Προορισμός .... Μαρόκο

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
το ταξίδι με καράβι για μαροκο η
απο Ιταλία μαροκο η Ιταλία Ισπανία και μετά οδικώς συμφέρει κατά πολύ απο το να πας οδικώς όπου θα κουραστείς μόνο εθνική μόνο βενζιναδικα μόνο διόδια ανκονα Ισπανία 220€ /4 διανυκτερευσεις /βενζινες 2500χλμ...πολλα όταν καμπίνα μηχανή στοιχίζει 180-210€ και την τρίτη μέρα πατάς μαροκο
επικεντρώσου στο ότι θες να πας μαροκο και μόνο αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
γνώμη μου είναι δες τις ημερομηνίες ποτε εχει καραβι φτάνοντας Ιταλία να πάρεις καράβι την μέρα που φτάνεις το βράδυ απο γενοβα για μαροκο 8 ημέρες είναι αρκετές για μαροκο και μετά αν έχεις όρεξη και κουράγιο γυρνα οδικώς αλλά δεν υπάρχει λόγος εκτός αν έχεις μέρες και θες να δεις τα παραλια ότι χρειαστείς τηλεφωνο
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χρησιμο νημα καθως το σκεφτομαι αυτο το ταξιδι για τις δυο βδομαδες του Πασχα 2017. Ξεκινημα απο το Νησι, διασχιση Γαλλιας, παραλαβη γυναικος σε αεροδρομιο καπου στην Ισπανια (την ιδεα μου την εδωσε ο @Markas απο δικο του ταξιδιωτικο), πιθανη επισκεψη 1-2 ημερων στη νοτια Ισπανια (Σεβιλλη κλπ), περασμα στο Μαροκο απο Ταριφα, 5 μερες μεχρι Μαρακες και οροσειρα του Ατλαντα και μετα επιστροφη, η γυναικα με αεροπλανο παλι απο καποιο σημειο λογω ελλειψης ημερων. Απο αεροδρομιο σε αεροδρομιο στην Ισπανια (Μαδριτη?) θα εχουμε ακριβως 8 μερες, δεν ξερω αν προλαβουμε να δουμε καθολου νοτια Ισπανια, θα κοιταξω να φτιαξω πλανο προσεχως να δω τι μπορει να χωρεσει.
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Χρησιμο νημα καθως το σκεφτομαι αυτο το ταξιδι για τις δυο βδομαδες του Πασχα 2017. Ξεκινημα απο το Νησι, διασχιση Γαλλιας, παραλαβη γυναικος σε αεροδρομιο καπου στην Ισπανια (την ιδεα μου την εδωσε ο @Markas απο δικο του ταξιδιωτικο), πιθανη επισκεψη 1-2 ημερων στη νοτια Ισπανια (Σεβιλλη κλπ), περασμα στο Μαροκο απο Ταριφα, 5 μερες μεχρι Μαρακες και οροσειρα του Ατλαντα και μετα επιστροφη, η γυναικα με αεροπλανο παλι απο καποιο σημειο λογω ελλειψης ημερων. Απο αεροδρομιο σε αεροδρομιο στην Ισπανια (Μαδριτη?) θα εχουμε ακριβως 8 μερες, δεν ξερω αν προλαβουμε να δουμε καθολου νοτια Ισπανια, θα κοιταξω να φτιαξω πλανο προσεχως να δω τι μπορει να χωρεσει.
Αγαπητε Γεωργιε της Αγγλιας,5 μερες στο Μαροκο δεν αρκουν.Αντε να παρεις μυρωδια απο μπαχαρια σε κανα παζαρι στη Μεντινα :D.Το Μαρακες μονο θες δυο μερες χαλαρα.Αν θες την γνωμη μου διπλασιασε τις μερες του ταξιδιου,εαν γινεται,και καλως να πας και να γυρισεις!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Αγαπητε Γεωργιε,5 μερες στο Μαροκο δεν αρκουν.Αντε να παρεις μυρωδια απο μπαχαρια σε κανα παζαρι στη Μεντινα :D.Το Μαρακες μονο θες δυο μερες χαλαρα.Αν θες την γνωμη μου διπλασιασε τις μερες του ταξιδιου και καλως να πας και να γυρισεις!;)
Θα συμφωνησω με τον φιλο !!! Για να το απολαύσεις μαλλον πρέπει να αυξήσεις τις μέρες σου.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Παιδες, ευχαριστω, το ξερω οτι ειναι πολυ πιεσμενα απο χρονο αλλα δεν παιζουν παραπανω μερες, πιθανα ακομη μια να γινουν 9 συνολικα (απο/προς Μαδριτη). Να αναφερω βεβαια οτι εχω παει στο Μαρακες με τη συμβια και φιλους για μια βδομαδα τον Ιουνη του 2007 (με αεροπλανο) και περασαμε φανταστικα :cool: οποτε τωρα θελουμε να δουμε την ενδοχωρα και την οροσειρα του Ατλαντα. Βεβαια θα μεινουμε στο Μαρακες τουλαχιστο δυο βραδυες γιατι λεει πολυ :ok: Σταματη τα λεμε, θελω πληροφοριες και για Ιραν οπως εχουμε πει στο παρελθον ;)
 

Dimitris-kms

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
bmw gs1200 adv
Το καλοκαίρι του 2013,πήγαμε Μαρόκο διασχίζοντας όλη την Ευρώπη μέχρι την Πορτογαλία και από Ταρίφα περάσαμε απέναντι για Μαρόκο όπου και μείναμε για 10μερες. Η επιστροφή εγινε με πλοίο από Μαρόκο για Γένοβα. Ήμασταν περίπου 3μερες στο καράβι. Κανει και μια σταση Βαρκελωνη.Αξίζει Γιατί σου βγαίνει πιο οικονομικά από το να γυρίσεις ξανά πίσω. Το εισιτήριο ήταν 360€ με καμπίνα για δύο άτομα. Πήγαμε να το κλείσουμε από το ίντερνετ αλλά το κλεισαμε Μόλις φτασαμε Μαρόκο και ήταν τελικά πιο φθηνό. Το ταξίδι μας διήρκησε συνολικά 42 μέρες και μας βγήκε αρκετά οικονομικό. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία στειλε π.μ. για να μιλήσουμε τηλεφωνικώς. Πραγματικά αξίζει σαν ταξίδι και το παραμικρό ευρώ που θα δώσεις,να το κανεις!!!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δημητρη ευχαριστω πολυ και πιθανα να "σ'ενοχλησω" σχετικα :) Εχω παει Βαρκελωνη (φοβερη πολη), νοτια Γαλλια και Ιταλια αρκετες φορες με τη μηχανη, αλλα νοτια της Βαρκελωνης ποτε και γι'αυτο ηθελα να συνδυασω το Μαροκο και με ολιγη νοτια Ισπανια, αλλα δεν βγαινω απο μερες.. Θα επικοινωνησω εν καιρω.
 

katsim

Μέλος
Περιοχή
Ροδος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW r1150 gs
BMW r51/3
Εγώ το εκανα το '12 με την γυναίκα μου, πηρα καράβι γενοβα-ταγγερη μεντ (καμπίνα οπωσδήποτε) στι πηγαινε, έμεινα 10 μερες Μαροκο και 10 Ισπανία, επέστρεψα απο Βαρκελώνη-Σιβιταβεκια παλι με καραβι. Εκανα αρκετα τον ατλαντα, imilchil οπωσδήποτε! Δυσκολη διαδρομη αλλα γυρνας πισω στον χρόνο!


