Προτάσεις για δεκαήμερο στην Κρήτη

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Σαν κρητικος(που ακομα δεν εχω δει οσα θελω και κατεβαινω καθε χρονο) Θα προτεινα σιγουρα τα δυτικα αξιοθεατα(Φαλασσαρνα,ελαφονησι+κεδροδασος) και εννοειται σφακια(μαρμαρα,λουτρο και γλυκα νερα) . Η παλαιοχωρα ειναι εκπληκτικο μερος προτεινω παραλια Γυαλισκαρι(τελευταια τερμα μεσα) και φαγακι στην απο πανω "ταβερνοκαντινα"(Κορυφαιο χταποδι στα καρβουνα και παχια σκια απο αλμιρικια) ! Συνεχιζοντας μια βολτα νοτια στο Ρεθυμνο προτεινω περπατημα στο Κουρταλιωτικο φαραγγι(κατεβαινει κατω) καθως και μπανιο(βαθος βουτιες κλπ) στον Καραβο(αξιζει τερμα) η αλλιως kalyspo hotel και βολτα στον πλακια!Αξιζει μια βολτα στην παραλια Πρεβελη,περπατας προς τα πανω το ποταμι και κατεβαινεις κολυμπωντας(μικρα βαθη) Εαν μπορει να υπαρξει διαμονη στο ρεθυμνο προτεινω επισκεψη στην Τριοπετρα και μετα στην παραλια του αγιου παυλου την ωρα του ηλιοβασιλεματος!(Εαν πετυχεις την Τριοπετρα "λαδι" φευγει σαγονι στο βοτσαλο! Λογω του οτι εγω ειμαι παντα στην γυρα και στα χιλιομετρα δεν μπορω να συβουλεψω για φαι μιας και παντα πειναω και ειναι ολα νοστιμα χαχα! Εαν εχεις ορεξη για βουνισια τοπια(κοντα στα τελευταια παραπνω) προτεινω μια αναβαση στο χωριο μου,το Γερακαρι,με θεα απο την μια τον Ψηλορειτη και απο την αλλη το επιβλητικο ορος Κεντρος!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
αντωνη....
θα σε παρω ενα τηλεφωνακι να στα εξηγησω ολα ομορφα και ωραια...
εχω μια ιδεα που μαλλον θα σου φανει πολυ σουπερ....

δεν ειμαι και πολυ καλος στο γραψιμο φιλαρακι ...
οποτε τηλεφωνακι .....

:friendship::friendship::friendship:
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Πολύ χρήσιμα όλα, θα ρίξω μελέτη!
Γειά σου Αντώνη!Όλες οι προτάσεις που έγραψαν τα παιδιά πιο πάνω είναι εξαιρετικές κι'εγώ θα προτιμούσα την Νότια μεριά του νησιού.Επίσης αν το αμάξι σου μπαίνει χωματόδρομο και κουβαλάτε σκηνές θα σου πρότεινα μία διαμονή στην Ορεινή έρημο,θα εκπλαγείτε.Αν έρθετε ανατολικότερα σας περιμένω αλλιώς θα προσπαθήσω να έρθω μία καταδρομική.ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και ΟΠΟΤΕ χρειαστείς κάνε μου τηλ.(διαθέσιμος 24 ώρες το 24ωρο για σένα:ha).Άντε με το καλό!:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Πολύ ωραία τα μέρη που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά...



... Επιβάλλεται να πας σε ένα Κρητικό πανηγύρι,οπουδήποτε,σε οποιοδήποτε χωριό.
Καμμία σχέση με Ήπειρο-Μακεδονία ή Πελοπόννησο,θα πάθεις πλάκα.
Γλέντι κανονικό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
... Επιβάλλεται να πας σε ένα Κρητικό πανηγύρι,οπουδήποτε,σε οποιοδήποτε χωριό.
Καμμία σχέση με Ήπειρο-Μακεδονία ή Πελοπόννησο,θα πάθεις πλάκα.
Γλέντι κανονικό.
Συμφωνώ απόλυτα...! :ok:
Το ζήτημα είναι πως φεύγεις μετά από κει...:fun
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πολύ ωραία τα μέρη που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά...



... Επιβάλλεται να πας σε ένα Κρητικό πανηγύρι,οπουδήποτε,σε οποιοδήποτε χωριό.
Καμμία σχέση με Ήπειρο-Μακεδονία ή Πελοπόννησο,θα πάθεις πλάκα.
Γλέντι κανονικό.

covid-19 waves at you...
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Γράψτε αβέρτα , φέτος ειδικά με το break του εξωτερικού σε πολλούς ,
η Κρήτη θα είναι βασικός προορισμός Κυρίως Διακοπών.

Προσωπικά φέτος τον Αύγουστο με moto & εκτός απροόπτου , θα μοιράσω τις μέρες με 2 Βάσεις , Νότια στο Γνωστό & εξαιρετικό Camping στην Παλαιοχωρα + κάπου βόρεια στα Χανιά για να γυρισω με μονοήμερες τα Βόρεια + Νότια του Νομού.

Με Google search βλέπεις & σημειώνεις Πολλούς Must See προορισμούς αναλόγως τι θες να κάνεις

Θα παρακολουθώ + επόμενες προτάσεις.

Καλές Διακοπές σε Όλους :friendship:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πολύ ωραία τα μέρη που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά...



... Επιβάλλεται να πας σε ένα Κρητικό πανηγύρι,οπουδήποτε,σε οποιοδήποτε χωριό.
Καμμία σχέση με Ήπειρο-Μακεδονία ή Πελοπόννησο,θα πάθεις πλάκα.
Γλέντι κανονικό.
Ευχαριστώ, τα ξέρω Κρητικός είμαι, από Ηράκλειο, απλά δεν έτυχε ποτέ να πάω από Ρέθυμνο και πέρα
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
όρεξη για χιλιόμετρα να έχετε και επιλογές για παραλίες, για βουνό και για φαγητό υπάρχουν άπειρες
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ζηλεύω ρε...
Ήθελα να κατέβω και εγώ φέτος αλλά ο Δίας αποφάσισε να φύγει από τον Όλυμπο και να πάει στο Brokeback.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Πολύ ωραία τα μέρη που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω αλλά...



... Επιβάλλεται να πας σε ένα Κρητικό πανηγύρι,οπουδήποτε,σε οποιοδήποτε χωριό.
Καμμία σχέση με Ήπειρο-Μακεδονία ή Πελοπόννησο,θα πάθεις πλάκα.
Γλέντι κανονικό.
Χλωμό το βλέπω για φέτος!Lock down τα πανηγύρια....corona rules.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάλι δεν θα πρότεινα να πας να μείνεις παλαιοχωρα γιατί είναι ουσιαστικά ένα αδιεξοδο. Είσαι ουσιαστικά σε ένα άκρο.

Υποστηρίζωντας και τα μέρη μου να σου πω πως για μένα ιδανικό ειναι να βρεις ένα μέρος να μείνεις κοντά στα σύνορα Χανίων Ρεθύμνου. Αργυρούπολη, Επισκοπή, Κουρνας Γεωργίουπολη κλπ. Από εκεί είσαι σε θέση βολής για παντού.

Θες Ρέθυμνο (που για μένα ειναι το καλύτερο σόρυ στους Χανιώτες) πας σε 15 λεπτά. Θες Χανια πας σε 35 λεπτά. Θες Σφακιά μια ωρίτσα. Θες Παλαιό ώρα κάτι παραπάνω. Θες Κίσσαμο 1 ωρίτσα κλπ κλπ.

Απο εκεί και πέρα προτάσεις που να απς θα βρεις πολλές. Για μένα φρόντισε να πας μια βόλτα στη τεχνητη λίμνη των ποταμών, να περπατήσετε στο διπλανό φαράγγι τιυ Αγίου Αντωνίου Πατσου και να φάτε στη διπλανή ταβέρνα που αξίζει φουλ.

Να φάτε αντικρυστο στην Αγία δύναμη Αργυρούπολης, στα νερά.

Να πάτε βόλτα Φραγκοκαστελλο περνώντας από τη διαδρομή από Μυριοκεφαλα Καλλικράτη. Και στο Καλλικράτη έχει εξαιρετική ταβέρνα.

Να πάτε λίμνη Κουρνα και να νοίκιασετε ποδήλατο νερού να κάνετε βόλτα στη λίμνη. Όχι όμως καταμεσήμερο!!

Να περάσετε το κουρταλιωρικο φαράγγι και να σταματήσετε και Σπήλι με τις υπέροχες βρύσες του.

Και μιας και λέω για Βρύσες το χωριό Βρύσες Χανίων είναι επίσης όμορφο.

Να πάτε Καλύβες Χανίων και να επισκεφτείτε ένα μοναδικό έργο λαϊκής τέχνης που έφτιαξε ένας μόνο άνθρωπος. Τώρα το λένε Πολυχωρος Κουμος. Είναι σαν μουσείο λαϊκής τέχνης.

Απο πανηγύρια δε ξέρω τι θα γίνει φέτος. Στο χωριό μου Αρχοντικη Ρεθύμνης φέτος δε θα γίνει αλλά για λόγους πένθους. Σε διπλανό χωριό στη Κουφή ακυρώθηκε λόγω Κορονοιου. Φαντάζομαι και σε άλλα μέρη όπως στα Ρουστικα κλπ μάλλον θα κι εκεί δύσκολα φέτος τα πανηγύρια θα δείξει.

Αν θες οποιαδήποτε πληροφορία πάρε με τηλέφωνο Αντώνη.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
το σκεφτομαι για φετος εγω εκει! αξιζει;
Δεν σε ξέχασα... ήθελα να έχω πιο "σφαιρική" γνώμη.

Λοιπόν στο κάμπινγκ Γραμμένο έρχομαι πρώτη φορά και είναι ακριβώς όπως το ήθελα... Όχι υπερβολικά "οργανωμένο" (με πισίνες, μπαράκια κλπ) αλλά χαλαρό και σε ένα υπέροχο σημείο! Έχει πολλές σκιές από κέδρους και αλμυρίκια καθώς και στέγαστρα με καλαμιές. Οι λίγες κοινόχρηστες εγκαταστάσεις (τουαλέτες, ντουζ, αλλά και ψυγεία, κουζίνα για μας που μαγειρεύουμε) είναι πάντα καθαρές και περιποιημένες. Τέλος, υπάρχει ένα μαγαζάκι στην άκρη του κάμπινγκ που προσφέρει από καφέ και παγωτό μέχρι νοστιμότατα μαγειρευτά και της ώρας φαγητά (σε λίγο τσιμπιμένες τιμές) μέχρι το βράδυ, για κάποιον που δε θέλει καν να βγεί από το κάμπινγκ.

Και το λέω αυτό γιατί, αν και έχει καταπληκτικές παραλίες τριγύρω (κάποιες από τις οποίες σκοπεύω να επισκεφτώ τις επόμενες μέρες, χθες μόνο πήγα μέχρι το Ελαφονήσι για να χαζέψω το υπέροχο ηλιοβασίλεμα), η παραλία και η θάλασσα ακριβώς μπροστά στο κάμπινγκ είναι επίσης απίστευτες και μπορείς να μην το κουνήσεις... ρούπι για μέρες αν θες!

Σε κάθε περίπτωση η Παλαιόχωρα είναι στα 2-3 χλμ για μια βραδυνή βόλτα και για να βρεθείς για λίγο αν θες στη βουή του κόσμου...

Ξαναλέω οτι η (ειδυλλιακή για μένα) εικόνα που σου περιγράφω παραπάνω είναι για τώρα μέσα Ιούλη, τον Αύγουστο δεν ξέρω πόσο "χειροτερεύει"... Εγώ έτσι κι αλλιώς πάντα Ιούλιο γι' αυτό το λόγο κάνω διακοπές, τον Αύγουστο απολαμβάνω την Αθήνα...!


Υ.Γ. Α, ξέχασα να πω... Το βράδυ που την πέφτω για λίγο στην αιώρα, όταν το κάμπινγκ ησυχάζει και ακούγεται μόνο ο αέρας, έχω μπροστά μου έναν μοναδικό έναστρο ουρανό, που όμοιό του μόνο σε κατασκήνωση πάνω σε βουνοκορφές έχω συναντήσει...
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Δεν σε ξέχασα... ήθελα να έχω πιο "σφαιρική" γνώμη.

Λοιπόν στο κάμπινγκ Γραμμένο έρχομαι πρώτη φορά και είναι ακριβώς όπως το ήθελα... Όχι υπερβολικά "οργανωμένο" (με πισίνες, μπαράκια κλπ) αλλά χαλαρό και σε ένα υπέροχο σημείο! Έχει πολλές σκιές από κέδρους και αλμυρίκια καθώς και στέγαστρα με καλαμιές. Οι λίγες κοινόχρηστες εγκαταστάσεις (τουαλέτες, ντουζ, αλλά και ψυγεία, κουζίνα για μας που μαγειρεύουμε) είναι πάντα καθαρές και περιποιημένες. Τέλος, υπάρχει ένα μαγαζάκι στην άκρη του κάμπινγκ που προσφέρει από καφέ και παγωτό μέχρι νοστιμότατα μαγειρευτά και της ώρας φαγητά (σε λίγο τσιμπιμένες τιμές) μέχρι το βράδυ, για κάποιον που δε θέλει καν να βγεί από το κάμπινγκ.

Και το λέω αυτό γιατί, αν και έχει καταπληκτικές παραλίες τριγύρω (κάποιες από τις οποίες σκοπεύω να επισκεφτώ τις επόμενες μέρες, χθες μόνο πήγα μέχρι το Ελαφονήσι για να χαζέψω το υπέροχο ηλιοβασίλεμα), η παραλία και η θάλασσα ακριβώς μπροστά στο κάμπινγκ είναι επίσης απίστευτες και μπορείς να μην το κουνήσεις... ρούπι για μέρες αν θες!

Σε κάθε περίπτωση η Παλαιόχωρα είναι στα 2-3 χλμ για μια βραδυνή βόλτα και για να βρεθείς για λίγο αν θες στη βουή του κόσμου...

Ξαναλέω οτι η (ειδυλλιακή για μένα) εικόνα που σου περιγράφω παραπάνω είναι για τώρα μέσα Ιούλη, τον Αύγουστο δεν ξέρω πόσο "χειροτερεύει"... Εγώ έτσι κι αλλιώς πάντα Ιούλιο γι' αυτό το λόγο κάνω διακοπές, τον Αύγουστο απολαμβάνω την Αθήνα...!


Υ.Γ. Α, ξέχασα να πω... Το βράδυ που την πέφτω για λίγο στην αιώρα, όταν το κάμπινγκ ησυχάζει και ακούγεται μόνο ο αέρας, έχω μπροστά μου έναν μοναδικό έναστρο ουρανό, που όμοιό του μόνο σε κατασκήνωση πάνω σε βουνοκορφές έχω συναντήσει...
εισαι ωραιος ευχαριστω παρα πολυ!! Η μαγεια της ηρεμιας σε αυτα τα μερη δεν εκτιμαται οσο θα επρεπε!
 
Top Bottom