Όπως φαίνεται το ταξιδάκι του καλοκαιριού 2014 θα είναι Ρουμανία με γεύση από Ουκρανία.
Παρακάτω δίνω το πρόγραμμα όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα, αν κάποιος φίλος έχει κάποια πληροφορία (εκτός Transalpina) ή κάποια συμβουλή, με χαρά να την ακούσουμε, θα βοηθήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά
1η Μέρα: ΑΘΗΝΑ - ΔΡΑΜΑ - 650km
2η Μέρα: ΔΡΑΜΑ - RUSE - http://goo.gl/maps/85Mde - 522km
Είσοδος στη Βουλγαρία από το Κάτω Νευροκόπι, είναι η πιο ορεινή επιλογή για είσοδο Βουλγαρία με τη συμβουλή του φίλου μας Πασχάλη. Συνέχεια πέρασμα από το Shipka Pass προς Veliko Tarnovo και κατάληξη Ruse.
3η Μέρα: RUSE - SIGISOARA: http://goo.gl/maps/v8w8q - 420km
Είσοδος στη Ρουμανία και κατευθείαν βορειοδυτικά για Πιτέστι από τα φτωχά χωριά του νότου. Διάσχιση του Trasfagarasan και διανυκτέρευση στην Sigišoara. Η Sigišoara επιλέχτηκε ως μια από τις ομορφότερες πόλεις της Ρουμανίας και με δεδομένο ότι το Sibiu το έχουμε ήδη επισκεφτεί.
4η Μέρα: SIGISOARA - SIGHETU MARMARIEI: http://goo.gl/maps/3A8lC - 497km
Πέρασμα από την “κόκκινη λίμνη” Lacu - Rosu και από το φαράγγι του Bicaz που θεωρείτε από τα πιο εντυπωσιακά φαράγγια της Ευρώπης, δίπλα από τον ποταμό Bicaz, με βράχους κατακόρυφους δεξιά-αριστερά που φτάνουν τα 700 m. Συνέχεια προς τη φημισμένη περιοχή Muramares, τη γη των ξύλινων εκκλησιών… και διανυκτέρευση SIGHETU MARMARIEI.
5η Μέρα: SIGHETU MARMARIEI - LVIV: http://goo.gl/maps/G04SO - 300km
Ουκρανία. Λιγότερα km σήμερα λόγω της ομορφιάς της Lviv ώστε να υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος να τη δούμε καλά, αλλά και με δεδομένο ότι οι δρόμοι δεν επιτρέπουν υψηλές ταχύτητες.
6η Μέρα: LVIV - SATU MARE: http://goo.gl/maps/vrZs6 - 409km
Εδώ πρέπει να έχει ενδιαφέρον η διαδρομή στην Ουκρανία…
7η Μέρα: SATU MARE - TIMISOARA: http://goo.gl/maps/2SSJZ - 490km
Πέρασμα από τον εθνικό δρυμό Apuseni (άλλος ένα οδηγικός παράδεισος) και κατάληξη στην πόλη Timișoara
8η Μέρα: TIMISOARA - Drobeta-Turnu Severin: http://goo.gl/maps/s5OQY - 335km
Πέρασμα από το φαράγγι του Δούναβη, θεωρείτε από τα πιο όμορφα σημεία των Βαλκανίων και από τις σιδερένιες πύλες (το σημείο όπου ο Αίμος και τα Καρπάθια πλησιάζουν και σχηματίζουν ένα μικρό πέρασμα, στενεύει απότομα και αποχτά μεγάλη ταχύτητα). Διανυκτέρευση στην Drobeta-Turnu Severin (πάνω στο Δούναβη). Εδώ όποιος από την παρέα έχει διάθεση για km, μπορεί να πάει μέσω Transalpina
9η Μέρα: Drobeta-Turnu Severin - ΣΕΡΡΕΣ: http://goo.gl/maps/YmHS2 - 535km
Κάθοδος νότια μέσω Βουλγαρίας, πέρασμα από Sofia και καταλήγουμε Σέρρες για διανυκτέρευση
10η Μέρα: ΣΕΡΡΕΣ - ΑΘΗΝΑ (600km)
Παρακάτω δίνω το πρόγραμμα όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα, αν κάποιος φίλος έχει κάποια πληροφορία (εκτός Transalpina) ή κάποια συμβουλή, με χαρά να την ακούσουμε, θα βοηθήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά
1η Μέρα: ΑΘΗΝΑ - ΔΡΑΜΑ - 650km
2η Μέρα: ΔΡΑΜΑ - RUSE - http://goo.gl/maps/85Mde - 522km
Είσοδος στη Βουλγαρία από το Κάτω Νευροκόπι, είναι η πιο ορεινή επιλογή για είσοδο Βουλγαρία με τη συμβουλή του φίλου μας Πασχάλη. Συνέχεια πέρασμα από το Shipka Pass προς Veliko Tarnovo και κατάληξη Ruse.
3η Μέρα: RUSE - SIGISOARA: http://goo.gl/maps/v8w8q - 420km
Είσοδος στη Ρουμανία και κατευθείαν βορειοδυτικά για Πιτέστι από τα φτωχά χωριά του νότου. Διάσχιση του Trasfagarasan και διανυκτέρευση στην Sigišoara. Η Sigišoara επιλέχτηκε ως μια από τις ομορφότερες πόλεις της Ρουμανίας και με δεδομένο ότι το Sibiu το έχουμε ήδη επισκεφτεί.
4η Μέρα: SIGISOARA - SIGHETU MARMARIEI: http://goo.gl/maps/3A8lC - 497km
Πέρασμα από την “κόκκινη λίμνη” Lacu - Rosu και από το φαράγγι του Bicaz που θεωρείτε από τα πιο εντυπωσιακά φαράγγια της Ευρώπης, δίπλα από τον ποταμό Bicaz, με βράχους κατακόρυφους δεξιά-αριστερά που φτάνουν τα 700 m. Συνέχεια προς τη φημισμένη περιοχή Muramares, τη γη των ξύλινων εκκλησιών… και διανυκτέρευση SIGHETU MARMARIEI.
5η Μέρα: SIGHETU MARMARIEI - LVIV: http://goo.gl/maps/G04SO - 300km
Ουκρανία. Λιγότερα km σήμερα λόγω της ομορφιάς της Lviv ώστε να υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος να τη δούμε καλά, αλλά και με δεδομένο ότι οι δρόμοι δεν επιτρέπουν υψηλές ταχύτητες.
6η Μέρα: LVIV - SATU MARE: http://goo.gl/maps/vrZs6 - 409km
Εδώ πρέπει να έχει ενδιαφέρον η διαδρομή στην Ουκρανία…
7η Μέρα: SATU MARE - TIMISOARA: http://goo.gl/maps/2SSJZ - 490km
Πέρασμα από τον εθνικό δρυμό Apuseni (άλλος ένα οδηγικός παράδεισος) και κατάληξη στην πόλη Timișoara
8η Μέρα: TIMISOARA - Drobeta-Turnu Severin: http://goo.gl/maps/s5OQY - 335km
Πέρασμα από το φαράγγι του Δούναβη, θεωρείτε από τα πιο όμορφα σημεία των Βαλκανίων και από τις σιδερένιες πύλες (το σημείο όπου ο Αίμος και τα Καρπάθια πλησιάζουν και σχηματίζουν ένα μικρό πέρασμα, στενεύει απότομα και αποχτά μεγάλη ταχύτητα). Διανυκτέρευση στην Drobeta-Turnu Severin (πάνω στο Δούναβη). Εδώ όποιος από την παρέα έχει διάθεση για km, μπορεί να πάει μέσω Transalpina
9η Μέρα: Drobeta-Turnu Severin - ΣΕΡΡΕΣ: http://goo.gl/maps/YmHS2 - 535km
Κάθοδος νότια μέσω Βουλγαρίας, πέρασμα από Sofia και καταλήγουμε Σέρρες για διανυκτέρευση
10η Μέρα: ΣΕΡΡΕΣ - ΑΘΗΝΑ (600km)