Προστατευτική ζελατίνα για τη ζελατίνα του κράνους

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Καλησπέρα σας,

ψάχνω να βρω και να βάλω στη ζελατίνα του κράνους μου μια προστατευτική ζελατίνα για να μην χρειάζεται να την πλένω κάθε μέρα. Ή πιο απλά:

Πως στις οθόνες των κινητών βάζουμε ζελατίνες (screen protector) και όποτε θέλουμε απλά τη βγάζουμε και βάζουμε άλλη (χωρίς να αλλάζουμε οθόνη), έτσι ακριβώς. Να βάζω μια προστατευτική ζελατίνα, και όταν γεμίσει με μύγες και άλλα έντομα, σταματώ, αφαιρώ, κολώ την καινούρια και συνεχίζω...

Έχετε δει ποτέ πουθενά κάτι σχετικό;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιωργο δεν εχει τυχει να το δω πουθενα αλλα θα επρεπε η καθε μαρκα να βγαζει το δικο της πατρον πανω στην καθε ζελατινα της.
Μου φαινεται ακριβη λυση παντως..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτά δεν υπάρχουν όπως τα περιγράφει ο Γιώργος.
Υπάρχουν όμως οι λύσεις που χρησιμοποιούνται στους αγώνες. Αφαιρούμενα φιλμ που μπαίνουν σε πακέτα των 5 νομίζω, πάνω στη ζλατίνα. Υπάρχουν για όλους. Δρομίσιους και βουνίσιους. Μάλλον όμως για συγκεκριμένα μοντέλα κρανών κι όχι για όλα τα κράνη.
Δείτε σε μοτο-μάγαζα που ασχολούνται με αγωνιάρηδες (πχ Τζωρτζόπουλος...)
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Μόνο τη λύση που ανέφερε ο forester
γνωρίζω κ εγώ αλλα κάνουν λίγο φασαρία. αν δεν σε ενοχλεί είναι πολύ καλή λύση!
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Αυτό του Πέτρου είναι μέγα - τεχνολογίας. Βρήκα μια @@ στο Ebay. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε... Από την εγχώρια αγορά κάνεις δεν είχε κάτι σχετικό.
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Καλησπέρα σας,

ψάχνω να βρω και να βάλω στη ζελατίνα του κράνους μου μια προστατευτική ζελατίνα για να μην χρειάζεται να την πλένω κάθε μέρα. Ή πιο απλά:

Πως στις οθόνες των κινητών βάζουμε ζελατίνες (screen protector) και όποτε θέλουμε απλά τη βγάζουμε και βάζουμε άλλη (χωρίς να αλλάζουμε οθόνη), έτσι ακριβώς. Να βάζω μια προστατευτική ζελατίνα, και όταν γεμίσει με μύγες και άλλα έντομα, σταματώ, αφαιρώ, κολώ την καινούρια και συνεχίζω...

Έχετε δει ποτέ πουθενά κάτι σχετικό;
Αυτό που ζητάς υπάρχει και το χρησιμοποιουν στους αγώνες είναι τα προαναφερθεντα φιλμ και δεν νομίζω ότι συμφέρουν για καθημερινή χρήση
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Αυτό του Πέτρου είναι μέγα - τεχνολογίας. Βρήκα μια @@ στο Ebay. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε... Από την εγχώρια αγορά κάνεις δεν είχε κάτι σχετικό.
Άσε τις πολλες τεχνολογίες και πρόσεχε που βάζεις το κεφάλι σου!
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Καλησπέρα,

Εννοείται... Αλλά για μια αυτοκόλλητη ζελατίνα μιλάμε. Λες να εκραγεί; είπαμε όπως αυτές που βάζουμε στην οθόνη των κινητών.
 
Top Bottom