Προς τη λίμνη Van...

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Στο δρόμο της επιστροφής και η περιπέτεια συνεχίζεται...

Στα σύνορα πρέπει να πάμε νωρίς, με καλή διάθεση, νερό και τσιγάρα για να κερνάμε τριγύρω και να περνάει η ώρα. Γύρω στις 3 ώρες έκανα να μπω στη Τουρκία. Εξυπηρετικοί όμως και από τις 2 πλευρές, δεν έχω κανένα παράπονο.



Στο δρόμο και μέχρι το Bitlis(έχει ωραία παλιά πόλη) με σκίσανε στα μπλόκα. Μόλις τους έλεγα ότι έρχομαι από το Ιράκ, μου λέγανε έλα δίπλα και μου αδειάζανε τα πράγματα από τις βαλίτσες. Με χαβαλέ βέβαια, αστειάκια, τσάι, αλλά...ΠΡΟΣΟΧΗ, δε λέμε ότι ερχόμαστε από το Κουρδιστάν, γιαυτούς δεν υπάρχει τέτοια χώρα. Είναι όπως εμείς με τα Σκόπια, όλος ο κόσμος τα λέει Μακεδονία, κι εμείς FYROM.

Τέλος πάντων, στο δρόμο είχα πάλι πολύ ωραίες εικόνες...




Και βέβαια, η απαραίτητη ξεκούραση του ταξιδευτή...:)



Τώρα, επειδή έχασα τη μέρα στα μπλόκα και στα σύνορα, αποφάσισα να το τραβήξω όσο μπορούσα και να φτάσω στο Erzurum με σκοπό αν δεν τα καταφέρω, να κοιμηθώ έξω όπου βρεθώ. Μόλις όμως έπεσε η νύχτα, έπεσε και μια απίστευτη υγρασία που τρυπούσε κόκαλα. Με κόπο κατάφερα να φτάσω σε ένα χωριό στη μέση του πουθενά που λέγεται Varto(κάπου πάνω από το Ντιγιαρμπακίρ στο χάρτη). Κι εκεί που ήμουν απελπισμένος βρήκα ένα Μοτέλ, δίπλα σ ένα βενζινάδικο. Πήρα κάτι κονσέρβες για φαγητό, ήταν και κάτι φορτηγατζήδες κι έτρωγαν κι αυτοί κονσέρβες, με καλέσανε, μου δώσανε ζεστό τσάι, μοιραστήκαμε ότι υπήρχε και ζεστάθηκα μέσα κι έξω...


:):):):):):):):):):)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Επίσης εάν από εκεί γυρίσεις δυτικά προς τα πίσω σου στέλνω ένα ταξιδιωτικό μου ώστε να πάρεις μερικές ιδέες.

https://www.moto.gr/forum
s/showthread.php?t=138144
Αγαπητέ Παντελή, χθές έριξα μιά ματιά στο πολύ καλό ταξιδιωτικό σου, επειδή θα ήθελα να δω κάποια από τα μέρη που πήγατε, μιά και δε με βιάζει ο χρόνος. Θα ήθελα πολύ να τριγυρίσω λίγο στα μέρη του Πόντου και στα βουνά Kackar.

Όμως, έσπασε σήμερα και η δεύτερη βάση της βαλίτσας που είχε κολληθεί μετά το ατύχημα στη Τουρκία.
Έτσι τώρα τις έχω στερεώσει με ιμάντες και δεν είμαι για πολλά-πολλά. Αναγκαστικά πρέπει να συντομεύσω τη παραμονή μου εδώ. Κατευθύνομαι λοιπόν για προσκύνημα στη Παναγία Σουμελά και μετά καρφί πίσω από Θράκη. Στή Σουμελά θεωρώ ότι ουσιαστικά τελειώνει αυτό το ταξίδι, οπότε και θα σταματήσω τη περιγραφή...

 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ρε παιδιά, μήπως είναι κάποιος στο φόρουμ που ματιάζει?
Κάτι συμβαίνει, δε μπορεί...


Ξεκίνησα λοιπόν το πρωί φρέσκος-φρέσκος προς Erzurum και στη συνέχεια Σουμελά.
Πάλι με ωραίες εικόνες στο δρόμο, πάνω στα υψίπεδα της Ανατολίας.



Ο δρόμος αυτός πρέπει να συνεχίζει για πάνω από 100Km, σε υψόμετρο άνω των 2.000μέτρων.
Πέρασα 2 περάσματα στα 2.400μ περίπου και μιά μεγάλη λίμνη στα 2.100μ. Φωτό δεν έβγαλα καθότι είχα παγώσει. Για ΚΡΥΟ λέμε τώρα...



Ζεστάθηκα λίγο μόνο όταν έφτασα στο Erzurum που κι αυτό είναι στα 1.950μ.

Κι όπως πήγαινα χαλαρά μέσα στη πόλη, συνέβει το μοιραίο.
Νεότουρκος παραβίασε το στοπ, εγώ ερχόμουν ήσυχος γιατί είχα πράσινο, με βρήκε στην αριστερή βαλίτσα(πάλι) και με πέταξε πάνω σε ένα παρκαρισμένο Volvo.

Δεν χτύπησα πάλι, ευτυχώς.
Αστυνομίες, κόσμος, ασφαλιστικές εταιρείες χαμός.
Ευτυχώς ο ιδιοκτήτης του Volvo ήξερε αγγλικά και προφανώς θέλοντας να φτιάξει τη ζημιά του με βοήθησε και ξεμπέρδεψα. Κάλεσε και τη Τούρκικη Express Service και με πήγανε σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ συνεργείο, τη φωτογραφία του οποίου παραθέτω...:):woot:




Τα μαστόρια πέσανε πάνω της και μετά από πολλεεεές ώρες την έκαναν καλύτερη από πριν.
Με την ευκαιρία, στερεώσανε και τις βάσεις των βαλιτσών. Το μόνο που δε μπορούσε να φτιαχτεί ήταν η ζελατίνα της ermax η οποία έσπασε και θα μου βγεί η ψυχή στο δρόμο του γυρισμού.

Και κάνει ένα κρύο! Το απόγευμα έριξε και λίγο χιόνι.

Τι τραβάω σ΄αυτή την εκδρομή!
Εντάξει, εντάξει γυρνώ πίσω!

Α, και πριν λίγο έμαθα ότι η Σουμελά για χάρη της οποίας γίνανε όλα, είναι κλειστή για restoration.

E, μα πια...:hh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
όλα τα εμπόδια, για καλό!
Καλή επιστροφή Μανώλη!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Real adventure....
Μανολιο....αυτα με το μάτια και τις βασκανιες τα λένε άνθρωποι με φοβιες και μόνο τέτοιος δεν εισαι:D

Κανείς ταξιδαρα και θα σου μεινει αξέχαστη!
Προχώρα....:)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Κάπου εδώ σταματώ την εξιστόρηση των γεγονότων μιας εκδρομής που για αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε. Δυνατή εμπειρία, δε μπορώ να πω!

Τελικά, έχει πλάκα να είσαι μόνος σου, αλλάζεις δρομολόγια όποτε γουστάρεις και λογαριασμό δε δίνεις σε κανένα. Και το κυριότερο, αναγκάζεσαι να έρθεις σε επαφή με τους ντόπιους για να μιλήσεις. Έτσι κάνεις παρέες, μαθαίνεις διάφορα για το τόπο και τελικά αισθάνεσαι ωραία. Ζεστά, μικρά καθημερινά πράγματα που σου ανεβάζουν τη διάθεση. 3-4 μέρες που είχα μπλέξει μέ ένα ζευγάρι Ουκρανών και πηγαίναμε μαζί, πήγαιναν μπροστά, είχαν GPS και δεν είχαμε καμμιά επαφή με το γύρω κόσμο.
Όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω...

Βέβαια μιά παρέα χρειάζεται για να πεις τι έγινε και σας ευχαριστώ που μου τη προσφέρατε!
:thanx:


Κλείνοντας δε μπορώ παρά να σχολιάσω 2-3 πραγματάκια..

Πρώτα, το Αφρικάκι μου. Τι τράβηξε το κακόμοιρο. Άψογη η συμπεριφορά του, τι να πω?
Και να μη το ξεχνάμε, σε λίγο κλείνει τα 30 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής του(1988).
Δεν είναι τυχαία η φήμη λοιπόν...

Δεύτερον και σε συνάρτηση με το προηγούμενο. Παρά τα 2 ατυχήματα, έσπασε μόνο ένα ζωτικό εξάρτημα που να αφήσει τη μηχανή σε ακινησία. Και ξέρετε ποιό ήταν αυτό? Το σωληνάκι υψηλής του μπροστινού φρένου που προερχόταν από ΚΤΜ EXC 530 που έβαλα λίγο πριν ξεκινήσω το ταξίδι. Έκοψε σαν αγγούρι, της Honda σίγουρα δε θα έσπαγε.




Τέλος, η GIVI πρέπει να με πληρώσει, έκανα crash test στις βαλίτσες της. 2 αυτοκίνητα έπεσαν επάνω τους(έπρεπε να τα δείτε πως έγιναν), σύρθηκε η μοτοσυκλέτα μου πάνω στη μία, μου έπεσε μία στο δρόμο με καμμιά 80ριά χιλ. Τίποτα, ούτε έσπασε κάτι, ούτε άνοιξαν, είναι απίστευτο. Αληθινά δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν φορούσα τίποτα αλουμινένια κουτιά...

Αυτά...

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ταξιδαρα με τα ολα της . Αφου εισαι εσυ κσλα με ολα αυτα που σου ετυχαν . Τιποτα αλλο δεν εχει σημασια . Να εισαι γερος και δυνατος για τα επομενα που σιγουρα θα ερθουν!!! Ευχαριστουμε για το μοιρασμα και τις πληροφοριες !! Εγω το χαρηκα πολυ το ταξιδι σου :friendship:
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
εξαιρετικός ρε Μανώλη ! ο ορισμός του πάμε και όπου μας βγάλει ! Και στην άλλη με καλό :crs:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Real adventure....
Μανολιο....αυτα με το μάτια και τις βασκανιες τα λένε άνθρωποι με φοβιες και μόνο τέτοιος δεν εισαι:D

Κανείς ταξιδαρα και θα σου μεινει αξέχαστη!
Προχώρα....:)
Αι...μαρη....τον πιανει το ματι το Μανολη γιατι εχει μηχανακι ωραιο....Japan....κ..."ιστορικο"...(ξερεις εσυ)....εσας με τις "χοντρες"...ποιος να σας ματιαξει !!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κάπου εδώ σταματώ την εξιστόρηση των γεγονότων μιας εκδρομής που για αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε. Δυνατή εμπειρία, δε μπορώ να πω!

Τελικά, έχει πλάκα να είσαι μόνος σου, αλλάζεις δρομολόγια όποτε γουστάρεις και λογαριασμό δε δίνεις σε κανένα. Και το κυριότερο, αναγκάζεσαι να έρθεις σε επαφή με τους ντόπιους για να μιλήσεις. Έτσι κάνεις παρέες, μαθαίνεις διάφορα για το τόπο και τελικά αισθάνεσαι ωραία. Ζεστά, μικρά καθημερινά πράγματα που σου ανεβάζουν τη διάθεση. 3-4 μέρες που είχα μπλέξει μέ ένα ζευγάρι Ουκρανών και πηγαίναμε μαζί, πήγαιναν μπροστά, είχαν GPS και δεν είχαμε καμμιά επαφή με το γύρω κόσμο.
Όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω...

Βέβαια μιά παρέα χρειάζεται για να πεις τι έγινε και σας ευχαριστώ που μου τη προσφέρατε!
:thanx:


Κλείνοντας δε μπορώ παρά να σχολιάσω 2-3 πραγματάκια..

Πρώτα, το Αφρικάκι μου. Τι τράβηξε το κακόμοιρο. Άψογη η συμπεριφορά του, τι να πω?
Και να μη το ξεχνάμε, σε λίγο κλείνει τα 30 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής του(1988).
Δεν είναι τυχαία η φήμη λοιπόν...

Δεύτερον και σε συνάρτηση με το προηγούμενο. Παρά τα 2 ατυχήματα, έσπασε μόνο ένα ζωτικό εξάρτημα που να αφήσει τη μηχανή σε ακινησία. Και ξέρετε ποιό ήταν αυτό? Το σωληνάκι υψηλής του μπροστινού φρένου που προερχόταν από ΚΤΜ EXC 530 που έβαλα λίγο πριν ξεκινήσω το ταξίδι. Έκοψε σαν αγγούρι, της Honda σίγουρα δε θα έσπαγε.




Τέλος, η GIVI πρέπει να με πληρώσει, έκανα crash test στις βαλίτσες της. 2 αυτοκίνητα έπεσαν επάνω τους(έπρεπε να τα δείτε πως έγιναν), σύρθηκε η μοτοσυκλέτα μου πάνω στη μία, μου έπεσε μία στο δρόμο με καμμιά 80ριά χιλ. Τίποτα, ούτε έσπασε κάτι, ούτε άνοιξαν, είναι απίστευτο. Αληθινά δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν φορούσα τίποτα αλουμινένια κουτιά...

Αυτά...

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
Βασικά(1) οταν κάνουν σχέδια οι άνθρωποι ο θεος γελά ......λένε !!!
Βασικά (2) ταξιδεύεις οπως εσυ αισθάνεσαι όμορφα οςο αφορα το μηχανακι το ρούχο τις βαλίτσες τα ωράρια με παρέα η οχι κλπ κλπ κλπ
Βασικά(3) βάζεις ενα στόχο οι στόχους και ενα δρομολόγιο αν κατσει έκατσε αν δεν κατσει εμείς στην χαλκιδα λεμε στα ......α μας γαρδένιες
Βασικά(4) εισαι μάχιμος ψυχικά ,μεγαλο προσόν συντροχε
Περιμένω με ανυπομονησία μια μικρή αναλυση αν δεν σου κανει κόπος την διαδρομη σου ειδικα στην περιοχή που ζουν οι Κούρδοι
Καλη επάνοδο στην πατρίδα και τα μάτια σου 400
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ωραιος Μανωλη, φοβερο "impromptu" ταξιδι και αυτα ειναι τα καλυτερα παρα τις "στραβες", καλη επανοδο! :friendship:


ΥΓ Αυτο με τις πλαστικες πλαϊνες βαλιτσες (οι δικες μου ειναι Kappa K40) που αντεχουν οσο δεν παιρνει και σε βαθμο που δεν το περιμενει κανεις το διαπιστωσα κι'εγω φετος το καλοκαιρι :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Περιμένω με ανυπομονησία μια μικρή αναλυση αν δεν σου κανει κόπος την διαδρομη σου ειδικα στην περιοχή που ζουν οι Κούρδοι
Γράφω τα κύρια σημεία και γκούγκλαρε την...
ERZURUM-AGRI-PATNOS-ERCIS-VAN-TATVAN-BITLIS-SIIRT-SIRNAK-CIRZE-SILOPI-ZAKHO

και γυρνώντας:
ZAKHO-SILOPI-CIRZE-SIRNAK-SIIRT-BITLIS-MUS-VARTO-KOPRUCUK-ERZURUM

Η "σκληρή" περιοχή των μπλόκων είναι από το Bitlis μέχρι τα σύνορα του Ιράκ και βέβαια της Συρίας περιλαμβάνοντας και τις περιοχές Batman και Ντιγιαρμπακίρ.

Όποιος κινηθεί στις περιοχές αυτές πρέπει να έχει υπόψη του ότι θα φάει ταλαιπωρία. Αν μάλιστα κινηθεί σε επαρχιακούς εκτός των κύριων οδών θα πρέπει να εξηγήσει στα μπλόκα γιατί βρίσκεται εκεί. Ταλαιπωρία δλδ εγγυημένη 100%.

Εκτός των μπλόκων, υπάρχουν σε καίρια σημεία των δρόμων φυλάκια-πολυβολεία που αν μη τι άλλο σε κάνουν να αισθάνεσαι κάπως "άβολα". Και όλο και κάποιο στρατιωτικό ελικόπτερο πετάει από πάνω.

Χθές το βράδυ έπεσε στα χέρια μου μια τοπικη εφημερίδα που είχε πρωτοσέλιδο φωτό από επιχειρήσεις του στρατού εναντίον των Κούρδων, συλλήψεις κλπ στην ευρύτερη περιοχή του Ντιγιαρμπακίρ. Αυτά είναι στη καθημερινότητα τους εδώ και καλό είναι να μη βρεθείς σε λάθος μέρος τη λάθος στιγμή.

Οτι άλλο θέλεις, με προσωπική επικοινωνία...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Τελικά ναι, κάθε εμπόδιο για καλό, αρκεί να υπάρχει καλή διάθεση.

Για να συνέλθω σωματικά και ψυχολογικά από το ατύχημα, αποφάσισα να μείνω εδώ 2 νύχτες και σήμερα που έριξα τις βόλτες μου είδα ίσως τη πιό συμπαθητική, καθαρή και περιποιημένη πόλη απ΄όσες έχω περάσει στη Τουρκία.

Erzurum, η βυζαντινή Θεοδοσιούπολη, μια πόλη με μεγάλη ιστορία.




























Σαφώς ευνοημένη βγείκε και η σύζυγος, καθότι το Erzurum έχει μεγάλη παράδοση στη κατασκευή κοσμημάτων.
Η αγορά τους είναι μέσα σ ένα ανακαινισμένο κτίριο του 16ου αιώνα που κατασκεύασε ο Σουλειμάν ο Μεγαλοπρεπής. Όποιοι μπουν μέσα με γυναίκα, να ετοιμάζουν τη πορτοφόλα τους...;)


 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
:biker::yew::friendship:

Με το σωληνοαγγουράκι μας τα "χάλασες"...
Και στα υπόψιν τα χρυσά κοσμήματα Τουρκίας μπορεί να να είναι χειρότερα απο τα "αυγά Τουρκίας"...!
Καλές βόλτες.!
 

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Μανώλη είσαι σε καλό δρόμο,
Erzurum απο τις ομορφότερες πόλεις της Τουρκίας,
και τα ωραιότερα κεμπάπ, πήγαινε στο Asya palace
στον κεντρικό δρόμο μετα το ξενοδοχείο του Esada ή
στο Canbaba.
Ωρα καλή.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
:biker::yew::friendship:

Με το σωληνοαγγουράκι μας τα "χάλασες"...
Και στα υπόψιν τα χρυσά κοσμήματα Τουρκίας μπορεί να να είναι χειρότερα απο τα "αυγά Τουρκίας"...!
Καλές βόλτες.!

Μιλάμε για ασήμι...
 
Top Bottom