Προσοχή

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλημέρα,

Επαναφέρω το θέμα καθώς τα περιστατικά που έχω δει τις τελευταίες βδομάδες οδηγόντας μοτοσυκλέτα στο κέντρο της Αθήνας, είναι υπερβολικά πάρα πολλά για να είναι τυχαία και ήταν άκρως επικίνδυνα, είτε για τους ίδιους είτε για τους γύρω τους.

Είχα φτάσει σε σημείο σταματώντας στα φανάρια να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως αυτά που συμβαίνουν είναι τυχαία περιστατικά. Πλέον είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι...
Δε μπορώ να το αποδόσω στην αύξηση της κυκλοφορίας μετά τον εγκλεισμό καθώς έχουν περάσει αρκετές βδομάδες (την πρώτη βδομάδα προφανώς το απέδιδα εκεί).

Έχω κυκλοφορήσει για μεγάλα και μικρά διαστήματα στο κέντρο της Αθήνας κατά καιρούς. Αυτή την κατάσταση δεν την έχω ξαναδεί ούτε για αστείο!
Ο κόσμος βρίσκεται σε παράκρουση. Τουλάχιστον τόσο μεγάλο ποσοστό, ώστε τα πράγματα να είναι πολύ επικίνδυνα στο δρόμο, πόσο μάλλον όταν οδηγάς δίκυκλο.

Τα περιστατικά που συνάντησα τις τελευταίες εβδομάδες απλά δεν περιγράφονται και είμαι πολύ τυχερός που δεν έγινα μάρτυρας ή δεν έχω εμπλακει σε κάποιο ατύχημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα,

Επαναφέρω το θέμα καθώς τα περιστατικά που έχω δει τις τελευταίες βδομάδες οδηγόντας μοτοσυκλέτα στο κέντρο της Αθήνας, είναι υπερβολικά πάρα πολλά για να είναι τυχαία και ήταν άκρως επικίνδυνα, είτε για τους ίδιους είτε για τους γύρω τους.

Είχα φτάσει σε σημείο σταματώντας στα φανάρια να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως αυτά που συμβαίνουν είναι τυχαία περιστατικά. Πλέον είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι...
Δε μπορώ να το αποδόσω στην αύξηση της κυκλοφορίας μετά τον εγκλεισμό καθώς έχουν περάσει αρκετές βδομάδες (την πρώτη βδομάδα προφανώς το απέδιδα εκεί).

Έχω κυκλοφορήσει για μεγάλα και μικρά διαστήματα στο κέντρο της Αθήνας κατά καιρούς. Αυτή την κατάσταση δεν την έχω ξαναδεί ούτε για αστείο!
Ο κόσμος βρίσκεται σε παράκρουση. Τουλάχιστον τόσο μεγάλο ποσοστό, ώστε τα πράγματα να είναι πολύ επικίνδυνα στο δρόμο, πόσο μάλλον όταν οδηγάς δίκυκλο.

Τα περιστατικά που συνάντησα τις τελευταίες εβδομάδες απλά δεν περιγράφονται και είμαι πολύ τυχερός που δεν έγινα μάρτυρας ή δεν έχω εμπλακει σε κάποιο ατύχημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Χτεσινο, φρεσκο... ειτε το μαρσπιε συνεπιβατη του ΧΤΖ το εκανε ειτε η βαση πλαινης βαλιτσας... Ουτε που καταλαβα πως εγινε, με εκλεισε ο αριστερος μου, εκανα λιγο δεξια και η μανδαμ απο πισω και δεξια κοιμοταν, εκανε κι εκεινη αριστερα? Δεν καταλαβα. Επειδη δεν επαθα ουτε εγω ουτε το μηχανακι τιποτε, και βιαζομουν να παω στη δουλεια, της εκανα εγω δηλωση...



Γενικα ναι, για αλλη μια φορα στην ιστορια μας διδασκουμε ΜΠολιτισμο... Σουηδια ρε παιδι μου ενα πραμα!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οκ , ηρθε και επισημη επιβεβαιωση απο φιλη σε ασφαλιστικη. Αυτα που βλεπουμε καθε μερα στο δρομο δεν ειναι στη φαντασια μας.

Μου ειπε οτι ειδικα την τελευταια εβδομαδα (18-25 Μαιου) τα τροχαια εκτοξευθηκαν, εχουν υπερπολλαπλασιες αναγγελιες ατυχηματων καθημερινα σε σχεση με πριν.
Και οταν λεμε πριν δεν λεμε επι lockdown... Eννοουμε προ κορονοιου.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οκ , ηρθε και επισημη επιβεβαιωση απο φιλη σε ασφαλιστικη. Αυτα που βλεπουμε καθε μερα στο δρομο δεν ειναι στη φαντασια μας.

Μου ειπε οτι ειδικα την τελευταια εβδομαδα (18-25 Μαιου) τα τροχαια εκτοξευθηκαν, εχουν υπερπολλαπλασιες αναγγελιες ατυχηματων καθημερινα σε σχεση με πριν.
Και οταν λεμε πριν δεν λεμε επι lockdown... Eννοουμε προ κορονοιου.
Γμστα...ο Θεός να μας φυλάει...
Ευτυχώς ,δεν χρειάζομαι κ δεν χρησιμοποιώ την μοτοσυκλέτα σαν καθημερινό μέσο μετακίνησης.
Ειδικά μέσα στην πόλη ,φοβάμαι να(όταν) οδηγώ ,εδώ κ μιά 10ετία ,κ το αποφεύγω συνειδητά!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στατιστικά θα είχε ενδιαφέρον το αν είναι μικρά χαζά όπως το δικό σου ή αν είναι σοβαρά με τραυματίες.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στατιστικά θα είχε ενδιαφέρον το αν είναι μικρά χαζά όπως το δικό σου ή αν είναι σοβαρά με τραυματίες.
Στο κεντρο με τοση κινηση ειδικα που εχει τις τελευταιες μερες ειναι δυσκολο το ατυχημα με τραυματια λογω χαμηλων ταχυτητων. Παντως και το δικο μου θα μπορουσε να ειχε καταληξει αλλιως εαν ηταν καποιος πιο απειρος, καθως με εσπρωξε λοξα διαγωνια στο πισω μερος και πηγε το Σουπερτενεκε με τις παντες για καμια 50αρια μετρα σαν μοταρντ σε στροφη, το κρατησα ορθιο με λιγο αναποδο τιμονακι και σταθερο γκαζι. Καποιος που θα τρομαζε και εκλεινε γκαζι/παταγε φρενο ειχε το high-side σιγουρακι.


Περα απο τα ατυχηματα βλεπω και παααααρα πολυ περισσοτερους τσακωμους απο πριν στο δρομο. Σημασια εχει οτι οι οδηγοι ειτε κοιμονται ορθιοι ειτε τραβανε ζορια στη ζωη τους. Και τα δυο δεν στεκουν σαν δικαιολογια φυσικα, στο ιδιο καζανι βραζουμε ολοι.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να προσθέσω και εγώ ότι χθες έκανα μια μικρή βόλτα προς παραλία Σχινιά και πίσω και αυτά που είδα με φρικαραν. Πηγαίνοντας χαλαρά δεξιά λωρίδα, το πόσες σφήνες μου έκαναν και πόσα κόκκινα είδα να παραβιάζονται δεν ξέρω, έχασα το μέτρημα. Έχει τρομάξει το μάτι μου και σημείωση μέχρι και πρίν τα μέτρα κυκλοφορούσα κάθε μέρα κέντρο Αθήνα και σπίτι μου. Έχουν μουρλαθεί και δεν ξέρω το λόγο. Για πιο λόγο ενώ βλέπεις ότι είναι κόκκινο πατάς γκάζι και περνάς, δε μπορώ να το καταλάβω. Απλά εγκληματίες.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπαινοντας εθνικη Λαμιας απο Χαλκιδα με κατευθυνση προς Αθηνα, γνωστος χθες το βραδυ παραλιγο να χτυπησει με ελαφι. Απ οτι καταλαβα ψιλοτρομαξε και εκατσε κατω στη μεση του δρομου.
Παραξενο το απο που μπηκε, γιατι το 90% εκει, εχει συρματοπλεγμα.
Για το που ακριβως, δεν επεμεινα γιατι ο ανθρωπος πηγε να παρει τον γιο του απο ατυχημα με αυτοκινητο.
Ευτυχως καλα δειχνει.
 
Top Bottom