Προς τη λίμνη Van...

YianPep

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Africa twin 750
Στο δρόμο προς τα Ιρακινά σύνορα, ένας κατά τάλλα συμπαθης Τούρκος άλλαξε λωρίδα στα φανάρια, δε μπόρεσα να τον αποφύγω και βρήκε η αριστερή βαλίτσα στο αυτοκίνητο.
Η τούμπα που πήρα πρέπει να ήταν μεγαλοπρεπής, αλλά όταν σηκώθηκα και κατάλαβα ότι δεν έπαθα απολύτως τίποτα, ένοιωσα μάλλον χαρούμενος.

Επίσης το Αφρικάκι μου την έβγαλε καθαρή γιατί το σώσανε οι βαλίτσες, η τριπλέτα της GIVI όμως έγινε πολλά κομμάτια και αυτό φοβήθηκα ότι σήμαινε το τέλος του ταξιδιού.




Αυτός που με χτύπησε, φόρτωσε τις βαλίτσες και με πήγε σ ένα μηχανικό αυτοκινήτων, εξατμισά ή κάτι παρόμοιο, ο οποίος απεδείχθη γατόνι...



Σε μιάμιση ώρα από τη στιγμή του ατυχήματος, ήμουνα πάλι έτοιμος για το δρόμο.

Δεν το πίστευα!!!

Ο μπάρμπας, παλιός μηχανικός μάλλον, ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
Μου ξανάφτιαξε τη μέρα!


Ο μάστορας ειναι αριστερά,ο θειος δεξιά απ την αφρικανα ποιος ειναι ?κι ο φίλος που ποζάρει στο βάθος??δωσε info!τα μάτια σου χιλια τέσσερα και καλη συνέχεια στην ταξιδαρα σου Μανωλη
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ξανά στο δρόμο, ψιλοβιαστικός πιά για να προλάβω να περάσω από τα σύνορα.

Ο δρόμος για Silopi περνάει από άγρια βουνά που βλέποντας τα καταλαβαίνεις γιατί οι Κούρδοι είναι σκληρός λαός. Ο φακός δεν πιάνει τίποτα από την ομορφιά αυτή και δυστυχώς δεν έχω μαζί μου τη Nikon με τον ευρυγώνιο. Πολύ μοναξιά, και που και που κανένα χωριό με τα γνωστά παιδάκια στους δρόμους που άλλα χαιρετάνε και άλλα πετάνε πέτρες.





Και κάπου εκεί ήρθε το μπλόκο της JANDARMA, του στρατού δλδ.
Με σταμάτησαν σε ένα οχυρωμένο πόστο με θωρακισμένα, πολυβόλα κλπ.
Με κράτησαν εκεί 3 με 4 ώρες είχα χάσει την αίσθηση του χρόνου και με ρώταγαν διάφορα πράγματα.
Όταν τους είπα ότι πάω στο Ιράκ για τουρισμό, λύθηκαν στα γέλια και εκεί κάπως χαλάρωσε η κατάσταση. Μέχρι να δώσει το ΟΚ ο αρ χηγός που ήταν σε άλλο φυλάκιο, πίναμε τσάι, καλαμπουρίζαμε και τρώγαμε δίαφορα ξηροκάρπια. Στο τέλος όταν ο αρχηγός είπε το ΟΚ, χαιρέτησα όλο το φυλάκιο δια χειραψίας και πήρα το πούλο...

Πλέον, νύχτωνε και για τίποτα δεν ήθελα να νυχτωθώ στα βουνά αυτά.
Το ηλιοβασίλεμα πάντως στα βουνά του Κουρδιστάν ήταν καταπληκτικό.


 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Αφού νυχτώθηκα, αποφάσισα να μη προκαλέσω άλλο τη τύχη μου και να κοιμηθώ σε μιά πόλη που λέγεται Sirnak κοντά στα Συρο-Ιρακινά σύνορα.

Αμ δε! Λογάριαζα χωρίς το ξενοδόχο που στη περίπτωση αυτή ήταν η αστυνομία.
Που έχει τα δικά της μπλόκα βέβαια και δε συνεργάζεται με το στρατό.
Άντε πάλι τα ίδια, 2,5 ώρες αυτή τη φορά.
Άντε πάλι κουβεντούλα, άντε πάλι αστειάκια περιμένοντας τη διαταγή από τον ανώτερο.
Όταν ήρθε, είχε βραδυάσει και έβρεχε και τους είπα ότι δε φεύγω και ότι θα κοιμηθώ εκεί στο sleeping-bag.Εννοείται ότι με έδιωξαν με το ζόρι...:(

Έφτασα λοιπόν σ αυτή τη γ@μημένη πόλη η οποία είχε θωρακισμένα οχήματα του στρατού σε κάθε σταυροδρόμι. Πρώτη φορά συναντώ τέτοια κατάσταση.

Τελικά, έμαθα ότι η πόλη έχει 1 ξενοδοχείο και αυτό 5 αστέρων. Τα έσκασα, τι να κάνω?
Φρουρούμενο βέβαια, περιττό να το πω αυτό. Και χλίδα, των 300 Ε και βάλε στην Ελλάδα.

Και δεν με πείραξε τίποτα άλλο από τη σημερινή μέρα, όσο το ότι όταν πήγα στο χλιδάτο μπαρ μου είπαν ότι δεν σερβίρουν αλκοολ. Ε αυτό πιά...:rage:


ΣΗΜ. Με τις περιπέτειες μου με τα μπλόκα εννοείται ότι δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό. Οι άνθρωποι ήταν με το δάκτυλο στη σκανδάλη...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ο μάστορας ειναι αριστερά,ο θειος δεξιά απ την αφρικανα ποιος ειναι ?κι ο φίλος που ποζάρει στο βάθος??δωσε info!τα μάτια σου χιλια τέσσερα και καλη συνέχεια στην ταξιδαρα σου Μανωλη
Ο μπάρμπας ήτανε Θεός. Βοηθούσε και έλεγχε τον άλλο, αλλά σεμνά.
Γύρω-γύρω είχαν μαζευτεί κι άλλοι όπως γίνεται πάντα...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μετά από ανούσια αλλά ανώδυνη γραφειοκρατία από ένα κράτος που δεν έχει μάθει ακόμα να δέχεται επισκέψεις, μπήκα στο Ιράκ ή καλύτερα στο Ιρακινό Κουρδιστάν.

Μετά τη κακομοιριά του στρατοκρατούμενου Τουρκικού Κουρδιστάν, εδώ πνέει άνεμος ελευθερίας και ελπίδας.
Άνθρωποι γελαστοί και φιλόξενοι που τους εύχομαι ολόψυχα να πετύχουν τη προσπάθειά τους να δημιουργήσουν κράτος.

Τώρα γράφω από το Erbil. Περισσότερα αύριο που θα ξαμοληθώ στους δρόμους της πόλης...





 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
μας δινεις σπανιες εικονες,οχι μονο των φωτο... αλλα κ των εντυπωσεων που παραθετεις!εκεινες μου φαινονται πιο δυνατες...
στεκομαι βεβαια κ σ' αυτη με την οικογενεια των μαστορων ,βγαζει μια ανθρωπινη αλληλεγγυη που δυσκολα συναντα κανεις..
σέυχαριστουμε κ ευχομαι καλη συνεχεια στους δρομους σου!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Erbil.
Σε όποιον αρέσουν οι ανατολίτικες πόλεις με μυρωδιές, γεύσεις, χρώματα και φασαρία, πρέπει να περάσει από εδώ. Έχει ένα παζάρι από τα παλιότερα και αρχαιότερα στο κόσμο με τα πάντα μέσα και το ξενοδοχειάκι που μένω είναι μέσα.


















 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Για όλους εμάς που από τα ΜΜΕ έχουμε σχηματίσει για το Ιράκ μια εικόνα καταστροφής και ερήμωσης, αυτή η φωτό τα αλλάζει όλα.



Είναι η πλατεία δίπλα στο παζάρι όπου μαζεύονται οι ντόπιοι.










 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Και βέβαια απέναντι είναι η περίφημη citadel του Erbil, ένα μέρος που οι αρχαιολόγοι λένε ότι είναι το αρχαιότερο συνεχώς κατοικούμενο μέρος του κόσμου, αρχίζοντας από το 6.000πχ.

Το site της Ουνέσκο έχει κάμποσες φωτό. Αξίζει μια περιήγηση...http://whc.unesco.org/en/list/1437

 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Bέβαια για να συμπληρωθεί η εικόνα της πόλης, πρέπει να γνωρίζουμε ότι εδώ δεν έφτασε ποτέ ο πόλεμος, εκτός από ένα ψιλοεμφύλιο που σκοτώθηκαν μεταξύ τους. Το Ιρακινό Κουρδιστάν εξαρχής συνεργάστηκε με τους Αμερικανούς και ανταμείφθηκε πλούσια γι αυτό.

Υπάρχει λοιπόν και το μοντέρνο μέρος της πόλης, η οποία αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Αυτό φαίνεται καθαρά από τα νέα κτίρια, τα φανταχτερά μαγαζιά, τα Αμερικάνικου τύπου Mall και βέβαια τα ακριβά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Από τη στιγμή που πέρασα τα σύνορα μου έκανε εντύπωση ο αριθμός των Range Rover που κυκλοφορούν.

Και για να μη πολυλογώ, ανεβάζω ένα βιντεάκι που πέτυχα, ενδεικτικό της φάσης που παίζεται...

https://www.youtube.com/watch?time_continue=110&v=wItNP-AfQUo

:wacky::wacky::wacky:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μπραβο φιλε για το ταξιδι σου αλλα και για τις πληροφοριες που μας δίνεις, προσωπικά σε ευχαριστω πολυ
Ολοι οι θεοί του κοζμου μαζι σου
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Bέβαια για να συμπληρωθεί η εικόνα της πόλης, πρέπει να γνωρίζουμε ότι εδώ δεν έφτασε ποτέ ο πόλεμος, εκτός από ένα ψιλοεμφύλιο που σκοτώθηκαν μεταξύ τους. Το Ιρακινό Κουρδιστάν εξαρχής συνεργάστηκε με τους Αμερικανούς και ανταμείφθηκε πλούσια γι αυτό.

Υπάρχει λοιπόν και το μοντέρνο μέρος της πόλης, η οποία αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Αυτό φαίνεται καθαρά από τα νέα κτίρια, τα φανταχτερά μαγαζιά, τα Αμερικάνικου τύπου Mall και βέβαια τα ακριβά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Από τη στιγμή που πέρασα τα σύνορα μου έκανε εντύπωση ο αριθμός των Range Rover που κυκλοφορούν.

Και για να μη πολυλογώ, ανεβάζω ένα βιντεάκι που πέτυχα, ενδεικτικό της φάσης που παίζεται...

https://www.youtube.com/watch?time_continue=110&v=wItNP-AfQUo

:wacky::wacky::wacky:

 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Φοβερή περιπέτεια - ταξίδι.....adventure!
Και συμπληρώνεις με την περιγραφή σου,δίνοντάς μας φοβερές εικόνες...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Bέβαια για να συμπληρωθεί η εικόνα της πόλης, πρέπει να γνωρίζουμε ότι εδώ δεν έφτασε ποτέ ο πόλεμος, εκτός από ένα ψιλοεμφύλιο που σκοτώθηκαν μεταξύ τους. Το Ιρακινό Κουρδιστάν εξαρχής συνεργάστηκε με τους Αμερικανούς και ανταμείφθηκε πλούσια γι αυτό.

Υπάρχει λοιπόν και το μοντέρνο μέρος της πόλης, η οποία αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Αυτό φαίνεται καθαρά από τα νέα κτίρια, τα φανταχτερά μαγαζιά, τα Αμερικάνικου τύπου Mall και βέβαια τα ακριβά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Από τη στιγμή που πέρασα τα σύνορα μου έκανε εντύπωση ο αριθμός των Range Rover που κυκλοφορούν.

Και για να μη πολυλογώ, ανεβάζω ένα βιντεάκι που πέτυχα, ενδεικτικό της φάσης που παίζεται...

https://www.youtube.com/watch?time_continue=110&v=wItNP-AfQUo

:wacky::wacky::wacky:
Ααα ωραία εκεί, βαράει housies :D :p

Keep going συντοπιτη!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
ΠΡΟΒΛΗΜΑ - ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ

Από υπερβολική εμπιστοσύνη στο παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα(καθότι πρώην τραπεζικός), τη πάτησα. Ξέμεινα από λεφτά γιατί δεν είχα πάρει μαζί μου μετρητά αλλά μόνο μια κάρτα της American Expres. Την οποία δεν τη δέχωνται τα ΑΤΜ εδώ.

Το νόμισμα εδώ είναι το Dinar, 1E=1.500 D περίπου.
Εναλλακτικά χρησιμοποιούν και USD.
Άρα, όποιος έρθει προς τα εδώ, καλό είναι να έχει:
-USD ή έστω Euro σε μετρητά
-καρτα VISA ή MASTER

Έτσι λοιπόν αναγκαστικά κόβω την επίσκεψη στην ωραία Souleymaniya και γυρίζω πίσω με περιθώριο χρηματικό γύρω στις 2 μέρες.

Να προσθέσω ότι οι τιμές εδώ είναι ένα κλικ μεγαλύτερες απ ότι στη Τουρκία.
Βέβαια μπορεί να τη βγάλεις πολύ φτηνά, τρώγοντας στο πόδι σε εκατοντάδες μαγαζάκια που υπάρχουν. Και είναι μιά χαρά!

Πίσω λοιπόν και δε με νοιάζει τίποτα άλλο εκτός από τη γκρίνια της γυναίκας μου που της είχα τάξει δωράκια...:(

 
Top Bottom