Προστασία από κλοπές εξοπλισμού φωτογραφίας

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Σπύρο επειδή δεν έχω πλέον παλιούς φακούς (μου έκλεψαν την παλιά φωτογραφική τσάντα με τον εξοπλισμό στο Σύνταγμα) δεν έχω πάρει αντάπτορα για να σου πω απο πρώτο χέρι. Μετά την D7200 πήγα κατευθείαν σε FF και Ζ mount.

Αλλα βλέποντας διάφορα βίντεο (ισχύει και για την z5 λογικά από τα σχόλια) δεν θα έχεις θέμα (focus peaking, πληροφορίες στο viewfinder κλπ).
Πως σου την φάγανε την τσάντα φίλος?
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πως σου την φάγανε την τσάντα φίλος?
Έπεσα σε επαγγελματίες του είδους. Ήταν δύο ή τρία άτομα.

Πριν το περσινό lockdown όταν είχαμε take away μετά την δουλειά είχα πάει για επισκευή κινητού και μου είπαν ότι θα τους έπαιρνε μια ωρίτσα. Για να μην περιμένω εκεί τους είπα ότι θα πάω για καφέ και θα γυρίσω. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήθελα να μετακινήσω την μηχανή από εκεί που είχα βρει να παρκάρω (έξω από το κατάστημα) και έτσι αποφάσισα να μην αφήσω την φωτογραφική τσάντα στην μπαγκαζιέρα (για να μην μου την κλέψουν τρομάρα μου) και να την πάρω μαζί. Φυσικά "φωναζε" ότι ήταν φωτογραφική τσάντα με ανοιγμα από την μέσα μεριά για μεγαλύτερη ασφάλεια όσο την έχεις φορεμένη στην πλάτη. Περιττό να πω ότι με στάμπαραν.

Παίρνοντας τον καφέ στο χέρι βρήκα ένα τραπεζάκι έξω να καθήσω στην πλατεία στο Συνταγμα. Να κάτσεις σε τραπέζι με την τσάντα στην πλάτη δεν παίζει οπότε την έβαλα στην καρέκλα μισό μέτρο μπροστά μου και το μπουφαν της μηχανής από πάνω και καλά να μην φαίνεται (βέβαια όπως είπα ήδη την είχαν σταμπάρει). Ερχεται και κάθεται ένας σε τραπέζι πίσω δεξιά μου για μισή ώρα περίπου ώστε συνήθησα την παρουσία του. Όταν τελείωσα με τον καφέ μου (και αυτό έχει σημασία ακόμα) μου πιάνει την κουβέντα, αν μιλάω ελληνικά και αν μπορώ να τον βοηθήσω με μια διευθυνση που ψάχνει. Μου δείχνει στο κινητό του μια φωτογραφία με ταμπελίτσα ενοικιάζεται και μια δνση που δεν φαινόταν καθαρά και ήθελε zoom κλπ, μου είπε ότι θα φέρει ενα χαρτί και ένα στυλό για να του την σημειώσω. Να συνεχίσω ή όλοι καταλάβατε την συνέχεια;

Τα δεπτερόλεπτα που μου απόσπασε την προσοχή ήταν αρκετα για κάποιον άλλο να πάρει την τσάντα. Το κατάλαβα σχεδόν αμέσως αφότου έφυγε ο πρώτος γιατί πήγα να πάρω την μάσκα που είχα στην τσέπη του μπουφαν και εκει διαπίστωσα ότι έλειπε η τσάντα. Σήκωσα κεφάλι μήπως δω κάποιον να τρέχει κλπ αλλά ήδη είχαν γίνει καπνός. Στο αστυνομικό τμήμα που πηγα να το καταγγείλω και να δώσω τους σειριακούς μου είπαν ότι καλύτερα που δεν είδα κάποιον να τον κυνηγήσω γιατί αυτά τα κυκλώματα συνήθως κουβαλάνε διάφορα και φυσικά δεν λειτουργούν μόνοι. Χαρακτηριστικά προσώπου δεν μπορούσα να τους δώσω γιατί όλοι πλέον φοράνε μάσκες (ακόμα και εκείνος που μου ζήτησε τις πληροφορίες).

Τι μπορούσα να κάνω διαφορετικά το ξέρω (πχ περασμένη την τσάντα στο πόδι, ή να ψιλιαστώ ότι κάτι δεν πάει καλά με τον πρώτο που μου ζήτησε την πληροφορία). Περισσότερο το αναφέρω για να έχετε το νου σας και ότι τα πράγματα αγριεύουν εκεί έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Έπεσα σε επαγγελματίες του είδους. Ήταν δύο ή τρία άτομα.

Πριν το περσινό lockdown όταν είχαμε take away μετά την δουλειά είχα πάει για επισκευή κινητού και μου είπαν ότι θα τους έπαιρνε μια ωρίτσα. Για να μην περιμένω εκεί τους είπα ότι θα πάω για καφέ και θα γυρίσω. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήθελα να μετακινήσω την μηχανή από εκεί που είχα βρει να παρκάρω (έξω από το κατάστημα) και έτσι αποφάσισα να μην αφήσω την φωτογραφική τσάντα στην μπαγκαζιέρα (για να μην μου την κλέψουν τρομάρα μου) και να την πάρω μαζί. Φυσικά "φωναζε" ότι ήταν φωτογραφική τσάντα με ανοιγμα από την μέσα μεριά για μεγαλύτερη ασφάλεια όσο την έχεις φορεμένη στην πλάτη. Περιττό να πω ότι με στάμπαραν.

Παίρνοντας τον καφέ στο χέρι βρήκα ένα τραπεζάκι έξω να καθήσω στην πλατεία στο Συνταγμα. Να κάτσεις σε τραπέζι με την τσάντα στην πλάτη δεν παίζει οπότε την έβαλα στην καρέκλα μισό μέτρο μπροστά μου και το μπουφαν της μηχανής από πάνω και καλά να μην φαίνεται (βέβαια όπως είπα ήδη την είχαν σταμπάρει). Ερχεται και κάθεται ένας σε τραπέζι πίσω δεξιά μου για μισή ώρα περίπου ώστε συνήθησα την παρουσία του. Όταν τελείωσα με τον καφέ μου (και αυτό έχει σημασία ακόμα) μου πιάνει την κουβέντα, αν μιλάω ελληνικά και αν μπορώ να τον βοηθήσω με μια διευθυνση που ψάχνει. Μου δείχνει στο κινητό του μια φωτογραφία με ταμπελίτσα ενοικιάζεται και μια δνση που δεν φαινόταν καθαρά και ήθελε zoom κλπ, μου είπε ότι θα φέρει ενα χαρτί και ένα στυλό για να του την σημειώσω. Να συνεχίσω ή όλοι καταλάβατε την συνέχεια;

Τα δεπτερόλεπτα που μου απόσπασε την προσοχή ήταν αρκετα για κάποιον άλλο να πάρει την τσάντα. Το κατάλαβα σχεδόν αμέσως αφότου έφυγε ο πρώτος γιατί πήγα να πάρω την μάσκα που είχα στην τσέπη του μπουφαν και εκει διαπίστωσα ότι έλειπε η τσάντα. Σήκωσα κεφάλι μήπως δω κάποιον να τρέχει κλπ αλλά ήδη είχαν γίνει καπνός. Στο αστυνομικό τμήμα που πηγα να το καταγγείλω και να δώσω τους σειριακούς μου είπαν ότι καλύτερα που δεν είδα κάποιον να τον κυνηγήσω γιατί αυτά τα κυκλώματα συνήθως κουβαλάνε διάφορα και φυσικά δεν λειτουργούν μόνοι. Χαρακτηριστικά προσώπου δεν μπορούσα να τους δώσω γιατί όλοι πλέον φοράνε μάσκες (ακόμα και εκείνος που μου ζήτησε τις πληροφορίες).

Τι μπορούσα να κάνω διαφορετικά το ξέρω (πχ περασμένη την τσάντα στο πόδι, ή να ψιλιαστώ ότι κάτι δεν πάει καλά με τον πρώτο που μου ζήτησε την πληροφορία). Περισσότερο το αναφέρω για να έχετε το νου σας και ότι τα πράγματα αγριεύουν εκεί έξω.
Πω ρε φίλε ...
Οργανωμένο έγκλημα κανονικά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έτσι, κλέβουνε και οδηγούς αυτοκινήτων!
Ένας μιλάει, απασχολει τον οδηγό (πχ για δήθεν οδηγιες...) και άλλος κλέβει από πίσω!!!!
Είναι πολύ εύκολο να την πατήσει κάποιος!!!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πω ρε φίλε ...
Οργανωμένο έγκλημα κανονικά.
Γνώμη μου είναι ότι αν ήθελαν να τους πιάσουν τους έπιαναν εύκολα. Ξέρουν τις μεθόδους τους, ξέρουν σε ποιες περιοχές δρουν. Είναι ευκολο να στήσουν δόλωμα και να πέσουν οι επιτήδιοι στην φάκα. Το θέμα είναι ότι και να τους πιάσουν θα είναι πάλι ελευθεροι μετά από λίγο. Οι υπάρχοντες νόμοι είναι πολυ ευγενικοί μαζί τους και φυσικά δεν είναι στην προτεραιότητα του αστυνομικού κράτους.

Ακόμα και οι εταιρίες θα έπρεπε να υποχρεωθούν να ενσωματώσουν αντικλεπτικούς μηχανισμούς στον εξοπλισμό (gps,βιομετρικά κλπ) όπως έχουν κάνει με τα κινητά που πάνε να γίνουν ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Οι τεχνολογίες υπάρχουν και δεν έχουν μεγάλο κόστος αναλογικά με το κόστος του φωτογραφικού εξοπλισμού. Όσο αυτά που κλέβουν έχουν καλή αξία μεταπώλησης τόσο θα αποτελούμε εύκολους στόχους.

Είμαστε βούτυρο στο ψωμί τους και δεν έχουμε προστασία. Ακόμα και ασφάλιση να θέλεις να κάνεις, δεν έχεις αυτήν την επιλογή εδω, ακριβώς για αυτόν τον λόγο.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS

Δεν γνωρίζω αν δοκίμασες αυτήν την εφαρμογή, ψάχνει φωτός στο διαδίκτυο από την κάμερα που έχασες η σου κλέψανε.
Το πουλάκι πέταξε τώρα αλλά ποτέ δεν ξες η ελπίδα πάντα πεθαίνει τελευταία. .
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Κλέβουν επειδή οι υπόλοιποι αγοράζουμε τα κλεμένα. Μεγάλη ιστορία αυτή και δεν τελειώνει ποτέ.
Πώς μπορείς να ξέρεις όμως ποτέ η αγορά μεταχειρισμένου είναι από κλοπιμαία και πότε οχι. Ειδικά στα φωτογραφικά. Γιατί μεταχειρισμένα αγοράζουμε όλοι μας όταν τα καινούργια είναι απλησίαστα ...
όπως και πουλάμε για να κάνουμε αναβάθμιση πολλές φορές του εξοπλισμού μας
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πώς μπορείς να ξέρεις όμως ποτέ η αγορά μεταχειρισμένου είναι από κλοπιμαία και πότε οχι. Ειδικά στα φωτογραφικά. Γιατί μεταχειρισμένα αγοράζουμε όλοι μας όταν τα καινούργια είναι απλησίαστα ...
όπως και πουλάμε για να κάνουμε αναβάθμιση πολλές φορές του εξοπλισμού μας
Δεν μπορείς , δυστυχώς δεν μπορείς και το ξέρω πολυ καλά μιας και η σχέση μου ασχολείται αποκλειστικά με κινηματογράφο. Έχει δει πολλά. Η μόνη προστασία είναι οι γνώσεις και όταν λέω γνώσεις ,αναφέρομαι στις γνώσεις του πωλητή. Αν ζοριστεί...λάκιξε ο ΄΄πωλητής΄΄ φοβούμενος μην τον καρφώσεις.
Αναφέρομαι σε συγκεκριμενες αγορες που ισως ολοι μας εχουμε κανει , απο τυπακια που ξεκαθαρα φαινεται οτι εκλεψαν. Θυμαμαι τον εαυτο μου να μπαινει σε πειρασμο να ''παραγγειλει'' ποδήλατο απο ΄΄φιλο΄΄ στο στρατό. Ευτυχώς υπερίσχυσε η ηθική μου.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650

Δεν γνωρίζω αν δοκίμασες αυτήν την εφαρμογή, ψάχνει φωτός στο διαδίκτυο από την κάμερα που έχασες η σου κλέψανε.
Το πουλάκι πέταξε τώρα αλλά ποτέ δεν ξες η ελπίδα πάντα πεθαίνει τελευταία. .
Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Χρησιμοποιώ μια άλλη σελίδα/εφαρμογή η οποία πάλι σκανάρει για φωτογραφίες στο διαδίκτυο και βγάζει alerts το Lenstag - Protect your camera equipment, images and help make the world safer for photography on iOS, Android and the web. . Επίσης δηλώνεις με αποδεικτικά αγοράς και φώτο τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου με σειριακούς κλπ. Η λογική αυτού είναι ότι αν κάποιος πάει να αγοράσει ή βρει κάποιον μεταχειρισμένο εξοπλισμο κάνοντας μια απλή αναζήτηση σειριακού στην εν λόγω σελίδα μπορεί να βρει αν ανήκει σε άλλον χρήστη και έχει δηλωθεί σαν κλεμμένο. Έτσι για να απαντήσω και στην πιο πάνω ερώτηση μπορείς να κάνεις κάποιον έλεγχο από που προέρχεται κάτι που αγοράζεις "δευτερο" χέρι. Βέβαια προϋποθέτει ότι έχει περαστεί ο εξοπλισμός εκεί εξαρχής. Όσο περισσότεροι δηλώνουμε τον εξοπλισμό μας τόσο περισσότερο χρήσιμη γίνεται αυτή η πλατφόρμα ακόμα και αν φαίνεται long shot αρχικά. Απορώ γιατί δεν έχουν φτιάξει μια τέτοια πλατφόρμα οι ίδιες εταιρίες φωτογραφικού εξοπλισμού με opt out - δηλαδή να το δηλώνουν αυτόματα όταν αγοράζεις κάτι και ενεργοποιείς την εγγύηση εκτός και αν τους πεις ότι δεν θέλεις εσυ για δικούς σου λόγους να δηλωθεί.

Στην δικιά μου περίπτωση είναι δηλωμένα αυτά:
497388-Nikon-D7200-DSLR-Camera-(Body-Only)
30114198-Nikon-18-140mm-f3.5-5.6G-ED-VR-Lens

Να πω επίσης άλλη μια βλακεία που γίνεται. Αν τυχών βρεθουν τα κλοπιμαία η αστυνομία ΔΕΝ επικοινωνεί με τον ιδιοκτήτη που έχει δηλώσει την κλοπή ακόμα και αν έχει δώσει σειριακούς όπως εγώ στην προκειμένη. Μου είπαν ότι θα πρέπει να παίρνω ανα διαστήματα τα τριγύρω ΑΤ για να ρωτάω αν τυχών βρεθηκε φωτογραφικός εξοπλισμός. Δεν ξέρω ποιος το σκέφτηκε αυτό αλλά πρακτικότητα μηδέν.....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom