Προτάσεις για δεκαήμερο στην Κρήτη

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σκεφτόμαστε να κατέβουμε στην Κρήτη οικογενειακώς για ένα δεκαήμερο τον Αύγουστο. Μάλλον θα δώσω περισσότερο βάρος στο δυτικό κομμάτι που δεν έχω επισκεφτεί ποτέ.

Τι θα βάζατε σίγουρα στο πρόγραμμα;
Τι θα αποφεύγετε ως πολύ διαφημισμένο αλλά άκρως "τουριστικό"
Ξέρω ότι λόγω αποστάσεων δεν βολεύει μια βάση για να τα δεις όλα. Πως θα το χωρίζατε;

Ναι ξέρω ντροπή μου Κρητικός πράμα και να μην κατέχω το νησί, αλλά ανατολικά από το Ηράκλειο δεν έτυχε να πάω ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το Φοινικοδασος του Βαι οπωσδήποτε, τα υπόλοιπα ας μιλήσουμε αι γνώσται.
Καλά να περάσετε!
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Νήσο Χρυσή, ή αλλιώς Γαϊδουρονήσι, με καραβάκι από Ιεράπετρα. Μάλλον τουριστικό, αλλά must!
// B
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το Φοινικοδασος του Βαι οπωσδήποτε, τα υπόλοιπα ας μιλήσουμε αι γνώσται.
Καλά να περάσετε!
Νήσο Χρυσή, ή αλλιώς Γαϊδουρονήσι, με καραβάκι από Ιεράπετρα. Μάλλον τουριστικό, αλλά must!
// B
Miltiadis ..κρητη power

Ωχ, σορι ρε παιδιά, από τις απαντήσεις κατάλαβα ότι έγραψα βλακεία, το δυτικό κομμάτι εννοούσα ότι δεν έχω δει :p:laugh::p
 

MikeG

Μέλος
Περιοχή
Southest Point of Europe
Όνομα
Mike
Μοτό
BMW F800GS , Haibike XDURO AllMtn 2.0
Καλησπέρα Αντώνη.

Χρησιμοποίησε σα βάση τη Παλιόχωρα. Από εκεί πας μέχρι πάνω δυτικά Φαλάσσερνα έως και Φραγκοκάστελο ανατολικά.
Σου γράφω προορισμούς στο νομό Χανίων.

Βόλταρε στα Λευκά Όρη, ψάξε τη ταβέρνα στη Δρακώνα με το slow food. Στα Τοπόλια πολύ καλό φαγητό.
Στη Παλιόχωρα ποτό στον Άγιο. Να πας στη παραλία Κριός.

Αν θέλεις περίπατο δοκιμάστε το φαράγγι της Αγίας Ειρήνης.

Δε σου έχω γράψει τίποτα από τα κλασσικά που θα βρεις παντού, από παραλίες και "αξιοθέατα".
 

MikeG

Μέλος
Περιοχή
Southest Point of Europe
Όνομα
Mike
Μοτό
BMW F800GS , Haibike XDURO AllMtn 2.0
Φοινικουντα, ελαφονησι, γλυκά νερά και μπαλο... Φυσικα

Φοινικούντας μάλλον στη Πελοπόννησο.

Υποθέτω αναφέρεσαι στη παραλία Φοίνικα, δίπλα στους Λύκο. Από εκεί γνώμη μου μόνο στα Μάρμαρα αξίζει κάποιος να πάει, μιας και όλες αυτές οι παραλίες θένε πλεούμενο ή πολλή περπάτημα μέσα στο λιοπίρι.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
αν θελεις Δυτικό εδώ είμαστε ! καταρχήν Νότιο τμήμα έχει τις καλύτερες παραλίες ! Θα κατεβείτε με αυτοκίνητο φαντάζομαι. Εγω θα σε συμβούλευα να μην έχετε μια βάση αλλά να μοιράσετε τις μέρες σε νομό Χανιών και Ρεθύμνου έτσι ώστε να γλυτώσεις τους δρόμους ! υπ όψιν Αύγουστος θα έχει άπειρο κόσμο και θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή! επίσης καλό είναι τις καθημερίνες να πάτε στα πιο τουριστικά μέρη (Ελαφονησι , Μπαλος, Φαλασαρνα , Κεδροδασος κτλ ) και τα ΣΚ να τα "φάτε" στις Πόλεις γιατί τα σκ ο κόσμος πολλαπλασιάζεται... Τώρα αν σας ενδιαφέρει και κάτι άλλο εκτός από παραλίες εδώ είμαι και γενικά ότι θέλεις Αντώνη σε pm η στο τηλέφωνο μου είναι στο προφίλ μου ευχαρίστως !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φοινικούντας μάλλον στη Πελοπόννησο.

Υποθέτω αναφέρεσαι στη παραλία Φοίνικα, δίπλα στους Λύκο. Από εκεί γνώμη μου μόνο στα Μάρμαρα αξίζει κάποιος να πάει, μιας και όλες αυτές οι παραλίες θένε πλεούμενο ή πολλή περπάτημα μέσα στο λιοπίρι.
Σωστός... Φοινικα
Νομίζω αξίζει να κάνει και την διαδρομή φραγκοκαστελο προς Καλλικράτη κλπ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αν θελεις Δυτικό εδώ είμαστε ! καταρχήν Νότιο τμήμα έχει τις καλύτερες παραλίες ! Θα κατεβείτε με αυτοκίνητο φαντάζομαι. Εγω θα σε συμβούλευα να μην έχετε μια βάση αλλά να μοιράσετε τις μέρες σε νομό Χανιών και Ρεθύμνου έτσι ώστε να γλυτώσεις τους δρόμους ! υπ όψιν Αύγουστος θα έχει άπειρο κόσμο και θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή! επίσης καλό είναι τις καθημερίνες να πάτε στα πιο τουριστικά μέρη (Ελαφονησι , Μπαλος, Φαλασαρνα , Κεδροδασος κτλ ) και τα ΣΚ να τα "φάτε" στις Πόλεις γιατί τα σκ ο κόσμος πολλαπλασιάζεται... Τώρα αν σας ενδιαφέρει και κάτι άλλο εκτός από παραλίες εδώ είμαι και γενικά ότι θέλεις Αντώνη σε pm η στο τηλέφωνο μου είναι στο προφίλ μου ευχαρίστως !
Άσχετη ερώτηση... Έχετε τουρισμό??
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
σιγά σιγά ναι ! Στο Ρέθυμνο μέχρι τις 25/7 θα έχουν ανοιξει το 70% των μονάδων με πληρότητα κάτω του 50% βέβαια ! απλά όλα είναι ρευστά και μέρα με τη μέρα αλλάζουν
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Παλαιοχωρα αξιζει να μεινεις λιγες μερες και να κανεις ημερησιες στα τριγυρω μερη, το 2018 που πηγα δεν ηθελα να φυγω.
Οπως ειπανε παραπανω, Φαλασαρνα, Κεδροδασος, Μπαλος και νοτιο Ρεθυμνο να πας οπωσδηποτε.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Κρητικός και εγώ από Λέντα (νότιο Ηράκλειο). Δεν ξέρω πόσο έχεις μείνει νότια αλλά λόγω ιδιομορφίας ( δεν υπάρχει μεγάλος παραλιακός δρόμος αλλά πρέπει να ανεβοκατεβαινεις) ο τουρισμός δεν είναι τόσο ενοχλητικός. Ειδικά στο νομό Χανίων, ανεβοκατεβαινεις πολλές φορές. Απέφυγε την πόλη των Χανίων για βάση και προτίμησε την Παλαιόχωρα.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Θα μπορούσα να σου προτείνω αρκετά από Κρήτη. Αλλά με λίγο google θα τα βρεις. Αυτό που σου έγραψα την θεωρώ μοναδική εμπειρία. Όπως θα έπρεπε να είναι όλοι οι χώροι φαγητού στην Ελλάδα που θα σεβόταν τον εαυτό της.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Αντώνη στην Παλαιόχωρα βρίσκομαι αυτές τις μέρες για κάμπινγκ οικογενειακώς.... Χρήσιμα (και για μένα) όσα σου γραψαν οι φίλοι παραπάνω! Συνειδητά δεν μπήκα καν Χανιά (αν και ακούω οτι ο τουρισμός είναι πολύ "σπασμένος" σε σχέση με πέρσι) και κατέβηκα κάτω στο λιβυκό για περισσότερη ηρεμία... Βέβαια τον Αύγουστο παντού θα είναι διαφορετικά φαντάζομαι... Μαγικές θάλασσες, αέρας πολύς μέχρι τώρα! Περισσότερα εν καιρώ...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να μείνεις στην Παλαιόχωρα όπου είναι το χωριό του πατέρα μου, έχω περάσει τα καλύτερα καλοκαίρια εκεί κάτω.
Να κάνεις βουτιές στον Ψηλό Βόλακα και μπάνιο στο Γραμμένο και στον Κριό, και αν θες υσηχία να πας στη Σούγια.
Φαγητό έχει άπειρο και παντού, άλλα πρέπει οπωσδήποτε να φας στης Αριστέας για παραδοσιακό φαγητό, στη Νίκη ή στην Οδύσσεια για πίτσα και αν θες κάτι εναλλακτικό (ινδικές γεύσεις κτλ) στο Τριτο Μάτι, δίπλα στο σπίτι μου.

Αυτά για την Παλαιόχωρα.
Μετά έχει τους κλασσικούς προορισμούς όπως Φαράγγι Σαμαριάς, Μονή Πρέβελη κτλ.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Πολύ χρήσιμα όλα, θα ρίξω μελέτη!
 
Top Bottom