Αν δεν βαριέσαι



Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Το καλοκαίρι του 2013,πήγαμε Μαρόκο διασχίζοντας όλη την Ευρώπη μέχρι την Πορτογαλία και από Ταρίφα περάσαμε απέναντι για Μαρόκο όπου και μείναμε για 10μερες. Η επιστροφή εγινε με πλοίο από Μαρόκο για Γένοβα. Ήμασταν περίπου 3μερες στο καράβι. Κανει και μια σταση Βαρκελωνη.Αξίζει Γιατί σου βγαίνει πιο οικονομικά από το να γυρίσεις ξανά πίσω. Το εισιτήριο ήταν 360€ με καμπίνα για δύο άτομα. Πήγαμε να το κλείσουμε από το ίντερνετ αλλά το κλεισαμε Μόλις φτασαμε Μαρόκο και ήταν τελικά πιο φθηνό. Το ταξίδι μας διήρκησε συνολικά 42 μέρες και μας βγήκε αρκετά οικονομικό. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία στειλε π.μ. για να μιλήσουμε τηλεφωνικώς. Πραγματικά αξίζει σαν ταξίδι και το παραμικρό ευρώ που θα δώσεις,να το κανεις!!!

Μια απο τα ιδια.
1 μηχανη 1 ατομο.
Οδικος απο βενετια ως Ταριφα και επιστροφη απο Μαροκο-Γενοβα-Ανκονα.

Ταριφα-Ταγγερη φερι 45 λεπτα και εισαι Αφρικα....Κανα 60αρι αν θυμαμαι καλα.

Τανγκερ Μεντ-Βαρκελωνη-Γενοβα 23.00 αφιξη Βαρκελωνη 07.00 αναχωρηση 13.00 και αφιξη Γενοβα 09.00.

Κοστος 245 μηχανη και εγω σε μια 4κλινη καμπινα με 3 μαροκινους....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να φανταστείτε εμπειρια κατι το ΑΞΕΧΑΣΤΟ....!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Το καλοκαίρι του 2013,πήγαμε Μαρόκο διασχίζοντας όλη την Ευρώπη μέχρι την Πορτογαλία και από Ταρίφα περάσαμε απέναντι για Μαρόκο όπου και μείναμε για 10μερες. Η επιστροφή εγινε με πλοίο από Μαρόκο για Γένοβα. Ήμασταν περίπου 3μερες στο καράβι. Κανει και μια σταση Βαρκελωνη.Αξίζει Γιατί σου βγαίνει πιο οικονομικά από το να γυρίσεις ξανά πίσω. Το εισιτήριο ήταν 360€ με καμπίνα για δύο άτομα. Πήγαμε να το κλείσουμε από το ίντερνετ αλλά το κλεισαμε Μόλις φτασαμε Μαρόκο και ήταν τελικά πιο φθηνό. Το ταξίδι μας διήρκησε συνολικά 42 μέρες και μας βγήκε αρκετά οικονομικό. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία στειλε π.μ. για να μιλήσουμε τηλεφωνικώς. Πραγματικά αξίζει σαν ταξίδι και το παραμικρό ευρώ που θα δώσεις,να το κανεις!!!
Σύντροχε μόνο & μόνο που είχες διαθέσιμες o_O Σαρανταδύο !!! ( 42 ) ολόκληρες μέρες ήσουν απίστευτα τυχερός & σίγουρα είδες πάρα πολλά πράγματα.
Εύχομαι και ακόμα παραπάνω στο μέλλον ! :cool:
 

Dimitris-kms

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
bmw gs1200 adv
Ν
Σύντροχε μόνο & μόνο που είχες διαθέσιμες o_O Σαρανταδύο !!! ( 42 ) ολόκληρες μέρες ήσουν απίστευτα τυχερός & σίγουρα είδες πάρα πολλά πράγματα.
Εύχομαι και ακόμα παραπάνω στο μέλλον ! :cool:
Νομίζω ότι 42 μέρες δεν θα ξανά έχω άδεια δυστυχώς.... είδαμε πολλά όντως κ μόνο στο Μαρόκο μείναμε 10 η 13 μέρες αν δεν κάνω λάθος...τρομερη εμπειρία!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ισως Κάποια στιγμή ξεκινήσω να το ανεβάσω αν κ με το γράψιμο δεν τα πάω Καλά!!!
Και να μην τα πας καλα οπως νομίζεις βαλε το οδοιπορικό γιατι γουσταρουμε απο τωρα...κι ασε τα δρν τα παω καλα...μια χαρα το πηγες!!!δωσε να φτιαχτουμε!!!:)
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Χρησιμο νημα καθως το σκεφτομαι αυτο το ταξιδι για τις δυο βδομαδες του Πασχα 2017. Ξεκινημα απο το Νησι, διασχιση Γαλλιας, παραλαβη γυναικος σε αεροδρομιο καπου στην Ισπανια (την ιδεα μου την εδωσε ο @Markas απο δικο του ταξιδιωτικο), πιθανη επισκεψη 1-2 ημερων στη νοτια Ισπανια (Σεβιλλη κλπ), περασμα στο Μαροκο απο Ταριφα, 5 μερες μεχρι Μαρακες και οροσειρα του Ατλαντα και μετα επιστροφη, η γυναικα με αεροπλανο παλι απο καποιο σημειο λογω ελλειψης ημερων. Απο αεροδρομιο σε αεροδρομιο στην Ισπανια (Μαδριτη?) θα εχουμε ακριβως 8 μερες, δεν ξερω αν προλαβουμε να δουμε καθολου νοτια Ισπανια, θα κοιταξω να φτιαξω πλανο προσεχως να δω τι μπορει να χωρεσει.
φιλε μου σου ευχομαι το ταξιδι να πραγματοποιηθει....
νομιζω οτι να φας τοση ταλαιπωρια για να μπεις στο μαροκο μονο για 5 ημερες ειναι κριμα αφιερωσε οσες πιο πολλες μερες μπορεις στο μαροκο και ασε την ισπανια
για ενα αλλο ταξιδι γιατι στο μαροκο μια φορα θα πας επικεντρωσου σε αυτη τη χωρα.
καλη επιλογη ειναι απο γενοβα η λιβορνο απευθειας τανγκερη ειναι δυο μερες στο καραβι αλλα πιστεψε ειναι πιο οικονομικο και μπαινεις φρεσκαδουρα αφρικη
αλλη επιλογη ειναι civitavenchia barchelona οπου ειναι λιγο κουραστικη λογω οτι το καραβι φτανει ισπανια 18.00 και μετα εχεις να διανυσεις 900χλμ μεχρι το πρωτο λιμανι την αλμερια οπου πας για μαροκο (εμεις οδηγουσαμε μεχρι το βραδυ 2ωρες υπνο σε βενζιναδικο ξανα οδηγηση το πρωι για να παρουμε καραβι και φτασαμε βραδυ μαροκο μιλαμε για πολυ χτυπημα)/θα σου συνιστουσα αυτο το δρομολογιο να το κανεις φευγοντας απο μαροκο και σου αν περισσευουν 2 μερες να γυρισεις λιγο ισπανια ανεβαινοντας και μεχρι βαρκελωνη για civitavenchia.
Τωρα για μαροκο προσπαθησε η αφιξη σου να μην ειναι βραδυ λογω πολυωρου ελεγχου και μετα ειναι δυσκολο να κυκλοφορησεις αναγκαστικα θα μεινεις στο λιμανι και βραδυ δεν λεει.
Στο τελωνειο θα πλαισιωσουν τα τσιρακια πιασε ενα δωσε 5 ευρω και θα σε ετοιμασει σε 10 λεπτα θα σου ζητησει δεκα εσυ απο την αρχη 5 ευρω παζαρι.
επειδη πηγες μαρακες επικεντρωσου νοτια σαχαρα και ατλαντα
boumane dades-imilchil οπωσδηποτε και υπαρχει διαδρομη που συνδεει τα δυο φαραγγια η οποια ειναι χωματινη πριν το imilchil λιγο μετα απο msemrir δεξια προς το αλλο φαραγγι Τinghig δηλαδη αυτη η διαδρομη συνδεει τον R704 με τον R703.
Αλλη χωματινη στον ατλαντα (κροκαλα) ειναι απο N'kob προς Ιkniouen θα παθεις πλακα ο οποιος σε βγαζει κατω απο τα φαραγγια αυτες οι δυο διαδρομες ειναι πιστευω αρκετες για να γευτεις τον ατλαντα.
Για κανενα λογο μην διανυκτερευσεις merzouga ειναι φραγκοφονιαδες επειδη εκει ηταν αφετηρια για ραλι και εχει τουριστηκοποιηθει πολυ.
merzouga zagora ασφαλτινη και μια χωματινη βατη τη οποια θα γευτεις λιγo σαχαρα ειναι απο merzouga -ouzina για να διανυκτερευσεις σε ενα riad στην ερημο στην ouzina.Απο ouzina και μετα θες τρεις μερες να διασχισεις την χωματινη πολυ δυσκολη μεχρι zagora οποτε γυρνας και παλι απο ασφαλτο.
Mhamid οαση μεριμνησε να εισαι μεχρι το μεσημερι για να κλεισεις διανυκτερευση στην ερημο με καμηλες νυχτα βερβερων και τα λοιπα θα σου μεινει αξεχαστο.
ανεβαινοντας μην χασεις καταρακτες Ouzoud.Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο οτι χρειαστεις επικοινωνησε μαζι μου.....
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Παιδες, σας ευχαριστω πολυ ολους και ειδικα τον Μανο @manosxlv για τις λεπτομερεις πληροφοριες :ok:

Θα μπω Μαροκο απο Ταγγερη και θαλελα να επισκεφτω και την Fes κατεβαινοντας νοτια, για πεστε καμια ιδεα για το αν αυτο ειναι εφικτο καθως στοχος ειναι ο νοτος. Marrakesh θα μεινω οπωσδηποτε μια μερα/νυχτα παρα το οτι εχω παει ή μαλλον, ακριβως γι'αυτο :D

Σχετικα με τις μερες, θα ειναι συνολικα σχεδον 10 στο Μαροκο, 9 διανυκερευσεις: θα παραλαβω την συμβια στη Μαλαγα το βραδυ στις 13 Απριλη (μεγαλη Πεμπτη) και θα περασω στο Μαροκο απο Ταριφα μεγαλη Παρασκευη πρωι. Επιστροφη για πτηση πισω απο Μαλαγα το βραδυ 23 Απριλη (Κυριακη του Θωμα). Ελπιζω να χωρεσω οσο το δυνατον περισοτερα σ'αυτο το διαστημα, ειδωμεν :rolleyes:

Το καραβι για μενα δεν ειναι λυση καθως θα ξεκινησω και θα τελειωσω το ταξιδι απο Νησι/Λονδινο. Θα μπορουσα να παω Μαροκο-Βαρκελωνη με πλοιο (ή Μαροκο-Μασσαλια) αλλα μαλλον θα γυρισω πισω απο Βασκικες περιοχες και Πυρηναια τα οποια θελω να επισκευτω και δεν βολευει. Θα σας "ενοχλησω" εν καιρω με πμ, tnx again ;) :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Παιδες, σας ευχαριστω πολυ ολους και ειδικα τον Μανο @manosxlv για τις λεπτομερεις πληροφοριες :ok:

Θα μπω Μαροκο απο Ταγγερη και θαλελα να επισκεφτω και την Fes κατεβαινοντας νοτια, για πεστε καμια ιδεα για το αν αυτο ειναι εφικτο καθως στοχος ειναι ο νοτος. Marrakesh θα μεινω οπωσδηποτε μια ολοκληρη μερα (δυο διανυκτερευσεις) παρα το οτι εχω παει ή μαλλον, ακριβως γι'αυτο :D

Σχετικα με τις μερες, θα ειναι συνολικα σχεδον 10 στο Μαροκο, 9 διανυκερευσεις: θα παραλαβω την συμβια στη Μαλαγα το βραδυ στις 13 Απριλη (μεγαλη Πεμπτη) και θα περασω στο Μαροκο απο Ταριφα μεγαλη Παρασκευη πρωι. Επιστροφη για πτηση πισω απο Μαλαγα το βραδυ 23 Απριλη (Κυριακη του Θωμα). Ελπιζω να χωρεσω οσο το δυνατον περισοτερα σ'αυτο το διαστημα, ειδωμεν :rolleyes:

Το καραβι για μενα δεν ειναι λυση καθως θα ξεκινησω και θα τελειωσω το ταξιδι απο Νησι/Λονδινο. Θα μπορουσα να παω Μαροκο-Βαρκελωνη με πλοιο (ή Μαροκο-Μασσαλια) αλλα μαλλον θα γυρισω πισω απο Βασκικες περιοχες και Πυρηναια τα οποια θελω να επισκευτω και δεν βολευει. Θα σας "ενοχλησω" εν καιρω με πμ, tnx again ;) :)
φιλαρακι δεν ειδα οτι ξεκινας απο Αγγλια
προταση εφοσον θα παραλαβεις τη γυναικα απο Malaga τοτε δες αν σε βολευουν τα δρομολογια
MALAGA-AL HOCEIMA
MOTRIL-MELLILA
MOTRIL-NADOR
ολα τα δρομολογια εγω τα εβλεπα στο direct ferries πληρως ενημερωμενο.
Τωρα για την FES αν μπεις σχετικα πρωι Marocco φτανεις ανετα
Αν δεν σε παιρνει η μερα κανε διανυκτερευση στην Chefchaouen οπου η πολη ειναι ολη μπλε μεσα στη μεδινα ειναι πολυ ωραια μικρη και θα βρεις ευκολα καταλλειμα
ξεχασα να σου πω για τις διανυκτερευσεις στις πολεις εμεις παζαρευαμε στα Riad 200 ντιρχαμια (20 Ε) με βραδυνο ταζιν και πρωινο και επαρχιακα χωρια στην ερημο και ατλαντα 150 ντιρχαμια (15Ε) το ατομο
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Εγώ το εκανα το '12 με την γυναίκα μου, πηρα καράβι γενοβα-ταγγερη μεντ (καμπίνα οπωσδήποτε) στι πηγαινε, έμεινα 10 μερες Μαροκο και 10 Ισπανία, επέστρεψα απο Βαρκελώνη-Σιβιταβεκια παλι με καραβι. Εκανα αρκετα τον ατλαντα, imilchil οπωσδήποτε! Δυσκολη διαδρομη αλλα γυρνας πισω στον χρόνο!


Αν δεν βαριέσαι



Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μετά από αναζήτηση και ψάξιμο κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε και εμείς για Μάιο 2017
Από Ιταλία κατευθείαν Μαρόκο 7+μερες εκει και γυρισμό οδικώς απο Ανδαλουσία - Βαρκελώνη & Κυανή ακτή .
Κάθε Πληροφορία μιας και έχεις πάει ευπρόσδεκτη ! :)

φιλε μου σου ευχομαι το ταξιδι να πραγματοποιηθει....
νομιζω οτι να φας τοση ταλαιπωρια για να μπεις στο μαροκο μονο για 5 ημερες ειναι κριμα αφιερωσε οσες πιο πολλες μερες μπορεις στο μαροκο και ασε την ισπανια
για ενα αλλο ταξιδι γιατι στο μαροκο μια φορα θα πας επικεντρωσου σε αυτη τη χωρα.
καλη επιλογη ειναι απο γενοβα η λιβορνο απευθειας τανγκερη ειναι δυο μερες στο καραβι αλλα πιστεψε ειναι πιο οικονομικο και μπαινεις φρεσκαδουρα αφρικη
αλλη επιλογη ειναι civitavenchia barchelona οπου ειναι λιγο κουραστικη λογω οτι το καραβι φτανει ισπανια 18.00 και μετα εχεις να διανυσεις 900χλμ μεχρι το πρωτο λιμανι την αλμερια οπου πας για μαροκο (εμεις οδηγουσαμε μεχρι το βραδυ 2ωρες υπνο σε βενζιναδικο ξανα οδηγηση το πρωι για να παρουμε καραβι και φτασαμε βραδυ μαροκο μιλαμε για πολυ χτυπημα)/θα σου συνιστουσα αυτο το δρομολογιο να το κανεις φευγοντας απο μαροκο και σου αν περισσευουν 2 μερες να γυρισεις λιγο ισπανια ανεβαινοντας και μεχρι βαρκελωνη για civitavenchia.
Τωρα για μαροκο προσπαθησε η αφιξη σου να μην ειναι βραδυ λογω πολυωρου ελεγχου και μετα ειναι δυσκολο να κυκλοφορησεις αναγκαστικα θα μεινεις στο λιμανι και βραδυ δεν λεει.
Στο τελωνειο θα πλαισιωσουν τα τσιρακια πιασε ενα δωσε 5 ευρω και θα σε ετοιμασει σε 10 λεπτα θα σου ζητησει δεκα εσυ απο την αρχη 5 ευρω παζαρι.
επειδη πηγες μαρακες επικεντρωσου νοτια σαχαρα και ατλαντα
boumane dades-imilchil οπωσδηποτε και υπαρχει διαδρομη που συνδεει τα δυο φαραγγια η οποια ειναι χωματινη πριν το imilchil λιγο μετα απο msemrir δεξια προς το αλλο φαραγγι Τinghig δηλαδη αυτη η διαδρομη συνδεει τον R704 με τον R703.
Αλλη χωματινη στον ατλαντα (κροκαλα) ειναι απο N'kob προς Ιkniouen θα παθεις πλακα ο οποιος σε βγαζει κατω απο τα φαραγγια αυτες οι δυο διαδρομες ειναι πιστευω αρκετες για να γευτεις τον ατλαντα.
Για κανενα λογο μην διανυκτερευσεις merzouga ειναι φραγκοφονιαδες επειδη εκει ηταν αφετηρια για ραλι και εχει τουριστηκοποιηθει πολυ.
merzouga zagora ασφαλτινη και μια χωματινη βατη τη οποια θα γευτεις λιγo σαχαρα ειναι απο merzouga -ouzina για να διανυκτερευσεις σε ενα riad στην ερημο στην ouzina.Απο ouzina και μετα θες τρεις μερες να διασχισεις την χωματινη πολυ δυσκολη μεχρι zagora οποτε γυρνας και παλι απο ασφαλτο.
Mhamid οαση μεριμνησε να εισαι μεχρι το μεσημερι για να κλεισεις διανυκτερευση στην ερημο με καμηλες νυχτα βερβερων και τα λοιπα θα σου μεινει αξεχαστο.
ανεβαινοντας μην χασεις καταρακτες Ouzoud.Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο οτι χρειαστεις επικοινωνησε μαζι μου.....
Ο ένας έχει βαραντέρο .
Ο αλλος 1150 gs
street :biker:μηχανές για μαροκο τι παίζει :( ?
Ν

Νομίζω ότι 42 μέρες δεν θα ξανά έχω άδεια δυστυχώς.... είδαμε πολλά όντως κ μόνο στο Μαρόκο μείναμε 10 η 13 μέρες αν δεν κάνω λάθος...τρομερη εμπειρία!!!
Περιμένουμε το οδοιπορικό της ΤΑΞΙΔΑΡΑΣ σου :photo:
 
Top Bottom