Προς τη λίμνη Van...

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σε συνέχεια της χθεσινής συζήτησης http://www.advride.gr/threads/Ασφαλιστική-κάλυψη-σε-Γεωργία-Αρμενία.7965/page-2#post-217888 και μετά από ώριμη σκέψη με τη βοήθεια μερικών EFES Pilsen αποφάσισα να κατευθυνθώ προς τη λίμνη Van μιά που είναι κοντά.

Η χθεσινή διαδρομή από τα παράλια της Μαύρης Θάλασσας μέχρι εδώ(Hopa-Artwin-Yusufeli-Erzurum) ήταν καταπληκτική! Ακολουθεί για πάνω από 200Κμ τη κοίτη ενός ποταμού και περνάει από φαράγγια και λίμνες, τεχνητές και φυσικές.










Εκτός από το τοπίο, ο δρόμος στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν άψογος, καινούργιος με ατελείωτα στροφιλίκια, σωστές κλίσεις, καλή άσφαλτο και ελάχιστη κίνηση. Ότι πρέπει για παιχνίδι, ήταν η πρώτη φορά στην εκδρομή που θα ήθελα ένα μηχανάκι με περισσότερα κυβικά. Το κακόμοιρο το Αφρικάκι μου έμεινε από γκάζι και λόγω του υψομέτρου προφανώς.:)

Θα προσπαθήσω να κρατήσω επαφή, ανάλογα και με τις καταστάσεις που θα συναντήσω βέβαια στη πολύπαθη χώρα των Κούρδων...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ομορφιές.....καλη συνέχεια να έχεις και το νου Σου!
Ο καιρός φαίνεται σούπερ!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τι είπες τωρα ;;;
Άρχοντα ολοι οι θεοί μαζι σου
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
καλή συνέχεια στην εκδρομάρα σου Μανωλιό!!! ;) Δώσε ανταπόκριση όποτε στο επιτρέπουν οι συνθήκες ! :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλους δρομους να χεις!!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ακολούθησα τη διαδρομή, Erzurum-Agri-Van, μέσα από τα υψίπεδα της Ανατολίας με κάποια πολύ όμορφα τοπία αλλά και βαρετές ευθείες δεκάδων χιλιομέτρων.

Ο δρόμος, καλός έως πολύ καλός με ελάχιστη κίνηση και ανύπαρκτη αστυνόμευση.

Στη παρακάτω φωτό φαίνεται ένα συνηθισμένο τμήμα της διαδρομής με τη συνήθη κίνηση.


 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Τώρα είμαι στη πόλη Van και λέω να μείνω για λίγο καθώς έχει ζωντανή ατμόσφαιρα, διαφορετική από τις άλλες πόλεις της Τουρκίας.

Και κάποιες τιμές, γιατί είναι η τρίτη φορά που έρχομαι στη Τουρκία και τα πράγματα αλλάζουν.
Μια τυπική λοιπόν τιμή που πληρώνω μέχρι τώρα στα ξενοδοχεία είναι 50ΤΛ που είναι γύρω στα 12 ευρώ. Και δε κάνω παζάρια ούτε το ψάχνω πολύ.

Όσον αφορά το φαγητό, πριν λίγο έφαγα αρκετά καλά, σε λαικό μαγαζάκι βέβαια με 25ΤΛ, περίπου 6 Ε.

Η βενζίνη, πάντα με ισοτιμία 1Ε=4,20ΤΛ, κοστίζει 1,285(μέση τιμή). Και απότι καταλαβαίνω από το δούλεμα του κινητήρα πρέπει να είναι καλής ποιότητας.

Διόδια συνάντησα μόνο σε ένα κομμάτι του δρόμου, κοντά στη Κωνσταντινούπολη.

Κάτι άλλο που έχει αλλάξει σε σχέση με τις προηγούμενες επισκέψεις μου, είναι η διάθεση του αλκοολ.
Τα κλασσικά εστιατόρια πλέον δεν έχουν. Πρέπει να ψάξεις συγκεκριμμένο μαγαζί για να βρεις μπύρες.
Που τις πίνεις στο ξενοδοχείο εννοείται. Κάποιος που ήξερε αγγλικά μου εξήγησε ότι τα τελευταία 2 χρόνια η κυβέρνηση πιέζει πολύ στο θέμα αυτό. Τα παραπάνω δεν ισχύουν στα τουριστικά παράλια του Αιγαίου.

Άντε και 2-3 φωτό από τη σημερινή διαδρομή...





 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Relax, τσάγια και καυτερά φαγητά για σήμερα στη πόλη Van.
Που χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο, έχει μια ζεστή, χαλαρωτική ατμόσφαιρα.







Αύριο θα είναι μάλλον δύσκολη μέρα αφού αποφάσισα να κινηθώ προς τα σύνορα με το Ιράκ,

https://www.google.gr/maps/dir/38.4992223,43.3997572/Silopi/@37.8742467,41.7933053,8z/data=!4m14!4m13!1m5!3m4!1m2!1d42.400368!2d38.4571083!3s0x400d15bcfe5154df:0x9bec769645f35e6!1m5!1m1!1s0x4009152a725c1153:0x83a7c2f2b1be81b4!2m2!1d42.4713!2d37.2487!3e0?hl=en

με σκοπό να μπω στο Ιρακινό Κουρδιστάν.

Αν με αφήσουν βέβαια μετά τα τελευταία γεγονότα...

:):):):)
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Relax, τσάγια και καυτερά φαγητά για σήμερα στη πόλη Van.
Που χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο, έχει μια ζεστή, χαλαρωτική ατμόσφαιρα.







Αύριο θα είναι μάλλον δύσκολη μέρα αφού αποφάσισα να κινηθώ προς τα σύνορα με το Ιράκ,

https://www.google.gr/maps/dir/38.4992223,43.3997572/Silopi/@37.8742467,41.7933053,8z/data=!4m14!4m13!1m5!3m4!1m2!1d42.400368!2d38.4571083!3s0x400d15bcfe5154df:0x9bec769645f35e6!1m5!1m1!1s0x4009152a725c1153:0x83a7c2f2b1be81b4!2m2!1d42.4713!2d37.2487!3e0?hl=en

με σκοπό να μπω στο Ιρακινό Κουρδιστάν.

Αν με αφήσουν βέβαια μετά τα τελευταία γεγονότα...

:):):):)
Γεια σου Μανωλιό.Απεναντι από αυτο το τζαμι στην πλατεία θα δεις ένα μικρό μαγαζί με οπτικά.Θα το ξεχωρίσεις αμέσως από τα πολλά led που έχει απέξω και λέγεται optick kos.Ζητα τον Abdulkadir δωστου χαιρετίσματα και πεστου να σου πει μια ιστορία για έναν Έλληνα με ktm χα χα .Ξέρει απταιστα αγγλικά και ότι χρειαστείς είναι πάντα πρόθυμος να σε βοηθήσει.Μεχρι και μπύρες θα σου βρει :D.Καλη συνέχεια στο ταξίδι σου!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κάτι άλλο που έχει αλλάξει σε σχέση με τις προηγούμενες επισκέψεις μου, είναι η διάθεση του αλκοολ.
Τα κλασσικά εστιατόρια πλέον δεν έχουν. Πρέπει να ψάξεις συγκεκριμμένο μαγαζί για να βρεις μπύρες.
Που τις πίνεις στο ξενοδοχείο εννοείται. Κάποιος που ήξερε αγγλικά μου εξήγησε ότι τα τελευταία 2 χρόνια η κυβέρνηση πιέζει πολύ στο θέμα αυτό. Τα παραπάνω δεν ισχύουν στα τουριστικά παράλια του Αιγαίου.
Ετσι ακριβως! Φετος το καλοκαιρι που μειναμε στο Polatli κοντα στην Αγκυρα, οταν ζητησα μπυρα κατι μου απαντησε ο μαγαζατορας για κοκα-κολα και στα ψυθιριστα μου ειπε οτι θα με "βολεψει". Λιγο μετα μου εφερε Heineken (μου τοπε ψιθυριστα) σε σκουρο ποτηρι που εγραφε απ'εξω Coca-Cola :D :roflmao:

Καλη συνεχεια και καλους δρομους! :ok:
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Γεια σου Μανωλιό.Απεναντι από αυτο το τζαμι στην πλατεία θα δεις ένα μικρό μαγαζί με οπτικά.Θα το ξεχωρίσεις αμέσως από τα πολλά led που έχει απέξω και λέγεται optick kos.Ζητα τον Abdulkadir δωστου χαιρετίσματα και πεστου να σου πει μια ιστορία για έναν Έλληνα με ktm χα χα .Ξέρει απταιστα αγγλικά και ότι χρειαστείς είναι πάντα πρόθυμος να σε βοηθήσει.Μεχρι και μπύρες θα σου βρει :D.Καλη συνέχεια στο ταξίδι σου!
Kάτω από τη πλατεία αυτή μένω.
Φεύγω αύριο, πρωί, αλλοιώς θα τον έβρισκα...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Αφού είσαι στη λίμνη Βαν μην αφήσεις για κανένα λόγο χωρίς να επισκεφτείς τον κρατήρα στο βουνό Nemrut!

Nemrut Krateri
13400 Serinbayır Köyü/Ahlat/Μπιτλίς, Τουρκία

https://goo.gl/maps/ER19SPvrmXJ2

Σήμερα μου είπε ένας ντόπιος γιαυτό. Μάλλον στο γυρισμό...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σήμερα λοιπόν ήταν η μέρα μου!

Θα ήθελα να ήξερα ποιός έβγαλε το "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται" για να του ξηγήσω 2 λογάκια...:punch:

Ξεκίνησα λοιπόν πρωί-πρωί, χαλαρά, κάνοντας τη διαδρομή Van-Tatvan με στάσεις για φωτό σε διάφορα σημεία...











:):):)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Στο δρόμο προς τα Ιρακινά σύνορα, ένας κατά τάλλα συμπαθης Τούρκος άλλαξε λωρίδα στα φανάρια, δε μπόρεσα να τον αποφύγω και βρήκε η αριστερή βαλίτσα στο αυτοκίνητο.
Η τούμπα που πήρα πρέπει να ήταν μεγαλοπρεπής, αλλά όταν σηκώθηκα και κατάλαβα ότι δεν έπαθα απολύτως τίποτα, ένοιωσα μάλλον χαρούμενος.

Επίσης το Αφρικάκι μου την έβγαλε καθαρή γιατί το σώσανε οι βαλίτσες, η τριπλέτα της GIVI όμως έγινε πολλά κομμάτια και αυτό φοβήθηκα ότι σήμαινε το τέλος του ταξιδιού.




Αυτός που με χτύπησε, φόρτωσε τις βαλίτσες και με πήγε σ ένα μηχανικό αυτοκινήτων, εξατμισά ή κάτι παρόμοιο, ο οποίος απεδείχθη γατόνι...



Σε μιάμιση ώρα από τη στιγμή του ατυχήματος, ήμουνα πάλι έτοιμος για το δρόμο.

Δεν το πίστευα!!!

Ο μπάρμπας, παλιός μηχανικός μάλλον, ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
Μου ξανάφτιαξε τη μέρα!


 
Top Bottom