Προστασία για κάγκελα

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Καλημέρα, ξέρω ότι φαίνεται λίγο οξύμωρο αλλά η κατάσταση έχει ως εξής: έχω αγοράσει την μηχανή - R1200GS 2009 ADV- με βαμμένα κάγκελα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Μετά από στατική πτώση λογικά προέκυψαν γρατσουνιές και φθορά στο ένα κάγκελο. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ξαναβάψω. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο με επιτυχία και μπορεί να το προτείνει? πχ κάποια ταινία ή κάποιο πλαστικό κάλυμμα...
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημέρα, ξέρω ότι φαίνεται λίγο οξύμωρο αλλά η κατάσταση έχει ως εξής: έχω αγοράσει την μηχανή - R1200GS 2009 ADV- με βαμμένα κάγκελα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Μετά από στατική πτώση λογικά προέκυψαν γρατσουνιές και φθορά στο ένα κάγκελο. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ξαναβάψω. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο με επιτυχία και μπορεί να το προτείνει? πχ κάποια ταινία ή κάποιο πλαστικό κάλυμμα...
πολλοι εχουν βαλει ταινια ελαστικη οπου μπαινει στις ρακετες του τεννις
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλημέρα, ξέρω ότι φαίνεται λίγο οξύμωρο αλλά η κατάσταση έχει ως εξής: έχω αγοράσει την μηχανή - R1200GS 2009 ADV- με βαμμένα κάγκελα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Μετά από στατική πτώση λογικά προέκυψαν γρατσουνιές και φθορά στο ένα κάγκελο. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ξαναβάψω. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο με επιτυχία και μπορεί να το προτείνει? πχ κάποια ταινία ή κάποιο πλαστικό κάλυμμα...
Plasti Dip υγρό καουτσούκ Ελλάδα - eshop
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το έχω τιμήσει δέοντος αυτό το καουτσούκ στον Γκάντι και μετά από αρκετά χωμάτινα χλμ αντέχει και την φθορά από τις μπότες και πεσίματα πέτρες κλπ.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το έχω τιμήσει δέοντος αυτό το καουτσούκ στον Γκάντι και μετά από αρκετά χωμάτινα χλμ αντέχει και την φθορά από τις μπότες και πεσίματα πέτρες κλπ.
:ttw:



επειδη βαριεμαι να βρω τις φωτο σου....:p:laugh::laugh::laugh:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το έχω τιμήσει δέοντος αυτό το καουτσούκ στον Γκάντι και μετά από αρκετά χωμάτινα χλμ αντέχει και την φθορά από τις μπότες και πεσίματα πέτρες κλπ.
:ttw:



επειδη βαριεμαι να βρω τις φωτο σου....:p:laugh::laugh::laugh:
ενταξει ...τις βρηκα.....
............................................

------- >>> γκαντι .... ο πλαστικος!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα, ξέρω ότι φαίνεται λίγο οξύμωρο αλλά η κατάσταση έχει ως εξής: έχω αγοράσει την μηχανή - R1200GS 2009 ADV- με βαμμένα κάγκελα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Μετά από στατική πτώση λογικά προέκυψαν γρατσουνιές και φθορά στο ένα κάγκελο. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ξαναβάψω. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο με επιτυχία και μπορεί να το προτείνει? πχ κάποια ταινία ή κάποιο πλαστικό κάλυμμα...
Z2159R - Κάγκελα Moto - Skroutz.gr
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εξαιρετική η προσέγγιση της givi στην προστασία των κάγκελων.
Στο GS βέβαια, θα αυξήσει κι άλλο το συνολικό πλάτος σ εκεινο το σημείο. Δεν έχω κάγκελα, γι αυτό το λόγο. Αν είχα όμως, αυτό το πλαστικό πρόσθετο θα το επέλεγα!
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Εξαιρετική η προσέγγιση της givi στην προστασία των κάγκελων.
Στο GS βέβαια, θα αυξήσει κι άλλο το συνολικό πλάτος σ εκεινο το σημείο. Δεν έχω κάγκελα, γι αυτό το λόγο. Αν είχα όμως, αυτό το πλαστικό πρόσθετο θα το επέλεγα!
Δεν νομίζω ότι μπορεί να εφαρμόσει στα κάγκελα του κινητήρα λόγω της καμπυλότητας τους. Στη φωτογραφία δείχνω το σημείο επαφής με το έδαφος.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κοιτα, αν δεν αναμενεται να ξαναπεσει ποτε η μηχανη τοτε το βαψιμο ειναι μονοδ η πιο σωστη επιλογη.

Αν απο την αλλη ξερεις οτι ισως ξανασυμβει στο μελλον, και απλα θες σαν κι εμενα το OCD σου να μην χτυπαει κοκκινα, παρε πολυ ψιλο πινελακι και χρωμα σε δοχειο. Αν οι γρατσουνιες και τα σημαδια ειναι μικρα δεν χρειαζεται να το ταιριαξεις 100%. Με το πινελακι βαφεις μονο στα σημεια που εχει φυγει το χρωμα, μεσα στις εγκοπες τους. Αν θες μπορεις να πας σε ενα μαγαζι με ειδη μοντελισμου οπου θα βρεις και ποικιλια χρωματων με 2€ το δοχειακι, αλλα και ψιλα πινελα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν νομίζω ότι μπορεί να εφαρμόσει στα κάγκελα του κινητήρα λόγω της καμπυλότητας τους. Στη φωτογραφία δείχνω το σημείο επαφής με το έδαφος.



Sent from my iPhone using Tapatalk
όχι δεν κάνει στα εργοστασιακά, έχεις δίκιο. Αλλά ταιριάζει σε άλλα κάγκελα που περιβάλλουν τον κύλινδρο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προστατευτικά των πλαστικων προστατευτικών, των μεταλλικών μπαρών προστασίας κινητήρα....... υπάρχουν;;;;; :hungover:o_O

Γιατί σε λίγο..... εκεί θα πάει η κουβέντα!!!!
Καλά λες.
Γι αυτό δεν έχω κάγκελα, παρά μόνο τα προστατευτικά κυλίνδρων ;)
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Καλά λες.
Γι αυτό δεν έχω κάγκελα, παρά μόνο τα προστατευτικά κυλίνδρων ;)
Έχεις πέσει ποτέ στατικά ή με ταχύτητα μόνο με τα προστατευτικά κυλίνδρων; Θεωρείς ότι είναι αρκετά για να περιορίσουν σοβαρή ζημιά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το κάγκελο ότι και να γίνει είναι από τα σημεία που έχουν άμεση επαφή στις πτώσεις
Όσο και να τα φτιάξεις η δουλειά τους είναι αυτή δηλαδη να χαλάνε έναντι των άλλων πιο ακριβών μερών
Ας τα οπως είναι για το μάτι!!!!!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Το κάγκελο ότι και να γίνει είναι από τα σημεία που έχουν άμεση επαφή στις πτώσεις
Όσο και να τα φτιάξεις η δουλειά τους είναι αυτή δηλαδη να χαλάνε έναντι των άλλων πιο ακριβών μερών
Ας τα οπως είναι για το μάτι!!!!!
Πολύ σωστή τοποθέτηση....!!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ από κάγκελα έχω δει σπασμένο καρτερ.... δεν βάζω για κανένα λόγο



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom