησω.Εχουμε 8 μερες,τοσο επιτρεπει η αδεια της δουλειας και μιλαμε για τελος Αυγουστου-αρχες Σεπτεμβριου.
Υπολογιζω λοιπον τα εξης
Αφιξη Πατρα με προορισμο Ανκονα(χωρις καμπινα)
Απο Ανκονα στο Μεστρε και διανυκτερευση ωστε το απογευμα να παμε μια βολτα στη Βενετια.Ως πολη την εχω ξανα δει,ο συνεπιβατης οχι,γι αυτο πηγαινω.
Επομενη μερα απο το Μεστρε να διασχισω Cortinna d ampezzo -Passo Croci-Λιμνη Misurina-Carbonin-Dobbiaco-Lienz(Αυστρια) και διανυκτερευση
Aπο Lienz σκεφτομαι το Grosslockner , να διασχισω Zell Am See και να παω Salzburg οπου να μεινω 2 νυχτες.
Καταβαση προς Innsbruck Και διανυκτερευση.Εκει εχω ξανα μεινει,δεν θα ελεγα οτι εντυπωσιαστηκα
Απο Innsbruck καταβαση προς Τρεντο,διασχιση παραλιακα την Λιμνη garda και διανυκτερευση καπου στην λιμνη ειτε στην Βερονα
Απο εκει καταβαση σε μια νοτιοτερη πολη και διανυκτερευση ωστε την επομενη να ειναι κοντα στην Ανκονα να παρω το καραβι για Πατρα.

Με συγχωρειτε αν εγινα κουραστικος,εκανα πληρη περιγραφη καθως ολο και καποιος θα εχει κατι να προτεινει-συμβουλεψει.

Καθε αποψη δεκτη!Ευχαριστω
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Με το καλό να πανε όλα και να φύγεις και να έρθεις με ασφάλεια .

Η σχεδίαση κάθε νέου εξωτερικού προορισμού είναι Μαγεία !
Κουραστικός σε τέτοια θέματα δεν γίνεσαι ποτέ , μην το ξαναπείς:cool::p
Τα Ταξιδιωτικά είναι τα μόνα που δεν βαριέσαι να μιλάς & να διαβάζεις .

Για το σχέδιο σου τώρα Όλα ωραία όσα λες και έχω πάει και πρόσφατα αλλά όπως με πρόλαβε ο Ηλίας βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Hallstatt μέσα & πιο πολλές λεπτομέρειες τις λέμε απο εδώ εως τότε

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Με το καλο να οργανωσεις το ταξιδι σου!!!
Και εγω κατι αναλογο εχω οργανωσει αρχες Αυγουστου οποτε συμπασχω...:p:p
Μεστρε εχεις βρει καποιο καταλυμα?Και εχω εκει σκοπευω να κανω την πρωτη διανυκτερευση..

@ilai @Jeronimo Hallstatt εχετε καποια προταση διαμονης χωρις να δωσουμε το νεφρο μας?:D
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Με το καλο να οργανωσεις το ταξιδι σου!!!
Και εγω κατι αναλογο εχω οργανωσει αρχες Αυγουστου οποτε συμπασχω...:p:p
Μεστρε εχεις βρει καποιο καταλυμα?Και εχω εκει σκοπευω να κανω την πρωτη διανυκτερευση..

@ilai @Jeronimo Hallstatt εχετε καποια προταση διαμονης χωρις να δωσουμε το νεφρο μας?:D
Ακριβως απεναντι * στην αλλη πλευρα της λιμνης δηλαδη ειναι το Obertaun όπου τα καταλύματα ειναι πολυ φθηνοτερα . Εκει να τσεκαρεις μεσω booking Κωνσταντίνε καθως η αποσταση ειναι αστεια καπου στα 2 χλμ και εχεις το Hallstatt μπροστα σου να το θαυμαζεις.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
OK! Θα το εχω στο μυαλο μου μιας και δεν θα κλεισω τιποτα νωριτερα.
Ευχαριστω @ilai .
 

akis88

Μέλος
Περιοχή
Κωπαιδα
Όνομα
Ακης
Μοτό
Caponord Etv1000
Ξεχασα να αναφερω στο αρχικο θεμα οτι Stelvio-Βορμιο-Aprica και Bologna τα εχω ξανα δει οποτε τα αποκλειω για φετος.
Με το καλο να οργανωσεις το ταξιδι σου!!!
Και εγω κατι αναλογο εχω οργανωσει αρχες Αυγουστου οποτε συμπασχω...:p:p
Μεστρε εχεις βρει καποιο καταλυμα?Και εχω εκει σκοπευω να κανω την πρωτη διανυκτερευση..

@ilai @Jeronimo Hallstatt εχετε καποια προταση διαμονης χωρις να δωσουμε το νεφρο μας?:D
Κοιτα σχετικα με Μεστρε οι τιμες ηταν λογικες,προπερσυ ειχα κλεισει ενα μεσο booking γυρο στα 70Ε το δικλινο.Αν θες λεπτομεριες να σου πω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μπορεις να μου πεις που ειχες μεινει στο mestre και αν ειχε παρκιν για την μηχανη?
Αφου εχεις παει bormio-stelvio ριξε καμμια κριτικη η προταση διαμονης....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπαρχει και ενα πολυ καλο καμπινγκ στην fusina, με θαλασσια συγκοινωνια και οχι μονο με Βενετια κλπ!!
 

akis88

Μέλος
Περιοχή
Κωπαιδα
Όνομα
Ακης
Μοτό
Caponord Etv1000
Στο Μεστρε ειχα μεινει εδω ★★★ Hotel Venezia, Μέστρε, Ιταλία
Το ειχα επιλεξει γιατι ειχε παρκινγκ
Προς Bormio ειχα μεινει στο Aprica(hotel urri) με 80Ε το δικλινο
Καποιος με καλυτερη εμπειρια εχει να προτινει κατι για καλυματα?Βασικη προυποθεση ειναι το πρωινο και το παρκινγκ
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Στο Μεστρε ειχα μεινει εδω ★★★ Hotel Venezia, Μέστρε, Ιταλία
Το ειχα επιλεξει γιατι ειχε παρκινγκ
Προς Bormio ειχα μεινει στο Aprica(hotel urri) με 80Ε το δικλινο
Καποιος με καλυτερη εμπειρια εχει να προτινει κατι για καλυματα?Βασικη προυποθεση ειναι το πρωινο και το παρκινγκ
Επειδη δεν μπορω να καταλαβω απο το site τους.To parking του ξενοδοχειου πως ηταν?
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
επίσης στο Μέστρε έχει αρκετά υπόγεια πάρκινγκ που μπορείς να φυλάξεις τη μηχανή ! εμείς τις είχαμε φυλάξει εδώ Car parking in Venice - Where to park? | Garage Europa Mestre και είναι και οικονομικά και με ασφάλεια !
 

xarisiero

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα-Ηρακλειο
Όνομα
Χαρης
Μοτό
XRV 750
Αυτή η διανυκτέρευση κοντά στην Ανκόνα νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι το San Marino.. Προσωπικά μου άρεσε πολύ. Μετά καφεδάκι Tavullia και στο καράβι

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis88

Μέλος
Περιοχή
Κωπαιδα
Όνομα
Ακης
Μοτό
Caponord Etv1000
Τελικα κατοπιν συνενοησης με την εργασια η ημερομηνια οριζεται για αρχες-μεσα Ιουλιου.
Τοτε δεν ειναι φουλ περιοδος για τα καραβια και ισως καταφερω να πετυχω ελαφρως καλυτερες τιμες στην διαμονη
Αυτή η διανυκτέρευση κοντά στην Ανκόνα νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι το San Marino.. Προσωπικά μου άρεσε πολύ. Μετά καφεδάκι Tavullia και στο καράβι

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αξιζει φιλε;Eχεις παει;
 

xarisiero

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα-Ηρακλειο
Όνομα
Χαρης
Μοτό
XRV 750
Ναι προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το San Marino... Είναι όμορφο και σαν τοποθεσία ο Βράχος είναι κάτι ξεχωριστό

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
ΑΠ ότι διάβασα εδώ μέσα η ΑΝΕΚ έχει σκόντι μέχρι το τέλος του μήνα...
Πάρε καμπίνα, βγες Βενετία μια κι έξω και κάτσε μια μέρα.
Η αμορόζα θα σε αγαπήσει λίγο πιο πολύ.
:cool:
 
Top Bottom