Προστασία φωτιστικού σωματος

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Headlight protection....χμμμμμ....
100 ευρώ περίπου για μίνι γκριλιερα....
Ή λίγο πιο οικονομικά(περίπου στα μισα) για κάτι plexiglass με ταινία dual lock της 3M που εφάρμοζεται απευθείας στο φωτιστικό σώμα.......

Για κάτσε όμως λίγο ....αυτά τα δεύτερα υπάρχουν και στο εμπόριο και είναι φτηνά....
Και ιδού...5 ευρώ κόστος το κομμάτι plexiglass , 7,5 ευρώ το μισό μέτρο dual lock (περισσεψε 45εκ.) το οποίο υπάρχει σε διάφανο και σε μαύρο.
1.με χαρτί που εφαρμόζουμε στο φαναρι ζωγραφίζουμε το φωτιστικό σώμα.
2.
Κόψιμο το plexiglass στο σχήμα που ζωγραφισαμε με μεγάλο χαρτοκοφτη και γκαζακι για ζεσταμα.(οπως έκανε ο Μανιακ μια ζελατίνα του)
3.τριμαρισμα με γυαλοχαρτο ή τροχό (ότι έχει ο καθενας).
Κόψιμο dual lock σε ότι σχήμα θέλουμε .


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Μπράβο ρε φίλε πολύ καλή δουλειά αλλά την καμπύλη πως την έκανες;η δεν έχει καμπύλη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μπράβο ρε φίλε πολύ καλή δουλειά αλλά την καμπύλη πως την έκανες;η δεν έχει καμπύλη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σωστά ...ξέχασα το τελευταίο βημα

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Για την καμπύλη στο φανάρι εφόσον έχει, θερμαίνουμε το κομμάτι που έχουμε ετοιμάσει με θερμοπιστολο μέχρι να είναι μαλακό σα φύλλο. Με γάντια τότε το συγκρατούμε πάνω στο φανάρι( για 2-3 λεπτάμεχρι να κρυώσει όσο χρειάζεται) για να πάρει τη καμπυλη .

Προσοχη!! Όχι ζεσταμα σε φούρνο που μαγειρευουμε γιατί απελευθερώνονται τοξίνες οι οποίες προσκολλώνται στα τοιχώματα του φούρνου και ξανά απελευθερώνονται όταν μαγειρεύουμε .

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστα @kaf εργοστασιακη δουλεια εκανες φιλε.και πολυ ομορφο και πολυ...φθηνο για να ειναι εμποριου...μπραβο φιλε :friendship:
 
Reactions: kaf

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ειχα φαει τα συκωτια μου πως θα κουμπωσω ομορφα το πλεξιγκλας και μου την εδωσες!!!
Εισαι θεος!

:l2:
 
Reactions: kaf

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Φανταστική πατέντα Κώστα...Και πολύ χρήσιμη...Πόσα χιλιοστά είναι το πλέξιγκλας που αγόρασες;;;
 
Reactions: kaf

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Φανταστική πατέντα Κώστα...Και πολύ χρήσιμη...Πόσα χιλιοστά είναι το πλέξιγκλας που αγόρασες;;;
Υπάρχει αυτή η πληροφορία; για το πάχος;
Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω 3mm, φαντάζομαι είναι επαρκής.
/ Β
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Φανταστική πατέντα Κώστα...Και πολύ χρήσιμη...Πόσα χιλιοστά είναι το πλέξιγκλας που αγόρασες;;;
3mm ειναι Τάκη.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom