Προσοχή

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Παίδες προσοχή στον παραλιακό δρόμο προς Σούνιο. Σχεδόν σε κάθε στροφή έχει συντρίμμια από πρόσφατα τροχαία. Κάνω τον δρόμο συχνά και έχω τρομάξει με αυτά που έχω δει την τελευταία βδομάδα.

Άνοιξε ο καιρός, έχουν γεμίσει οι παραλίες και γίνεται χαμός στον δρόμο, αναστροφές, προσπεράσεις στο αντίθετο, παππούδες στο τιμόνι, παγκόσμιοι με μηχανές, ποδηλάτες παντού κ.α.

Λόγω περιορισμού κίνησης εντός νομού τα πράγματα έχουν χειροτερέψει.

Το νου σας...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστή ,ανεβοκατέβηκε Βάρκιζα Σούνιο κ πίσω 3 φορές ο ΑΜπεΜπαΜπλόμ σήμερα για να σετάρει αναρτήσεις στο 990 ,
κι άφησε πίσω του συντρίμια ,αδικημένους και αγρίμια.
Γι'αυτό. :ha


ΥΓ: Γ@μσέΤ@...Ο Θεός να μας φυλάει.
Αυτή η διαδρομή ,όσο όμορφη βόλτα (μπορεί να) είναι ,τόσο την απεχθάνομαι κ την αποφεύγω ,ακριβώς γιατί είναι η καθημερινή δι-έξοδος των εκατο-Μυρίων ΑθηναίωνΕ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγω κανονικά πήγαινα, οι άλλοι πηγαίνανε αργά...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωστή ,ανεβοκατέβηκε Βάρκιζα Σούνιο κ πίσω 3 φορές ο ΑΜπεΜπαΜπλόμ σήμερα για να σετάρει αναρτήσεις στο 990 ,
κι άφησε πίσω του συντρίμια ,αδικημένους και αγρίμια.
Γι'αυτό. :ha


ΥΓ: Γ@μσέΤ@...Ο Θεός να μας φυλάει.
Αυτή η διαδρομή ,όσο όμορφη βόλτα (μπορεί να) είναι ,τόσο την απεχθάνομαι κ την αποφεύγω ,ακριβώς γιατί είναι η καθημερινή δι-έξοδος των εκατο-Μυρίων ΑθηναίωνΕ.

Και χωρίς πίσω φρένο...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σήμερα διαβάζω και για συμβάν με θάνατο μοτοσικλετιστή στο Λαγονήσι στο grand resort την τρίτη 12 τουτουνού του μηνού, τρακάρισμα με 64χρονο που ίσως έκανε αναστροφή στο σημείο...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σήμερα διαβάζω και για συμβάν με θάνατο μοτοσικλετιστή στο Λαγονήσι στο grand resort την τρίτη 12 τουτουνού του μηνού, τρακάρισμα με 64χρονο που ίσως έκανε αναστροφή στο σημείο...
Δυστυχώς εχουν γίνει πολλά τροχαία σε αυτό τον δρομο τις τελευταίες μέρες.

Πλέον φοράω κράνος με γείσο σε μια προσπάθεια αυτοπεριορισμού και κοιτάω να μην ανεβάζω ταχύτητα πάνω από 100-110 σε αυτόν τον δρόμο όπου δεν έχω ορατότητα, ειδικά τέτοια εποχή.

Οι αναστροφές γίνονται συνήθως όπου υπάρχει παραλία, ακόμα και στα πιο άκυρα σημεία.

Προσοχή στο γκάζι παίδες.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μόλις επέστρεψα από ψώνια κοντά στην πιο "ασφαλή" πλατεία της Αθήνας (βλ. Ομόνοια).
Τι, όχι? Δεν κολλάς covid εκεί? :thinking:

Τέλος πάντων. Ας μην το σχολιάσω άλλο αυτό.



Στην διαδρομή από Βόρεια προάστεια προς Ομόνοια και πίσω είδα δεκάδες μηχανάκια χωρίς κράνος, πεμφεδάκηδες με καπελάκι jokey αντί για κράνος, πατέρας με το κράνος φορεμένο σαν καπέλο και το παιδί του μπροστά στα πόδια του σε παπί,
βεσπάκιας χωρίς κράνος αλλά με ακουστικά ασύρματα iPhone και στα δύο αυτιά!

Κατά τα άλλα κινδυνεύουμε από τον covid.:waiting:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μόλις επέστρεψα από ψώνια κοντά στην πιο "ασφαλή" πλατεία της Αθήνας (βλ. Ομόνοια).
Τι, όχι? Δεν κολλάς covid εκεί? :thinking:

Τέλος πάντων. Ας μην το σχολιάσω άλλο αυτό.



Στην διαδρομή από Βόρεια προάστεια προς Ομόνοια και πίσω είδα δεκάδες μηχανάκια χωρίς κράνος, πεμφεδάκηδες με καπελάκι jokey αντί για κράνος, πατέρας με το κράνος φορεμένο σαν καπέλο και το παιδί του μπροστά στα πόδια του σε παπί,
βεσπάκιας χωρίς κράνος αλλά με ακουστικά ασύρματα iPhone και στα δύο αυτιά!

Κατά τα άλλα κινδυνεύουμε από τον covid.:waiting:
Ασε , σημερα πηγα και γυρισα Καπανδριτι, ειδα φουλ ξεκρανωτο κοντομανικο σαγιοναρατο 1290 SAS να κανει σφηνες στον Κηφισο... Βανακια να πηγαινουν προφυλακτηρες ο ενας τον αλλο στην Εθνικη στην αριστερη... Τυπα με τζιποειδες να βγαινει απο τερμα αριστερη λωριδα τελευταια στιγμη στην εξοδο σαν να τον κυνηγουσε ο Τσεισον Στεηθαμ...

Γενικα βλεπω 9 στους 10 ξεκρανωτους, και 8 στους 10 ξεκρανωτους αλλα με μασκα. Και μετα μου λετε γιατι τα παιρνω κρανιο με τους συνανθρωπους μου...


Επειδη κινουμαι κανονικα Αθηνα απο το Πασχα και μετα, η κατασταση στους δρομους ειναι χειροτερη και απο 15Αυγουστο. Να προσεχετε ολοι παρα πολυ!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι κάΜεις στο Καπανδρίτι εσύ παλικάριμ; Πήγα mymarket στο Πολυδένδρι σήμερα, έβηξε μία ξεμάσκωτη κάπου μακριά και τόσο πολύ δεν έχω γελάσει σκεπτόμενος το ξύλο που έχεις τάξει στην συνωμοταξία. Διασκέδασα και με τον μπαμπά που φορούσε μάσκα αλλά το παιδάκι του όχι.

Λοιπόν ναι είναι όλοι αφιονισμένοι έξω, σε φάση θέλω να πάρω μηχανάκι (καλά παίρνω δηλαδή) αλλά πάει και λίγο το μυαλό στους φονιάδες, με την ζέστη έχουν απολαλήσει και κάνουν ό,τι να'ναι.

Το Xchallenge είναι απλά εξαιρετικό στην διήθηση, περνάει πάνω από τα πάντα.

Το λουκ άκρανος αλλά μασκωμένος νομίζω ότι απλά θα σπάσει ταμεία στο my style rocks φέτος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τι κάΜεις στο Καπανδρίτι εσύ παλικάριμ; Πήγα mymarket στο Πολυδένδρι σήμερα, έβηξε μία ξεμάσκωτη κάπου μακριά και τόσο πολύ δεν έχω γελάσει σκεπτόμενος το ξύλο που έχεις τάξει στην συνωμοταξία.
ΚοκοΣΕΑ νο 4.

Ξυλο σε ξεμασκωτο καπου μακρια δεν εταξα ποτε.
Ξυλο σε ξεμασκωτο διπλα μου που δεν θα κανει αποπειρα να καλυφθει εταξα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μόλις επέστρεψα από ψώνια κοντά στην πιο "ασφαλή" πλατεία της Αθήνας (βλ. Ομόνοια).
Τι, όχι? Δεν κολλάς covid εκεί? :thinking:

Τέλος πάντων. Ας μην το σχολιάσω άλλο αυτό.



Στην διαδρομή από Βόρεια προάστεια προς Ομόνοια και πίσω είδα δεκάδες μηχανάκια χωρίς κράνος, πεμφεδάκηδες με καπελάκι jokey αντί για κράνος, πατέρας με το κράνος φορεμένο σαν καπέλο και το παιδί του μπροστά στα πόδια του σε παπί,
βεσπάκιας χωρίς κράνος αλλά με ακουστικά ασύρματα iPhone και στα δύο αυτιά!

Κατά τα άλλα κινδυνεύουμε από τον covid.:waiting:
Κοσμά η συσκευή που κάνει σάουνα στο θηκάκι με την ζελατίνα, μπορεί να λειτουργήσει υπό συνθήκες σαν τις σημερινές; Το είχα δοκιμάσει με τηλέφωνο, έκλεισε το 10λεπτο από υπερθέρμανση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΚοκοΣΕΑ νο 4.

Ξυλο σε ξεμασκωτο καπου μακρια δεν εταξα ποτε.
Ξυλο σε ξεμασκωτο διπλα μου που δεν θα κανει αποπειρα να καλυφθει εταξα.
Ναι ΟΚ big picture το ότι ήταν μακριά ήταν τυχαίο, δεν νομίζω ότι την ενδιέφερε ποιός ήταν δίπλα.

WTF κοκοσέα στο Καπανδρίτι; Το McD/ΒΡ των ραντεβού; Νομίζω σαν διοικητική περιοχή Κοινότητα Πολυδενδρίου είναι εκεί.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι ΟΚ big picture το ότι ήταν μακριά ήταν τυχαίο, δεν νομίζω ότι την ενδιέφερε ποιός ήταν δίπλα.

WTF κοκοσέα στο Καπανδρίτι; Το McD/ΒΡ των ραντεβού; Νομίζω σαν διοικητική περιοχή Κοινότητα Πολυδενδρίου είναι εκεί.
Ναι εκει, θα γινει Γρηγορης το μεσαιο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τι κάΜεις στο Καπανδρίτι εσύ παλικάριμ; Πήγα mymarket στο Πολυδένδρι σήμερα, έβηξε μία ξεμάσκωτη κάπου μακριά και τόσο πολύ δεν έχω γελάσει σκεπτόμενος το ξύλο που έχεις τάξει στην συνωμοταξία. Διασκέδασα και με τον μπαμπά που φορούσε μάσκα αλλά το παιδάκι του όχι.

Λοιπόν ναι είναι όλοι αφιονισμένοι έξω, σε φάση θέλω να πάρω μηχανάκι (καλά παίρνω δηλαδή) αλλά πάει και λίγο το μυαλό στους φονιάδες, με την ζέστη έχουν απολαλήσει και κάνουν ό,τι να'ναι.

Το Xchallenge είναι απλά εξαιρετικό στην διήθηση, περνάει πάνω από τα πάντα.

Το λουκ άκρανος αλλά μασκωμένος νομίζω ότι απλά θα σπάσει ταμεία στο my style rocks φέτος.
Είσαι απολαυστικός ρε "πστ". :ha

Γιάνννη ,για πες μου το ύψος σου κ πως νιώθεις σε σχέση μ'αυτό πάνω στο XCh.
Γιατι είδα την αγγελία του akis92 κ το σκέφτομαι.

Κοσμά η συσκευή που κάνει σάουνα στο θηκάκι με την ζελατίνα, μπορεί να λειτουργήσει υπό συνθήκες σαν τις σημερινές; Το είχα δοκιμάσει με τηλέφωνο, έκλεισε το 10λεπτο από υπερθέρμανση.
Σε τέτοιες συνθήκες ,αφήνεις αρκετά ανοιχτό το φερμουάρ.
Βασικά το κλείνεις όσο το δυνατόν λιγότερο.
Παλιότερα ,στο Τενερέ που είχα παρόμοια θήκη ,το είχα δουλέψει ώρες πολλες έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.

Βέβαια ,σε συνθήκες καύσωνα ,κ κάτω από τον ήλιο ,μπορεί να σβήσει ή να καεί ,ακόμα και εκτός θήκης να είναι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
186 και (περίπου) 87εκατοστά από τον καβάλο στο πάτωμα, χωρίς παπούτσια εννοείται, το περίπου γιατί πρέπει να έχω τα πόδια λίγο ανοιχτά για να βλέπει το λέιζερ πάτωμα.

Μιά που είχα ευκαιρία να καβαλήσω ακόμα ένα στατικά, με ελατήριο παραγγελία για τα κιλά του αναβάτη του (που διαφέρουν 5 από τα δικά μου) ήταν σαφώς καλύτερα σε στάση, πατούσαν και τα δύο πόδια κάτω στις μύτες. Το οποίο σημαίνει πως το δικό μου είναι πολύ προφορτισμένο ή είναι με ελατήριο για δικάβαλο (δεν παραπονιέμαι, προτιμώ έτσι από το πολύ μαλακό).

Θέση αναβάτη στο δικό μου είναι μιά χαρά καθιστός και απλά ΟΚ όρθιος, θέλει λίγο σκύψιμο (δεν έχει σχέση με AT-AS ας πούμε που την έχω πρόσφατη). Πιο χαμηλά μαρσπιέ θα δώσουν χώρο στο γόνατο να ακουμπάει το ντεπόζιτο αντί να είναι λίγο πιο πάνω, οπότε ωφέλεια θα είναι. Ξεπερνώντας το θέμα του ότι δεν πατάω καλά, κατά τα λοιπά είναι ένα ευχάριστο μηχανάκι. Περιμένω να το πάω και πιο μακρινή να δω πως θα είναι με το σελάκι αυτό.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
186 και (περίπου) 87εκατοστά από τον καβάλο στο πάτωμα, χωρίς παπούτσια εννοείται, το περίπου γιατί πρέπει να έχω τα πόδια λίγο ανοιχτά για να βλέπει το λέιζερ πάτωμα.

Μιά που είχα ευκαιρία να καβαλήσω ακόμα ένα στατικά, με ελατήριο παραγγελία για τα κιλά του αναβάτη του (που διαφέρουν 5 από τα δικά μου) ήταν σαφώς καλύτερα σε στάση, πατούσαν και τα δύο πόδια κάτω στις μύτες. Το οποίο σημαίνει πως το δικό μου είναι πολύ προφορτισμένο ή είναι με ελατήριο για δικάβαλο (δεν παραπονιέμαι, προτιμώ έτσι από το πολύ μαλακό).

Θέση αναβάτη στο δικό μου είναι μιά χαρά καθιστός και απλά ΟΚ όρθιος, θέλει λίγο σκύψιμο (δεν έχει σχέση με AT-AS ας πούμε που την έχω πρόσφατη). Πιο χαμηλά μαρσπιέ θα δώσουν χώρο στο γόνατο να ακουμπάει το ντεπόζιτο αντί να είναι λίγο πιο πάνω, οπότε ωφέλεια θα είναι. Ξεπερνώντας το θέμα του ότι δεν πατάω καλά, κατά τα λοιπά είναι ένα ευχάριστο μηχανάκι. Περιμένω να το πάω και πιο μακρινή να δω πως θα είναι με το σελάκι αυτό.
Α ,καλά ,αμα πατάς εσύ στις μύτες ,εγώ με -8πονΔους ,θα είμαι το ανέκδοτο της στατικής πτώσης.
Μαστα...κρίμα...το ψιλιαζόμουν βέβαια με 950mm ύψος σέλας.
Οπότε ,μάλλον δεν...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Moχλικο δεν ε'ει τουτο? Χαμηλωνεται ευκολα.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Κοσμά η συσκευή που κάνει σάουνα στο θηκάκι με την ζελατίνα, μπορεί να λειτουργήσει υπό συνθήκες σαν τις σημερινές; Το είχα δοκιμάσει με τηλέφωνο, έκλεισε το 10λεπτο από υπερθέρμανση.
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε τέτοιες θερμοκρασίες. Το χειμώνα το έβαλα.
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
Για κινητό που χρησιμοποιώ σαν GPS πάντως το έφτιαξα.
Εδώ είναι το τοπικ της.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom